Příběh Alvina Straighta (1999)

Film, který ve mne zanechal tolik dojmů, že je pro mne velmi těžké se zde nerozepsat na několik stran. Sám námět – roadmovie nemocného staříka na sekačce – je originální a nápaditý, ale u rámce příběhu to nekončí – Lynch si precizně pohrál s každou situací a neopomenul ani zdánlivě bezvýznamné detaily. Většina hollywoodských tvůrců by tak plně nedokázala potenciál námětu využít a zmohla by se maximálně na předjíždění staříka cyklisty (a ani to v Lynchově podání nepůsobilo prvoplánovým dojmem). Film překypuje spoustou drobných vtípků, odkazů, narážek a skvělých dialogů. Ušetřeny nebyly ani konvenční filmové postupy (zábavným příkladem je absurdní prolínačka, kdy stařík na sekačce mizí v dáli po „zhoupnutí“ kamery k nebi). Spousta situací z filmu mi na dlouho utkví v paměti. Lynchův rukopis se také nezapře (ať už jde o typickou hudbu, „lynchovské“ absurdity nebo jiné jeho nekonvenční hrátky), na druhou stranu jde o nezvykle „snadno“ stravitelný snímek oproti obvyklé tvorbě Lynche (tentokrát si s divákem nepohrává na hranici únosnosti), i když je to pořád Lynch a sem tam něčím zaskočí. To vše přirozeně míchá s trochu poetiky a v poklidném tempu filmů 70. let servíruje na stříbrném podnose. 90%

Zázraky se nedějí (2008)

Myslím, že hláška z filmu "Některé věci se prostě dějí, protože se pro ně rozhodneme" sama o sobě vystihuje snímek dostatečně. Poměrně milé a chytré drama. Lehce na hraně (bez velkého vlivu na mé hodnocení) se mi snad jen zdálo docela zdlouhavé a se všemi okatými náznaky až mírně nepřirozeně strojené odhalování příběhu hlavního hrdiny.

Hráči (1998)

Velmi dobrý scénář, ačkoliv jsme (vzhledem k tématice a hercům) původně čekal něco trošku víc vypointovaného. Snímek je napínavou podívanou, která je především přehlídkou hereckých hvězd (většinou v té době teprve vycházejících, ale ne neznámých) a jejich výkony skutečně stojí za to. A leckterý film by mohl být rád jen za to, kdyby mohl obsadit protagonisty z vedlejších rolí. 80%.

Jedné noci v jednom městě (2007)

Stylem tento soubor povídek připomíná tvorbu Adama Elliota (Mary a Max či Harvie Krumpet) se špetkou "něžné morbidity" typické pro Tima Burtona, ale jejich úrovně bohužel nedosahuje (na české poměry by se snad o nadprůměrném dílku dalo hovořit). Jinak hravým a nápaditým myšlenkám většinou chybělo nějaké větší dotažení. Samotná animace byla skvělá, jako jediné mi trochu vadily strnulé obličeje s jediným výrazem, ačkoliv musím uznat, že pomocí dalších gest a hudby byly emoce celkem umě vyjádřeny. 60%.

Maska zrcadla (2005)

Toto převedení dalšího z fantasy světů Neila Gaimana na stříbrné plátno dalo vzniknout nemainstreamové, značně výtvarné podívané. Snový svět, bych osobně charakterizoval představou, kdy by David Lynch (rozumějme jeho velmi spletitou snovou tvorbu jako je Mulholland Drive, Lost Highway či seriál Městečko Twin Peaks) dostal za úkol natočit Alenku v říši divů - výsledek by se dost možná podobal právě tomuto filmu. Maska zrcadla je film, který si s konvencemi zrovna hlavu nedělá aneb pokud nemáte rádi přídavná jména jako postmoderní či výtvarný ve spojení s filmem, pak to asi nebude to pravé ořechové pro vás... Hodnotím ovšem za sebe, a to 75%.

Deník zabijáka (2007)

Příjemný snímek tématicky velmi připomínající komedii Můj soused zabiják, nijak se jej ovšem nesnaží kopírovat a vyznačuje se otrlejším, poměrně nekonvenčním přístupem a především dosti černějším a sušším humorem, který mi v tomto případě imponoval. 70%

Motel smrti (2007)

Nejvíce mě asi potěšily graficky zajímavé retro titulky. Film je jinak velmi průměrný (velice průměrný scénář, spíš průměrnější herecké výkony, nenabízí nic novátorského v hororovém žánru, velmi jednoduchá pointa, hollywoodský závěr atd.). Slušnější úrovně občas dosáhlo snad jen navození hororové atmosféry. 50%.

Ten Největší (2007)

Velmi nenáročná zábava založená především na jednoduchém humoru a občas trochu laciných vulgárních vtipech. Nijak výjimečná komedie, ale dokáže po celou dobu obstojně bavit. Malé (bezvýznamné) plus ze sentimentu k Davidu Carradinovi z legendárního seriálu Kung Fu. 50%

V údolí Elah (2007)

Tommy Lee zde odvedl skvělý výkon. Rozplývat se nad psychologickou hrou, kterou se mu ve snímku podařilo umě rozjet, už musíte sami... 70%

Jak na holky (2009)

Byl jsem mile překvapen, že nejde o přízemní, vyloženě hloupou nebo zbytečně vulgární zábavu, ale na druhou stranu jde o poměrnou rutinní teenagerovská "romanťárna", která příliš nevyčnívá (snad až na snahu prolnout film s hudbou). 60%