Kostka 2 - Hyperkrychle (2002)

Atmosféta je úplně fuč, víme stále kulový, v rámci tajnůstkářství zvolili tvůrci slepenec nepochopitelností, takže ve výsledku můžete být dost nakrknutí, očekávali jste po jedničce nějaký zajímavý rozmach. Prázdný film, který nic nedal. 35%

Kostka (1997)

Úžasně hutná a tíživá atmosféra zakončená tak, že jsem valil oči a říkal si "no a dáááál?"

Saló aneb 120 dnů sodomy (1975)

Film, před kterým jsem byl důrazně varován, přesto jsem jej zhlédl a nijak mě nezhnusil, ani neuchvátil. Je to zkrátka přehlídka zvrhlostí, úžasně zarážející, jak snadno je některými herci prezentována, včetně toho, jak někteří vypadají zrovna tak, jak by si člověk zvrhlíka představil, tak jako noblesní madam, avšak vypouštějící z úst opět úžasně znějící zvrhlosti a sekunduje ji zvrhlík, který prostě vypadá jak zvrhlík, svým pohledem, šilhajícím okem a mrazivě přiblblým úsměvem. S hodnocením je to těžké. Brutální a někdy značně nechutné scény mě nepohoršily tak, že bych musel odcházet, nebo zvracet, či snad následně nespat, oceňuji přímočarost scén, neskrývanost a nechutnost, která v té době vznikala v mnoha filmech (dneska by se málokdo zcela vážně pustil do takového projektu), na druhou stranu nejsem z tohodle díla nevímjak odstaven tak, že bych jej považoval za revoluční. Zvolil jsem střed, v podobě tří hvězdiček a s konstatováním, že jsem Saló rád viděl, ale kdovíjak doporučovat jej nebudu a sám si jej pouštět znovu též nebudu, neb znám jiné drásavé filmy, které se dají vidět vícekrát.

Diktátor (1940)

Jeden z mých nejoblíbenějších starých filmů. Charles tu tragikomicky uhodil hřebíček na hlavičku a celé dílo je tak vtipné, až je to smutné. Oprostím-li se ale od tragických okolností, které pak v realitě v letech následujících natočení nastaly, jedná se komediální požitek ze staré doby se spoustou dokonalých, Hitlera zesměšňujících a ztrapňujících scén.

24 hodin (2001) (seriál)

1., 2. i 3. série za 5*, protože spád děje je tu prudký, každý díl má náboj a vždycky se ukáže něco překvapivého a nečekaného. Pravda, obsah bývá krutý a zlý a taky proamerický, ale adrenalínu má film na rozdávání a rozhodně není proložen happyendy. Čtvrtá řada je zatím na 4*, nicméně je potěšující, že si seriál stále drží úroveň. EDIT duben 2010: Pátá série je za 5*, opravdu asi nejlepší série (prozatím), je to ještě více zlé a kruté, ale o to víc poutavější. EDIT prosinec 2010: 6. série už vzbuzuje otázky, zda-li je možné přivést do seriálu něco nového. Takže se tu ukazují témata, která už byla viděna napříč předchozímy díly, teroristé vyzkoušeli snad už všechny zbraně, ale hlavně tu dostává větší prostor prezidentská linka, různé konexe a spiknutí. Některé díly už jsou malinko udýchané a hodně šokujících momentů už přeci jen není až tak šokujících, některé nadcházející situace se dají odhadnout, ale přes to všechno seriál stále má energii a sílu připoutat k obrazovce a já mám po skončení "jedné hodiny" chuť vlítnout hned na tu druhou. Psychicky se připravuji na sedmou sérii, která mě po negativních zvěstech diváků z internetu docela straší, ale jsem rozhodnut se i do ní pustit. Jen jestli mi zabijí Chloe O´Brianovou, tak s celou čtyřiadvacítkou seknu. EDIT: 7. série nebyla vůbec špatná, každý volný večer jsem si dal jeden-dva díly. Je vidět snaha o změnu, pozměnila se hudba, pozměnila se kamera, drsnost zůstala, stejně jako nelítostné osudy. Do hloubky šly charaktery postav a prezidentka Alison Taylor hraná Chery Jones je excelentní. Připomíná mi Catryn Janeway ze StarTrek Voyager a to nejen vzhledem. No a konečně poslední, 8.série... Parádní. Už jako v posledních sériích nemá celý den jedinou hlavní příběhovou linku, ale dvě, která se rozjede zhruba v polovině v okamžiku, kdy první skončí. Zároveň ale jsou tyto dvě linie hodně propojené, takže o žádný skok nejde. A obsah? Nelítostný, krutý, zlý a smutný, možná že nejvíce z celé série. Asi nejvíce mi bylo líto prezidentky, která tu k většině průserů přišla jako slepý k houslím. Celý průběh této série se nedal odhadnout, vždy jsem jen bezeslovně zíral, co se to děje, až do samého závěru. Dojímavého, skvělého. Seriál "24" se mnou byl cca 8 let a můžu potvrdit, že se jedná o nejlepší, vážně se beroucí seriál. Poslední série za čistých 100% a celé série s neotřesitelným pětihvězdím. SMEKÁM!

Apokalypsa (1979)

Nahlédnutí pod pokličku do duše magora. Ale fakt mrazivě šíleného magora. Náročnější film, chce být na něj tak trochu připraven a mít čistou hlavu a soustředit se na něj. Viděl jsem v kině, režisérskou verzi.

Absolvent (1967)

Viděno v kině v rámci Projektu 100. Už jsem film mírně pozapomněl, ale vím, že se mi líbil a Dustin Hoffman hrál výborně.

Vetřelci (1986)

Pro mne nejlepší díl Vetřelcovské série ( znásilnění stylu vetřelec vs. predátor nepočítám!) a také v mém žebříčku zřejmě nejlepší horor a pořádný akční nářez. Zbožňuju každou minutu tohoto úchvatného filmu, každou postavu, všechny jejich hlášky. Viděl jsem snad desetkrát a pokaždé, když zazní detektor pohybu, šílím! V krvi litr adrenalinu a nervy k prasknutí. Každý režisér této vynikající série dal do filmu svůj rukopis a nikdo svůj díl neodflákl. James Cameron dvojce naložil fascinující dávku akce, pekelné řežby, atmosféru tak hutnou, jakou jen film může dát a napětí, které dovádí k šílenství, i když moc dobře víte, co se bude za chvíli dít. A Sigourney Weaver? Když ve finální části jde hledat Newt, otevřou se v nejhlubším suterénu reaktoru dveře výtahu, objeví se ONA v tričku, se zatraceně velkou zbraní a rozhrne mlhu, tak se odehrává nejvíce sexy-drsňácká scéna filmových dob. Fantastické, hluboce smekán a zařazuji do mé TOP 10 nejlepších filmů. DĚKUJI! 100%. P.S.: Vřele doporučuju sehnat si a podívat se na režisérský sestřih. Ten dává tomuto znamenitému filmu ještě širší souvislosti, zejména obrázek ze života civilistů a taky i některé dialogy, rozhodně zajímavé. Celkový dojem po zhlédnutí Director's cut je tak zkrátka dokonalý... "Možná jsi nesledoval poslední události, ale dostali jsme na prdel, kámo!"

Vetřelec (1979)

Miluji Vetřeleckou sérii a to všechny díly (znásilnění typu Vetřelec vs. predátor nepočítám). Každý díl má díky režisérům jiný rukopis a to se mi velmi líbí. Jednička musela být v době uvedení pěkná bomba. I když vím, kde už co číhá, vždycky mám husí kůži, mrazí mě po zádech a lekanec s následným "fuj!" přijde. Hororový majstrštyk a základ skvělé série.

Revizoři (2003)

Výborně. Film plný hutné atmosféry odehrávající se jen a jen v prostorách metra. Plno skvělých neprvoplánovaných vtípků a opravdu trefných hlášek náhle vystřídají hororové a napínavé scény, kde úsměv rychle zmrzne. Vše podtrhuje výborná hudba, která k Revizorům sedne jako přišitá. Velmi se mi líbily snové záběry, kde naprosto kouzlí světlo. Celý film má příchuť nezodpovězených otázek, na které se skutečně i nedostane odpovědi, což ale na dojmu neubere. Jeden z mála filmů, na který jsem šel dvakrát do kina a rozhodně nelituji. Nejpříjemnější na celé věci je, že jde o Maďarský film, který předčí stovky Amerických rádoby hororových trháků, které jsou založeny jen na lekačkách a cíleně nechutných scénách, potěší neznámí a výborně hrající herci a hlavně ono prostředí, které tak dobře známe, neboť kdyby tvůrci řekli, že se natáčelo v Pražském metru, všichni bychom věřili. A od doby, co jsem Revizory viděl poprvé, se raději na nástupištích ohlédnu… Nikdy nevíte.