• Krátkometrážní

Démon pomsty (1988)

Řemeslně zdatné béčko, které je pořád funkční, jen jednoduše morálně zastaralo, stejně jako drtivá většina podobných žánrovek. Rozhodně to není špatný film, má docela zajímavé prostředí, nebojí se být patřičně drsný, ale zároveň k tomu nepotřebuju tunu umělé krve (což pro někoho může být mínus). Za mě je největší zápor zároveň jedna z nejlepších věcí - režisér, co je znám hlavně jako trikař a animatronik si vyrobil velkou, děsivou loutku a hojně ji zde používá. A to je škoda, jednak její tvář není až tak děsivá, připomíná spíše sluníčkem vyšisovaného Grinche a hlavně je v záběru jednoduše příliš často a velmi rychle ztratí auru něčeho tajemného a je příliš brze odhalena v celé své "kráse." Krom toho je film prostě klasická vybíjená, kterou ozvláštní především hlavní herec, co má tak ostře řezanou tvář, že by dokázala rozkrájet i mlhu, co má doma Rákosníček.

How to Make Love to a Woman (1995)

Určitě jedna z těch slabších věcí od Plymptona a to díky tomu, že, přiznejme si, návod na to, jak najít a svést ženu je prostě vždy poněkud nevkusný a to i tehdy, je-li zabalen do hávu komedie. A to nejvíc, když se mnoho vtipu někde vytratí, tady především díky nesouladu animace a narace v podobě namluveného monologu z hůry, který se vůbec nehodí, nemá šťávu a je značně unylý. Tenhle autor bude nejspíš vždy fungovat lépe v němé podobě. Ovšem má to rybu, co se plácá v síťovaných punčocháčích, to je celkem bonus.

Sex and Violence (1997)

Tradiční Plymptonovský kresebný vizuál, který prostě funguje, zde presentuje sbírku krátkých, humorných skečů, které v podstatě nejsou ničím jiným, než rozhýbanými kreslenými vtipy, nebo lépe stripy, které jsou mnohdy tak černé, že by se za to nemusel stydět red meat. Někdy jsou geniální, pár jich je nic moc, ale vzhledem k tomu, že každá část mozaiky má jen pár vteřin, celek je pořád výborný. Zajímavým způsobem tu fungují přechody mezi sexualitou (zcela neerotickou ovšem) a ironickým násilím, kontrast je to zábavný. A celé je erupce* originality. Domluvil jsem. *A možná bude i jiná erupce, aneb pubertální trapno-humor, ovšem bez asistence sterilozovaného zelí

Řada nešťastných příhod (2017) (seriál)

Esence originality a zábavnosti, které je sice v něčem horší, než-li první adaptace téže látky s Jimmem Carym (jmenovitě pár vedlejších postav), ale jinak je to neskutečně našlapaná záležitost plná černého humoru, smrti, ironie, záhad a s jednou z nejzábavnějších filmových knihovnic.* Co napsat víc? Bude to delší, tak asi udělám body. Začnu s tím, že neznám předlohu, ale po konci seriálu jsem strávil doce dost častu zjišťováním toho, co se změnilo a co je jinak a s potěšením jsem zjistil, že změny mi připadají lepší, a nové věci neskutečně zákeřné a vzhledem k tomu, že se jedná de facto o seriál pro starší děti, tak i abnormálně zlé, odporné a i ti nejotrlejší z nás obdivovali to, jaké koule měl autor přidat tuhle linku (ano, autor dělal na změnách v ději a mluvím o něčem z první série). Děj a vyprávění: To co se děje v tomhle seriálu nemá za mne moc obdoby, tolik zlého se málokde vidí a opravdu si myslím, že útlejší povahy to nevydýchají. Ano, pořád to je hravé, zábavné a neskutečně vtipné, ale pořád se tu ve velkém umírá a sirotkům se tu opravdu dějí nepěkné věci. Sirotci jsou tu totiž hlavní postavy, jejich rodiče zahořeli při podivuhodné nehodě a zanechali za sebou jen napůl zpopelněný dalekohled... Sirotci se přesouvají z místa na místo, všichni, co je dostanou na starosti jsou poněkud tupí a předhazují kouzelnému zlounu, Hraběti Olafovi a jeho bandě herců. Hrozně fajn je časté střídaní prostředí a když už to vypadá, že se vyčerpala šablona nový opratrovník - Olaf se vloudí a chce děti zabít - opatrovník zemře - nový opatrovník, tak přijde nový impuls, nová zábavnost a od druhé série se děj věnuje čím dál tím víc zabavnému špionážnímu podhoubí, co mi připomíná kombinaci Jamese Bonda a Karla Zemana. Třetí série se věnuje už jen téhle lince a je to dobře, přestože je to vlastně zcela jiné, než první série. Naprosto dokonalé je bourání čtvrté stěny pomocí imaginárního autora Lemony Snicketa, který do děje vstupuje, komentuje jej a naprosto suchým způsobem neustále konstatuje, že se dětem dějí opravdu nepěkné věci, nikdo by se na to neměl dívat a je to celé hrozně zlé. A perfektně to funguje, je to ironické, vtipné a ke konci jsem už začínal chápat, že to není vtip a že by opravdu bylo lepší neco nevidět (o= konec třetí série je možná trochu překombinovaný a poslední dvě episody působí jako kdyby to bylo prostě navíc a násilně naroubováno, jedna boží písnička to ale naprosto ospravedlní. Herci a postavy: v zájmu (neexistující )smysluplnosti tohohle písmenkového zvracení budu jmenovat jen jednu postavu a herce - Hraběte Olafa a NP Harrise, ten je skvělý, dává do postavy mnoho ze sebe, přidává hudební čísla a humory (i would do anything for you but i won't do that) a přestože není tak groteskní, jako verze z fillmové adaptace, má vše, co by měl mít a... Je dobrej, nic víc, nic míň. Hlavní holka-sirotek je výborná a hrozně mě bavila, stejně jako malá holka-sirotek, co má ostré zoubky (ahoj, Hromio), bohužel se jim moc nevyrovná kluk-sirotek, který má pár povedených momentů a dílů, ale většinou je trošku neslaný, nemastný, nemyslím si ale, že by chlapec neuměl hrát, spíš s jeho postavou nebylo moc snadné pracovat. Vedlejší postavy jsou tu dvou druhů, ty co mají hodně prostoru ve dvou dílech a pak odejdou (ty jsou většinou trošku nudnější a mohli by být lépe obsatené) a pak postavy, co se probíjí skrzeva více lokací a kliudě i sérií - ty jsou skvělé, ať už jako postavy (knihovnice!!), tak herci, tohle je to, co tenhle seriál vytahuje na vrchol. nálada a vizuál: Naprostá originalita. Celé se to odehrává v podivném bezčasí, co má v sobě prvky od třicátých, do sedmdesátých let a já mám pro tohle slabost, hrozně to pomáhá budovat svět, který je sice velmi podobný tomu reálnému, ale mnohem snadněji se zde divácky věří třebas tomu, že je tu tolik postav, co se zcela otevřeně chová jako banda stádních blbů, případně... Hele konec, vždyť se v tom nedá vyznat, takže... závěr: Je to skvělý, howgh. *poznámka pod čarou: Ano, to píšu kvůli tobě a doufám, že si to přečteš, protože když si to nepřečteš, tak to bude tebou nepřečtené!

Massage the History (2009)

Nějak nevidím umění, ani pobavení v tom, že tu jistý černý chlapec, co má nehezká tetování, předvádí kopulační pohyby s obstarožními křesly, kobercem, či jiným nábytkem a vybavením domácnosti. Krom toho je zde také pár záběrů kvalit domácího, rodinného videa 80 - 90 let a pár záběrů na kočku. Ta kočka si zaslouží jednu hvězdičku, protože prostě mňau. Jinak je to dílo zapomenutí hodné, nudné, špatné a všeobecně odsouzené k tomu, být filmovým ekvivalentem zatuchlé a uhynulé krysy, které v letním dnu někdo dal na zetlelou hlavičku miniaturu královské koruny.

Definitely Sanctus (1992)

To si tak jelen se šedým zákalem vzal nějaké podivuhodné drogy, s hodně prošlou záruční lhůtou, možná je třeba našel v zapomenutém třetiříšském skladu uprostřed tyrolských hor, zaslech, jak někdo jódluje a... O tomhle je tenhle film, nebo, to tak alespoň vypadá. Je to krátké, vlastně zábavné a trochu divné. Ovšem ne blbé.

WandaVision (2021) (seriál)

Hravá forma v prvních dílech mě velmi bavila, sitcomovitost pomáhala jak humoru, tak celkové zápletce, ale důležité pro mě bylo sledovat epizody ne za sebou, ale hezky s pauzami, protože děje bylo pomálu a jednalo se jen o náznaky, byť velmi zajímavé a dobře zpracované (hele, divnej člověk vylezl z kanálu ; hele, divná barevná věc v černobílém díle). Postupem čase se vytrácí veškeré prvky sitkomu (jak nad tím přemýšlím, tak posledním prvkem byla jedna velmi boží písnička) a místo toho to je... Prostě Marvelovka, ale jedna z těch méně zábavných, protože vůbec nevyužívá potenciálu postav, konec samotný je nechutně nudný a dokonce tak, že v podstatě každá teorie, co se v průběhu premiéry dala najít na internetech, byla mnohem lepší, než výsledný konec. mimochodem, moje oblíbená byla ta, že Wanda nežije a je to jen činčila, co okusovala její zetlelé ostatky a přešla na ni část její kouzelné moci a díky tomu by měla po konci seriálu nekonečný přistup k jablkům Ano, bavil jsem se, bylo to odvážné, dobře natočené, ale... Originalita formátu trochu přebila originalitu příběhu, jako takového, ten je až příliš velkou sázkou na jistotu a stahuje Wandu s Visionem do tříhvězdičkových vod.

To Kapitola 2 (2019)

Ano, je to dlouhé. A naprosto zbytečně. Díky dospělým postavám to nemá tu naprosto tíživou atmosféru a díky rozhodnutí posunout děj (to se týká i prvního filmu) o několik desetiletí se druhé To odehrává v současnosti a úplně to nesvědčí geniálnímu prostředí jakéhosi bezčasí, které za pomoci léta dokonale rámuje první díl. Proč tedy čtyři hvězdy? Protože naprosto zbožnuju tohle vysvětlování a zaplétání do mytologie daného díla, do příběhového pozadí, do toho, co je sakra zač ten zmalovaný pán, co má velmi podivuhdné mandle s integrovaným osvětlením a sdílí vkus bydlení s Želvíma Ninjama. Ano, oběktivně by to mělo být tak na průměr, ale tohle je prostě subjektivní názor a já se bavil. Navíc to má výborný cast v čele s McAvoyem, Skarsga˙`˛`°˙`^ˇ^ˇ^rdem a ostatními. A teď si jdu pustit neunundneunzig Luftballons.

Henryho deník (2017)

No tohle jsem nečekal. O filmu jsem nevěděl nic moc, jen mi byl jistou slečnou doporučen, tak jsem se šel kouknout a hle, byl jsem neskonale překvapen a doporučuju totéž, takže přestat číst komenty a jít se dívat. Ale stejně se tu vyzvracím písmenka, to by mě jinak ten koment ani nebavil (o=´ První půlka je neskutečně příjemná feel good záležitost, ve které je pár hodně dobrejch herců a celé je to prostě hrozně fajn, milé, hezké a... A pak se něco podělá. Hodně. Příběhově, filmařsky je to pořád hrozně super věc, ale změní se žánr, začne to být neskutečně napínavé, emocionálně nabité víc, než pikatchu elektřinou a závěr je prostě ... Dobrej. Celej film je dobrej. Cheescake s jahodama je taky dobrej, ačkoliv v tomhle filmu žádný není. Ale je protě taky dobrej. Howgh.

Lovecraftova země (2020) (seriál)

Lachtane, tohle NENÍ Lovecraft, není... Ta knížka co to podle ní natočili prostě použila jméno jeho jako falešnou reklamu... Není to Lovecraft, není... Už jsem říkal, že to není Lovecraft? Ne. Tak není. A mnoho to s ním společného nemá, bohužel Ale to neznamená, že se jedná o špatný projekt, jen je to dost chucpe. Vlastně mě to bavilo, ale mohlo mnohem víc, na můj vkus tam totiž prostě bylo příliš zajíců, co se snažil seriál podchytit a tahle přemíra paranormálních / mystických / tajemných / hororových propriet udělala z celého děje dost rozplizlý guláš, dovedu si představit, že kdyby se tvůrci drželi jedné, dvou linií, bylo by to mnohem lepší (když se budu držet porovnání s jídlem, tak by to místo guláše byla třeba... Trochu připálená bábovka, ale jinak celkem fajn). Děje ohledně rasismu a černé komunity mi přišli fajn, prostě tam, kde jinde je třeba kriminální podsvětí v mysteriozním hávu, tady je rasismus. Za mě nemam problém. S místy na prd dějem problém mám. Takže za průměr. ps: to je ale ňuňu pejfek démonickej, ťuťu