Mulholland Drive (2001)

Ne o každém filmu se dá tak přemýšlet, ne o každém filmu se píší knihy a bakalářské práce. Někteří se pořád nesmířili s tím, že filmy nemusí být racionální, scény za sebou mohou být z různých období, něco je sen, něco halucinace a něco realita. Podvědomí nás obklopuje celý život, sny se nám prolínají s reálnými prožitky a to vše dokáže bravurně mapovat právě Lynch (s pomocí Sigmunda Freuda nejspíše). A jako si odnášíme různé pocity ze snů, různé pocity nám přináší i Lynch. Má to vysvětlení, ale stejně vždycky najdete detail, který prostě nezapadá. A pokud někdo tvrdí, že to perfektně pochopil, nepřemýšlel asi dost intenzivně. Ani samotný Lynch nezná jednoznačné odpovědi, je to iluze, je to sen. Jde hlavně o pocit a to sakra silný pocit. Buď se s tím smíříte nebo Lynche zavrhnete. Nejlepší Lynch. {8/10}

Terapie láskou (2012)

Filmy z ústavů a o „bláznech“ jsou asi stále vděčným tématem, které sype Oscary (Jack Nicholson, Angelina Jolie např.). A pokud ho po vzoru 50/50 natočíte o mladých pro mladé, nemůže asi úspěch překvapit. Přesto jsem láskou kritiky zaskočen, film sice splňuje veškeré Oscarové propriety a drží jistou kontroverzi v nepřekonatelných mantinelech, zatímco citové vydírání lačně vystrkuje růžky, ale poslední třetina příliš nefunguje a film se začíná převtělovat v klasickou romanťárnu typu Let’s dance nebo Deník princezny. Film tak ztrácí punc uvěřitelnosti, o které nás z počátku přesvědčoval. Po delším přemýšlení jsem se ale rozhodl závěr tvůrcům odpustit, protože film budí v divákovi emoce, je plný okamžiků za 5 hvězd a dokáže divákovi věrohodně ukázat, jaké to asi je žít v americkém maloměstě s nálepkou „blázen“ s předpojatou policií v patách. Navíc Jennifer Lawrence zraje ve velmi zajímavou herečku a musíme se modlit, aby ji Hunger Games herecky nezničil. A Rober De Niro má konečně zase možnost ukázat, že není pouze fešným jménem na plakátu. {7,5/10}

Sedm psychopatů (2012)

Začíná to velmi slibně, i když je od začátku jasné, že tohle bude film plný scén tzv. na efekt. Ale postupně se epické scény shazují jakousi vtipnou sebereflexí, která mi vtipná nepřijde a celé se to tak podivně zamotává v nestravitelný guláš, ve kterém mi unikají hlubší motivy postav (vysvětlení: je to psychopat, mi nestačí), a který měl být asi hodně umělecký. Je to originální, ale přílišné umělecké ambice film zkazily.

Tintinova dobrodružství (2011)

Na jednu stranu úžasné dobrodružství, promakané scény a nejlepší Spielberg za x let. Na druhou stranu silný pocit chtění být za každou cenu korektní, nikoho neurazit a zalíbit se alespoň trochu každému a vlastně pořádně nestrhnout nikoho. Vizuální stránka velmi zajímavá až na obličeje - někdy naprosto chybí mimika a jindy zase v pozadí postava tak reálná, že mám pocit, jakoby nebyla zanimovaná :-) {7/10}

Zběsilost v srdci (1990)

Překvapivě velmi prostý příběh naroubovaný na typický Lyncheyland, který asi jenom mně připomínal Pulp Fiction. Celé bláznivé univerzum drží pohromadě, některé okamžiky inspirují, některé jsou až moc přestylizované. Dafoe skutečně místy vyráží dech a afektovaná Diane Ladd mě točí po celou dobu. Lynche uznávám a jeho hrátky s divákem mě baví. Mimochodem je opravdu zvláštní sledovat Cage a nemoci si dělat srandu z jeho výkonu {7,5/10}.

Občanský průkaz (2010)

Není občas špatný si připomenout, že komunismus je zlo.

Argo (2012)

Affleck bude mít dost možná plné kolečko Oscarů, ale to nic nemění na tom, jak obyčejně film natočil. True story sice zaujme, ale pachuť z neodvážné režie zůstává. Dalo se z toho vytěžit mnohem víc! {7/10}

Rebelka (2012)

Další Disneyovka ve stylu Mulan, Na vlásku, tentokrát pouze se špetkou humoru a pouze pro nejmenší... Tohle je ale Pixar, žádnej Disney! Wtf? Nic proti pohádkám pro nejmenší, ale pokud si zvyknete na chytré animáky, kdy i jako dospělí fandíte hračkám nebo myšičce, proč si zvykat na... Rebelku (horší jméno už si asi český distributor vymyslet nemohl)? Éra superchytrých animáku nejspíš definitivně skončila, v době posedlé životním prostředí přichází období recyklace. {6/10}

Země bez zákona (2012)

Chybí tomu hloubka i silnější emoce. Konkurence v tomto žánru je dnes již často kultovní, přesto i Země bez zákona v sobě něco má. Je to hlavně skvělé obsazení - bručící Tom Hardy nebo Gary "lopata" Oldman. A i když druhé polovině dochází dech - je tu pořád bad-ass Guy Pearce, který má stále co říct. {7/10}

Sněhurka a lovec (2012)

Bezúčelná patlanina všeho možného, která nefunguje ani jako pohádka ani jako film pro dospělejší publikum. Trestuhodně nevyužití trpaslíci a úplně zbytečná postava Williama, který hledá svou Kate Middleton. Ačkoliv se to mnohdy tváří jako fantasy, pokus svést se na vlně Stmívání to prostě nezapře. Jen místo Pattinsona po nás hází očkem Hemsworth, který hraje stejně blbě jako jeho kolega. Charlize Theron je božská, vizuál taky není k zahození, ale mýdlová bublina, zůstane mýdlovou bublinou, i když máte bublifuk ze zlata. {3/10}