Solomon Kane (2009)

Celkom slušný biják v primeranej dĺžke. Zo začiatku ma to až tak nebavilo, pretože celý ten koncept o "zlom mužovi, na ktorého dušu si robí zálusk diabol; a ten muž sa zriekne cesty zla a dá sa na pokánie, ale nakoniec musí znova pozdvihnúť zbraň proti nepriateľom a bla bla bla"...., je proste nehorázna kopa klišé. Potom ma však dej filmu celkom chytil a bola z toho solídna drsnejšia fantasy s celkom dobrými súbojmi. Taktiež James Purefoy na dostatok charizmy na to, aby takýto film utiahol. Takže to vidím na slušných 70% a určite to je aspoň o triedu lepšie než Van Helsing.

Terminál (2004)

Steven Spielberg sa odhodlal vstúpiť aj na romantickejšiu pôdu a dopadlo to veľmi dobre. Aj keď je nutné podotknúť, že v tomto prípade nie je tento film výborný len vďaka Stevenovi, ale hlavne vďaka podarenému scenáru. Tom Hanks je vo svojej úlohe opäť vynikajúci a Catherine Zeta-Jones je už len taká čerešnička na torte, aj keď si kladiem otázku či jej postava mala pre celkový význam filmu vlastne nejaký zmysel, nuž ale režisér asi vedel čo robí. Záver je na môj vkus až príliš "happiendový", mohlo to byť aj dramatickejšie, ale tak čo už.

Sunshine (2007)

Komornejšie sci-fi s relatívne nižším rozpočtom, ale čo sa týka prevedenia, tak to mu môžu závidieť aj niektoré filmy so stomiliónovým rozpočtom. Najsilnejšou devízou filmu je jednoznačne atmosféra, ktorá graduje takmer počas celého filmu. Neustále je cítiť dávku napätia a nechýbajú ani emócie. Filmový dojem narušil príchod toho kapitána z Ikarusa 1, pretože v tej chvíli sa úplne zmení filmový žáner a máme tu len ďalšiu bohapustú survival vyvražďovačku s predvídateľným koncom. Čo sa týka hercov, tak všetci sú viac-menej OK, pekná je aj hudba, ale zas ten príbeh je celkovo taký nereálnejší. Celkovo však film hodnotím (až na ten spackaný záver) veľmi pozitívne. 75%.

Bulšit (2001)

V podstate je to blbosť, tak ako väčšina podobných teenage komédií, ale má to aj určitý nádych paródie na tieto už spomínané filmy, takže to beriem tak trocha s nadhľadom a dám tomu aspoň 40%.

Kokosy na sněhu (1993)

Vcelku pozerateľná komédia, v ktorej sa nájde niekoľko fakt podarených gagov, ale zas na druhej strane ma dramatická zložka príbehu nezaujala natoľko, aby som bol v hodnotení ohľaduplnejší. Chcelo by to hlavne ubrať na dramatickosti a pridať viac gagov, a potom by to rozhodne stálo za viac.

Wrestler (2008)

Malá komorná dráma z prostredia wrestlingu. Celý dej sa sústreďuje len na profesionálny a súkromný život postavy Randyho Robinsona a rôzne peripetie, ktoré ho v živote postihujú. Všetko stojí a padá na výkone Mickeyho Rourka, ktorý bol v tejto úlohe dokonalý, ale bodaj by nie, keď si v živote tiež prešiel všelijakými eskapádami, takže sa mohol do spustnutej postavy naplno vžiť (škoda tej nepremenej nominácie na Oscara). Zaujalo ma aj prezentovanie celého wrestlingárskeho športu aj jeho zákulisia, kde je konečne jasné ako to vlastne všetko fuguje. Toto je prvý film, ktorý som od režiséra Darrena Aronofsky videl, nuž a musím povedať, že tento človek má rozhodne talent a som zvedavý na jeho ďalšie filmy.

Království nebeské (2005)

Strhujúci historický epos. Ridley Scott nám predvádza stredovek v celej svojej nádhere a zároveň v celej svojej špinavosti a náboženskej neznášanlivosti. V tomto filme nejde ani tak o bojové scény, na ktorých historické filmy zväčša stavajú (a až na záver sa im režisér dosť vyhýba), ale o vyjadrenie sa k náboženským otázkam nielen stredovekého, ale aj súčasného sveta. Ridley sa v konečnom dôsledku neprikláňa ani na jednu stranu, ale snaží sa znázorniť vtedajšie chápanie Boha aj človeka z oboch strán barikády. Stretol som sa s dokonca s názorom, že tento film nie je nič iné len katolícka agitácia, ale to snáď človek, ktorý tento film naozaj videl nemôže vypustiť z úst. K samotným aspektom filmu; herecké zloženie je vynikajúce, aj keď Orlando Bloom nikdy nebude dokonalý herec, ale tu aspoň nie je protivný ako v Tróji. Naviac herci ako Liam Neeson, Jeremy Irons či Edward Norton dodávajú svojím postavám skutočný nadhľad a charizmu. Okrem toho ešte spomeniem vynikajúcu kameru, výpravu a až na tú vykrádačku z "Vikingov" je veľmi pekná aj hudba. Negatívom sú možno určité historické nepresnosti, ale bez toho sa hollywoodsky veľkofilm už snáď ani nedá natočiť. Čo ma zarazilo sú tunajšie veľmi nízke hodnotenia. Dať takémuto filmu menej ako tri hviedzy je pre mňa nepochopiteľný čin. Je jasné, že každý nemal možnosť vidieť director´s cut, ale ani pôvodná kinoverzia nie je taká zlá. Z môjho pohľadu sa jedná o skutočné historické veľdielo, ktoré sa smelo môže postaviť k filmom ako "Statočné srdce" a "Gladiátor".

Kolaborovali s nacisty (2010) (seriál)

O históriu druhej svetovej vojny sa celkom zaujímam, takže mňa poteší každý takýto dokumentárny seriál.

Na telo (1999) (pořad)

Ak sa niekto zaujíma o slovenskú politickú scénu, môže mu takýto druh programu niečo dať. Inak radšej nepozerať...