• Krátkometrážní

Van Helsing (2004)

Markizácky stokrát omielaná polozábava s prchavými následkami a devastujúcim vplyvom českých produkčných štúdií. Ale keď mi nalejete bavoráka z ľadom, rozhodne od Van Helsinga neujdem a rád si zahrám aj kartové hry.

Total Recall (2012)

-„If I'm not me, then who the hell am I?“ Total Recall je zbesilá, no v skutku a jadre bezduchá akčná jazda, kde sa moc o hlavných protagonistoch nedozvieme, takže im nemáme ani dôvod fandiť. S pocitom chýbajúcej pointy sa môžme baviť aj o zbytočnom projekte, ktorý by som vo výsledku nazval "šmrtotinkou". Backinsale je tentokrát opäť šikovná, nehanbí sa, no filmom plúžia béčkové efekty a koláže, svet vyzerá až príliš umelo. Akčné scény však boli poňaté energicky a bavili! Scenár, vlastne ako kopec iných, ťaží z toho, že nič nemusí byť pravda a od čias Minority Report (2002) som nič schopné na pôde tohto žánru asi ani nevidel. A ďalšou pravdou je, že v prekecanej prvej pol hodinke sa tliacha do vetra, kecá a ešte raz kecá. Bohužiaľ, Total Recall ledva spĺňa kritéria popcornovej zábavy, našťastie na rozdiel od takého Avengers neskĺzol za pomyselnú hranicu sebaparódie, trápny bol len z tretiny, násilné vtipy sa neobjavili a občasná hlúposť a nelogika, skúsenosti s piánom a blá blá, ostali pri Colinovi, takže sa Kate mohla prezentovať v plnom na vlnách štýlovej lady. V závere povedzme, že nechcem/nemusím/nepotrebujem, ale prepadák to rozhodne nie je. Tak páni tvorcovia, zarábajte napríklad niečim naozaj užitočným a vráťte do kín prasiatko Babe v režisérskom zostrihu!!

Rebelka (2012)

-„There comes a day when I don't have to be a Princess. No rules, no expectations. A day where anything can happen. A day where I can change my fate.“ S Brave som bol prekvapivo veľmi spokojný! Vážne, a naozaj plnohodnotne a pohodlne dynamické, príjemná kamera, sympatický príbeh. Ono sa to však celé prezentovalo presne ako nálepka Pixar/Disney - taký "zátrtok". Takže tentokrát nič preborné (odporúčam siahnuť po drímvorksovému How To Train Your Dragon), plaché a opatrné (skôr rodinné ako manželko-kinové), ale svižné a pobaveniuhodnúce. Za objektívne 3* a ešte raz - najviac vyzdvihujem príbeh a jeho fakt, že sa nemusí stať nič svetoborné a dá sa vykúzliť film aj okolo studenej a jednoduchej kaše.

Tisíc slov (2012)

Áaale, pohodová komédia na zabitie nudy. Nápad sa mi páčil. Žiaden extrasilný humor nepríde, nie to ešte multisvižné tempo, či tera-okúzlujúca pointa. Eddie Murphy však svoj zenit nerieši, filmovaním sa baví a isto aj časť jeho skalných.

Abraham Lincoln: Lovec upírů (2012)

Tak toto je hádam ešte väčší prúser ako tohtoročná Piranha 3DD. Viem, že sa nepatrí porovnávať cudzie žánre, ale hlavnou náplňou je zabaviť diváka, a to sa teda rybkám podarilo viac. Absolútne si neviem vysvetliť, prečo Tim Burton priložil ruku k tomuto dielu-nedielu, veď to sa ani nepatrí od takého talentu. Že by však len marketingový prísľub? Trailer bol lepší ako samotný film a ohúrila ma iba scéna meniaceho sa Washingtonu. Za 105 minút sa nič neudeje (pár akčných scén), zápletku či inteligentné dialógy nečakajte. Sekyrka ti nevyšla milý Lojzo a v prehrávači sa nikdy neocitneš. (Opäť rozmýšľam, kedy ja vlastne siahám po možnosti Odpad!). Komentár od "teutates" je mojej myšlienke najbližšie.

Havran (2012)

-„Am I under arrest?“ Wow, ohromné. Až tak, že som tri krát zaspal. Učebnicovo-dokonalý príklad ako sa dá parádny (a né že né) nápad zbabrať na plnej koľaji. Monotónny Cusack bez akejkoľvek intonácie, nevýrazný scenár, nepodarená atmosféra, "poďme robiť z komára somára", nelogika, mám ja vôbec pokračovať?

Můj otec je šílenec (2012)

-„Actually, I'm just trying to be a dad right now...“ Sám som tomu neveril, ale miestami to bola vážne prdel. A je to úchylarina, tak sa nezľaknite. PS: Nikto nech mi netvrdí, že sa nechce volať HAN SOLO!!

Lhář, lhář (1997)

-„My teacher tells me beauty is on the inside.“ -„That's just something ugly people say.“

Finty Dicka a Jane (2005)

-„Oh, we can't hire you. We just want to take your picture.“ Keď vám exekútor odvezie posledný koberec voňavého trávniku zo záhradky, nezachovajte sa ako sráč a chodte vykradnúť čerpačku! Možno to nebola taká sranda ako Liar Liar, no pre mňa eňo-ňuňo.

Yes Man (2008)

-„You ever had a Red Bull? Ive never had a Red Bull before, but I had a Red Bull last night - I really like Red Bull.“ Yes Man je poctivá kinovka. Film napísaný pre Jima a tak nemožno čakať nič iné ako Jima - našťastie v jeho najlepšiej forme! Škoda to przniť superlatívmi, proste som z toho nadmieru spokojný. Veľa svižných scén, dospelého humoru a v neposlednom rade - šikovnej Deschanel.