• Pohádka

Morganovi (2009)

Nové filmy z USA se dělí na 2 druhy- velkolepé, které svým rozpočtem a obsazením jsou předurčeny být skvělými (Vykoupení, Zelená míle) a lehkomyslné komedie s účelem prostě pobavit, bez většího úmyslu (Morganovi, Nesvatbovi). Pokusím se teď porovnat 2 zmíněné komedie, které jsem v poslední době viděl a mám je tak v živé paměti. U filmu Nesvatbovi jsem se zasmál mnohem víckrát, navíc tam hráli ve svém oboru perfektní herci (Vaughn, Wilson) doplnění charismatickým Walkenem. Vznikl tak pohodový film de facto o ničem, který vás ale bude bavit a je napínavý... Naopak ve filmu Morganovi se sešli 2 k sobě se nehodící herci, kteří by si film nejradši ukradli sami pro sebe- myslím Granta a Parker, která mi mimochodem není vůbec sympatická... Scénář je zvláštní, možná se nám snaží ukázat jak to chodí, ale je to podáno v tak pocukrovaném obalu, že to vaše smysly vnímání úplně otupí a vy jen zíráte víc jak hodinu a půl, nic se nedozvíte jen se párkrát zasmějete... Celkem se mi líbila hudba a výkon Elliota, pak už jen snad poměrně malá stopáž... 40%

Chyť mě, když to dokážeš (2002)

Parádní snímek, který mě překvapil svou kvalitou. Hanks je (nečekaně) úžasný, ale podle mě jej DiCaprio a hlavně Walken výrazně předčili. Na výkonu DiCapria se mi líbilo, že dokázal zahrát 16-ti letého syna stejně jako 28-ti letého zloděje... Hudba vcelku ušla, ale moc jsem ji nezaznamenal. Příběh mi přijde nereálný, ale úžasný, dojemný a silný. A Hanksova proměna v DiCapriova přítele je geniální, takhle věrohodně to dokáží podat jen opravdoví mistři... Závěr je super, modlil jsem se aby se DiCaprio vrátil a měl jsem pak z toho velkou radost. Dávám 5 hvězd, což jsem před shlédnutím podle recenzí a hodnocení nečekal- a navrch 90%

Americký gangster (2007)

Nejsem odborník na snímky režiséra Scotta, proto možná film nedokážu plně docenit. Co ale určitě dokážu, je vychválit parádní výkon Washingtona, který společně s tradičně vynikajícím Crowem dal filmu tvář a přinesl úspěch. Trochu jsem se obával, jak bude Crowe vypadat v mafiánském filmu, nakonec mě však mile překvapil. I když si myslím, že to není jeho oblíbený žánr a že v něm se v budoucnu nebude moc pohybovat. Film mě nenudil, měl spád a pořád se něco dělo. Líbilo se mi zpracování mafiánské rodiny, která mi chtě nechtě celý film připomínala něco podobného jako v Kmotrovi- i když zde šlo pouze o jednu generaci... Jsem zastáncem toho, že filmy podle skutečných událostí nejsou samy o sobě moc zajímavé, přece jen když si příběh nějaký scénárista sám vymyslí tak jsou promyšlenější a pro mě hezčí- zde ale platí opak... Co se mi nelíbilo? Hudba a obecně mě moc nepřitahuje prostředí novodobé mafie s drogami, mám mnohem radši mafiánské snímky odehrávající se za prohibice ve starém New Yorku... 80%

King Kong (2005)

Na každém kroku je vidět Jackson. Výprava je geniální již od samotného začátku, kdy vás prostě nadchne starý New York, stará auta apod. Po celý film jsem se nenudil, což je vzhledem k poměrně dlouhé stopáži vypravěčský úspěch. Od herců to byl takový průměrný výkon, víc mě zaujal je Black, u kterého jsem sice na čátku čekal, že každou chvíli vytáhne trsátko osudu a začne vřeštit do mikrofonů, ale na druhou stranu se choval celý film více než profesionálně a dokázal věrohodně přiblížit režiséry. Nemohl jsem si nevšimnout toho, že hrál režiséra a velmi mi v roli připomínal Jacksona (vzhledem a dokonce i trochu v obličeji)... No a ty záběry v čele s parádním King Kongem a ostatními dinousary? To snad ani nemá cenu komentovat, to jsou orgie pro fanoušky přírody a animací v ní... To je prostě génius Jackson. A Andy Serkis je pořád stejný frajer, jako u Pána Prstenů. Film řadím hodně vysoko, nechápu jak může mít "jen" 73%... U mě má 85% a slušné 4 hvězdy

Rain Man (1988)

Neskutečně dojemný film, u kterého jsem na konci musel zadržovat slzy. Životní výkon Hoffmana, ale i Cruise byl více než dobrý a proměna jeho vztahu k bratrovi se mi velice líbila. Bohužel to muselo skončit špatně, jinak by to asi nemělo takový úspěch. Stejně je mi to ale líto. Film mi z hlediska atmosféry připomíná Forresta Gumpa, taky zde vystupoval duševně poškozený smutný hrdina... Zajímavá je taky hudba, kterou jsem nezvykle začal zaznamenávat až tak v půlce filmu a musím říct, že její volba byla správná. Nádherně podbarvuje příběh, je to vidět hlavně na konci při odjezdu vlaku. Je mi z toho opravdu smutno, a hlavně proto (když nebudu myslet na Hoffmana) dávám jasných 5 hvězdiček a navrch 95%

Sedm (1995)

Úžasné herecké výkony Pitta a Freemana. Už jenom to, že hrají tito dva Herci s velkým H, dává záruku kvality. Tento film má ale mimořádnou kvalitu, protože kromě těchto velkých postav dnešního filmu nám nabízí strhující scénář, který je natočen tak mistrně, že vám nedovolí ani na chvilku přemýšlet nad ničím jiným. Stopáž není tak dlouhá, což je asi taky přínosem. Jenomže po shlédnutí filmu máte touhu dozvědět se něco dál, jak to bylo s těma posledníma dvěma vraždama nebo jak to dopadlo s Millsem... Ten nápad je tak věrohodně podán, že věřím tomu, že se něco podobného mohlo někdy stát. Na druhou stranu bych se bál, že se po uvedení filmu najdou podobní fanatici, kteří se o to třeba pokusí. Z filmu mám nekonečně zvláštní pocit, který nedokážu pořádně vyjádřit slovy. Jen sedím a zírám jako vyoraná myš. Jasný pětihvězdičkový film. 95%

Přelet nad kukaččím hnízdem (1975)

Tento film je naprostá psychologická pecka, navíc nás Čechy může hřát u srdce, že jej dokázal natočit našinec... Geniální výkony herců v geniálně postavených rolích na krásných dialozích. Parádní DeVito se svým "dej mi kartu", Dourif s koktáním, Sampson jako Náčelník a o Nicholsonovi se vůbec nebavím, to byl jeden z nejlepších a nejvěrohodnějších výkonů jaké jsem kdy viděl. Nevím přesně jestli bylo účelem, aby se diváci smáli. Já se smál de facto celý film, stejně jako blázni ve filmu. Drama nastalo až ke konci a to už jsem se vážně nesmál a pomáhal v duchu dusit zdravotní sestru. Líbil se mi vývoj postavy Náčelníka... A scéna při basketbalovém zápase proti dozorům je tak dobrá (vtipná) že si jí pouštím velmi často k pobavení... Jasných 5 hvězd. 99%, nic není dokonalé

Zjizvená tvář (1932)

Ve své době to možná mohlo patřit k top filmům, dnes už to ale nemá moc co říct. Ve filmu dominují zejména chabé herecké výkony herců, kteří nedokážou věrohodně zahrát ani smrt... Scénář je na druhou stranu velmi dobrý, škoda jen, že se na stejný nenatočí film v dnešní době... Scarface s Pacinem z roku 1983 je přece jen z jiného období, a tak je trochu jiný. Líbí se mi, že vzhledem k psanému úvodu to ve své době mělo asi účel větší než jen filmový... Po shlédnutí Kmotrů ale nejde dát 4 nebo 5 hvězd (Kmotr 1,2=5 a Kmotr 3=4)... Co se mi ještě líbilo byla parádní honička gangsterů a vyčnívající výkon Muniho, i když bych si na jeho místě radši představil většího fešáka, když ho ze sebe ve filmu dělá... Dávám proto 3 hvězdy hlavně za ten scénář. 60%

Hanebný pancharti (2009)

Nejsem žádný fanoušek Tarantina, film Pulp Fiction se mi celkem líbil a Nespoutaný Django vůbec. Tarantino je proslulý svými dialogy- já ale asi mám trochu jiný styl humoru a ne vždy nějaký ten žertík pochopím. Nechápu ale, jak někdo může vyjít z kina po shlédnutí Djanga a chechtat se jak magor... To je ale jedno, zpět k Panchartům. Film hodnotím pozitivně, čekal jsem sice, že se budu smát víc, ale nakonec to stačilo. Příběh není zas až tak důležitý, spíš tam jde o ty situace a již zmíněné dialogy. Vyzdvihl bych geniální výkony Pitta a Waltze. Pittovo "držka" když si hrál na Itala nebo nadávky na nácky... To je něco neskutečně vtipnýho... Navíc je Pitt autorem (pro mě) nejpovedenějšího mluveného vtipu v celém filmu: "Na boji ve sklepě je spousta nepříjemností">"Co třeba?">"Třeba že se bojuje ve sklepě"... Waltzovo výkon je možná trochu horší, pořád ale parádní. Přesně takhle si představuju jak se náckové chovali. A z hlediska filmového děje se konečně něco začalo dít až od onoho vtipu v hospodě ve sklepě. Začne to mít spád a vtipné situace přicházejí sami včetně úžasného závěru... Odteď už budu navždy říkat "náckové" a ne nacisti, SS, Wehrmacht apod. Film má u mě jasné 4 hvězdy, 85%

Kmotr III (1990)

Film si nezaslouží 5 hvězd jako předchozí dva díly, takže dávám 4... Je pravda, že to chtělo nějak dokončit předchozí dva díly, ale přijde mi, že je to až moc natahované a nic moc to nepřináší... Smrt Ala je nevyhnutelná- a takový pocit jsem nabyl po prvních 10 minutách. Není to prostě to, co bylo dřív. Sice je stejná hudba, nadprůměrný scénář... Filmu ale podle mě chybí to, že už v něm prakticky nefigurují žádné postavy z jedničky, jejichž návaznost ve dvojce byla hodně zajímavá a povedená. Potěší výkon i Garciy, který je parádní a v napodobení povahy svého otce Sonnyho věrohodný. Naopak Sofia Copolle se nepovedla, nepřijde mi sympatická a ani její výkon není nijak oslnivý. Už to nemá tu pravou mafiánskou atmosféru, je to hlavně o byznysu, navíc v pro mě neatraktivním Vatikánu... Kdyby se příběh odehrával (třeba i pod jiným scénářem) v New Yorku, stálo by to za víc... Na druhou stranu to je ale snesitelné zakončení parádní trilogie... 80%