Na tuhle nemám (2010)

Překvapivě hodně příjemná a svěží romantická komedie, kde je největším kladem chemie hlavního páru. Mezi Baruchelem a Alicí Eve to fakt funguje a jejich role jsou výborně napsané, sympatické a člověk jim fandí. Navíc, on tentokrát není ten trapnej looser, který chce sbalit tu největší kočku a ona ho nechce. Tentokrát to zkouší spíš ona na něj a on se jenom nestačí divit. To mi přišlo oproti ostatní romanťárnám podobnýho ranku docela osvěžující. Vedlejší postavy jsou fajn, citace z Disneyeho filmů potěší a humor je až na jednu scénu velice vkusný a vtipný. Navíc to rychle uteče a já se k filmu klidně ještě aspoň jednou rád vrátím.

Mikulášovy patálie (2009)

Ze začátku jsem této adaptace knihy mého dětství, která má stále své nostalgické místo v mé knihovničce i srdci, dost obával a říkal jsem si, že tu atmosféru a styl humoru snad ani přenést nejde. To jsem ale zase jednou Francouze hodně podcenil. Atmosféra je do puntíka stejná, smál jsem stejně nahlas jako když jsem poprvé četl knížku a postavy byly většinou také přesně obsazené. Dětští herci navíc i celkem dobře hrají. Jenom by to možná chtělo trochu ucelenější příběh a ne jenom film, který je roztříštění na několik scének jako v knížce. To ale vlastně ve výsledku tolik nevadí. Člověk se aspoň ještě víc vrátí do svého dětství, kdy ty scény četl. Výborný film pro celou rodinu.

Robin Hood (2010)

Ridley Scott tyhle historický věci prostě umí točit. Opět to natočil trochu jinak než své předchozí 2 kousky a opět to má své kouzlo. Ridley Scott to zvládl řemeslně na jedničku a popral se i s celkem slabým scénářem. Z příběhu mě tak bavilo spíše to pletichaření u královského dvora, než samotné Robinovo dobrodružství. Místy to navíc vypadá, že kousek chybí a některé situace před závěrečnou bitvou moc nedávají smysl. Akce je fajn a humorné scény v podání Robinových kumpánů také potěšily. Russel Crowe hraje svůj standart a mezi ním a Cate Blanchett to skvěle funguje. Mark Strong se sice jako záporák už pomalu začíná zajídat, ale dejte mu jinou roli, když mu jdou tak bezvadně. Dále potěší ještě např. Max von Sydow, který i ve svém velice pokročilém věku umí výborně hrát. Na Scottovi nejlepší kousky to celkově nemá, i tak je to ale hodně nadprůměrné řemeslo, které rychle uteče a člověk se u něj velmi příjemně pobaví.

Baader Meinhof Komplex (2008)

Působivá a strhující lekce z německých dějin. Díky přesnému popisu událostí má sice člověk občas problém v postavách, protože se jich to vyskytuje opravdu dost. Jinak je to ovšem řemeslně vypiplaný film s výbornými herci a bezchybnými akčními sekvencemi. Režisér se snaží nenadržovat ani jedné straně a chce stát někde uprostřed, ovšem já si názor udělal snadno a fakt jsem si z celého srdce přál, aby je charizmatický Bruno Ganz pochytal co nejdřív. Škoda, že je to až moc dlouhé a ty pasáže ve vězení se mohli trochu prostříhat. Jinak jde o opravdu výborný film, kterým se chce německá kinematografie opět vypořádat se svou ne zrovna pěknou minulostí. A opět se jí to povedlo.

Odpočítávání (2010)

Výborné konverzační drama, kterému se sice nedostalo moc peněz, ale místo toho dostal ranec místy až mrazivé atmosféry. Na první pohled jednoduchý příběh se díky skvěle napsaným dialogům mění v herecké koncert ústředního tria a jejich charaktery se během čím dál krizovější situace stihne několikrát změnit. Výborný Samuel L. Jackson by si mohl o mučících praktikách pokecat s Jackem Baurem, Michael Sheen hraje dobře i v tom nejzuboženějším stavu a Carrie-Anne Moss po dlouhé době také velice potěší. To celé až v překvapivě velmi jisté režii, která jenom v polovině filmu trochu povolí tempo. V bezchybném finále to ale zcela vynahradí. Pro mě zatím překvapení roku.

I Love You Phillip Morris (2009)

Sice ne tak třeskutě vtipné jak jsem očekával, ale i tak jsem se u toho velmi slušně pobavil. On to není totiž zrovna ten typ humoru, na jaký jsme od Carreyeho zvyklý, ale to většinou asi lidem dojde při pohledu na páreček v hlavní roli. Carrey i McGregor si své homosexuály užívají co nejvíce to jde, směje se jim, ale zároveň to nejsou žádné karikatury, takže s nimi člověk i často soucítí. Ono je to vlastně celé takové lidské a místy (hlavně ke konci) je to už spíš drama než komedie. I tak si ale není na co moc stěžovat, protože obě roviny fungují skvěle. Režiséři to mají v malíku, tempo je slušné a hudba také příjemně překvapí. 70%

Neporazitelný: Vykoupení (2010)

Tak tomuhle říkám béčková pocta 80. létům se vším všudy! Scott Adkins opět kope o sto šest a Issac Florentine ještě víc jak o stupeň převyšuje druhý díl, na kterém se oba zřejmě teprve rozcvičovali. Dvojka mělá výborné bitky a dravou režii, bohužel také ale příliš jedhoduchý příběh a nepříliš sympatického hlavního hrdinu. Tady už se ale moc záporů najít nedá.Hlavním hrdinou se pro jistotu stává můj favorit Scott Adkins, který tady opět potvrzuje, že je asi nejlepší bijec současnosti. Teda ne, že by mu ostatní bojovníci v ringu nestačili, spíše naopak. Všichni zde předvádějí výborné (nejen) bojové výkony. Čímž logicky vyplívá, že samotné fighty od minule ještě přitvrdily a jsou opravdu fenomenální. Člověk si hned u první říká, že už to snad lepší být ani nemůže. Florentine se ale s každou novou bitkou posouvá na čím dál větší úroveň a závěrečný zápas je bezchybný, stejně jako veškerá choreografie. Tentokrát nijak nezaostal ani příběh, který už není tak jednoduchý jako posledně. Ano, pořád je to béčko. Ovšem béčko se zajímavými postavami a příběhem, který se snaží co nejvíce vyhýbat klišé, což po dvojce skvělá zpráva. Florentine dokázal, že tyhle filmy mu prostě jdou a stvořil tak nejlepší arenovku za poslední roku, kterou si ještě několikrát pustím a třeba tak časem ještě zvýším hodnocení.

Solomon Kane (2009)

Vynikající béčková řezničina s hutnou atmosférou, kulervoucí akcí a hlavně dokonale charizmatickým Purefoyem. Ten opět dokazuje, že má charizmatu na rozdávání, i když je až v některých záběrech až nebezpečně podobnej Jackmanovi. Michael J. Bassett po Pustině opět dokazuje jaký má talent a celý film má pevně v rukou. Příběh jednoduchý, ale vytěžilo se z něj maximum. Stejně jako z peněz, kterých bylo málo, ale moc znát to na výsledku není. Hned bych si dal nášup.80%

Vlkodlak (2010)

Přes všechny ty odklady a problémy při natáčení z toho nakonec vzniknul hodně slušný film. Místama je to sice trochu nevyrovnaný a některé ty kecací scény moc nefungujou. Když ale dojde na akci, tak to má Joe Johnston pevně v rukou. Triky jsou výborné, brutalita potěší a hudba je také výborná. Celé to navíc rychle uteče a má to takovou atmosféru starých filmů. Herecké obsazení je sice trochu nevyrovnané, takže dva herci hrajou výborně (Del Toro, Weaving), jeden byl nejspíše zfetovanej (Hopkins) a někdo si zase spletl film ( Emily Blunt). Ve výsledku to ale hodně potěší, i když se z předlohy dalo vytěžit samozřejmě mnohem víc.70%

Kawasakiho růže (2009)

Jan Hřebejk po všech těch průměrných Nestydech, Medvídcích a Kráskách v nesnázích opět prokázal, že je opravdu výborný režisér a v jakém žánru tkví jeho skutečná síla. Komorní a místy až mrazivá atmosféra, výborná kamera, bezchybní herci a dobře napsaný příběh, nad jehož vyústěním jsem přemýšlel ještě dlouho po filmu. A to se mi jen tak u nějakého (nejen) českého filmu nestává.