Defendor (2009)

Woody Harrelson má za sebou sakra dobrý ročník. Představil nám jednoho z nejvíce cool zabijáků zombíků, varoval nás před koncem světa a dokonce byl nominovaný i na toho zlatého plešouna. No a jako šťavnatá třešnička na dortu nyní přichází jako Defendor, rádoby superhrdina, který likviduje zloduchy kuličkami a vzteklýma vosama. A není to překvapivě až tak moc vtipné, jak by se mohlo na první pohled zdát. Humor tu teda je a většinu času funguje na jedničku, ale zároveň je to má také svoje vážnější okamžiky. Ty navíc fungují ještě lépe a je to proto takový slepenec mez psychologickým dramatem a komedií. A i když to zní divně, tak se tento mišmaš hodně povedl. Navíc se tu neztratí ani ty superhrdinské propriety. Harrelson je samozřejmě opět vynikající a díky jeho výkonu (a maličkosti že Defendor dostává velmi často přes hubu) se s hlavním hrdinou ztotožníme více, než z kdejakým velkorozpočtovým borcem z komiksů. Režie je nápaditá, celé to příjemně uteče a navíc k tomu hraje velmi dobrá hudba. Suma sumárum tu máme zatím největší překvapení na začátku roku a další dobrý krok ve Woodyho kariéře.

Imaginárium Dr. Parnasse (2009)

Po hodně dlouhé době, vlastně tak od 12 opic, první Gilliam, který mě vážně oslovil. Gilliam totiž nechal své představivosti volný průběh a i když je tam tomu opravdu místama až moc, tak se na to stejně celou dobu hezky kouká. Příběhově je to totiž parádní, postavy zajímavé,prostředí za zrcadlem skvěle využité a hlavně zpracované. Právě tady měl ten film největší šťávu. Po herecké stránce samozřejmě také vynikajcí od poslední Ledgera a jeho záskoky až po Christophera Plummera. Jenom je místy docela vidět, že kvůli problémům při natáčení nějaká ta scéna chybí. Takže se někdy nedozvíte jak co funguje, nebo proč mění postavy názor ze scény na scénu. Ale s tím se dalo při těch potížích tak nějak počítat. Počítat se totiž nedalo s tím, že by Gilliam ještě vytvořil něco tak bizarního a přesto skvělého a jsem rád, že překvapil. P. S.. : Lily Cole to zatraceně sluší.

Prokletý ostrov (2010)

Řemeslně poctivě natočený thriller, i když od Scorseseho se dalo očekávat i trochu víc. Atmosféra je výborná a skvěle vybudovaná. Herci hrajou perfektně od Lea v hlavní roli až po všechny ty blázny v rolích vedlejších. Některé scény jsou fakt působivé a někdy až hororové. Jediný hodně velký minus je ta předvídatelná pointa, která mě napadla už při traileru. Já vim, že je těžký v tomhle žánru vymyslet něco nového, od koho jiného než od Martina bych to ale měl očekávat. I přesto byl ale samotný závěr vcelku působivý a Prokletý ostrov se tak snaží k dalším nadprůměrným Scorseseho filmům.

Byl to tichý muž (2007)

Překvapivě hodně příjemné drama s hromadou nápadů, sarkastickým humorem a výbornými hereckými výkony. Christian Slater dokazuje, že když chce tak i hrát umí a předvádí tady jeden ze svých nejlepších výkonů kariéry. Elisha Cuthbert se taky neztratí a ta svůj nejlepší výkon předvádí rovnou, i když s její rozmanitostí předešlích rolí to není nikterak obtížné. Romantická linie mezi těmito herci taktéž funguje na jedničku a režisér si ten film celý hezký pohlídal. Jen škoda, že ten závěr se mu trochu utrhl ze řetěžu a je tak trochu spíchlý horkou jehlou.70%

Alenka v říši divů (2010)

Sice trochu divácky přístupnější, ale stále Tim Burton jak ho mám rád. Ze začátku to sice vypadalo až moc disneyovsky a docela jsem se nudil. Jakmile se ale Alenka dostane do staré dobré říše, tak se konečně ke slovu Burtonův osobitý styl s rozmanitým světem, hravými dialogy a výbornými postavami. Je pravda, že místy tam ten Disney vidět je a Burton nedokázal tu spolupráci ukočírovat na 100% jako v případě Karlíka. I tak jsem se ale většinu času velmi bavil a uteče to jako voda. Příběh je velmi dobrý a docela se mi líbilo, jak si Tim s tím světem dovedl pohrát a nebál se např. i skoro romantické linky mezi Alenkou a Kloboučníkem. Herci hrajou všichni velmi dobře, Mia Wasikowska je roztomilá a Johnny Depp má toho prostoru tak akorát, aby ostatní nezastínil. Velmi silné 4* a po dalším shlédnutím půjdu možná ještě výš.

Rec 2 (2009)

Hutnou atmosféru z jedničky, která málem skončila výměnou mých trenek, jsme pokročili k pořádné adrealinové jízdě. Přechod žánru je znatelný a i když atmosféra zůstává stejná, tak bát už se člověk tolik nebude. A to už tvůrci podle mě moc nezamýšleli a chtěli se posunout trochu dál Je to spíš o tý akci a o tom, jak to celé rychle uteče. Tempo je opravdu závratné a člověk tak tvůrcům odpustí i mírné nelogičnosti a nesympatické postavy ( ty puberťáci tam např. vůbec být nemuseli). Příběhově se to ale posunuje na úroveň, kterou jsem rozhodně nečekal a celkem se mi ta změna líbí. Stejně jako myšlenka na třetí díl. Jak jsem si po konci jedničky myslel, že točit pokračování nemá cenu a není moc v čem pokračovat (mýlil jsem se), tak teď se na trojku opravdu těším a možností na pokračování je nespočet. Navíc je zde další porce výborných nápadů jako např. přepínaní několika kamer a také pár opravdu výživných scén jako třeba zabití rachejtlí. Fanoušci jedničky nemohou být zklamáni.80%

Řekni, kdo tě zabil (2007) (seriál)

Milé seriálové překvapení plné nápadů, kouzelné a místy až burtonovské atmosféry a svěžích dialogů. Škoda, že tvůrci nemohli svůj originální koncept rozvézt do více sérii. Na roztomilou Annu Friel bych se totiž mohl dívat věčně :)

Bez soucitu (2010)

Totální akční výplach, u kterého musíte nechat mozek v offline režimu abyste si ho správně užili. Luc Besson sice opět sepsal scénář stylem "je jedno jak na sebe budou scény navazovat a jestli to bude dávat smysl, hlavně ať vždycky na konci někdo umře nebo něco bouchne", ale na to už jsem si zvyknul dávno a stěžovat si na to člověk opravdu moc nemůže. S tím už prostě musí člověk k filmům z jeho produkce přistupovat. A nevadí to obzvlášť, když máte za kamerou takového akčního démona jakým je Pierre Morel. Ten sice svůj Taken vůbec nepřekonává. Akční scény jsou ale opět hodně stylový, hlášek je tam taky dost a celej film jede na větší rychlostní stupeň, než kolik má to Audi v kterým tam na konci jezdí. John Travolta je navíc neskutečně cool a jeho Charlie Wax mi zůstane v hlavě hodně dlouho. Ten by si klidně zasloužil svojí vlastní filmovou sérii. Jonathan Rhys Meyers mu svými zmatenými pohledy zdatně sekunduje a oba se výborně doplňují. Morel prostě potvrdil, že akční filmy umí v dnešní době lépe málokdo a Luc Besson naopak potvrdil, že tak málo myslet umí při psaní scénářů taky jen málokdo. Pravej akční brainwashing jakej jsem potřeboval.

Na půdě aneb Kdo má dneska narozeniny? (2009)

Hezká ukázka toho, že i v dnešní době u nás ještě existuje někdo, kdo umí natočit pěknou pohádku pro děti i dospělé. Animace je výborná, nápadů má film na rozdávání, humor funguje a i když tempo není zrovna závratné, tak jsem se díky krátké stopáži nenudil.70%

Na hraně temnoty (2010)

Pravý poctivý thriller jak ze staré školy. Mel Gibson se vrací v roli, která mu vždycky sedla a ani tentokrát nezklame. Druhou Odplatu, na kterou se snaží hrát plakáty, ale rozhodně nečekejte. O akci tu totiž vůbec nejde, zde jde hlavně o příběh a prokleslení postav. Což se i docela povedlo. Příběh je sice trochu předvídatelný, ale svůj účel splní. Postavy jsou také napsané na jedničku, kromě Gibsona pak hlavně postava Ray Winstona. Ten tu podává výborný výkon a jeho postava nejednoznačného hráče dostala až po hříchu málo prostoru. Martin Cambell to má navíc celé pevně v rukou a až na ty scény, kdy Gibson promlouvá k mrtvé dceři, se mu celý film daří držet tu správnou atmosféru. A ty akce, když na ní na konec dojde, je hodně dobrá. 70%