Slova (2012)

Výborně budovaný a vystavěný příběh, který výborně uteče i přes to, že se v něm neustále kecá. Herci přesní, režie překvapivě jistá. Jen škoda, že v závěru všechny ta velká slova a příběhy vyšumí tak nějak do ztracena, člověk už tak nějak prokoukne tvůrce a ti už ho tak v závěru nemají absolutně čím překvapit. I přesto ale slušný nadprůměr.

Naboř a ujeď (2012)

Tak nějak jsem nepochopil, co že tvůrci chtěli vlastně natočit. Bláznivou road trip komedii? Akční komedii? Nebo snad reklamu na auta Daxe Sheparda? Nefunguje zde totiž ani jedno, vtipných scén je pomálu, honičky zde v podstatě nejsou, scénář nedává smysl a Bradley Cooper je zde naprosto zbytečný. Tenhle vysněný projekt si mohl Shepard v klidu odpustit.

Sousedská hlídka (2012)

Místy opravdu hodně křečovité a až trapné, místy zase překvapivě pohodová komedie. Komediální esa zde improvizují více, než by bylo zdrávo, ale i tak se zde pár hodně povedených hlášek najde. Jen ten Ben Stiller jakoby si tentokrát spletl film a z celé čtveřice byl jednoznačně nejslabší.

Hobit: Neočekávaná cesta (2012)

Chvílemi dosti rozpačité a bez debat nesmyslně natahované, ale na druhou stranu často také dosti kouzelné a plné nápadů. Být to o hodinu kratší a vystříhat zbytečné pasáže z Roklinky či počáteční s Frodem, tak se to tomu Pánu Prstenů možná i vyrovná. Takhle zůstal Peter Jackson někde v půli cesty. Herecky je to ale prvotřídní, bezchybné triky nemá cenu komentovat, je to velkolepé až na půdu a Glum je stále největší borec. Středozem má zkrátka i s jistými mráčky stále velikánské kouzlo, akorát jsme v ní tentokrát pobyli déle, než bylo zdrávo.

Vražedná hra (2012)

Tyler Perry a Rob Cohen se hledali tak dlouho, až se našli. Jeden je totální herecký dřevo, který je bez dámských šatů ještě víc trapnější než s nimi a ten druhý už spadnul do tak špatného režisérského podprůměru, až mi je ho skoro líto. Oba ale neumějí zhola nic. Přiblbý scénář, nulové napětí, nechtěně vtipný Jean Reno...prostě všechno špatně. I ten Matthew Fox, který se jako jediný evidentně snaží, je zde ale díky stupidně napsané postavě chvilkama k smíchu. Tohle je vražedný film a ne vražedná hra.

Šťastný smolař (2012) (TV film)

Strach se vykašlal na roztomilé čerty, pěkné princezny či roztržité krále a vystačil si pouze s kouzelnou Štěstěnou, pohádkovou poetikou, humorem a kupou nadhledu. Urodila se prostě výborná vánoční pohádka, na které je hezky vidět radost, se kterou byla celým štábem natočena. Víc takových pohádek a s podobným vizuálem klidně i na velkém plátně. Trojan jako vždy vynikající a zbytek obsazení také hodně fajn. 70%

Atlas mraků (2012)

Tyhle rádoby chytrý filmy, který se snaží něco sdělit, to mají vždycky těžký. Beru, že tvůrci měli myšlenku, kterou se jim ke konci povedlo jakž takž pointou utvořit a body za odvahu si jistě také zaslouží. K čemu to však je, když si Wachowští i Tykwer vybrali režijně svou nejslabší chvilku (když nepočítám Tykwerovo International) a ty myšlenky mě vlastně díky utahonosti a rozvleklosti celého filmu vůbec nezajímaly a snímek mě nedonutil nad nimi přemýšlet. A jak mám navíc celou ideu filmu brát vážně, když zde poskakuje Hugo Weaving převlečený za ženskou a je zde zbytečná linie se senilními důchodci? Ještě že režiséři v poslední hodince razantně šlápnou na plyn a dovezou do film aspoň do malinko uspokojivého konce. I tak jsem ovšem od režisérských velikánů čekal mnohem víc a z celého ambiciózního projektu jsem tak spíše zklamaný.

Pěsti ze železa (2012)

Rádoby stylový mišmaš, ve kterém je hodně zábavný a fajn natočených akčních scén. Bohužl je zde ale také hodně totálně nudných a nezajímavých pasáží, které jsou na hraně snesitelnosti. RZA mě zkrátka fajn nápad, ale dohromady to příliš nefunguje. Většina herců je navíc na solidní železnou pěst, jenom ten Russel Crowe si to roztomile užívá. Mohlo to být nehorázně cool, ale skončilo někde v necelé půlce cesty.50%

Ten, kdo stojí v koutě (2012)

Nečekaná emotivní pecka a nejspíš jeden z nejúpřímnějších filmů o teenagerech vůbec. Logan Lerman poprvé na plno dokazuje, že není jen ďalší hezounek do počtu a Emma Watson se z kouzelnické škatulky dostává překvapivě hodně rychle. Hodně silný film a rozhodně největší překvapení tohoto roku.

Bídníci (2012)

Filmy, ve kterých se mluveným slovem řekne dohromady 10 vět, to budou mít těžké vždycky, i když jde o muzikály. Bídníci to pak budou mít u diváků těžké dvojnásob. Tom Hooper ale vytvořil tak velkolepé dílo opřené navíc o nesmrtelný příběh, že mu prostě některé zápory musí člověk odpustit. Hooperova snaha nechat herce zpívat "naživo" se sice musí ocenit a v několika sekvencích se mu tato snaha výborně vyplácí a vzniknou tak vlastně nejemotivnější scény filmu. V některých pasážích to ovšem herci zas tolik nestíhají a občas tak jejich zpěv malinko tahá za uši. Ve výsledku ale ta výborná čísla převládají, herci jsou vynikající a po řemeslné stránce už nejde vytknout vůbec nic. Tedy když nepočítáme někdy až odfláknuté masky. Emocí je ovšem i přes některé pasáže stále málo a některé důležité scény, tak působí malinko odtažitým dojmem. I přes chyby mě ale tato muzikálová jízda semlela a hodně jsem si ji užl.