Argo (2012)

Výborně natočené drama, které je ke konci napínavé i přes to, že vlastně víte jak to celé skončí. A to se musí ocenit vždycky. Affleck už má řemeslo dokonale v ruce a nohy mu tak občas podráží jen slabé dialogy. Ty v Hollywoody mohly být více kousavé, ty v baráku u Kanaďana zase míně klišovité. A Affleck jako herec je sice dobrý, ale umím si představit z fleku několik herců, kteří by tam sedli lépe. I tak ale výborně natočené drama, kterým Affleck potvrzuje svůj nesmírný režisérský talent

Sedm psychopatů (2012)

McDonagh si ukousnul až příliš velké sousto a po geniálně jednoduchých Bruggách přináší snímek, který se chvílemi dost ztrácí ve své vlastní podivnost a komplikovanosti. Herecky je to samozřejmě parádní, Rockwell zde zase naprosto ruluje a hlášek a památných momentů zde každý dostane dostatek. Linie o psaní scénáře ale většinou moc nefunguje a celý film se díky ní malinko rozpadá. 70%

Ženy, které nenávidí muže (2012) (TV film)

Tak ani ten Robert Sedláček český televizní film nezachrání. Čistá žánrovka mu totiž vůbec nevyšla a tak nudnou a bezradnou kriminálku už jsem dlouho neviděl. Mám pocit, jakoby ten projekt dostal Sedláček za trest a vůbec se mu nechtěl točit.

Nespoutaný Django (2012)

Western + blaxploitation + Tarantino v té nejlepší a nejdiváčtější formě. Neskutečná přehršel nápadů, výborných dialogů a hlášek a také hektolitry hutné krve. A hlavně je to natočené s naprostou láskou a precizností. Foxx je cool, Walzt je Bůh, Leo si to užívá a Jackson už dlouho neměl lepší roli. Jen škoda, že to celé neskoničlo o těch 20 minut dříve, pak už to bylo na můj vkus už příliš blaxploitation. Ale to záleží na vkusu každého, i tak parádní jízda.

Konečná (2013)

Jo Arnie, když už máš na starý kolena točit nový akční fláky, tak rozhodně takhle. S fyzičkou už sice na tom není bývalý guvernér jako dřív a v závěrečné bitce jeho bojový styl spíš připomíná Buda Spencera, jinak si ovšem Arnold krade celý film pro sebe a ve výstřílení nábojnic a procedění výtečných hlášek nemá konkurenci. Tady prostě co věta to perla. Ji-un Kim navíc akční legendě dosti pomáhá a nabízí vizuálně výborný film se slušným tempem a nářezovou akcí. Navíc se to nebere vůbec vážně. Jen škoda ospalejšího úvodu a poněkud slabého záporáka, který sice umí udělat hezkou reklamu Chevroletu, ale jakmile promluví, tak je zle. I tak ovšem nostalgický a zábavný návrat, jak má být. Arnie, chyběl si nám. 70%

Terapie láskou (2012)

Asi už stárnu nebo co, ale tohle je po Perks of Being a Wallflower podruhé za měsíc, co jsem byl opravdu dojat. A tentokrát ještě o několik stupňů více, než v předchozím případě. Téhle romantice se totiž nedá nic vytknout od výborného scénáře, přes nenápadnou avšak brilantně přesnou režii až po hereckou třešničku na dortu. Po herecké stránce se tomu totiž opravdu nedá co vytknout, Bradley definitivně ukazuje, že kromě ocenění za sympaťáka roku bude brzo brát i všechna různá ocenění, Robert De Niro tu nominaci také získal po právu. Nejvíc si ale celý film pro sebe ukradla kouzelná Jennifer Lawrence, ze které jsem zkrátka nemohl odtrhnout oči. Dramatická i romantická část navíc společně fungují na jednčku a na vtipných scénách se zde překvapivě také nešetří. Takový pozitivní příval energie jsem po filmu již dlouho neměl, navíc to ve mně po pár dnech stále roste a roste. Druhé a další podívání je zkrátka podmínkou.

Zlatý Glóbus 2013 (2013) (pořad)

Bez Rickyho to zkrátka není ono. Tina s Amy se sice snaží, vtipných momentů tato moderátorska dvojka ale moc nevykouzlila a tvůrci jim vlastně k tomu ani nedali moc prostoru. Jinak jsme se však dočkali hodně rutinního přenosu plného zdlouhavých děkovaček a z letargie člověka probubil snad jen Arnie se Slyem a a výborný Ferrel s Kristen Wiig. Oproti předchozím dvěma ročníkům ovšem slabota.

Occamova břitva (2012) (TV film)

Je hezké, že se u nás někdo konečně pokouší natočit podobný psychothriller. Příště by si k tomu ale mohl režisér, který se ostatně také moc nepředvedl, vzít smysluplnější scénář se sympatickými charaktery, kterým budete rozumět a fandit. Zde jsme se nedočkali ani jednoho a ani snažící se dvojice Sokol/Stivínová to nezachrání. Tak snad příště.

Zabít tiše (2012)

Neoslovilo mě to. Některé scény byly správně atmosférické a vizuálně zajímavé a Brad Pitt si to krade celé pro sebe. Jinak jde ale spíš o malinko nevyvážený film, ve kterém na mě ty rádoby stylové dialogy vůbec nepůsobily (skoro jakoby vypadly z nepovedenýho Tarantina) a polovina postav mě naprosto míjela. Ani ta závěrečná scéna s výtečným Pittovým monologem to již moc nespraví.

Inspektor Regan (2012)

Podobná kriminálka tady už dlouho chyběla. Drsná krimi ze staré školy, ovšem s malinko modernějším střihem, ve které se nikdo s ničím nesere. Scénáři by se sice dala vytknout jistá šablovinost, to však v tomto případě vůbec nevadí, protože vzniknul žánrově vybroušený film s bezchybnou režii, pohlcující akcí (přestřelka na Trafalgar square a okolí patří mezi nejintenivnější sekvence loňského roku) a precizní herce. Ray Winstone by svou urputností převálcoval i buldozer, Hayley Atwell je neodolatelná a Plan B překvapivě přesný. Škoda, že podobné filmy jsou podobně jako hlavní hrdina Jack Regan za dinosaury, kteří skoro vymřeli. Víc takových a američtí fušéři typu Roba Cohena by si měli tento film každý den pouštět před spaním.90%