Výjimeční přátelé (2019)

Adept na nejzbytečnější film posledních pár let. Vzniknul asi jen proto, aby Hanks mohl usilovat o dalšího Oscara, ideálně s rolí dalšího podivnýho týpka, kterej nebezpečně připomíná Forresta Gumpa. A Beautiful Day in the Neighborhood je v jádru extrémně průhledný a nudný film, ve kterém je na jedné straně Hanks jak ho opravdu nemusím, na druhé pak extrémně nesympatický Matthew Rhys. Díky bohu za pouze stominutovou stopáž. Never more.

6 underground: Tajné operace (2019)

Asi nemá smysl řešit, že ten film prakticky nedává smysl a "dialogy" jsou jen nelogickým pojivem naprosto drtivé akce. Přiznám se, že Florencie mě až tak nevzala, ovšem jak Hong Kong, tak závěr byla čistá esence bayhemu. Z řemeslného hlediska je 6 underground naprostá špička, doporučuju se proto vykašlat na motivace hrdinů, politický podtext nebo nenavazující či nelogické scény a jen se unášet na vlně výbuchů, agresivních střihů, zpomalovaček a nekorektní zábavy. Osobně s tím nemám absolutní problém. P. S. Výběr hudby naprosto vynikající.

Terminátor: Temný osud (2019)

Zrovna pár dnů zpátky jsem viděl Vzpouru strojů, a i když jsem šel s jejím hodnocením lehce dolů, pořád bych jí dal před Temným osudem přednost. Na druhou stranu chápu snahu tvůrců uzavřít tuhle Arnieho životní kapitolu důstojně, ideálně i po boku Lindy Hamilton. Z mého pohledu se to podařilo, i když mám své výhrady ke zbytku castingu i digitální akci. Hlavně mi ale přijde, že se jede až moc na jistotu. Mostowův příspěvek byl v tomto daleko odvážnější, a co si budeme povídat, z hlediska Arnoldova stárnutí také uvěřitelnější. I tak ale spokojenost už jen proto, že značka Terminátor nakonec neskončila v úplném hnoji. Jen ji musel zase vytáhnout až Jim.

Mizerové navždy (2020)

Pořád to tam je. I když jsou Mizerové dost jiní než předchozí dva díly - temnější, osobnější a svým způsobem i zamotanější... a taky v nich absentují souložící krysy. Na druhou stranu ale nechybí vydatná nálož one-linerů a dalších hlášek, které z trojky dělají skvělou zábavu. Na třetích Bad Boys mi tak v jádru vadí jen dvě věci - zaprvé by si zasloužili víc akce, protože když už na ni dojde, tak je i bez Baye plná nápadů a zároveň patřičně strhující. Druhý problém je pak spíš čistě osobní - přál bych si, aby ten film vznikl o 10 let dřív. I když je možný, že by byl kvalitativně o řád níž. Spokojených 75 % s tím, že překonat nejlepší akční film minulé dekády, byl vlastně nadlidský úkol.

Na nože (2019)

Naprostá lahůdka a hned ze začátku roku jasnej kandidát na film roku. Na nože připomíná to nejlepší z Podfu(c)ku a Sbal prachy a vypadni, takže nevidím jedinej důvod, proč nejít po maximálním hodnocení. Superlativy si zaslouží prakticky všechny aspekty, v prvé řadě však skvostné vyprávění, poněvadž Johnson zvládá i přes kupu postav vše přehledně vystavět a dát každému charakteru adekvátní prostor. S tím se pojí i rafinovanost celé zápletky a skutečnost, že film je prakticky celou dobu o krok před divákem. Herci skvělí, samozřejmě s božím Craigem v čele, hudba taky na výbornou. Na nože je po dlouhé době snímek, ve kterém všechny scény maximálně slouží vyprávění a ani jedna není navíc. Už jen proto bych se nedivil, kdyby zde hodnocení v průběhu času rostlo a z filmu se postupně stala kultovka svého žánru. Má k tomu všechny předpoklady.

Králíček Jojo (2019)

Jo, jo! V rámci klasické hollywoodské produkce vlastně docela úkaz, Waititiho satira je dost jiná, a pokud člověk neví, do čeho jde, možná mu bude dýl trvat, než se naladí. Mě tahle jinakost přiznám se dost bavila, od pitvořícího Hitlera, přes skvěle napsanou postavu Rockwella, až - světe div se - po dětskou romanci. Samozřejmě, občas zamýšlené vtipy míří jiným směrem, než by mi bylo po chuti, na druhou stranu ale Králíček Jojo patří mezi to nejoriginálnější, co za poslední léta vzniklo. Za to velký palec hore. 8/10

Le Mans '66 (2019)

Letošní oscarová sezona mi dělá fakt radost, protože tohle je další pecka, kterou si kdykoliv milerád pustím znovu. Formálně není co vytknout, dramaturgicky snad jen závěrečné vyznění, které mě docela minulo. Jen proto nemůžu dát plnej kvalt, pokud ale vezmu v potaz, že se jedná o reálný události vtisknutý na plátno, tak to opravdu o moc líp natočit nešlo. Mangoldův nejlepší film, Christian Bale opět boží. 9/10

Dva papežové (2019)

Smekám klóbrc, protože Meirelles jede na max. Jednoznačně jeho nejlepší film. Na to, že se jedná prakticky jen o dialog dvou mužů, je parádně vyprávěný. Škoda toho zabrždění v Argentině během řádění junty, jinak by to bylo na plnou palbu. Jednoznačně jeden z filmů roku, který táhne skvělý Hopkins a ještě lepší Pryce. Závěrečné titulky samozřejmě famózní. 9/10

Irčan (2019)

Jsem hrozně rád, že Irishman vznikl. I když nemá i díky košatější stopáži tak drtivý tah na branku jako Goodfellas a ani odborářská linka nezaujme tolik jako fenomenální jízda v Casinu. I tak těch 200 minut uteče jako nic, první hodinka je dost možná to nejlepší, co letos ve filmovém světě vzniklo, čistá gangsterská genialita, ve které je Scorsese cítit z každého záběru. A jak někteří brblají nad CGI omlazováním, mě nijak nerušilo, prakticky jsem ho nevnímal. Prostříhat trošku Pacinovy intriky, stejně jako závěrečný důchodcovský epilog a je to na plnej kotel. Takhle je to "jen" obrovská spokojenost z další fresky, která dala ještě jednou nahlédnout do gangsterského života ústředního all-star tria. Díky za to. 8+/10

Město podivínů (2018)

První půlka naprosto znamenitá - střídá se skvělá atmosféra s pomalým odhalováním tajemných dějových zákrut, to vše podpořený skvělými herci v čele se skvostnou Lexy Kolker. V 10 letech vystřihnout takovej part se jen tak nevidí. Bohužel s blížícím se finále už film nedokáže dorovnat silný úvod, zároveň není nijak silný po emoční stránce.. I tak ale velký palec nahoru za takto originálně zpracované sci-fi, navíc s velmi zdařilými triky prakticky za pár šupek! 8/10