Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Drama
  • Komedie
  • Krimi
  • Akční
  • Dokumentární

Poslední recenze (122)

plakát

Annette (2021) 

V Caraxově nakládání s filmem je něco prvotního. Pracuje s ním svobodně jako dítě, bez zatížení a předsudků. Annette je v něčem nesnesitelná, ale zároveň je to důsledné autorské gesto. Film vás uvrhne do vlastního světa a vy musíte přijmout jeho zákonitosti, jinak budete dvě a půl hodiny trpět. Film je zcela umělý, stylizovaný, nepsychologický, ostatně proto je to muzikál. Vše je vně, ale nějak se mu nakonec daří vyhmátnout i to uvnitř.  Caraxův film to je zborcený cirkus, podívaná, která si v sobě nese ještě něco z naivity počátků kinematografie, ale všechno už je kontaminované dnešním spektáklem. Také si myslím, že od smrti Golubevy Carax na jakékoli nitro rezignoval, a filmy pojímá jako happening. Někdy to bylo nesnesitelné i pro mne, viz. Holy Motors, jindy to funguje – jako v Annette. Co říct o Sparks? Jsou v celém filmu rozpuštěni, jejich poťouchlost i genialita jsou v něm cítit na sto honů. Poznámka na okraj: odpor k psychologii byl u Caraxe vždycky. Jeho filmy jsou stíny a patetická gesta. Němé filmy převedené do současného jazyka. Kupodivu jsem si u Annette vzpomněl na Wernera Schroetera.

plakát

Prázdnota (2020) 

Pamatuju si, že jsem snad minulý rok viděl před Tenet trailer a klepal jsem si na čelo. Vypadalo to jako největší béčko. Je to ale něco úplně jiného. Film je naprosto nepředvídatelný, šokující, drásavý, plný kosmického napětí Už dlouho jsem nic podobného neviděl. Snad naposled v nové verzi Suspirie. Je to skvěle natočené, promyšlené, skvělá zvuková stopa. Nemá smysl nic moc víc říkat. Pohltilo mne to.

plakát

Střípky (2021) 

Mluví se ve spojitosti s Little Things o Se7en, ale víc to má překvapivě blíž ke konceptu True Detective, který je u nás notoricky a právě ne úplně přesně překládán jako Temný případ. Ale stejně jako v True Detective nejde prvoplánově o nějakou „temnotu“, ale spíš o posedlost hlavní postavy, o posedlost „ryzího detektiva“, který musí vyřešit případ za každou cenu, i za cenu jisté osobní oběti (ne v doslovném smyslu, spíše, že případ postupně pohltí a sežere jeho nitro). A pokud se někde vznáší temnota, nikdy není vně, ale právě uvnitř – v duši, v minulosti, která tíží. Je to pomalé, ale všechno dává smysl. Je dobré to vidět přinejmenším dvakrát, naladit se na hypnotické tempo, kde se stírá rozdíl mezi bdělým a vyčerpaným vědomím. K tomu přispívá i skvělá hudba, která se kupodivu skoro nikomu nelíbí :-). Film je mnohem zajímavější a mnohem méně jednoznačný, než se na první pohled zdá. Neustále se naklání na různé strany, aby nakonec nezakotvil ani u jedné. A domnívám se, že konec ve skutečnosti vůbec není optimistický. Naopak. Všichni herci jsou dobří, Jared Leto skvělý. A ještě douška k názvu: ve filmu jde o zdánlivé „maličkosti“, které lze zprvu přehlédnout, ale teprve když si jich všimneme, kruh se uzavře, skládačka se vyřeší. A také maličkosti, které „vás zničí“, pokud na ně budete myslet. „Maličkosti" – Little Things, nikoliv „Střípky“, jak zní zavádějící český překlad, který je u nás už letitým pravidlem.

Poslední hodnocení (413)

Annette (2021)

07.07.2021

Armáda mrtvých (2021)

22.05.2021

Prázdnota (2020)

22.04.2021

Střípky (2021)

03.02.2021

Havel (2020)

12.01.2021

Střípky ženy (2020)

12.01.2021

Komunismus a síť aneb Konec zastupitelské demokracie (2019)

15.12.2020

Karel, já a ty (2019)

15.12.2020

Alchymická pec (2020)

15.12.2020

Reklama

Reklama

Reklama