Hunger Games: Síla vzdoru 2. část (2015)

Fakt je škoda, že museli adaptaci třetí a nejslabší knihy takhle rozpůlit, vznikly tak dva dlouhé filmy plné vaty a nudných scén, které ovšem obsahují i pár scén výborných, v tomto dílu např. průchod kanalizací nebo finální zúčtování Katniss s vy-víte-kým. Skvělí herci a řemeslo, ale místo dvou natahovaných filmů mohl být jeden skvělý.

Drishyam (2015)

V podstatě vše co jsem napsal u malajálamského originálu platí i tady, je to na chlup to samé, jen s jinými (mnou známějšími) herci a v jiném jazyce. A pořád dost dobré, takže i hodnocení bude stejné :)

Baahubali: The Beginning (2015)

Baahubali spadá přesně do žánru, o kterém jsem si vždycky přál, aby Indové natáčeli častěji - tedy čistokrevná, dobrodružstvím kypící epická fantasy. To měřítko mě ohromovalo. Krom počátečního výlezu na horu (scéna kterou už teď řadím mezi své TOP tohoto roku) uvidíme i střet obrovských statisícových armád jako z Pána prstenů. Opravdu je stále na co se koukat. Rajamouli tento kolos ustál se ctí, a pokud mi přišlo pár scén trochu přestřelených, v celku se ztratí a já mám na indických filmech rád i tu "nedokonalost". Oceňuji i mému sluchu lahodící hudbu (zase) a povedený casting - někteří dostanou doufám větší prostor v dalším díle, a tak nejvíc se mi líbili Ramya, Satyaraj a záporné postavy. Ač zatím nejsem z tohoto spektáklu odvařený tolik jako před léty z Eegy, za nejlepší vizitku považuju fakt, že jsem si přál aby to ještě nějakou hodinu pokračovalo a další díl bych si dal z fleku hned. (viděno v Hindi dabingu)

Uttama Villain (2015)

Drama o údělu filmové hvězdy a jeho odkazu. Ve filmu jednak sledujeme linku úspěšné herecké star, kterak se snaží urovnat si osobní život dříve než podlehne nádoru na mozku a potom pohádkově divadelní rovinu, která prezentuje film, který si dál za cíl před svou smrtí dokončit. Je to druh filmu, který asi nemůžu plně docenit, na to bych musel být více znalý tamilského filmového zákulisí a hlavně místního folklóru, se kterým je děj úzce spjat. Přesto se mi to moc líbilo. Kamal Hassan si napsal roli na tělo a podává fantastický výkon, jak je u něho zvykem. Největším překvapením je ale Mohamaad Ghibran a jeho soudtrack, který je jedním slovem fenomenální! Pohádková fantasy část je správně ztřeštěná a jde do komedie, zatímco ta současná je spíše smutná a nostalgická. Pro mě zajímavý počin a další solidní tamilský zářez, který ale není pro ty, kteří v indickém filmu hledají jen jeho specifické atrakce, na to je dost pomalý a posmutnělý.

Yevade Subramanyam (2015)

Dějově nic světoborného - hlavní hrdina je upjatý karérista, který je okolnostmi přinucen splnit přání svého zesnuvšího kamaráda vysypat jeho popel hluboko v Himalájích, protože tam si jako děti vysnili, že se jednoho dne vypraví. Takže zatímco první půle odehrávající se ještě v civilizaci ničím nezaujme, od započetí výpravy se jedná o příjemný dobrodružný film, který díky sympatickému obsazení hlavní role a nádherným scenériím dokáže pozvednout náladu. 70%

Turbo Kid (2015)

Byla by to fajn retro romanticko-postapo-braková klukovina, ale opravdu to muselo být tak "Gore"? Vím že to byl záměr, ale méně je někdy více a ta komiksová brutalita byla důvodem, proč jsou mé dojmy spíše rozpačité. Jinak ovšem docela milé, a soundrack si někde musím sehnat, o tom žádná!

Rahasya (2015)

Solidní nízkorozpočtová indická detektivka - nic víc a nic míň. Jedna hvězda je za výborného Kay Kay Menona a jeho nevybíravé vyšetřovací metody.

Mr. India (1987)

"Mogambo Khush Hua!" Páni, tohle bylo neuvěřitelné - chudý Anil Kapoor starající se o skupinku sirotků se dostane k náramku neviditelnosti, po kterém pase bondovský superpadouch Amrish Puri, jež se chce pasovat na krále Indie. Samozřejmě za asistence robotů, nukleární hlavic, nádrže s kyselinou, padoušského supersídla evokující Mingův palác z Flashe Gordona. Sridevi imitující Chaplina nebo s bičemv ruce trestající prohnilé poskoky hlavního zlosyna, si krade film pro sebe a krom toho ještě spousta dalších nápadů z filmu dělají velmi vtipnou a zábavnou jízdu, která při své štědré stopáži nenudí. Což je pro mě u indických filmů z tohoto období rarita. Právem velká klasika.

V hlavě (2015)

Tady je v mém případě pět hvězd jasných, Pixar opět po nějaké době natočil boží animák, který nechává svou letošní konkurenci daleko za sebou. Překvapila mě široká škála emocí - vedle očekávané radosti a pořádné dávky vtipu se dostavilo i napětí, dojetí i smutek, místy si film dovolil být dokonce melancholický. O vizuálu se nemá smysl bavit, ten je vždy perfektní, co bych zmínil je naprosto promyšlený svět, kde vše dává smysl a nic není samoúčelné. Nad scénářem si opravdu vyhráli a naplnili ho k prasknutí spoustou nápadů a roztomilých drobností. A jak jsem říkal, emoce ve mně během celého snímku pracovaly, takže pro mě jedna z nejlepších Pixarovek.

Drishyam (2013)

Výborný malajálamský thriller, ve kterém Mohanlal hraje obyčejného manžela a otce dvou dcer, kterého si ve vsi všichni váží. Rodinná idylka však vezme za své, když jednu z jeho dcer tajně natočí jeden mladý mizera ve sprše a začne jí vydírat. Při potyčce je mladík nechtěně zabit a hlavní hrdina se rozhodne, aby zachoval čest své rodiny, vraždu ututlat. A tak začíná hra na kočku a na myš s policií. (rodičové zavražněného jsou samozřejmě policejní důstojníci) Přes poněkud pomalejší rozjezd se jedná o slušně natočený a napínavý film bez jasně daného dobra a zla, zatím nejlepší z daného indického regionu co jsem viděl. Těším se na připravovaný hindský remake s Ajay Devganem a Tabu. (to byl právě důvod proč jsem si pustil tento originál, můžu pak porovnávat)