• Krátkometrážní

Ve znamení štíra (1964)

Nosný polhodinový experiment Kennetha Angera predstavuje frenetickú podobu hudobného videoklipu, prevratný prístup k spojeniu hudby s obrazom, prepájajúci motorky, kožu, homoerotiku, náboženské výjavy, nahotu, svaly a motorový olej, popkultúrne ikony, blasfémiu a slasť. .......... Angerovo odvážne narábanie so strihom, juxtapozíciou, hudbou, montážou vytvorilo nepostrádateľné dielo americkej avantgardnej scény a filmových dejín, manifest filmovej slobody s podobou Walpurginej noci.

Heavy Metal (1981)

Poviedková animačná odroda kultového francúzskeho komixového časopisu MÉTAL HURLANT spojeného tiež s menom Moebius, ktorého práca pre časopis vystrelila až do Hollywoodu. ....... Obsah aj forma dosť opomenutého komixového filmu je veľakrát ešte tvrdšou a krkolomnejšou jazdou, než prvé albumy Iron Maiden. Dostávame sa do bizarne hybridných sci-fi svetov, prepájajúcich erotiku s robotikou, humor s desivosťou, ľudstvo s mutantami a bytosťami z iných svetov, fantasy s noirom. Naprieč všetkým sa nesie motív skazonosnej zelenej gule. ....... HEAVY METAL svojím rozstrelom valcuje konkurenciu a kraľuje vo svojom podzemnom, bohužiaľ pozabudnutom kráľovstve a zvádza k "lovecraftovsky" oslizlým rečiam o "nepopísateľnej" atmosfére, "nevysloviteľnom" zážitku...

Zlaté časy na Ridgemont High (1982)

Heckerlingovej film sa dá v prvom pláne sledovať ako retro jízda s neodolateľným tempom a vizuliatou. Stráca sa však aktuálnosť snímky, ktorá napriek svojmu zasadeniu do 80. rokov nestarne. Svet sa síce zmenil, ale jeho princípy nie. A na väčšinu zmine je Fast Times ľahko adaptovateľný. Áno, sociológia stredných škôl z amerických coming of age filmov z tohoto obdobia je stále výsostne aktuálna. K aktuálnosti postáv sa u Heckerling pridáva šikovnosť epizpdického scenára, ktoré konštrukcia, postavená na krátkych gagoch akoby očakávala éru sociálnych sietí a krátkych formátov, do ktorých útržkovitosti sa fragmentárnosti presne sedí. __ Vo filme sa navyše prejavuje schopnosť Hekerlingovej a Crowa úresiahnuť odľahčenú komediálnu rovinu a dotýkať sa závažných tém. Ukážkou je línia nechceného tehotenstva, ktorú dokážu autori presvedčivo vykresliť v citlivých skratkách a dodávajú jej dôraz najmä na pokdlade predlošlých lážo plážo momentov. ___ Aj po takmer 40 rokoch je to život na strednej, čo dôverne poznáme z prvej ruky.

Rudý kapitán (2016)

Summer-Noir s hutnou atmosférou, zalievajúci detektívnu zápletku olovnatými slnečnými lúčmi a neprehliadnuteľne sa odvolávajúci na staré zvyky a obyčaje ukážkovej hard-boiled školy. Žánrovka na Slovensku ožíva vo viac než len slušnej podobe. Aj keď pri demonštrovaní svojej vizuálnej charizmy neraz upadá do samoúčelnosti, vnútorný labyrint plní svoje ciele spoľahlivo.

Detektiv Shaft (1971)

Svätyňa blaxploatačného filmu a obdoba poctivého rapového albumu. Veľmi atmosférické zachytenie odvrátenej strany veľkomesta, rozbroje, napätie, násilie, ústa pľujúce tvrdé hlášky na kilogramy a ľahké ženy s neprehliadnuteľným ťahúňom v centre diania. Hard Boiled charizma Richarda Roundtreea pokrýva straty tempa a snímka je naviac nositeľom výsostne hustého zeitgeistu.

Ocel a krajky (1991)

Veľmi interaktívny film. Krutosť nie je konaná len z pomsty na násilníkoch, ale aj na divákovi. A verte tomu, že je to krutosť slastná, prudko 90-ková.

Grimsby (2016)

Cohen svojimi anarchistickými vpádmi na scénu snaživo sabotuje priebeh základnej schémy akčného filmu, avšak bez zdelenia niečoho naozaj drzého. To robí z Gimsbyho oveľa krotkejší film než bol Borat, Bruno, alebo Diktátor, ktorí s neodolateľne zvrátenou radosťou rezali spoločenské achilovky a žánrové štruktúry znemožňovali oveľa šťavnatejšie. Príbeh o bratstve a súrodeneckom vzťahu je priehľadnou podložkou pre kolekciu vtipov, na ktorých štýl sme si u Cohena zvykli. Bežia na zotrvačník, autor do nich neprináša žiadnu sviežosť alebo podobne zbesilú "zažranosť"a až frenetickú gradáciu ďaleko prekračujúcu hranice korektnosti v najcitlivejších tematických bodoch (ktoré tu väčšinou chýbajú), ako sa dialo v Diktátorovi. A pár rozstrapatení pokrývky Trumpovej hlavy to nemá šancu utiahnuť. Ostávajú len spomienky na Aladeenovo Porssche 9/11 a nepríjemne mdlá suchota po vyschnutí všetkých sloních spermií.

Zbraň (1990)

Nahodilo pozváraná vykrádačka ktorá nevie zaradiť nič iné, než spiatočku. Skvelá prehliadka toho, čo môže urobiť zlý film príťažlivým.

Ave, Caesar! (2016)

Ave Caesar predstavuje to, čo súrodenecká dvojica autorov ovláda dlhé roky najlepšie - vytvára presvedčivý, organický a maximálne uveriteľný fikčný svet, plne vystihujúci to najlepšie z adjektíva "coenovský". .......... Film nadšene evokuje vyumelkovanú charizmu hollywoodskych produkcii 50-tych rokov, modeluje svet ich zákulisia spolu s dobovým politickým chvením a vystavuje ich ostrým žihadlám autorskej irónie a zmyslu pre zachytenie absurdity. Archaické postupy klasického Hollywoodu sú naviac dômyselne zakomponované do rozprávania (patetický rozprávač, občasné a vkusné ulietavanie na estetike noirového filmu...) , neostávajú len pri fragmentálnych simuláciách dobovej produkcie vo filmoch vo filme, čo ich robí dynamickejšími. A zároveň sa tu objavuje menšia vada. Priam cirkusová rozkoš z oživovania starého sveta sa nevyhla samoúčelným momentom, z ktorých naviac vyčnieva napr. prebytočnosť stepovacej scénky z muzikálu alebo hranie sa s lanom. Na druhú stranu, prvá spomenutá scéna dokáže stále vitálne napomáhať "zeitgeistu" filmu a tá druhá je jednoducho gargantuovsky vtipná. Ave Cesara sa vlastne celkovo nedá odtrhnúť od slova "maniera". ............... Ak mám Ave Caesar porovnať s minulým počinom bratov Coenovcov - Inside Llewyn Davis, vyhráva u mňa novinka. Predošlý príbeh folkového hudobníka , témou aj spracovaním prístupný širšej diváckej škále strieda manieristické cinefilné vtipkovanie, ponúkajúce viac vzrušenia a pozornosti než retro absurdita prežívania v zapadnutých hudobných kluboch. Aj za cenu miernej straty zmyslu pre mieru.

8 MM (1999)

S filmami Joela Schumachera mám problém. Podobne, ako pri Voľnom páde mi imponuje základná myšlienková premisa, ktorú má snímka napĺňať a vysoko cením precíznosť vizuálneho spracovania a stobodovú hudobná zložku. Na druhú stranu mám po ich dopozeraní pocit silnej frázovitostiv zmysle naplnenia jeho polstiev ( v prípade 8MM podoba zla a jeho nevysvetliteľnosť, krížené s motívom pomsty). .... Scény v ktorých oba filmy napĺňajú svoje myšlienkové zámery (vyberám námatkovo raňajkovú nezhodu vo fast foode z Voľného pádu a "odkrytie tváre zla" v 8mm) v mojich očiach pretekajú povrchnosťou, ich zdelenie sa šmýka po precíznom povrchu, nevŕta do hĺbky, ale šmirgľuje na ňom. Naviac zvýšená snaha o montovanie émócií v druhej polovici mi príde ako do očí bijúca vykalkulovanosť a artificiálnosť. ....... Tieto postupy zrážajú silnú noirovú atmosféru a obrazovú brilantnosť. V konečnom výsledku predstavuje 8MM na pohľad perfektný žánrový thriller, ale pri snahe vyjadrovať sa vážne a dôležito pomocou spomenutých prostriedkov spadá do priemeru strojenosti a predstieravosti. Potreba veľkej náplne sa míňa účinku.