Je naděje (1989)

Jedna z tých oldschool hollywoodskych romantických komédii, ktorá Ťa zo svojej podstaty nedokáže vyrušiť svojou neskrývanou stupiditou. Keďže ju tak nejak očakávaš. Veľmi pekné a asi jeden z prvých dôvodov vďaka ktorým to vystrelilo juniora až na Tonyho Starka. Film to bol veľmi nenásilno sentimentálny, milý, ale Downey minimálne do polovice úžasný. A záver som naozaj nečakal, že pôjde smerom akým sa vydal. Veľmi príjemná náhoda.

Ledová archa - Série 1 (2020) (série)

Tento postapo orwellovský koncept ma absolútne uhranul už keď som videl ten pôvodný nie úplne zlý celovečerák z 2013eho. Keď som objavil na netflixe seriál, neskutočne ma to potešilo. Lebo nápad je miliónový! Eternal engine AKA lokomotíva 1000 a 1 vozňov dlhá v sebe má posledných preživších na svete. A tá otázka balancovania medzi "Order" a "Humanity" aby dobre bolo je Sophiina voľba. Seriál ma síce zaujal, ale ako sa to robí bohužiaľ a pochopiteľne. Ide sa tu zbytočne naťahovať.

Barb Wire (1996)

Objektívne je to bullshit as hell. Ozaj niečo stupídnejšie aby si pohľadal, ale teraz sa idem filmovo pochovať. Dopozeral som to s nie až takým premáhaním. :-) Jeden by si mohol myslieť, že kvôli pameliným dvom veciam, ale nie je to tak. Lebo celá je tam luxusne vyzerajúca. No ale dosť srandy. Hlavnú úlohu zobral sentiment, oldschool slashovský podmaz a celá tá vizuálne lacnota 80tkových akčňákov ma proste vždy vie potešiť. Tu sú dva problémy. Jednak že tento film vznikol 10 rokov po tom, ako to bolo cool a druhak, že to bola fakt konina. :-)

Conor McGregor: Notorious (2017)

V zásade musím povedať, že MMA je mi osobne relatívne ukradnuté, ale za ľudí, čo to žerú už úplne chápem prečo majú tohto fella na samotnom olympe. V niečom mi to pripomenulo Muhammada Ali. Áno, poprehrával ku koncu, čo sa dalo, ale kultom osobnosti to bol práve on, kto bežnú verejnosť dotiahol k záujmu v Box. Doba sa mení, Conor spustil éru tzv. thrashtalku, čo celý ten šport vlastne vytiahol na svetlo sveta. Ale inak je to sympaťák ako svet. A keď som si pozrel teraz zo záznamu jeho posledný dlhoočakávaný zápas, čo skončil po pár minútach a on prišiel za dezorientovaným súperom, niečo mu tam šepkal a dal mu pusu na čelo kým šiel sláviť. Kult znásobený.

Píseň moře (2014)

Nebol som úplné ok s tou animáciou, ale po každej inej stránke si ma to získalo. Atmosferický trip niekam, kam v živote nezavítaš. Veľmi pekné a myslím, že dominantne vďaka hudbe.

Místnost sebevrahů. Hater (2020)

Poláci to dali! Urobili dokonalý thriller. Viac Fincherovský ako je Fincher sám. Po formálnej stránke to oproti (inak podľa mňa skvelému) prequelu vystrelilo niekam do nebies. Je to jednak výborne a mimoriadne pútavo napísané, postavy majú hĺbku a dá sa ich v jednom momente chápať a zároveň ich nenávidieť. A to najmä hlavnú postavu. Minispoil: k záveru sa vyskytne jedna scéna, v ktorej niečo cez 3 minúty pozeráš na dvoch ľudí ako si bez slova pozerajú do očí a po nej si uvedomíš, že si možno celý ten čas zabúdal na takú drobnosť a teda dýchanie. Biggerspoil: záver Ti nechá v krku uviaznutú veľmi trpkú slinu. Každopádne hodnotím ako čistý masterpiece a najlepší film roku. Bez debaty! RT: 63% - %

Místnost sebevrahů (2011)

Ach, takéto niečo by si čakal z Islandu alebo od polákov bláznivých. Do tretiny som tomu vôbec nefandil, lebo emotýpek, emohudbička, spomalené emozábery pohľadu priamo do kamery, nejaká tá gay prísada... Si si istý, že buohaaa ďalšia puberťácka wannabe modla. Ale potom príde fakt brilantný nápad (ok, na animáciu si chvíľu asi každý musí navyknúť) a do konca je to už len čistý psychošský náklad. A k záveru pochopíš, že toto nebolo mienené na pobavenie teenage ani náhodou. Pôvodne som mal 4, ale po vzhliadnutí (voľného) pokračovania (btw s podtitulom "Hejter") musím tú kvalitu nejak vyjadriť. Rozhodne ale silnejšie 4 a ak chceš, aby Ti po filme bolo chvíľu celkom mizerne, go ahead, nemáš na čo čakať. RT: - %/76%

Studená válka (2018)

Ono ten plot je fakt docela o ničom, keď si to tak premietam, ale sakra ako dobre sa na to pozerá! A čo sa týka hlavnej lejdy... Luc Besson ak toto videl, sa musel roztrhávať v snahe ju draftovať do nejakej svojej ďaľšej feministickej fantasmagórie. RT: 92%/81%

Nikdo neví, že tu jsem (2020)

Najdlhšia 90minútovka akú som za poslednú dobu videl. A normálne až fyzicky som sa cítil špinavo. Story je fajn, o to pokoj, dávkovanie deja je tiež ok, dalo by sa to vtesnať do 10 minút, ale títo severania NE! Najprv musíš pozerať hodinu na maslového tranzvestitu ako usekáva mŕtvym ovcám hlavy. Predpokladám, že hlavný point bol v kontraste nablýskaného života hollywoodskej hviezdy (lebo na to máš) a života ušmudlaného sedláka skrytého v riti sveta, lebo niekto iný rozhodol, že lepšie bude, keď nebudeš na hanbu verejne. Ako decko to nechápeš, ale poddáš sa, lebo rešpektuješ autority. Do momentu, kedy Ťa minulosť veľmi trpkým spôsobom nedonúti ku "comebacku". Veľmi sympatický nápad, ale ako som spomenul. Príšerne pomalé a tú transdžendžer vsuvku by som hneď vypustil, lebo za mňa to príbeh nikam neposunulo. Hviezdu pridávam za záverečnú hudobnú cca 4minútovku. To ako keby som pozeral úplne iný film. RT: 86%/75%

Bloodshot (2020)

Nebyť toho debilného záveru, čo možno nedáva žiaden zmysel, alebo predčil moju inteligenciu, idem o hviezdu hore. Lebo nápad bol vynikajúci, storytelling u takéhoto typu filmu až prekvapivo premyslený, akcia rovnež. Cast tiež skvelý. Vin si tú obhájil povesť bad-ass killera. Škoda, že to záver musel takto pochovať. Jo a vyvaruj sa traileru! Ten tiež veľmi neuvážene hovorí viac ako by si chcel. RT: 30%/78%