• Fantasy

Noc v New Yorku (2014)

Môj nový obľúbený film. Minimalistický príbeh, minimalistické prostredie jedného mesta (koľko sa toho asi dá nachodiť pešo), minimalistické vzťahy a predsa bravúrne zvládnuté, zahrané, neskutočne kúzelné a uveriteľné. Chris Evans nie je len Kapitán Amerika, ale aj pohodový chlapík hľadajúci nič menšieho než obyčajné šťastie. Alice Eve "holka v nesnázích" je okúzľujúca. Príbeh vyrozprávaný týmito dvomi ľuďmi je nahlas vypovedané trápenie obyčajných smrteľníkov. A pre tú uveriteľnosť je film jedna z mojich nových srdcoviek. Len by ma zaujímalo, čo bolo napísané na druhej strane toho lístku z hotela...

Velká čínská zeď (2016)

Ako povedal známy americký komik Jimmy Kimmel na oskaroch 2017, Matt Damon odmietol rolu v oskarovom filme Manchester by the sea (ktorý mimochodom produkoval) a prenechal ju Caseymu Affleckovi, ktorý za ňu dostal Oskara a vymenil ho za "pony tale movie" (film, kde mal na hlave chvost z poníka). Veru lákanie čínskych bubákov bolo určite veľké a tučné. Chápem, že Matt mal byť ťahákom filmu pre medzinárodný trh, hlavne pre USwood. Ale tam nič čo je overseas neberú vážne....ani európske filmy, ani Bolywood ani Chinawood. Naspäť k filmu: film bol v pohode, pozerateľný. Efekty, dej v pohode. Keby to bol len čínsky film tak super. Ale ten Matt sa tam akosi nehodil. Mám ho rád, ale toto bolo šliapnutie vedľa. Preto dávam priemer. PS: Čína sa nám vyťahuje nielen do veľkoleposti, ale aj do krásy.

Mission: Impossible - Fallout (2018)

M:I si vzal príklad z prvých troch Craigových bondoviek a snaží sa samostatné filmové epizódy spojiť využívaním hercov/tímu z predošlých dielov. Renner síce asi nemal čas (asi ho už nebaví hrať tých, čo vo filmových sériách majú nahradiť pôvodných hrdinov a nakoniec nič z toho (Bournova séria, M:I....), ale inak platí vyššie napísané. Toto vôbec nie je na škodu. Samozrejme akčné scény boli super, neuveriteľné ako vždy. Výčitky smerujú k jednému zo záporákov. Henry Cavill bol úplne toporný. Ako keby zabudol akú rolu hrá. Tváril sa tu rovnako ako Superman, chýbala mu tá hravosť typu jeho postavy v Krycie meno U.N.C.L.E. Čo ma však veľmi výrazne potešilo bol návrat Rebeccy Ferguson. Ozdoba filmu a moja nová filmová femme fatale.

Mission: Impossible - Národ grázlů (2015)

Tom Cruise je taká zaujímavá postava. Na jednej strane by mu človek za tie jeho scientologické záležitosti dal po papuli a na strane druhej by ho za prínos pre kinematografiu a výber hereckých úloh priateľsky potľapkal po pleci. M:I-V je proste tutovkou v jeho kariére a oku lahodiacim prvkom pre nás divákov. Akčné scény, prepracovaný dej a finálne rozuzlenie sú občas akoby z inej galaxie. Jasné, človek by mohol namietať, že taký nesmrteľný a nezničiteľný hrdina ani neexistuje, ale pre realistickosť predsa do kina nechodíme, nie? Veľmi prínosné je, že M:I-V nadväzuje na predošlý diel o čosi viac než tomu bolo v minulosti. Filmy 1-4 spájala okrem Hunta (Cruise) v podstate len postava Luthera (Rhames). Vžda sa jednalo o uzavreté príbehy. Tu je citeľná zmena v tomto koncepte, nakoľko sa opakuje aj podstatná časť Huntovho tímu. Tento nový prvok zaraďuje film viacej do súčasných filmových univerz. Cruisove dych berúce akčné scény boli vynikajúce, korením tohto filmu však bolo niečo iné.....Rebecca Ferguson. Krásna žena s vražednými schopnosťami. Rebecca má v sebe niečo čo dokáže strhnúť pozornosť a moju teda strhla dokonale. Scéna jej vstupu do divadla v žltých šatách sa určite stane časom legendárnou. Kvôli nej obvyklé 4* mením na 5*.

Dožeň, co se dá! (1999)

Príbeh plný naivity, pozitívneho myslenia, dobroty. Adam je anjel vo svete plnom skazených ľudí. Eva je produkt súčasného sveta...taký čert. A film je o tom, ako čert zistí, že nie všetko na tomto svete je len zlé. Veľmi milý film. Dokáže navodiť pozitívnu náladu a to sa americkej továrni na sny podarí len málokedy.

Závod s časem (2013)

No ja neviem. Nožnice strihača sa pri tomto filme otvorili aspoň milión krát. Tak brutálne strihaný film som ešte nevidel - strih skoro každé 2 sekundy. To je na rekord, na zápis do Guinessovej knihy rekordov. Príbeh bol daný otrepaným klišé - unesiem ti ženu a ty musíš pre mňa niečo urobiť. Motivácia a hlavne chovanie postáv nelogické. A vlastne ani jednému z hercov sa postava nedala uveriť. Ethan Hawke je herec skôr do thrilleru. Tu by sa zišlo skôr nejakého bijca typu Stantham. Selena Gomez ani hrala, ani nehrala. To, že je geek do áut a PC sa jej veriť nedalo. Ani nebola správne hysterická, ako by človek mal byť pri takej situácii. A to jej americké hrdinstvo na záver, css... A čo ma skutočne "dostalo" bol záver. To, že výmenu rukojemníka za HDD plné bankových informácií nahrám a streamujem online, má byť oslobodením od toho, že som celú noc zbesilou naháňačkou zničil tony policajných áut a verejného majetku a dokaličil desiatky policajtov v tých autách? WTF? PS: to Bulharsko, či kde sa to odohrávalo, musí byť strašne bohaté, keď po desiatkach zničených policajných áut sa ešte stále našli desiatky ďalších na chytanie zlosynov na konci. Kuva to toľko áut nemá celý Policajný zbor na Slovensku. - - - > tým samozrejme narážam na nelogickosti filmu.

Black Panther (2018)

Hi-tech super trooper film, kde sa skĺbila technologická dominancia Tonyho Starka a naivita Steeva Rodgersa. Z tohto mixu sa potom cez bublikového záporáka vykľul výživný trhák. Black Panther podobne ako tretí Kapitán Amerika je postavený z veľkej časti na politike. Hlavný hrdina je postavený medzi výber zla, menšieho zla, alebo prizerania sa. Nie je to samozrejme na škodu veci. Niekto by samozrejme mohol namietať, že tento koncept sme tu už videli viackrát u Marvela, ale mne to nevadí. Veľké plus a palec hore za presun hlavnej dejovej linky mimo USA....konečne. Z Afriky (aj keď len digitálnej) zavial svieži vietor. Kvitujem aj výber hercov. Za kasting by mal byť oskar. Každému rola sadla ako riť na šerbel. A hlavne Chadwik Boseman sa panterom už hádam aj narodil. Ten jeho prízvuk a lámaná angličtina boli parádne. Idi Amin a hlavná poradkyňa prezidenta, ktorého chcú stále zabiť potešili. Čo dodať na záver? Kde všade sa ešte dá napchať vibranium? Aj do koláča?

Strážci Galaxie Vol. 2 (2017)

Star Lord sa stal skutočným pánom hviezd....teda planéty. Čož nebolo vôbec zlé. Dalo to nové smerovanie do deja. Oproti jednotke tentoraz zaostávali ostatné postavy, najmä Drax, z hľadiska minutáže, ktorý bol fakt len do počtu. Vynahrádzala to však kadencia vtípkov, ktorá bola o 20% vyššia ako v jednotke. Trochu mi vadí zníženie tej bombastickosti a ľahkosti na riešenie rodinných problémov (Quilla, Gamory)....akoby sa inšpirovali s Avengers 2, kde sa to nieslo v podobnom duchu a skončilo to rovnako zle. Samozrejme nie až tak zle, aby si film nezaslúži 4*. Už len poznímočka k Marvel Univerzu. Tento film sa mi zdal tak trochu mimo prepojeného vesmíru. Nebola v ňom zmienka o žiadnych udalostiach, Infinity kameňoch s výnimkou toho, že Nebula chce zabiť Thanosa. Takže so stupňovaním napätia smerom k Avenger: Infinity War nič nového/ prínosného (na rozdiel od Thora: Ragnarok).