Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Drama
  • Akční
  • Komedie
  • Horor
  • Krimi

Poslední recenze (1 323)

plakát

Duna (2021) 

Nejsem fanoušek předlohy, takže mě spíš zajímalo jak se podaří Villeneuveovi zkomprimovat tu obří nálož lore s vyčpělým příběhem o Vyvoleném, impériích a odvážných domorodcích do nějakého uceleného tvaru. A tedy v první řadě hned předesílám, že jsem na to dvě a půl hodiny zíral z otevřenou kušnou a nepamatuji si, kdy jsem naposled vysloveně prosil plátno, ať to ještě nekončí. Nová Dune je především o bravurní práci s měřítkem. Díky tomu dokáže čistě vizuálně znázornit váhu a důležitost některých situací, stejně jako zásadní roli některých artefaktů či elementů. Když chce, dokáže udržet intimní atmosféru i ve velkých celcích, stejně zvládá vytvořit epickou scénu jen ze záběru na převalující se písek. Pomáhá tomu samozřejmě i naprosto ze řetězu urvanej Zimmer, nicméně není to samotná hudba, co za tím stojí, nýbrž její rozvržení a hlavně časté její přetékání ze scén do scén, díky čemuž film získává překvapivou kompaktnost. Dál sledujte to pořadí záběrů, jejich úhly a střihy ve scénách s technikou. Ta počáteční neoochota ihned odhalit měřítko dané scény a pozvolné odhalování monumentálnosti celé sekvence. Přitom takových je ve filmu několik. Když tenhle přístup kulminuje při prvním střetu s Shai-hulludem, máte před sebou jednu z největších scén, co jste kdy viděli. Tohle prostě fachidioti od Disneyho či Netflixu dohromady nemůžou z podstaty dokázat. Občas si vzpomenu na poznámku POMa u Children of Men, kdy v roce 2006 píše "Myslím, že tak ako v sedemdesiatych rokoch postavili umierajúci Hollywood na nohy Spielberg, Coppola a spol., tak ho teraz, v dobe vykalkulovaných digitálnych sračiek, posunú na iný level Cuarón, Greengrass a spol.", která je po 15 letech stále naprosto výstižná, akorát můžeme aktualizovat ty jména na Villeneuve, Nolan či Miller. Je naprostá povinnost všech zúčastněných sérii dokončit a umožnit, abychom se pak s kámošema o víkendu scházeli a dávali si to celý jako maratón stejně, jak se to dosud dělá u LOTRa. Filmová událost a druhá nejlepší adaptace látky. Ta první je tahle. ______________________ Přibývající odpadové komentáře zaměnitelných blbců zdá se, pocházejí primárně z gaučového pohodlí od HBO Max, kam jde bohužel film souběžně s kinopremiérou. Soudím tak dle opakujících se poznámek o vypnutí v půlce či proklikávání. Je to další důkaz toho, jak je důležité oprašovat důležitost kinosálů jako kulturních center a distributorů kolektivního zážitku, který akcentuje sílu filmu již jen kvůli tomu, že pro něj vlastně také divák musí něco udělat (zaplatit za lístek, fyzicky tam dorazit, obhájit si po filmu svůj názor před ostatními, etc). Tím vzniká neopakovatelná konjunkce mezi člověkem a prostorem, která mimo jiné pomáhá k větší citlivosti vůči dílu a není možné ji jinde nasimulovat. Zato televize stále zůstala televizí a je určena pro stejné televizní lidi, jako tomu bylo vždycky. A nemění se na tom svoboda výběru programu. Lidé se po otevření knihoven také nestali chytřejšími.

plakát

Kid (1921) 

[původní verze] Nejlepší létající pes v dějinách filmu! Jinak s Chaplinem kamarádi asi nebudeme. Ta jeho postava mi připadá šíleně creepy, k čemuž pomáhá asi i povědomí o komikově osobním životě. Nicméně dát do jeho okolí malé dítě mi nějak z přirozenosti přijde jako holý nerozum. Většina plebsu, kdyby měla k dispozici stroj času, tak ho využije, aby varovala své staré já, zabila Hitlera nebo podobný klišé. Kdo má ale skutečné srdce, tak ten by se přenesl na natáčení Kida a zabránil tomu, aby se Chaplin ocitl na stejném place s Litou Grey.

plakát

Mrazivá past (2021) odpad!

Libovolný díl Walker Texas Rangera (včetně morálních apelů skrze válečné veterány a původní americké obyvatelstvo či simpatií pro dělnickou třídu oproti inherentně zkorumpovaným kravaťákům) na velkém plátně. Že Netflix pomalu zase vrací televizi její úlohu distributora rezignované braindead zábavy víme, ale jak je možný, že se takováhle bída dostane do kin? Co se to kurva děje?

Poslední hodnocení (2 853)

Duna (2021)

22.10.2021

Kid (1921)

20.10.2021

Vij (1967)

17.10.2021

Zoufalství a naděje (2017)

17.10.2021

Mrazivá past (2021)

odpad! 15.10.2021

Cirkus (1928)

14.10.2021

Stuff (1992) (TV film)

13.10.2021

Zabijákova žena & bodyguard (2021)

12.10.2021

Úniková hra: Turnaj šampiónů (2021)

11.10.2021

Reklama

Poslední deníček (1)

Tak

.

Tak

Reklama

Reklama