Ucho (1970)

Despotický anonymní režim realizující se v neustálých nesmyslných oslavách, proslovech a gestech. Jeho zástupci, zdegenerovaní alkoholem a permanentním strachem. Nejistota každého ve své momentální pozici. Personalizovaná kamera snímající události večírku prodchaného tajnými fízly, kde nikdo neví jak se má s kým vlastně bavit a co se ve skutečnosti děje je moje oblíbené pojetí komunismu jako podpovrchově naprosto pomateného chaosu a generátoru duševních chorob.

Krvavý diamant (2006)

Typicky hollywoodská sterilní podívaná, hrající si na něco víc, což jí kazí doočíbijící producentské tahy jako afričtí domorodci mluvící mezi sebou anglicky, či mimozáběrové zabíjení. Za zmínku stojí vymakaný DiCapriův přízvuk a některé akční scény, celé to však schazuje nechutně patetický konec, který je prostě odjakživa Zwickovým problémem.

Chuckyho sémě (2004)

Hahaha to bylo prostě neuvěřitelný. Díval jsem se na tom v horrorovém stánku festivalu Brutal Assault a dokážete si představit jak to vypadalo, když umřela Britey Spears. Jinak film má několik fakt silných vtipů a Chucky je skutečně geniální. Jsem rád, že tvůrci pochopili, že film o vraždící panence nemůžou brát vážně.

Zmasakrované blinkací panenky (2006)

Neuvěřitelné síly nabírá zvuková stránka filmu a to hlasy a monology pronášené "jinými" (hlubšími) hlasy, a disturbing podkresy, kde vítězí finální rozsekaná píseň a film skutečně nabídne emoci, kterou málokdo od takové šílenosti čekal - dojetí a úžas.

Křižník Potěmkin (1925)

To sem se zase zasmál. Agitace nejtěžší kategorie, ve své době snad ještě omluvitelná, ale místy tak brilantně natočená (Odděské schody), že nelze zavrhnout. Kdykoliv se objevil nějaký text, tak jsem propuknul v hlasitý smích a bestiální hláška "Pojďme! Uprosíme je!" mi vyhrkla slzy do očí.

Želvy mohou létat (2004)

Názor na situaci se nezměnil, jen trochu obohatil. Syrovost výjevů byla sugestivní a některé scény (utopení dítěte, mina - lekl jsem se jak kráva) skutečně jedinečné, ale jakýkoli film, který bude vyprávět o uvřískaných malých parchantech u mě nikdy velkou naději na úspěch mít nebude. Solidní 3.

Wanted (2008)

Subjektivně to na pět hvězd není. To by se ve Wanted muselo víc fuckovat a střílet do hlav namísto vysvětlování proč to vlastně dělat, jenomže z hlediska multiplexáckého blockbusteru je Bekmambetovo dílo skutečnou evolucí z několika důvodů. 1)Jasně dokazuje, jak akčnímu filmu slučí pořádná dávka krve a násilí 2)Má koule na to, posílat do prdele lidi, kteří vynaložili nemalé prostředky na jeho shlédnutí, viz scéna s klávesnicí nebo poslední hrdinova věta ("And what the fuck have you done lately?" - koukali se na Wanted) 3)Zatímco v jiných snímcích se hrdina zrodí ze svého osobního srabu (školní lůzr - Kick-Ass, Spider-Man; personální trauma - Batman), ve Wanted se Wesleyho nahoněné já vynoří ze srabu, ve kterém se zmítá celá společnost. Takže zatímco Bruce Wayne, Peter Parker a podobní jsou jiní ještě před proměnou v nadčlověka, Wesley Gibson je stejný jako my všichni a z tohoto stavu povstane.Vlastně je to takový podvědomý hrdina v každém z nás 4)Morgan Freeman tam řekne "Shoot that motherfucker!" 5)Základní existencionální otázka je v závěru řečena před bankomatem - což je velmi ze života -) 6)Začal jsem mít rád Angelinu Jolie 7)Civilizační psychické "choroby" (návaly stresu, uvědomění, apatie) jsou zde prezentovány jako zárodky superschopností a tedy Wanted dává naději, že moje neschopnost soustředění, roztěkanost a zádumčivost mi také jednou umožní prorážení kovových zábradlí, zatáčení střel či masakrování dvousetkilových borců...

Caligula (1979)

Brassův Caligula je až příliš papundeklový a divadelní, ale ve svém zobrazení naprostého úpadku lidství způsobeného mocí, celkem impresivní..

Zvětšenina (1966)

Formálně geniální, obsahově však trochu kulhající mistrovské dílo.

Nabít a zabít (2006)

Příjemná jednohubka, které však do dokonalosti Paychecku, nebo Lock, Stock and Two Smoking Barels ještě něco chybí. Velká pochvala za casting. Jo a ten distributorský překlad je ultimátně dementní.