X-Men (2000)

tak abychom si rozumněli, X-men je docela normální hollywoodská břečka, kterou drží nad vodou akorát některé zajímavé triky (i když zajímavé ku strašlivé je tak v poměru 1/1) a pár dobrých soubojů. To co zbývá je nemastný a neslaný výplod, jež typicky znázorňuje iděál "továrny na sny". Ovšem ne na ty moje.

Zelená míle (1999)

Frank Darabont je obyčejnej citovej vyděrač. K dobru mu ale rozhodně uznat, že ví jak na to, aby divák využíval svých kapesníčků. Musím uznat, že při některých scénách i takový cynik, jako já, mrkal s trochu větší frekvencí, než je obvyklé a to už zaslouží uznání. Je pravda, že zde zaútočil hlavně na moji zatíženost na malé hlodavce a nejen tím se mu podařilo, že za celých 188 minut jsem neodtrhnul oči od obrazovky. Film má však několi, i když snad ne tak výrazných, slabin. Primárně se nedá ubránit srovnání s Vykoupením (též od Darabonta), oproti kterému vyniká nedostatek v naprosto jasném rozvržení stran na černou a bílou. Mladý bachař Percy nemá naprosto žádnou kladnou stránku a je to prostě prohnilá svině od začátku do konce, až to začíná působit nereálně. Naopak postava Toma Hankse, jeho přátel, či Johna Coffeye (jako to kafe, akorát se to jinak píše) jsou od začátku do konce papírově kladnými hrdiny, na které se dobře dívá, dobře se jim fandí, ale trochu ztrácejí rozměr. Ale co, kašlete na to. Který z filmů si udrží se svou délkou přes tři hodiny naprostou divákovu pozornost a uteče jak voda. Rozhodně nadčasové dílo.

Saw 2 (2005)

Film má výborné gore a skutečně vás donutí cítit bolest. Tím klad končí a máme tu jen hromadu asympatického masa na porážku, které až zvráceně neuvěřitelně debilně jedná ve všech ohledech a ještě to ani neumí zahrát. První díl dostal plné hodnocení za jeho kvalitní přínos žánru navzdory směšnému rozpočtu. Další díly už budou jenom kalkul, znásilńující dobré jméno, ale pravda kvůli těm všem prasárnám se na ně podívám. Jo a naspeedovaný střihový sekvence sux.

Vetřelec (1979)

Mistrovské dílo psychopata Gigera si nemohlo přát větší poctu, než je tento film. Geniální klaustrofobická atmosféra. Skvělá práce se světlem a slušné herecké obsazení, která hlavně táhnou jména jako Ian Holm, nebo John Hurt a nakonec Ripleyová v padajících kalhotkách.

Blade (1998)

Naprosté béčkové guilty pleasure s perfektní akcí, skvělou hudbou, slušnými hláškami a osobitým stylem. Hodně násilné a krvané, což já rád -) Škoda akorát těch děsných digitálních triků, jinak nemám výhrad. Je to prostě cool

Batman začíná (2005)

Batman Begins je hrozně vychcaný dílo. Pro milovníky filmu, respektive lidi, kteří se filmem zabírají obšírněji zamatlává hubu parádními hereckými esy (Tom Wilkinson je bůh, Micheal Caine je bůh, Cilian Murphy je bůh, Liam Neeson je bůh,Gary Oldman je tady menší bůh než obvykle a bohorovnost Rutgera Hauera neměla šanci vyniknout), dopuje je parádní kamerou, úžasnou hudbou a zručnou rukou Nolanovou. Tedy k režii samozřejmě výtky mám, protože natočit v komiksovém filmu za 150 mega hand-to-hand bitky jako ve filmu se Stevenem Segalem (rozuměj krátký sestřih detailních záběrů) je trochu fuj. Ovšem stále ok. Problém je, že všechny výše vyjmenované kladné faktory jsou jenom pozlátkem na výsostně dementním scénáři o souboji (absolutního) dobra s (naprostým) zlem. Opravdu všechny kladné postavy jsou zde odlidštěny dokonalostí a záporné (vyjma jedné) nemají jakoukoli druhou stránku. Není to fér a ona proklamovaná temnost tím jde úplně do kelu. To je jako napsat, že LOTR je noirový film. Klasické americké blockbusterové pokrytectví, jakože padající jednokolejka na město, kde žijí lidé, jejichž životy nebere nikdo v potaz a batmanovo přejíždění policejních vozidel, ačkoli má vedle dost místy s tím, že se snad vyhnou nechybí. Vyhnou, ale Batman Begins se u mě nevyhne průměrnému hodnocení. Sorry

Dracula (1992)

Svojí osobitostí a stylem jasná pětihvězdičková záležitost. Podpořená výbornou hudbou.

Pád Třetí říše (2004)

Vysilující, autentický, odvážný, skvěle zahraný a zrežírovaný, dekadentní, pekelně dobrý film.

Saw: Hra o přežití (2004)

Několik věcí by stoprocentně neklaplo, herecké výkony nejsou z nejlepších, ale když se přihlédne k nadšení tvůrců, rozpočtu, nápadům (prohlížení místnosti skrze blesk u foťáku) a hlavně skvělému a formálně bombasticky podanému konci, tak si to bůra zaslouží. Škoda pokračování, které jen dojebávají jménu tohohle parádního thrilleru.

Mandragora (1997)

Na české poměry naprosto převratné, revoluční undergroundové dílo, důsledně schováváno v bezvědomí.