Vrahovy ruce (1990) (TV film)

PRO MUŽE:Poněkud nešťastný výběr herců pro hlavní postavy. Vážně si nemyslím, že by Sherlock Holmes měl vypadat jako tělnatý seladon, který ze všeho nejvíc připomíná Barkerova Old Shatterhanda oteklého po náletu afrických včel. K tomu profesor Moriarty koulí očima jako ohnivý čert Bulibán a při pohledu na něj se mi vybavuje Petr Čtvrtníček z České sody. Celkem ukázkový příklad toho, jak i dobří herci mohou spáchat špatný film. Přes veškerou snahu všech zainteresovaných, přes dobrou výpravu i cit pro detail, je to zkrátka šlápnutí vedle. (Více viz. Matthew E. Bunson ve své Encyklopedii Sherlockiana). I tak bych ale snímek zcela nezavrhoval, jen ho zkrátka posunul na žebříčku šerlokiád do spodních pater.         PRO ŽENY A *CITLIVÉ* MUŽE: Jak pravil jeden z kritiků, madame, doufám, že scénář byl vyroben z něčeho chutného, neboť všichni aktéři to sežrali i s navijákem. Okolo předloh A.C.Doyla to šlo uctivým obloukem a všechen potenciál vyletěl komínem, jak příbuzní Kopfrkingla.          HLÁŠKA:Je nemálo těch, kteří genialitou neoplývají a přitom ji stimulují u jiných. A vy k nim patříte. Vy k nim patříte, Watsone!

Tomík (1997)

PRO MUŽE:Tomík pozná v okamžení, jak se hoch v kuřbuřta mění... Kdo ví, kdo ví? Anebo snad v mrtvolu? Čtvtníček jako eaný pán se kterým se vypravit za milionem bonbónů je nápad z kategorie “poslední v životě.” A závěr? Nevím, jestli mlátit filmaře bejzbolkou po hlavách, nebo vlastní hlavou do zdi. Zase mě dostali. Uličníci jedni.         PRO ŽENY A *CITLIVÉ* MUŽE: Jednoznačně doporučuji. Ptákovina na entou.

25. hodina (2002)

PRO MUŽE:Sedm trpaslíků, sedm jednou ranou, sedm let hojnosti. Sedm let v lochu. To vážně už radši Sedm let v Tibetu a v krajním případě i Sedm let manželství. A Ed Norton má ráno nástup. Na sedm let. Co ho tam čeká? Sedm let neštěstí a možná víc než jen Sedm psychopatů. Loučení se svobodou. Do slova a do písmene. Film má pár skvostných okamžiků, ale celkově se táhne jak daňová kontrola. Snad to má zdůraznit beznaděj a flekama se to i daří. Jenže náhled do mysli výtečníka, co dealoval koks, není, dík absenci humoru a následnému rádoby moralizování přátel i jeho samotného, dost na to, aby to bylo o něčem. Vyznění je těžce melodramatické a rochnit si mohou jen zarytí ytelechtuánové, kteří pod povrchem najdou i to, co tam nikdy nebylo. Slabé 2*. Jedna za Nortonovo snahu a druhá za scénu na hajzlu.         PRO ŽENY A *CITLIVÉ* MUŽE: Ve filmu jsou dva velmi silné okamžiky. Jeden, kdy Monty vede monolog s odrazem v zrcadle a vrčí, co všechno ho sere. Slova dokonale pravdivá a totálně politicky nekorektní. Druhý je proslov jeho otce, jak by to ještě mohlo být. I kdyby jen kvůli těmto dvěma scénám, madame, tak stojí za to si film pustit.          HLÁŠKA:No, on si říkal, za 5 let, ona bude mít skoro po vysoký, jemu bude 36. Ale ještěs jí nepíchal, že ne? Poslouchals mě vůbec? Nepíchal jsem jí. Víš, na co se nikdy neptej v obchodu s dámským prádlem? Ty kalhotky máte i v dětským?// Má nakažlivej sexappeal. Jo, mohla by tě nakazit!

Mr. Brooks (2007)

PRO MUŽE:Dělá-li jeden živé obrazy z mrtvých lidí, které si hezky picne při šukačce, je občas vystaven riziku, že kromě něj se ještě někdo díval. Někteří halt mají rádi diváky. No, není pech, když ten honipírko má navíc slušnej foťák a ještě ho to focení baví? Nestačí, že jeden lumen je ve vaší hlavě, ne. On pan fotograf místo, aby byl hezky starosvětsky vyděrač, tak je z něj fanda. No, může člověk přestat vraždit, když se divák baví a žádá nášup? Odmítněte něco chlápkovi, co tak hezky zdokumentoval vaše poslední mistrovské dílo a ještě je z něj paf a rád by víc. K tomu ta povedená dceruška... a všechno se tak krásně začne sr*t. Pěkně zašmodrchané, skvěle vypointované, bohužel příšerně studeně natočené. Doporučuji.         PRO ŽENY A *CITLIVÉ* MUŽE: Kdyby v jedné hlavě sídlili dva a jeden byl hodný a druhý hodnější – pomoz té stařence, pohlaď pejska, dej almužnu žebrákovi, – tak není o čem točit. A kdyby hlavní já byl hajzl a druhé já mu bránilo vraždit, loupit a násilnit, byl by to námět na komedii. Tož, zase podle starého mustru, hodný pán a brutální našeptávač v hlavě. Hm, klasika. V hvězdném obsazení. Nic, co by vám, madame, zavařilo těch pár závitů a napjalo nervy. V klidu mohu doporučit.          UKÁZKA:Měl bych vás varovat. Když se ukáže, že vás zabíjení vzrušuje, může to být velmi návykové. Zničí vám to život.// Jako ženská nemůžeš zestárnout, aniž bys v životě neměla alespoň jednoho děsnýho chlapa.// No, tak jsme měli pravdu, opravdu mi něco tajila. Těhotenství není všechno, bude tam ještě něco horšího. Mnohem horšího.// .. a my můžeme šťastně pokračovat v našich úchylných životech. Když umřeš ty, umřu já s tebou a mě se líbí bejt naživu. Já rád jím, rád píchám, rád zabíjím.

Immortal (2004)

PRO MUŽE:Tak hned první průšvih, když jsem si film pořizoval, nevím jak, ale uniklo mi, že je to kreslené. Nu což, hrané a animované, konec konců Falešná hra s králíkem Rogerem nebyla žádná hrůza. Nápad smíchat futurologické sci-fi, s prvky současnosti a egyptskou mytologií může klidně skončit i výborně Hvězdná brána je mi svědkem. Obrazově to občas připomíná Pátý element a temnější začátek dokonce jakoby se štrejchnul okolo Sin City - město hříchu . Jenže. Jenže se to musí dobře natočit a mít k ruce smysluplný scénář. Sečteno podtrženo předchozím jmenovaným snímkům tento film nemůže čuchnout ani k prd*li a to ani z dálky, jak zoufale je to blbé, nudné a o ničem. Jedna malinká hvězdička z útrpnosti za pár povedených obrazů. Doporučení: čistokrevná ztráta času.         PRO ŽENY A *CITLIVÉ* MUŽE: Kdo má rád komicsové obživlé obrázky bez hlavy a paty a také bez děje a napětí, do toho. Vám, madame, bych se to neodvážil nabídnout, protože si jako muž vážím vašeho času a vím, že ho můžete mnohem užitečněji strávit úklidem, vařením, či plněním jiných domácích bobříků, či bobra.          HLÁŠKA:Cos to včera dělal s mým tělem? Měli jsme pohlavní styk. Ty a já a možná nás při tom bylo víc. Co to jako znamená, pohlavní styk? Včera v noci se občas zdálo, že to víš až moc dobře.

Mimo zákon (2005)

PRO MUŽE:Pomáhat a chránit, jo, jenže to platí jen pro pár blbců, co šlapou chodník v uniformách. Když je jeden v elitním útvaru, mění se slogan. Loupit a vraždit. Drahný čas se nemohu zbavit pocitu, že nejen v USA platí, že velká část skutečných zločinů, které má policie řešit, souvisí s její vlastní činností. Psi urvaní z řetězů proženou a požerou pár zlodějů. Klesne kriminalita a klekne zákon. Kdo okrade zloděje.. aneb vedlejšák chlapců z rychlého nasazení cestou k rychlému zbohatnutí. Horká stopa. Ještě páchne čerstvou krví. Podsvětí začínají vládnout rychlí muži. Rychlí muži s plackou v pracce. Policejní plackou. Muži bez uniforem. Muži bez zásad a skrupulí. Muži bez milosti. A začíná téci i krev. Krev nevinných. Neprůstřelná veteš. Prachy končí v politice. Vážně neprůstřelná? Poslední třetina se bohužel dost zvrhne, takže slabší 3*.         PRO ŽENY A *CITLIVÉ* MUŽE: Morgan Freeman, Kevin Spacey, Justin Timberlake, LL Cool J hvězdami nabitý film na nichž se vystřílely patrony a škoda přeškoda, že nezbylo víc i na lepší scénář. Zaděláno bylo dobře, výsledek více než rozpačitý. Madame asi nic pro vás.          Malarkey:film má v hledáčku řadu známých hereckých jmen, kteří mně osobně naprosto nevyhovují a v dalším případě příběh, který je mi cizí a nic neříkající Proč na to, ty magore, čumíš, když víš předem, že tě to nebude brát??!!i A navíc tátynek táky dobra na čéstyn. altaica

Sympatický dareba (1966)

PRO MUŽE:Bezuzdný žvanil a sedmilhář. Brilantní výkon Belmonda, nonšalantní Noiret a rozkošné lízátko Mylène Demongeot s divokou dračicí Nadja Tiller v typické ptákoidní francouzské komedii z šedesátých let. Zatímco mnozí razí tezi, že cesta na vrchol vede zadem, JPB používá tradičně jiný tělesný otvor k jako výtah mezi společenskou smetánku. Být sexuální štvanec může být zábava, dokud je kam zdrhnout, jenže zdrhnout na jachtu na cestu okolo světa jako hračka nenasytné nymfomanky, to je na pováženou. Doporučuji.         PRO ŽENY A *CITLIVÉ* MUŽE: Okouzlující muž, madame, by dokázal přemluvit ptáky, aby slétli ze stromů, vyrazit z dětí bonbóny a z lichváře prachy. Role šitá na tělo Jean-Paul Belmonda v době slávy. A na lyžích mu nemůže konkurovat ani Bridget Jonesová ani Gustav Anděl. Být absolutní střevo a hrát si na démona, to dokáže s přehledem zmáknout jen JPB a snad ještě Sellers. Dokonalý značka: hochštapler.          HLÁŠKA:Žijeme, milý pane, v době darebáků.//Nechci po tobě, abys balil vévodkyně. Znám tvý omezený možnosti, ale přece jen .. květinářka?!

Sherlock Holmes: Záhada potopené lodi (2010)

PRO MUŽE:Já filmům s šerlokovskou tématikou prominu mnohé, dokonce i Pyramidu hrůzy jako je létající kolo, dětsky naivní středoškolský příběh i tančící dorty a oživlé krbové ozdoby. Prostě byl mladý a neklidný a totálně odlišný od Doyleova pojetí. Ale co je moc, to je moc. Aby loď potopila příšera, aby se po východním Londýne ve Whitechaplu místo Jacka Rozparovače procházela parodie Penguinosaura Rexe a k tomu Watson odsekával Shelockovi stylem “.. a vy zase blbec”, tak to fuckt ne.         PRO ŽENY A *CITLIVÉ* MUŽE: Dobrodružné, pro děti – místo holdu klasice, její totální znesvěcení. Madame, chcete-li si uchovat vzpomínku na geniálního detektiva, tak jak je znám po generace – okamžitě vypnout přehrávač. Navíc angažování dvou subtilních mladých gayů do hlavních rolí byl také extrémně méně šťastný nápad.

Lost Highway (1997)

PRO MUŽE:Lynchovina až to duní. Pro někoho houstne atmosféra, pro jiného prvních 40 minut brutální nudy. Minuta děje. Pak halušky? v krimu. Zapeklitý problém, večer je v cele vrah, ráno jiný chlápek – drobný zlodějíček. Začíná příběh druhý. Jiní lidé, jiná story. Styčný bod – bruneta naporcovaná v první části se objeví jako blondýna v druhé. Je stále nevzhledně nelákavá. A stejný syžet – noční můry, halušky, pomatený hrdina a Lynchův oblíbený hnusoidní odporníček (mystery man). Na toho je Lynch stejně ujetý, jako Vorel na skřeta. Ke konci se všechny fantasmagorie hezky pospojují a hlavní hrdina se projebe až do grandiózního, neméně fantasmagorického finále. Děj ještě okoření 4 nudné a jedna povedená šukačka. Bill Pullman mě definitivně přesvědčil, že jako herce bych ho nechtěl vidět ani v loutkovém filmu. Super hudba – nejen Ramstein, ale i další hudební motivy film povznášejí výš, než kam patří. Ono taky chtít režijně skloubit zážitek po LSD s hlavu mající kriminálkou se snad i navzájem vylučuje a vznikne zase Lynchovina. Na konci cítím zběsilost v srdci, hlavu mám jak sloní muž, když v městečku Twin Peaks uléhám do modrého sametu a vzpomínám na dobu, kdy Lynch = dobrej biják. Ta doba je pa.         PRO ŽENY A *CITLIVÉ* MUŽE: Dívejte se, madame, a zbytečně se netrapte pokusy chápat, autor o pochopení fuckt moc nestál. Lynch je taškář, půl vteřinu vás nechá mrknout na obrázek puzzle, pak vezme 5 krabic vysype dílky a lopatkou je nabere a předá vám ke složení. Netvrdí, že jsou ze stejného obrázku, netvrdí, že patří k sobě. To, co složíte vypadá zajímavě, moc to neladí a při každém pokusu vyjde jinak. Lynch je hajzl a měli by ho zlynčovat. Jenže přes to všechno se na to chvílema dobře kouká a syrovostí a bizarní surovostí občas předčí i Tarantina.          HLÁŠKA:Myslím, šéfe, že se tu dějou moc divný věci.// Ten zná víc bobrů, než záchodový prkýnko.

Smrt panen (1999)

PRO MUŽE:Dobrá režisérka, která umí dané téma rozřezat na tenké plátky a následně z něj slepit smysluplnou mozaiku je fuct asi jen Chytilová. Takový námět a tak do dojebat, zase jednou zvítězilo slavné jméno nad soudností. Natočené je to sice tak, že u toho neusnete, ale film, který mohl děsit a dostat se vám až do morku kostí nakonec vyšuměl jak Celaskon ve sklenici vody. POZOR SPOILER!Za devatero horami a devatero řekami v malém městě žil jeden – překvapení nikoliv král, protože to bylo v Jú Es Ej – profesor matematiky (James Woods) se svou prudérní a nejspíš i bigotní ženou. Profesůrek nebyl víc ztřeštěný, než matematici obvykle bývají a i jeho žena musela být občas rajcovní, protože společně nasekali 5 kousků ukázkově nedotčených plavovlasých ramliček. Ovšem při pohledu chování paní Lisbonové (parádní Kathleen Turner) nelze vyloučit, že v tom měl prsty čáp, vlastně vrána. Prvních 10% filmu – super, nejmladší blonďatý bonbónek si z důvodů, které rozum nebere, jen tak mírnix týrnix šmikne žilky. Pokud zplodíte 5 křivochcalek, které dojdou pubertálního věku, tak to spolu s matkou dělá 6 kousků krvetoku, takže koupelnová skříň je po okraj narvaná krabicema s Tampaxy a Alwayskama, jak je hezky explicitně ukázáno ve filmu. Záběr na skříň a následně do vany, zrudlé krví, kde vykukuje vážný obličejík malé kandidátky na Darwinovu cenu, trochu mate, protože není jisté, jestli to poprvé dostala, nebo je reinkarnací Čachtické paní. Děťátko se zachrání a jde na bešpréchung na psychinu. Doktor zjistí, že je ól rajt a že se oddělat doopravdy nechtěla. To bylo radosti, uspořádala se oslava návratu do života, holky celé říjné z toho, že na oslavu přišli předem vybraní hoši ve společenském úboru, tak typickém pro puberťáky. Její samicní sestřička je středem pozornosti, což se malé sebevražedkyní líbí natolik, že vyběhne nahoru a opět na sebe strhne pozornost tím, že udělá hop a nechá se krásně perforovat železným zábradlím pod okny. Od té doby je rodina pod lupou zkoumavých očí celého okolí. Vypravěči příběhu – oni kluci z večírku s překvapením, naznačují další hrůznou tragédii. Až sem dóst dobrý, gradace napětí, čekání na ....? Co jsem sakra, vlastně čekal, no, určitě ne tu peachovinu, co mi byla následně servírována. Nadále už exceluje jen Kirsten Dunst, jako sexuálně těžce potřebný týnejdžr a rozhoďnožka v jednom. Uznávám, že je to skvostné lízátko a v mnoha pubescentech může vyvolat i slinící Pavlovovy reflexy. Dalších 80% filmu je středoškolská a sladkobolná skorolovestory. Blbé, nudné, ubíjející a stále slibující jakousi tragickou katarzi. Stručně, jeden playboy touží po Lux (Kirsten) a dosáhne toho, že od famílie holky dostanou divokou kartu pro účast na zábavě pod dozorem taťky profesora. Ten se hodí pro ochranu cnosti a panenství asi tak dobře, jako pás cudnosti z krepáku. 3 kousky dorazí domů sice trochu pomuchlané od školního týmu fotbalistů, ale v mezích normy, jen Lux si to střihne až do rána, s tím, že jí nejprve playboy přefiknul (skvěle ho zahrál Josh Hartnett – jediné vtipné momenty jsou v záběrech, kdy ukazuje jak chodí páv a středoškolský uznávaný obšourník) a pak ji rozpíčenou nechal chrápat uprostřed hřiště na stadionu. Následuje těch posledních 10% filmu, takže matku málem trefí šlak, holky zavře doma a nepouští je ani do školy. Otecko se začne kdovíproč chovat jako mimoň a povídá si i s kytkama na parapetu – žádného zaracha neměl a smrt první dcery rozchodil, takže logika zase jednou padla na hubu v ostrém úhlu. Lux to vezme pragmaticky, zanevře na playboye a nejspíš nadržená jak stepní kozel šuká jak zběsilá na střeše rodinného domečku. Chtěl jsem napsal s každým, kdo jde okolo, ale kat aby to spral, kdo vlastně chodí okolo střechy, že? Vystřídá tolik maníků, že snad jediné, pod čím neležela, je buldozer a autobus. Chlapci z oslav to kvitují s povděkem, neboť díky dalekohledu mají o večerní píp show postaráno a ještě k tomu zdarma. Chybí už jen, aby trhali lupeny pro další potřebné voyery z okolí. Holky různě vynalézavými způsoby na úrovni trilobitů se pokoušejí volat o pomoc. Morseovka s lampičkou v baráku s telefonem se jeví jako ko*otina, ale něčím se ten filmový pás zaplnit musí, že ano. Zkrátka, nakonec se domluví, že boys vezmou káru a holky dráhu. Sraz o půlnoci. Lux je pustí do baráku, kde natěšení sexuální loudilové postupně najdou zasebevražděné bloncky. Lux se stačí bleskurychle otrávit výfukovými plyny v garáži. Rodiče nejspíš celou dobu tvrdě spí, nebo do toho tvrdě buší. Ví bůh. Do roka a do dne si z celé události řada dospělých dělá prdel. Jen těm chlapcům, těm to vrtá hlavou. A navždy bude. Doufám, že delší spoiler ušetřil Váš čas. Nechávám jednu hvězdičku za samicní Lux a jednu za pubertálního kundotepa Tripa bez tripla. Celkově nedoporučuji.         PRO ŽENY A *CITLIVÉ* MUŽE: Ach madame, ta malá, něžná a už tak roztoužená holoubátka v ohavném vězení názorů přísné matky. Tolik chtěla žít a radovat se jako jiní mladí lidé, žel nebylo jim přáno. Obvykle matky svou přehnanou láskou dusí své syny, ale zde, zde to byli plavovlasí andílci, dívčí tak čisté, jak čerstvě padlý sníh. Sice té jedné koukalo z každého oka nejmíň 10 čůr*ků, ale co. Snad jako matka mohla dobře vědět, že od určitého věku panenství brání v chůzi i v společenském rozletu. A kdyby máti nebyla pitomá, mohla si snadno vydedukovat, že když je sama magor, tak na tom holky nebudou o moc líp a tím pádem lehce dojdou k názoru, že únik z vězení může mít i neuvěřitelně stupidní trucformu. Díky milostným příběhům, náhledu do duší citlivých slečen se špatně potlačovanou sexualitou a tragickým následkům, pevně věřím, že se vám tato oberkoko*ina bude líbit. Doporučuji a dobře vám tak!!