Noomi

Noomi

navždy pesimista

• 26.11.2012  20:14

Je až na neuverenie, ako môže byť čosi tak vynikajúce a pre mňa absolútne nenápadné. Dostala som sa k tomu náhodne, tak, že som proste ráno zapla telku. Potom si už len pamätám, ako som zamrzla pred obrazovkou a omeškala vlak, pretože som sa od toho nemohla odtrhnúť. A vtedy mi to bolo totálne jedno. Výborne natočený film s nádhernou hudobnou kulisou a výnimočnými hereckými výkonmi. Paul Bettany ma prekvapil tak ako už dávno nik a poviem pravdu - z toho chlapa som takmer nespustila zrak.

• 18.1.2013  19:57

Zastávam názor, že na to, aby bol film dokonalý, nepotrebuje obsiahnuť túto dokonalosť nevyhnutne každý detail. Naopak, myslím, že snímka je vyváženejšia a pevnejšie utkaná práve s občasnými chybičkami krásy a keď to raz či dvakrát v tej enormnej stopáži trochu zakolíše...no, pravdupovediac, nezaujíma ma to a už vôbec to nedokáže ovplyvniť môj dojem z filmu. Pretože tak silný, emotívny, prepracovaný, až frustrujúco perfektne natočený príbeh sa nedá stavať na detailoch a nie každá scéna môže byť absolútne bez chybičky. Že to občas strácalo grády, alebo sa to plnilo zbytočnými rečami? A bez tých "rečí a zbytočných kecov" by to bolo, preboha, čo??? 7 hodín neustálej gradácie a akcie by všetkým bez mihnutia oka vybrakovalo mozog ako trojdňová prednáška o perspektívach klincov! Ako trilógia je to čosi neskutočné, neuveriteľné a zatiaľ neopakovateľné. Wachowski chceli odovzdať posolstvo - podarilo sa. Chceli priniesť čosi nové a prevratné, chceli dať príklad ďalším a ďalším filmom, ktoré sa Matrixom inšpirovali - podarilo sa. Chceli nám do troch filmov napchať všetky emócie, od radosti, cez depresiu až po hysterický smútok - podarilo sa (revala som pri tom viac ako keď zomrela Bambimu mama). Určite chceli zarobiť aj prachy, to sa vie a aj to sa im podarilo. Tak čo im možno vyčítať? Jednoducho 5*...prečo sa nedá dať viac?

• 26.9.2012  17:01
    Memento (2000)

Moj absolútny top čo sa týka kriminálok. Lepšiu zatiaľ nepoznám. Je fantastické sledovať ako sa film doslova rozbíja na kúsky namiesto toho, aby sa skladal dohromady. A aj tak to akýmsi zázrakom stále dáva zmysel a tvorí to dokonalé dielo. Christopher Nolan ma nikdy neprestane prekvapovať. Guy Pearce, Carrie-Anne Moss, vynikajúce a originálne rozprávanie deja, nápad a strhujúca atmosféra, to všetko ma prikovalo k telke a ani na chvíľu ma to nechcelo pustiť. Priznám sa, že som si to hneď musela pozrieť znova, lebo po prvom raze som bola poctivo domotaná. Ale tak či tak z toho vzišlo čosi výnimočné. Kiežby sa točilo viac takých filmov...

• 2.9.2013  00:57

Natočiť v dnešnej dobe fakt vydarenú komédiu, to je podľa mňa až umenie. Len raz za čas sa objaví film, ktorý sledujem v štýle "ak sa schuti nesmejem, tak sa aspoň priblbo usmievam". Tentoraz v mojich očiach všetko na jednotku, vydarený "náhodný" sled tých najbláznivejších udalostí, humor naplnený až po okraj a hlavne dokonalá herecká partia na čele s Jasonom Sudeikisom. Nebojím sa vlepiť 5*, čo v tomto prípade znamená krásnych 90%. A veru by som si to pozrela znova, hoci je len zopár čistokrvných komédií, ktoré si to u mňa vyslúžili.

• 27.7.2013  18:07
    Misfits: Zmetci (TV seriál) (2009)

Úplná lahôdka! 10 dôvodov, prečo sa oplatí vidieť a prečo je to u mňa za 5*. 1.Humor na popukanie. 2.Robert Sheehan (a to aj napriek tomu, že som od začiatku fandila Simonovi). 3.Záplava naozaj zaujímavých schopností. 4.Skvele vybraté prostredie (kde inde sa väčšina seriálu odohráva v komunitnom centre v partii VPP?). 5.Parádne zamotané situácie. 6.Každá postava má svoj osobitý charakter a celkom spontánne sa rozvíja. 7.Humor na popukanie (že už to tu bolo? jedenkrát nestačí...). 8.Celá atmosféra je veľmi nákazlivá, až je na tom človek závislý a to je najväčším úspechom každého seriálu. 9.Hoci v tretej sérii zmizol Nathan, stále je to za 5* (aspoň jeden seriál som nepozerala len kvôli svojmu obľúbencovi, som na seba hrdá). 10. Hoci som sa štvrtej sérii vyhla, aj tak je to za 5* a to už o niečom svedčí!

• 23.12.2012  00:17
    Moucha (1986)

Ani neviem koľkokrát ma naplo. Úplne vážne som sa skoro doblinkala nad maskami z roku 1986. Mám rada staršiu tvorbu, vždy si rada pozriem Evil Dead, Hellraiser alebo Kruegerovky, no aby som bola úprimná, vždy sa nad špeciálnymi efektmi len pousmejem. Ale toto ma úplne dostalo. Nedá mi dať menej ako plný počet a to nielen kvôli maskám ( toho Oscara si fakt zaslúžili). Jeff Goldblum ma trochu zaskočil, takého mladého ho nepoznám, no bol rovnako skvelý (neviem, či bol aj pod maskou, no ak áno, tak klobúk dole - neviem si predstaviť ako v tom mohol niekto vydržať). Každopádne je to film výborný po všetkých stránkach a neviem, prečo som sa mu až doteraz vyhýbala. Druhýkrát už to nedám, takže hodnotím len subjektívnym pocitom po prvom zhliadnutí. A keďže ma to celú hodinu a pol nenudilo a odniesla som si poučenie, že všetky muchy treba rýchlo zabiť, dávam 5*. Mám pocit, že sa mi o tom bude snívať...

• 25.11.2012  16:33

Tretie časti dokážu občas všetko len pokaziť. Jediné plus tohto filmu je, že to vlastne dokázal a tvorcom sa investície vrátili. Ale keby sme sa mali riadiť len podľa toho, netočili by sa žiadne novinky, len samé pokračovania úspešných sérií a dnes by sme v telke čučali na "Matrix 13 : Neo dies...again".

• 23.2.2013  18:06

Pri takých filmoch človeku akosi dochádza, že nikdy plne nedocení, čo všetko má, hoci by to bola len štipka, len zrniečko skutočného šťastia. Veľmi silný príbeh, podfarbený prenádhernou hudbou Ludovica Einaudi. Len málokedy ma rozplače hudba, no skladbe "Fly" sa to podarilo. Bože a pritom je to dokonalá komédia! Na to neexistujú slová, to treba vidieť. 5*

• 15.3.2013  12:20

Nemôžem si pomôcť, mne sa to páčilo. Celý čas som bola sústredená, bavilo ma to, vychutnala som si celý film a nemôžem dať menej. Áno, Will Smith je herec na pohľadanie, no zakombinovať (aj keď len okrajovo) do jedného filmu ľudí ako Barry Pepper, Seth Green, Jamie Kennedy, Jack Black a dať malú roličku aj Jasonovi Lee - u mňa to bolo už dopredu vyhraté. Nadupané akciou so skvelo rozloženým tempom. Stojí mi za tie dve hodiny pozrieť si to znova...a potom možno ešte raz. =)

• 5.1.2013  15:12

Asi to má svoj dôvod, že som to trikrát vypla na začiatku, kým som sa donútila pozrieť si to celé. Ono to v podstate nie je zlé, Bekmambetov dokáže vynaložiť enormné úsilie na vytvorenie neuveriteľnej vizuálnej stránky filmu. Ale to ostatné už bolo pochované pod tým, celý čas som mala ten pocit, že sa tvorcovia pokúšajú o ruský veľkofilmový blockbuster až príliš...až tak, že mi to vadilo. Čítam, že niektorí sa stratili v deji...mne to dejovo aj celkom pasovalo, ale možno len preto, že som čítala predlohu. V podstate sa mi to páčilo. Na to, že ide o ruské fantasy, je to viac než solídna práca. Vychádzajú mi z toho 3*.

• 13.9.2012  13:15
    Noční let (2005)

Prvá polovica filmu v lietadle je pre mňa nezabudnuteľným, nervydrásajúcim návalom napätia a očakávania. Naháňačka po letisku a posledné minúty a lá tínedžerská vyvražďovačka už boli slabšie (aj keď si neviem predstaviť, ako by sa to dalo ukončiť inak). Wes Craven akoby si občas spomenul na pár svojich predošlých filmov a musí sa uznať, že atmosféru vie stále vytvoriť viac než solídnu. Ale celý film si pre seba kradne Cillian Murphy. Za to, že je ten chlap dokonalý a absolútne úchvatný vo všetkom, do čoho sa pustí, dávam štyri hviezdy. Ak chcete vidieť skutočný, nefalšovaný a plný talent schopný premeniť sa na všetko, čo mu scenár prikáže - pozrite si Nočný let s Cillianom Murphym. Hneď! Už aj!!

• 23.5.2013  15:27

Ani neviem kde začať. Film sa začal a hovorím si, vyzerá to fajn, vizuál je pekný, dialógy trefné, obsah zaujímavý, hádam bude dobre. A po piatich minútach prišiel kontrast jak hovado! Z toho pekného, načančaného vizuálu sa pomaly ale isto stával gýč a scenár sa zmenil na krajne stupídny dialóg s prehnane trápnymi pokusmi o žart ("Moja rodina je iná." ... "Ako iná?" ..."Robíme iné veci." ..."Takže ste z Európy?"). A neviem...naozaj si nikto nevšimol, akí príšerne nesympatickí sú hlavní hrdinovia? Ani nehovorím o ich márnom hereckom pokuse vykresliť charaktery svojich postáv. Postupom času už som mala v hlave len slovo, čo mi neustále blikalo v zornom uhle - "patetické". Viac ma vie dojať aj mesiac v splne! Nenašla by som asi nič, čo je dotiahnuté do absolútnej dokonalosti; pravdepodobne by som nenašla ani nič, čo je na tomto ako tak pozerateľné. Odpad nedávam len preto, že sa Jeremy Irons naozaj snaží dať tomu nejakú tvár... Mažem to. Čosi, čo vyzerá ako vypľuté z pera Stephenie Meyer, režírované podnapitým Timom Burtnom a šmrncnuté čímsi, čo mi prekliate pripomína ruskú fantasy školu (viď. Nočná hliadka)...to proste nestrávim a bojím sa, že mi z toho skratuje počítač...

• 22.11.2012  15:30

Kedy už ľudia pochopia, že sľubná značka nestačí? Že sa to volá Wrong Turn, to ešte neznamená, že sa z toho posadím na zadok. Mimochodom, ani predošlé časti neboli ktovieako svetoborné a nezabudnuteľné, tak nechápem, kam takýmto nezmyslom mieria??? Asi by som ani nemala hodnotiť, lebo som to proste nedopozerala. Ale hnevám sa, tak si to musím niekde vybiť.

• 2.3.2013  21:44

Uf, až sa mi točí hlava. Ono nápad bol dobrý, dokonca v mojich očiach natoľko sľubný, že som si to okamžite zaradila do "Chci vidět", len aby som na to nezabudla. Ale celé to tak padlo na hubu, že tomu až neverím. Film zakopol o celú fúru problémov, ktoré jednoducho neprekusol, ani nezakryl. V prvom rade tu je stopáž. Čosi cez sto minút, pričom mi už v prvej minúte medzi rečou zhrnuli základné pravidlá opačnej gravitácie, včely opeľujúce kvety hore i dole, zákon opačnej hmoty horiacej keď sa čosi doserká a ešte niečo k tomu... takže prvých päť minút, keď sa väčšinou ešte vôbec nesústredím, bolo u mňa v znamení hesla "čoooo?"...napokon sa ukázalo, že to človek ani pochopiť nemusí. Pretože skutočný problém tkvie v tom, že sa dvaja ľudia milujú a nemôžu byť spolu...(z báb, čo žerú Twilight vychádza tlmené "fňuk"). Ale za každú cenu to chcú, lebo láska je silnejšia ako gravitácia... (fňuuuk). A ten zaujímavý, originálny a dosť možne budúci kultový nápad dvoch paralelných svetov je...vlastne na vedľajšej koľaji. Takže tu máme jednu povrchnú nezaujímavú love story, pochovanú pod nemennou tvárou a strateným hereckým talentom Kirsten Dunst. Jeden absolútne nevyužitý nápad. A jeden farebný, nádherný vizuál, ktorý krivká na toľkých miestach, že sa to ani neodvážim spočítať a keď som sa to zo začiatku snažila konkrétne zaregistrovať, skoro som si vykĺbila krk. Takže po chvíli už mnou len lomcovala nespokojnosť a sklamanie. Film postavený na zbožnom dúfaní, že bude stačiť, keď bude vyzerať dobre. Možno niekomu áno, ale mne rozhodne nie. 2*

• 28.12.2012  19:23
    Penelope (2006)

Film zlatý a zlatý a zlatýýý. Na viac sa asi nezmôžem. Môžem napísať, že je to odvážny psychologický triler sondujúci rozporuplné vnútorné bohatstvo hlavnej hrdinky pochované nepríťažlivým zovňajškom, útlakom spoločnosti a stereotypom všedných dní... ale to by bola somarina, pretože ten film je proste a jednoducho zlatý. Príjemný, zábavný, vhodný pre všetky vekové kategórie. Christina Ricci prekvapila, James McAvoy veru stojí za hriech, Reese Witherspoon neurazí. Všetko spolu rozprávkovo funguje. Také filmy môžem.

• 14.7.2013  12:35

V prvom rade odmietam teóriu, že keď sa film nestal megahitom, môže za to automaticky režisér. Nie a nie. M. Night Shyamalan je človek, ktorý si zaslúži moju tvrdú obhajobu, pretože je možno pravda že Posledného vládcu vetra som obišla tým najširším oblúkom akého som bola schopná, no pri jeho mene mi rezonuje hlavne excelentne natočený Šiesty zmysel a tak to už bude navždy. Nie, nemôže za to ani Jaden Smith, ktorého výkon nebol náhodou vôbec zlý. Nemôžu za to ani efekty, pretože boli viac než solídne a ani skutočne nádherné prostredie. A napokon ak od tohto niekto čakal rodinnú dojímavú drámu zasadenú do akčného sci-fi prostredia postapokalyptickej Zeme okorenenú trochou komédie s veľkou dávkou hereckého talentu...taký človek nemôže byť zdravý. Očakávala som presne tú priemernú dávku dobrodružstva bez zbytočných komplikácií, ktorú mi aj naservírovali a tak som spokojná.

• 25.6.2013  22:06
    Pod kupolí (TV seriál) (2013)

No....konečne. Už som si myslela, že správy o pripravovanom seriáli podľa jednej z posledných Kingoviek sú len fámy, tak dlho som na to čakala. Ale dočkala som sa! Prvá časť samozrejme povie len to najpodstatnejšie, predstaví nám tie najdôležitejšie postavy a pripraví nás na to, čo bude nasledovať. Pretože pri Kingovi človek nikdy nevie a ak sa budú tvorcovia pridŕžať knihy aspoň z väčšiny, neviem či bude tých 13 častí stačiť. Bojím sa čo bude ďalej a bojím sa aj ďalších sérií, pretože ak nejaké budú celkom sa stratí podstata a atmosféra knihy. Takže uvidíme, predbežne nehodnotím, ale pocit mám z toho vcelku dobrý. Mám už pár sfilmovaných Kingoviek za sebou, takže to rozhodne mohlo dopadnúť aj horšie.

• 23.3.2013  18:21

Nádherná žiariaca hviezdička za scenár preplnený hláškami, ktoré sa bijú o post kultu. Ďalšia prekrásna hviezdička putuje na adresu originálneho príbehu a brilantného spracovania. Tretiu pridávam za perfektné herecké výkony, za to, že Willem Dafoe ma nikdy neprestane baviť, za to, že konečne viem, kto je Sean Patrick Flanery a za to, že Norman Reedus veru vie zahrať aj hlavnú úlohu (fakt nerozumiem, ako je možné, že aj po takomto úspechu ho do väčšiny filmov nasadili na tri minúty). Ešte jedna hviezdička patrí hudbe Mychaela a Jeffa Danna, pretože pri "The Blood of Cuchulainn" som sa dostala na štyri minúty až tam za hory do Írska a moja dušička priadla blahom. Posledná piata hviezda je bodkou nad celým filmom, nad atmosférou, štýlom a odstrelom mačky, na ktorý asi nikdy nezabudnem. Veritas & Aequitas.

• 6.4.2013  20:48
    Počátek (2010)

Celkom bez hanby priznávam, že som sa niekde v polovici, v tretej snovej rovine, niekde medzi extra-pomalým záberom padajúcej dodávky do vody a anti-gravitačným súbojom na chodbe nenávratne stratila. Zvyšok filmu som dopozerala s prihlúplo naklonenou hlavou uvažujúc, ktože to teraz vlastne sníva. A po pár dňoch, keď som neodolala a znova sa k tomu vrátila, zistila som, že Nolan so svojou dokonalosťou prosto len tak neprestane. Kým ten chlap natočí zlý film, to sa ešte načakám, ak sa vôbec dočkám. Celkom nadšená som ostala pri hereckej zostave - skrátka skvele nakombinovaná partia! Výborne zvolená téma, preplnené originálnymi nápadmi, čertovsky efektne natočené. Och, zase nemám čo vytknúť. No čo? Je to jeden z mojich obľúbených filmov, nechajte ma dospievať môj chválospev! Neopakovateľné (hoci pri Nolanovi človek nikdy nevie...). Neuveriteľné (ale zle sa mi po tom zaspávalo). Epické (to by to možno aj vystihlo...).

• 31.1.2013  20:39

Skutočne zaujímavý počin. Rozhodne ma filmy a seriály z oblasti práva bavia, takže som prakticky od prvých momentov bola rozhodnutá dať pekné hodnotenie. Fajn, poviem to narovinu : dve hodiny som presedela v jednej polohe, absolútne zaujatá príbehom, vtiahnutá do deja a prikovaná k telke hereckými výkonmi. A keď som tak úprimná : nejaký Richard Gere sa mi do pamäte nevryl. Ale je tam Edward Norton a to čo predvádza je čosi fenomenálne. V jednej chvíli nevinné, bezbranné decuľa a v ďalšej hotový Hannibal Lecter. Pre mňa práve Prvotný strach započal názor, že Edward Norton je špička zástupcov mladšej generácie hercov, ovládajúcich Hollywood. Ostatné jeho filmy to len potvrdzujú a už len kvôli nemu sa to dá pozerať na viac krát.

• 15.9.2012  17:19
    Pterodaktyl (2005)

Smiala som sa. Tak by som asi mala dať aspoň tú jednu hviezdu...Ale...nieeee, nechám to tak.

• 9.12.2012  11:46

Nijako zvlášť neholdujem romantickým filmom, ale tento jeden ma úprimne dostal. Svojou priamosťou, otvorenosťou, krásou a všetkým, čo vyžaroval. Pozerať to v originálnom znení je pre mňa zážitok, zbožňujem britský akcent. Doteraz to nechápem, ja jednoducho nemám rada romantické filmy. Všetky sa mi zdajú na jedno kopyto, plné klišé, neoriginálne a prehnane teatrálne. Ale toto...možno to bolo rovnaké a pre mňa predsa iné.

• 19.6.2013  23:39

Fajn, priznám si to dopredu, nasledujúce riadky budú patriť mojej agresívnej obhajobe filmu. Pretože je možno pravda, že ide o typický vynútený romantický doják kde všetci veľmi dobre vieme ako to dopadne. Ale podelte sa prosím aspoň o jeden romanťák, v ktorom vás čosi úplne šokovalo (to myslím vážne, napíšte mi to). Stretávame tu ústrednú dvojicu, ona upätá na svoj dokonalý život s dokonalým priateľom, on cynický a zatrpknutý. Ich cesty sa z istého dôvodu spoja a hoci má ona priateľa a on zrejme neverí v lásku... (surprise!!) zamilujú sa do seba a napokon príde absolútny šok - ostanú spolu. Čo viac môžeme čakať? Preto sa môžem len usmievať od ucha k uchu, kochať sa prenádhernou írskou krajinou, pochváliť dvojicu Adams/Goode, pretože spolu boli čarovní a filmu ako takému len zatlieskať. P.S. Skutočne nenávidím romantické komédie ale túto som si užila a to už niečo znamená!

• 2.12.2012  10:51

Príjemný, pohodový film na sobotňajšie upršané popoludnie celý poprešpikovaný vtipom a energiou. Herecké obsadenie môžem len chváliť, hneď ako som videla Paula Bettanyho, vedela som, že to bude super. A akonáhle sa zjavil James Purefoy, aj keď len na chvíľku, bolo rozhodnuté a dávam štyri hviezdičky. Bavila som sa, čas pri tom len tak letel a kedykoľvek si to pozriem znovu.

• 15.1.2013  19:57
    Rammstein: Völkerball (koncert) (2006)

Rammstein je...sila, energia, štýl, rock, číra esencia dokonalosti...Brutálny koncert...

• 22.2.2013  19:45

Ako sa to dá urobiť tak na striedačku? 1.RE : skvelé, moje "hororové" začiatky, zbožňujem ten film. 2.Apokalypsa : WTF? 3.Zánik : skvelé, zbožňujem ten film! 4.Afterlife : WTF na entú!!!??? Uznávam, že Zánik ma skutočne príjemne prekvapil. Vizuál ma dostal, pár scén som sledovala s ústami dokorán (havrany nemali chybu) a občas som sa dokonca usmiala. Potešilo, veľmi potešilo. Škoda že tie dve časti vypálili tak ako vypálili, za istých okolností to mohla byť jedna z nezabudnuteľných sérií. Takto je to skutočne len ďalší výštek do vetra, na ktorý sa zabudne. Ale bol to rozhodne kvalitne natočený výštek a kým im to zarába, tak je všetko v poriadku.

• 7.10.2012  18:52
    Rubber (2010)

Aj obyčajná guma má svoju dušu. Chce spoznávať nové veci, chce sa sprchovať a v neposlednom rade sa pomstiť za ohavné vyvraždenie svojich sestier. Toto si priam pýta pokračovanie.

• 13.9.2012  13:27
    Sanatorium (2004)

Ani tomu poriadne nerozumiem. Naozaj to natočil Pascal Laugier? Ten, ktorý má na svedomí Martyrs? Tomu neverím... Sanatorium má na jednej strane nezabudnuteľnú atmosféru, skvelú hudbu, výbornú kameru, neuveriteľne dobré prostredie a stovky možností ako ho využiť (neúspešne). A na strane druhej otrasné herecké výkony, bludný scenár, nezaujímavý príbeh a milión hororových klišé. Na svojom hodnotení môžem len trvať.

• 3.7.2013  21:27

A zase raz - uletené veci sú dobré veci! Srší to energiou a nápadmi a neverila by som, že dokážem na nejaký film reagovať slovom "sympatický", ale tento taký bol. Užila som si prakticky každú minútu, nenudila som sa a trvám na tom, že je to prkotina, ktorá nedokáže nebaviť! Aby som sa pri komédii schuti a nahlas rozosmiala, to sa stane len občas a naposledy to bolo pri Clerks 2. Takže to asi nedokážem vysvetliť, ale bude to za 5*. A vlastne viem to vysvetliť: Kieran Culkin bol fenomenálny!!

• 31.7.2013  22:40
    Shutter (2004)

Nejakým prapodivným spôsobom si to pýta 5*. Veľmi ľutujem, že som si najskôr pozrela americkú verziu, pretože originál je proste originál a tá ázijská atmosféra sa dá len málokedy nahradiť čo i len solídnym remakom. Tlieskam podareným ľakačkám, hnusnej maske v hlavnej úlohe aj výbornej hudbe. K tomu perfektne originálny a zaujímavý nápad. Skvelé. Snáď jediný problém mám s rozpoznávaním jednej mladej Vietnamky-Číňanky-Thajčanky od druhej. Najradšej by som im na čelo nalepila farebné štítky s menami. Každopádne však ducharina jak blázen! :D