Mandy - Kult pomsty (2018)

Harvey Keitel raz v jednom rozhovore povedal, že ak nemáš príbeh, nemáš nič. Podpisujem. Hoci ma Panos Cosmatos onehdy svojím super pomalým, halucinačným acid tripom za čiernu dúhu dosť dostal, s Mandy sa mu to nepodarilo. Starless, nesmrteľných King Crimson v úvode, sadla perfektne. Ale keď sa v druhej polovici stane z Nicholasa, Zorro-Rambo-pomstiteľ, film stratí aj to málo čo mal. Skvele prepracovaná vizuálna orgia a psychoidná muzika, mne nestačí. Ja sa potrebujem chytiť aspoň čohosi, čo by sa dalo nazvať príbehom. A v tomto je Mandy, veľmi veľmi chabá. Dobrý fór by bol, keby pod záverečné titulky hrala 70tková hitovka. 53 %

Nejvyšší nabídka (2013)

Film sa na prvý pohľad tvári veľmi inteligentne a prvá polovica zaujme. Bohužial ale, ako sa neskôr ukáže, ten príbeh samotný nie je nič viac ako jeden veľký blábol. V závere, keď sa všetko postavilo na hlavu, mi ostal len slaný pocit prespríliš prešpekulovanej a v podstate neuveriteľnej konštrukcie. "Najhoršia sexuálna úchylka je zdržanlivosť." Goeffrey mal si radšej ostať úchylákom. p.s. Kde sa dá predať taká zbierka pekelne vzácnych a známych obrazov. Tipujem niekde medzi Marsom a Jupiterom. 54 %

Solo: Star Wars Story (2018)

Chewie, toto si podpisovať nemal ! Tiež dúfam, že Harrison Ford tento kúsok nikdy nevidel. Áno, rozprávka to mala byť, tak ako sú všetky Hviezdne vojny. Ale nie rozprávka len pre 12ročných. Vesmírne koráby lietajú ešte rýchlejšie, hrdinovia sú ešte viac nesmrtelnejší a príbežík, ten je priam nicotný. Tento film je len hlúpa akčná strielačka, počítačová hra. Nemá ani náznak nejakého presahu, posolstva, mágie, atmosféry. Film, po ktorom aspoň mne, neostane v hlave ani štipka nejakej príjemnej spomienky. Snáď toto nebude mať pokračovanie. Rone Howarde nepotěšil jste mne, ani já vás nepoteším. 57 %

Slib (1996)

Týchto 90 minút utieklo ako voda. Intímna, drsná sociálna dráma o chlapcovi, ktorý objavuje svedomie, ľudský súcit a cenu zaňho. Perfektní, absolútne civilne hrajúci herci, realisticky, bez akejkoľvek sentimentality, alebo vypočítavosti inscenované situácie, akoby ani neboli inscenované. Ani tón hudby. Všetko skvelé, chcelo to už len málinko chytlavejší príbeh. 73 %

Půlnoční dítě (2016)

Tento Starman je riadne nedomyslený, nedotiahnutý. Po sľubnej prvej polovici prichádza prešľapovanie na mieste a v závere tažký pád do diery temnej nemohúcnosti, pri ktorom u mňa film stratil jednu stár. Niežeby bol príbeh v Starmanovi ohromujúci, ale tak-nejak fungoval, lebo fungovali postavy, dialogy a emócie. V tomto filme žiadna postava nekladie otázky, ktoré logicky majú byť položené. Asi preto, že na ne nie su pripravené odpovede. Vždycky je mi hrozne ľúto dobrých hercov, ktorí zúfalo nemajú čo hrať. Bohužial toto nebol deň, keď zem zostala stáť a žiadne bližšie stretnutie tretieho druhu sa nekonalo. Len veľmi ďaleké. Aspoň, že sa ÍTí dovolal domov. 54 %

Ghost Stories (2017)

Ghost Stories ? ...not scary at all. Zaujal ma len úvod, kde sa týpek z tv show snaží odhaľovať podvodnícke média. Ale aj to sme mali lepšie v Red Lights. Na zvyšok by sa dal použiť anglické slovo "uninspired". Alebo po našom, poltergajsti boli veľmi málo nasratí. Záverečný pokus všetko čomožno najviac zakrútiť a dať tomu akúsi príbehovú fazónu, nijak nepomohol. Pridať radšej trošku english humor, poriadne zatrepať a potom by sa snáď dalo povedať "very british". Takto môj mozog videl len to čo videl a nie to čo chcel vidieť. Bohužial. 54 %

Skryté zlo (2018)

Hrdinstvo polepšeného zlodeja, ktorý statočne bojuje proti zloduchovi. Trilerík má slušný, svižný rozbeh. Po hodine sa ale zo Samaritána vykľuje riadne vykonštruovaná a prekombinovaná zavlasypritiahnutosť. Hlavný problém filmu je uveriteľnosť celej zápletky. Mohlo by sa teoreticky vzato takéto niečo naozaj stať ? Obe hlavné postavy by museli byť skutočne vysoko nadpriemerne inteligentné, aby takýmto spôsobom zvládli najmodernejšiu techniku a vedeli ju v mžiku oka využiť vo svoj prospech. Nie som vôbec tech-freak, ale moc sa mi nezdá, že veci sa dajú tak jednoducho a rýchlo obchádzať, ako to bolo v tomto filme. 66 %

Děsivé dědictví (2018)

Oceňujem takýto pomalý štart do hororu. V Hereditary nie je žiadna tradičná, hrôzostrašná, úvodná scéna, ktorá prezradí prakticky všetko o čom film bude. Naopak tento film dáva dôraz na budovanie príbehu s atmosférou. Nekonajú sa tu žiadne bezduché džampskéry, nebehajú tu obvyklé CGI strašidielka, ani krv netečie potokmi. Príbeh, hociaj zďaleka nie dokonalý, mi pripomenul polanského deviate gate, alebo dokonca Rosemary, hociaj tu sa žiadne baby nenarodilo. Zápletka neslúžila len ako prostriedok pre ľakačkové scény, tak ako to väčšinou býva a ani sa tu nijak extra netlačí na pílu. Škoda, že Hereditary neostalo až dokonca viac psychodrámou len s náznakmi hrôzy a menej tradičným hororom v závere. Celkovo, solidné. A skvelá Toni Collette. 70 %

Přízrak (2017)

Duch duchovi : -"Na niekoho čakám." -"A na koho ?" -"To už si nespomínam." Pravdepodobne som nebol dostatočne emočno-existencialisticky, filozoficko-meditačne, metaforicko-metafizicky rozpoložený, aby som bol schopný pohltiť mesidž tohoto filmu. 35 %

Špičák (2009)

Žeby ochrana rodiny, alebo kritika spoločnosti, v ktorej žijeme ? Alebo malo to snáď nejaký iný zmysel, ukázať život potomkov Franka Sinatru ? Plynie z toho nejaké morálne poučenie ? Lebo dívať sa na to nebolo vôbec príjemné. Neprišlo mi to ani pútavé, ani zábavné, len strašne choré. Keby to bola aspoň sranda, alebo keby sa z toho vykľul policajný triler o pátraní po nebezpečnom tatinkovi-maniakovi... Chcem povedať, keď Anthony Hopkins krájal mozoček Raya Liottu, tak som vedel prečo to robí. Mal by som pre maminu, ktorá ide porodiť dve deti a jedného psa, lepšie vysvetlenie. Kunda je taká jaskyňka, do ktorej keď vletí kolibrík, premení sa na orla. 40 %