Tiché místo (2018)

Nefungovalo. Počítačové príšerky boli skôr smiešne a tudíž hrôzu vôbec nenaháňali. To je ale hlavne preto, že zápletka celého spektákla bola riadne absurdná a hlúpa. A ja sa z vypnutým mozgom na film dívať proste nedokážem. Otázok na to slaboduché scenário by bolo asi 100, dám len jednu : Ako je možné, že na tak triviálnu záverečnú pointu niekto z priemerne inteligentnej časti ľudstva neprišiel dávno-dávno skôr ?!?!? Aj tak. Nabudúce si prosím horor bez takých neustále viditeľných a ľahko poraziteľných, počítačových príšeriek a bez hlúpych ľudí, ktorí ich nevedia poraziť. 51 %

Donekonečna (2017)

Dvaja bratia žijú ako dvaja buzeranti, sú zjavne neschopní žiť jeden bez druhého a bez možnosti komandovať jeden druhého. Nespokojnosť s ich prebiehajúcim životom ich primeje vrátiť sa do prapodivného sektárskeho spoločenstva, v ktorom kedysi za mladi žili. Ešte v polovici zaujmavá sci-fi mystéria plná záhad a nepokoja. Neskôr sa ale ukázalo, že to až tak žiadna sci-fi mystéria, ani horor nebude a na konci som sám celkom nevedel, čo to chcelo byť. Niežeby som bezpodmienečne chcel typickú žánrovku, ale istotu, že to celé dávalo nejaký hlbší zmysel nemám. Možno som to proste len nezachytil. Radšej žiť "shitty Life", ale s možnosťou ho zmeniť. 64 %

Nepříčetná (2018)

Toto nie je film hodný mena Steven Soderbergh. Milujem jeho Traffic, Erin Brockovich, alebo nedocenený Solaris. Nehovoriac o genialnom koncertnom zázname kapely Yes z roku 1984. Kameramanskou amatérčinou smrdiaci mobilný experiment s konštantnou šírkou záberu by mi trebárs až tak nevadil. Čo mi ale vadí je pekelne deravý, slaboduchý scenár. Celá tá klinika a všetko čo sa v nej dialo bolo viac ako nepravdepodobné. A psychopat v nej bol veľmi málo psychopaticky originálny. Proste tomu chýbal ten Nicholson... Tento film žial potvrdzuje, že heydays pána režiséra sú už preč. 53 %

Anihilace (2018)

Päť dobrovolníckych prípadov pre psychyatriu vyšle ľudstvo formou turistického čundru so samopalmi na pleciach, preskúmať neznáme, pravdepodobne mimozemské úkazy. Tak by mohol znieť podtitul tohoto filmu. Anajalejšn, po slovensky nezvládnuté. Nezvládnuté ako sci-fi horor, nezvládnuté ako psycho-dráma. Od Alexa Garlanda som čakal iný level. Ten príbeh nefunguje tak ako by mohol a mal. Je rozprávačsky málo rozvinutý a nedotiahnutý, hlavne jeho postavy. Záver síce čosi do seba má a pripomenulo mi to (hlavne hudbou) nádhernú zvrátenosť Beyond the Black Rainbow, ale nemastný, neslaný pocit ostáva. Ale kedže mám pre takéto sci-fi námety slabosť, je moje hodnotenie dosť zhovievavé. 68 %

Akta Pentagon: Skrytá válka (2017)

Milujem takéto filmy, milujem All the President´s Men, Frost / Nixon ...atď a mám rád aj tento film. Bohužial mr. Spielberg natočil podobne ako v prípade Bridge of Spies namiesto mrazivého polittrileru skôr limonádový family film. Všetky hrany sú obrúsené a natreté medom, koniec je príliš zjednodušený a rozprávkovo jednoznačný. Dobro zvíťazilo nad zlom. Ale bavilo ma to aj tak. Téma slobody tlače bude na Slovensku v roku 2024 tak veľmi aktuálna téma, kedže istý Fico a jeho spolupáchatelia si tiež vytieraju ústavou ích zasraté rite. Thank you Steven, anyway. 75 %

Nemilovaní (2017)

Kvalitne natočené kino, pričom prvá polovica filmu je rozohraná skvele. Cynickí, ľahostajní rodičia, nechcené dieťa, čistá depresia. Ale od druhej som čakal viac, väčšiu silu. Stále som čakal, kedy sa dozviem viac, čo cíti otec chlapca. Toto mi vo filme chýbalo. Citovo zdeformovaní, chladní ľudia bez empatie, milujúci len sami seba a svoje mobilné telefóny, tento film isto nie je len o Rusku. Ale naši krestania by boli radi, hlavne, že vznikol život. To, že chlapca rodičia nechcú, to nevadí. A možno je to o rusoch. Dôsledok frustrácie v akej krajine musia žiť. Chudáci. A potom matka nenávidí dcéru, dcéra nenávidí syna... "-Dcérenka a prídeš niekedy z Portugalska pozrieť do Moskvy ? -A čo by som tam robila ?" Leviathan ma vzal viac. 74 %

Fantastická žena (2017)

Asi veľmi dôležitý film. Zvlášť v týchto časoch, keď všade dookola pribúdajú rôzni netolerantní fašisti a katolícki fundamentalisti. Myslím, že tento čilský film bol ešte dosť mierny, resp. na zaostalom Slovensku by bola nenávisť a nepochopenie voči takémuto človeku ešte silnejšia. Hlavná hrdinka mi bola sympatická. Svojou novou identitou neprovokovala, chcela len byť sama sebou, chcela byť rešpektovaná. Nevedel som o transsexuáloch zhola nič, nikdy som sa o nich nezaujmal. Som rád, že som tento, veľmi intímny film videl. 71 %

Nit z přízraků (2017)

Fúúú, I´m confused. Na jednej strane ohromne napísaná postava nádherne komplikovaného a samoľúbeho človeka, akoby šitá na telo pre DDL. A na druhej neuspokojenie z toho ako sa príbeh postupom času vyvinie. Daniel to dáva ohromne ako vždy a aj, mne neznáma Vicky Krieps nezaostáva. Jej postava pripomína nežnejšiu verziu postavy Glenn Close z Fatal Attraction. Keď to málinko preženiem, tak to nie je film o láske, ale o dvoch pošahancoch, ktorí sa našli. Hudba je nádherná, production design a kamera as well. Ale ten príbeh...ten by si zaslúžil viac, pán PTA. 70 %

Lady Bird (2017)

No dobre. Vcelku fajn, aj keď určite nič extra. Zajtra si na tento film už nespomeniem. Nominácia za najlepší scenár..??.. Niežeby som mal až taký prehľad, ale neverím, že tam ten rok neboli iné filmy, lepšie... Asi to chcelo byť aj vtipné a možno trochu aj bolo. "I really like dry humping much more than sex." Asi to chcelo byť intelektuálske a možno trochu aj bolo. Hlavne keď to nebolo príliš farárske. Taká malá lejdyftákovina. 63 %

Star Wars: Poslední z Jediů (2017)

Star Worse, ako som kdesi čítal. Sila nebola s tými, ktorí písali príbeh tohoto filmu a preto vznikla táto beznápaditá scenáristická brečka. A je to škoda, lebo predošlý diel bol veľmi sľubný. Je mi jasné, že klišé a stereotyp, ktoré tieto filmy sprevádzajú tam jednoducho byť musia, aj preto sa na ne radi dívame. A nevravím, že Posledný Jedi je úplný prepadák, ale naivita a zúfalá bezradnosť celej zápletky, ako aj mnohých jednotlivých situácii a postáv je v skutku bolestivá (napr. odpálenie obrovského balíka bômb závislé na jednom ručnom ďialkovom ovládači s veľkým červeným gombíkom, ha-ha !). Rozprávka-nerozprávka, skutočne ťažko som veril, že by Temná strana Sily bola tak neuveritelne impotentným spôsobom neschopná. Festival CGI sa vydaril, to áno a Daisey Ridley je krásna baba, ale inak nefungovalo v podstate nič. 63 %