Pozemšťan (2007)

Vzdy tvrdim, ze zaklad, teda to hlavné, co je na filme zaujmave je jeho pribeh a na neho nasledne prilepeny filmarsky kumšt. Toto je film za 2,50 s "izbou plnou hercov". Ziadny problem s tym. Aj scenar je fajn, alebo prinajmensom ta poviedka je v poriadku. Intelektualske filozofovanie o ludskych dejinach a nesmrtelnosti ma zaujalo. Co mi chyba je ona "filmovost". A to nemam na mysli profesnu amatercinu, ako tych niekolko slepych zaberov, alebo zopar necitlivo mixovanych kontaktov s postsynchronmi. Mam na mysli ono Filmove umenie, napady, ktorymi sa filmove poviedky menia na to, co volame film. Celkom by som si prial, aby tento pribeh natocil niekto znova a poriadnejsie. Tak aby to uz nevyzeralo len ako lacné skolské cvicenie. 73 %

Funny Games USA (2007)

No dobre, uznavam istu umelecku ambiciu pana rezisera natocit psychotriler inak ako sa to bezne robi (bez hudby, bez mnozstva rychlych strihov). Lenze tomuto filmu, ak to teda chcel byt psychotriler, sa vobec nepodarilo vytvorit to co by som ja od takehoto typu zanru v prvom rade ocakaval, teda napatie. Asi od polovice som pozeral na hodinky a cakal kedy to uz skonci. A podivnosti typu, ze ma herec zo sceny oslovi a spyta sa ma ako divaka ci sa mi film paci, som teda nepochopil. Taktiez mi nebolo jasne "co chcel basnik povedat" scenou, ked si herec ovladacom od videa vratil odohraty dej a scena sa odohrala znovu, inak. Mozno ze su to originalne tahy, ale mne sa nepacia. A mozno to nechcel byt psychotriler, ale akasi satira a ja som to vobec nezachytil. Pre mna tento film nezachranila ani krasna Naomi. 45 %

Nemoc třetí moci (2011)

Film urcite nie je dokonaly, ale pri takomto druhu dokumentu, teda tzv. investigativnej novinarciny, mi osobne az tak nevadi jeho technicka a filmarska nedokonalost. Toto je hlavne o obsahu a vypovedna hodnota tohoto filmu je velmi silna. Hoci sa niekomu moze zdat autorka zaujata a jednostranna, ja nepochybujem o tom, ze ma uplnu pravdu. Je to desive. Slovenske sudnictvo je v rukach mafianov, financnych magnatov a politikov. O tom, ze vacsina sudcov nema svedomie a ze su bez problemov podplatitelni, tiez len malokto pochybuje. Skutocna spavodlivost nema sancu. 70 %

Jednej správně (1989)

Veľmi vážna téma, veľmi silné posolstvo. Osobne by som prial tomuto príbehu viac drámy, ako komédie. Bohužial toto je viac komédia. Zo začiatku skvele vytvorená atmosféra prostredia, uplne presné charaktery postáv. Škoda, že ku koncu, keď by mal príbeh vrcholiť, to ide práve naopak, dolu kopcom. Chýbala dramatičnosť, napätie a hlavne lepšia zápletka. Škoda, toto mohlo byť o hodne lepšie. 58 %

Piráti na vlnách (2009)

Myslel som si, že to bude film o ohromnej dobe, o úžasnej hudbe a o "boji" vtedy skostnatelého BBC a pirátskeho radia. Trebárs formou komédie, inteligentnej komédie. Bohužial táto Loď je len hromádka hlúpučkých a priblblých vtípkov, ktoré nezachráni ani extra trieda P.S. Hoffman, ani niekoľko nesmrteľných melódii. 50 %

Americký zločin (2007)

Pribeh, podla skutocnej udalosti, je isto zaujmavy a nedivim sa tvorcom, ze po nom siahli. Skoda, ze sa im nepodarilo napisat scenar hodny tejto dramy. Toto spracovanie totiz vobec nebolo desive, co ta skutocna udalost nepochybne bola. Tiez vykreslenie jednotlivych postav bolo dost plytke. Tento film je skratka nepresvedcivy, aspon pre mna je. Celkom by som fandil remaku. 40 %

Mám rád Huckabees (2004)

Povedal som si, ze napriek nie bohvieakej povesti tohoto filmu, taketo obsadenie (Dustin H., Naomi W., Mark W., Jude L., Isabelle H., Talia S., Tippi H.) si nenecham ujst. Bohuzial sa potvrdilo, ze dobry ansambl hercov vobec nie je zaruka dobreho filmu. Asi to chcela byt parodia na to, ze kazdy amik ma psychyatra a chodi k nemu tak casto, ako my do obchodu s potravinami. Alebo parodia na bojovnikov proti globalizacii a konzumnemu zivotu ? Nuz ak to take nieco chcelo byt, tak sa to nepodarilo. Asi to skor chcel byt iba chaoticky ulet, bez nejakeho hlbsieho zmyslu. Skoda len, ze to nebolo vtipne, alebo nejakym sposobom originalne. Toto bolo len usmrcujuco ukecane. Asi som sa zase zbytocne snazil pochopit nepochopitelné. Tento film nema podla mna az na herecke obsadenie takmer nic a to je teda sakramentsky malo. 30 %

Zápisník jedné lásky (2004)

Fakt nemám nič proti romantickým filmom. Ale rád by som, keby aj takýto film mal nejaký zaujmavý príbeh. V Noutbuku sa prakticky nič neudeje a ak, tak je to úplne predvídatelné. Jediné čo mi snad trošku zohrialo srdce bol starší pár v podaní Jamesa Garnera a Geny Rowlands. Nutné dodať, že moje hodnotenie tohoto filmu je asi silne ovplyvnené faktom, že som ho videl so slovenským dabingom, ktorý bol už tradične príšerný. S času na čas urobím túto nepochopitelnú chybu a pozriem si film zmrzačený preafektovanými slovenskými hercami, ktorí všetko hrajú ako Shakespeara a mizernou pracou majstra zvuku, ktorý si s akustikou priestoru nerobí žiadne starosti. Tak mi treba. 44 %

Děcka jsou v pohodě (2010)

Film ako stvorený pre kresťanských zadubencov a iné stredoveko-puritánsky vytuhnuté makovice. Dve lesby, ktoré spolu žijú a majú dve deti, ktorých otec je spermobanka. HA ! Skvelá východzia pozicia. Je to komédia ? Možno ani až tak nie. Skvele vymyslené postavy v krásnom príbehu, aký dáva život sám. Úplne zaslúžené oscarové nominácie za scenár a pre Marka Ruffala. Pozor, nezameniť s tiež skvelým hudobným dokumentom o The Who. 75 %

Mefisto (1981)

Postava Hendrika Hofgena je vymyslena zaujmavo. Bol to cinicky karierista, alebo len clovek bez svedomia ? Bol to clovek, ktory chcel byt iba hercom a preto bol ochotny urobit cokolvek, alebo to bol len obycajny zbabelec ? Myslim, ze to ani na konci nie je celkom jasne, ci Hofgen uplne pochopil, ze sa akoby upisal fasistickemu diablovi, podobne ako jeho Mefisto. Brandauer to hra ozaj skvele, ale film samotny ma az tak nevzal. Akoby mu chybalo trosku viac napatia, viac "psychologickeho teroru". Mozno mi aj prekazala prilisna skratkovitost, utrzkovitost. Jednotlive sceny boli dost kratke. Skor nez sa stihlo cosi rozohrat, uz nasledoval skok dalej. Reziser isto bojoval z uz pomerne dlhou minutazou. Chcel toho povedat tolko a mal na to len jeden film. A aj zaverecna scena mohla mat silnejsie vyznenie. 66 %