• Krátkometrážní

22 Jump Street (2014)

Lehce slabší než první díl, ale i tak velice zábavná crazy buddy jízda, která skvěle rozšiřuje to, co započala jednička. JE to vlastně lautr to samé, ale proč ne, když to tak efektně funguje a baví. Dobrých filmů tohoto ražení není moc, spíš bych řekl, že je jich sakra málo. Takže díky za to! 4*

Jak vycvičit draka 2 (2014)

Dokonalost sama! Tohle momentálně považuji za vrchol digitálně animovaného filmu jako takového snad po všech stránkách. Příběh, kvalita zpracování, hudba, kamera a neskutečné množství detailů (na které jsme možná zvyklí v hraném filmu, ale ne v animovaném), které posouvají hranice "dětských" animáků mnohem dál. Nechápu některé kritické názory lidí, ale budiž. Pro mě je tohle pokračování minimálně stejně dobré jako první díl. Vlastně mě totálně mě překvapilo, jak moc dobré to je. Momenty mravenčení bych nespočítal na prstech jedné ruky. S druhým dílem přišla logicky větší velikost filmu a několik nových postav a všechno je zpracováno úplně bez chyby. Zestárnutí postav rules! Dean je pro mě velký inovátor. Scény s Alfa draky jsou epické a dokonalé a naprosto konkurence schopné velkým scénám z hraných filmů jako godzilla, avatar apod. To byla věc, které mě až zarazila. Taky se přiznám, že jsem už velmi dlouho neměl takovou knedlu v krku. Emoční stránka filmu a sympatie fungují nejlépe snad od doby ledové a při té jediné písničce, která je úžasná a skvěle vygradovaná, jsem si nemohl nevzpomenout na price egyptského. Totální topka! PS: Po dlouhé době opět 3D které mělo smysl.

Temný dům (2009)

Takový bordel nasáklý vodkou od hlavy až k patě nedokážou natočit možná ani v Rusku :) Pravda je, že samotný základ není marný, ale ta strukturalizace a chaotická obsáhlost děje mě absolutně nebavila.

V oku tornáda (2014)

Není dobře pokud někdo staví efektní stránku filmu jako gró před samotný příběh. V tomhle případě to platí taky, jen to možná až tak nebolí, protože je jasně vidět, že ani samotní tvůrci si s tím hlavu nelámali a nechtěli natočit hloubavý a čistě vážný film, spíše průběh dění záměrně odlehčují. Jasně to dosvědčuje i střeštěná buranská dvojka točičů tornád, kteří mě bavili. Děj je ale fakt velký slepenec plný špatných dialogů a trpně působících emocí. Na druhou stranu jsem se i tak dosti dobře bavil, protože z hlediska nemilosrdné a opravdu velkolepě a kvalitně podané destrukce, je to jeden z nejintenzivnějších filmů poslední doby s výborným zvukem .

Dárce (2014)

Giver je scifiózní jednohubka z budoucna zobrazující svět, jak by to možná někdy mohlo vypadat, bez válek a v "poklidu", ale s nadiktovaným životem. Zápletka je obstojná, přestože né zcela objevná, jen velká škoda toho jednoduchého a přímočarého odvyprávění. Giver má co říct, ale nemá na to dostatek času. Mohlo to být totiž značně hlubší a promyšlenější. Nemůžu ale říct, že by mě to nebavilo, nebo se nudil.

Herkules (2014)

Jsem překvapen, boť jsem tušil čiré béčko. Nabůchaný Dwayne má moje silné sympatie už od škorpioních dob, ale Herkules v jeho podání je naprosto cool! Není to čirý vele epos, ale v rámci moderní kategorizace to má spád, dynamiku, nadhled, ale taky adekvátní vážnost. Takže s výsledným zpracováním jsem náležitě spokojený. Při srovnání s novými titány je Herkules o třídu výš. Příběh skýtající zvrat mě překvapil a potěšil stejně, jako ostřejší přístup režie v druhé půli. Funguje i vztah k postavám a k Herkulovi samému. Akční sekvence jsou velmi pěkné, díky za dospělejší přístupnost. Škoda jen toho nedostatku finančních prostředků, které jdou vidět hlavně v závěrečném CGI. PS: Škoda že se dnes všechno uhlazuje na efekt s přídomkem jednohubky. Kde je pořádná epičnost, kvalitní scénář a alespoň dvě hodiny vytříbeného eposu, ketrý by si lidi pamatovali ještě dlouho?!

Sin City: Ženská, pro kterou bych vraždil (2014)

Druhé Sin City to má v dnešní, komixovkami "zaplavené" době, obtížnější než jeho mladší bratříček. Bezesporu má však hodně na rozdávání a rozhodně má co říct. Způsob vyprávění a kloubení časových sekvecí jsou momenty, pro které Sin City obdivuju a velmi mě baví. O osobitém obrazovém zpracování se pak asi nemusím zmiňovat. Pár starých známých potěší, hlavně Marv a ti noví jsou charakterně silní, takže je na co se dívat. V základu tomu oproti jedničce nechybí lautr nic. Jen ten samotný děj byl u jedničky silnější a o něco vypiplanější, proto jdu s hvězdou dolů. Celkově spokojenost.

Sedm let v Tibetu (1997)

I přes relativně běžnou stopáž to na mě působilo nekonečně a bohužel v druhé polovině značně nezáživně. Čekal jsem více Bradova putování, strastí a nástrah. Ovšem po usazení v Tibetu se to totálně zastaví a to, co řežisér nabízí, mě nebavilo.

X-Men: Budoucí minulost (2014)

Když opomenu, že tímto Singer popřel existenci událostí v posledním vzdoru, pokud jsem to teda dobře pobral a poskládal, tak je to asi nejlepší x-menovský díl. Na úkor akce tu sice máme více povídaní, ale takového, které dává smysl a tu akci plnohodnotně zastupuje. Takže je to v konečném součtu maximálně vyvážená a uvědomělá akční jízda, která jasně ukazuje, že předražené blockbustery nemusí být hloupé a s přibývajícími díly nemusí klesat kvalita. 4,5*

Chraň nás od zlého (2014)

Satanistický kousek zasazený do trošku, řekl bych, nestandardní roviny detektivní kriminálky. Spočátku tak vůbec není jasný náznak jakékoliv duchařiny, protože sledujeme kriminální činy. Postupným prokousáváním se dějem ale nastupuje neskutečná gradace jdoucí ruku v ruce s parádní a uvědomělou prací se scénářem a vývojem hutné atmosféry. Postupně se přehoupne nastolený krimi feeling do čisté duchařina a nemůžu nic, než jen spokojeně pobrukovat nad tím, jak je to celé natočeno s maximální přesností a citem k látce. Podpořené skvělým zvukem a kamerou. Samotný závěr, exorcismus provádění ve vyslíchací místnosti, je pak težkotonážní kalibr, jaký od Vymýtače ďábla nepamatuju! Eric Bana, pro mě neokoukaný herec, mě bavil. 4,5* a veliká spokojenost.

Časové pásmo bylo změněno