Falcon a Winter Soldier (2021) (seriál)

Další seriál, který nemá za úkol oslnit ve své samostatnosti, ale má odvyprávět vedlejší příběh (pojící most událostí) a to se mu rozhodně povedlo. Po událostech v Avengers, kdy nakonec Steve předá svůj štít Samovi, aby byl dalším Kapitánem Amerikou, se objevilo spoustu otázek, které bylo potřeba zodpovědět - Zda Sam přijme tohle vzhledem k tomu, že už je Falcon a také ke svým etnickým okolnostem, zda mu bude stačit jeho vlastní síla vzhledem k tomu, že Steve byl supervoják, zda s tím bude vším Bucky spokojen a samozřejmě i uchycení postavení Buckyho v příběhu. Příběh jako takový se trochu táhne zezačátku, kdy ale neurazí až nakonec vyeskaluje v opravdu povedený poslední díl, kde je krásně vidět ta snaha Sama o nějakou změnu ve světě v podobě toho proslovu hrdinství a jeho gesta vůči jisté postavě. Mihnou se tu i postavy, které známe z ostatních počinů (filmů i seriálů), který ten příběh o něco okoření, především ta jedna postava s celkem důležitým významem. Po akční stránce to tu je celkem výživné a samozřejmě také nesmí chybět charakteristický vtip, kdy především pobaví pošťuchování Sama a Buckyho.

Loki - Season 1 (2021) (série)

Upřímně mě tenhle seriál od Marvelu celkem nadchl. Většinou mám k tomu určité výhrady, kdy se kvalita moc nedává srovnávat s filmy, ale tentokrát si to udržuje filmovou kvalitu, což bych možná dával za vinu umístění příběhu. Tentokrát se to zaměřuje na Lokiho a skoro celý příběh se odehrává někde ve vesmíru mimo Zemi. Navíc se tu autoři nebáli pracovat s velice pěknými efekty. Největším tahákem jsou ale především dva prvky. Zaprvé postava Lokiho, kdy jako bůh neplechy a lstivosti, má jistá napjatá očekávání, co vymyslí, nemluvě ani o tom, že je s ním sranda. Ale to však není všechno. Je tu také vidět určitý vývoj téhle postavy, která zaujme vzhledem k jeho postavení na spektru dobra/zla. Zadruhé hrátky s časem, což je téma, které je vždy vděčné a mluví samo za sebe. Když se ale na druhý prvek koukneme z trochu jiného hlediska, tak to kompletně podkopává veškeré základy znalostí, které člověk má z tohoto univerza, protože se najednou dozví, že nic není jisté a vše je možné. Akce tu sice je, ale očividně nehraje moc velkou roli, ale obecně celkem zapadá příjemně do příběhu, a napětí je tu velice solidní, kdy jsem vysloveně zhltnul všech 6 dílů najednou. Navíc to má celkem zajímavou hudbu, která podkresluje už tak nádhernou atmosféru filmu.

Válka zítřka (2021)

Takový trochu mix filmů "Na hraně zítřka" a "Prometheus". Zase je tu určitý šmejd z vesmíru, který ohrožuje přežití lidstva a je potřeba ho zlikvidovat, a také tu máme hrátky s časem. Akce a napětí se krásně stupňuje do docela velkých otáček, kdy se člověk vůbec nenudí a bedlivě sleduje, co se bude dít v následujících chvílích. Herecké obsazení je velice zajímavé, kdy mi tu vysloveně nevadila žádná postava. Trochu je do toho zamíchán i humor, který odlehčuje tu napjatou atmosféru a velká pozornost je tu věnována také hraní na emoce ohledně otázek rodiny. Celé je to navíc doprovázeno hodně povedeným soudtrackem od Lorne Balfeho, který jako obvykle nezklamal. Co zklamalo a ubírá na hodnotě u tohohle filmu je především několik naprosto nelogických situací nebo nevysvětlených různých etických, sociologických, armádních atd. otázek (takové to světové pozadí, nad kterým se člověk pozastaví a řiká si: "Počkat, cože? Tady mi něco nesedí!" nebo "Kdo to tam sakra organizuje?"). Dále pak ten vysloveně vynucený prvek ohledně té sopky, aby se to mohlo použít a vměstnal se tam zase ten prvek, že děcka jsou důležitý v záchraně světa (takový ten neduh moderní doby, kdy si autoři filmu musí odškrtnout jednotlivé položky na listu ohledně etnického, věkového atp. zastoupení).

Rozhněvaný muž (2021)

Příběh o pomstě jednoho opravdu naštvaného člověka, kterého opravdu nechcete naštvat. Už jen při téhle myšlence jsem si vzpomněl na Johna Wicka a není to úplně nemístné to přirovnat k tomuhle filmu. Má to určitou podobnost, ale tohle je vedeno více kultivovaně. Je tu celkem zajímavé herecké obsazení a hlavní role v podobě Jasona Statham je tu 100 % na místě, kdy si nedokáži představit, že by to někdo zahrál lépe. Tak trochu nevím jak hodnotit časové skoky, kdy v určitém hledisku se v tom člověk zamotá, že si už není jistý, kdy všechno to před a po několika měsících konkrétně je. Na druhou stranu zase chápu, že to příběhu dává určité správné načasování sdělení toho, co potřebuje sdělit a to, co se vlastně stalo, kdo to udělal a zároveň motivace jednotlivých postav. Tím pádem je začátek filmu veden v tajemném duchu, o co se tam vlastně jedná, kdy člověk v napětí čeká, jak se to rozvine a skončí. Konec je možná trochu předvídatelný, ale nejvíce mi asi na něm vadilo, že byl takový prázdný ("neuspokojivý"). Akce si to člověk užije celkem dost a na slušné úrovni, kdy hudba do toho krásně podtrhuje danou atmosféru. Menší mínus bych ještě dal za to, že moc neobjasnili pozadí hlavní postavy, kdy by to tomu požitku dalo ještě hlubší pochopení.

Armáda mrtvých (2021)

Tak další zombinárna pod taktovkou Zack Snydera, kdy jako předtím natočil něco, co se dalo shlédnout, ale něco výjimečného to zrovna nebylo. Trochu se tu smíchaly dva trendy, kdy zaprvé máme zombíky a zadruhé partu složenou pro nějakou tu velkolepou loupež. Možná je tu ještě třetí ve formě určitého spiknutí, ale to je tak tragicky zpracováno, že to nestojí za řeč. Svým způsobem si ty první dva typy celkem sedly a vytvořili něco zajímavého zase nějakým novým netradičním způsobem, kdy člověk je schopnej vlézt někam pro velký prachy, i když se to zrovna hemží zombíkama. Celý je to navíc doprovázeno celkem zajímavou hudbou a mnoha situacemi, které vytvoří hodně velké napětí. Bohužel to ale trpí na dialogy, což je celkem důležitá část filmu a pak též na naprosto na nelogické chování postav, kdy místo akce spíše jen čumí. Akce jako taková je zajímavá, i když je to trochu vedený do větších extrémů s brutálností. Obecně bych to hodnotil jako film, který neurazí na jedno shlédnutí, když člověk nemá co zrovna sledovat.

Mortal Kombat (2021) odpad!

Zlatý Mortal Kombat z 95, který alespoň na to, že byl Béčko, tak alespoň nějakým způsobem zaujal, ale tohle není ani Béčko, kdy mi to spíše připadalo jako honosnější studentský film (tím nechci teď urazit studentské filmy). Začátek tohohle filmu navnadil, kdy jsem si řikal, že možná to trochu vezmou historicky, ale pak začala neustálá šňůra jednoho průseru za druhým. Autoři se očividně zaměřili hodně na herní předlohu, kdy souboje nemají žádnou finesu, snaží se být co nejrychleji odbyté a zaměřené na co největší brutalitu. Brutality a krve je tu dost, ale bohužel to není jen o tom to sem dát ve velkém množství, ale je potřeba na to taky nějakým způsobem navázat, obzvláště když se jedná o hraný film a ne o hru. Hlášky, dialogy, snaha o humor, vývoj příběhu a výkon herců je všechno velice tragický, takže si člověk z toho neodnese vůbec nic. Některé části mi dokonce připadali jak poslepované z různých jiných filmů, kdy to působí velice špatně, neboť to vypadá jako funkce "zkopírovat" a "vložit" bez jakéhokoliv potřebného kontextu či vhodnosti.

Rychle a zběsile 9 (2021)

Je vidět, že tahle série velice trpí už na její délku. Nevím, proč mají neustále nutkání natáčet další a další díly, kdy to jde s každým dílem do většího hnoje. Tenhle díl byl trochu už příliš, kdy zaprvé je tu neustálé opakování toho, co už bylo v minulých dílech (scény nebo zvraty skoro přes kopírák), a zadruhé je to místy ve snaze překonat se přestřelené (ten vesmír). Dejme tomu nějaké to napětí tu je, scény s magnetem byly opravdu zajímavé a scénky s Romanem byly humorné. Obecně si myslím, že tahle snaha udělat z téhle série bondovku tomu nesedí a měly se držet klasického zločinu a závodů (viz prvních pár dílů). Navíc je vidět už značná vyčerpanost, kdy už je to vysloveně ždímání zbytků téhle značky.

Shang-Chi a legenda o deseti prstenech (2021)

Zpočátku jsem si myslel, že je to běžný film nějaké produkce, než mi docvaklo, že je to další Marvelovka. Je vidět, že asijské podání tohohle filmu to přeměnilo na úplně něco jiného, než jsme dosud byli zvyklí, pokud tu nebudu počítat Černého pantera, který měl podobné unikátní prostředí. To že je to Marvelovka ubere tomuto dílku trochu na hodnocení, protože už tak člověk nějak zná to univerzum a ví, že je tam možné mnoho různých věcí. Proto některé prvky jako prsteny (kroužky), který vypadají jako hi-tech nebo jiná dimenze či fantaskní stvoření tolik nepřekvapí, protože se to dá čekat, kdy to člověk bere už jenom jako další designovku z řady mnoha dalších. Ztrácí se tu tím pádem wow efekt, kdy si člověk nejvíce spíše užije především bojové scény (ta výšková budova nebo bus neměl chybu), pak grafiku plnou různých efektů a v menší míře též humor, který tu prostě v Marvelovce nesmí chybět. Co se týče konce, jak tu čtu v komentářích, tak souhlasím, že mi tam něco na něm nesedělo, ale nebyla to ani přepálenost, jako spíše béčkové fantasy provedení, kdy u Marvelovek by se tohle nemělo dít (myslím tu béčkovost, kdy každý film by měl mířit na nějakou verzi áček v celé své délce).

Night Head 2041 (2021) (seriál)

Jak už napovídá název, tak se příběh odehrává v roce 2041, takže tu máme futuristickou společnost, která je technologicky na vyšší úrovni a je tu také jedna velká změna, kdy vládne určitá diktatura, která zakazuje jakýkoliv projev mysticismu, nadpřirozena a jiných podobných vědecky nepodložených vírách. Na dodržování těchto zákazů je utvořena speciální jednotka, která se snaží potírat a napravovat různé provinilce. Uprostřed toho se objeví dva sourozenci s nadpřirozenými schopnostmi, kteří žili v ústranní a nestačí se divit v co se společnost změnila. Obecně je tenhle příběh velice těžce čitelný, protože se postupně transformuje a není tak čas (v 12 epizodách) dát čas se jednotlivým částem rozvinout a nechat je strávit. Navíc konec sám o sobě je takový prazvláštní, že vám vlastně řiká něco, ale zároveň také nic, kdy si člověk z tohohle moc neodnese, než jedno velké zmatení a možnost domysli si sám. Dalším velkým mínusem jsou postavy, kdy logiku nahrazuje neustálý afektový kolotoč. Akce tu sice je, ale nečiší z ní napětí, kdy spíše funguje jako prvek pnutí v příběhu, že jednotlivé strany mají rozdílné "emocionální názory". Po animační stránce je to děláno v té lepší 3D grafice, na kterou se dá celkem příjemně koukat, a po hudební stránce je to taky celkem zajímavé.

Deatte 5 bjó de battle (2021) (seriál)

Toto anime se zaměřuje na hru o přežití, kdy mi to asi nejvíce připomnělo anime Btooom. Liší se to tím, že jednotlivé postavy mají implantované tentokrát speciální schopnosti. Hlavní hrdina je velice inteligentní stratég, který myslí několik tahů dopředu a tak je zajímavé sledovat jeho myšlenkové pochody. Ostatní postavy taky nejsou úplně špatné, kdy si člověk v některých situacích opravdu řiká, zda má hlavní hrdina šanci, a tak to není úplně předvídatelné, nebo mají celkem zajímavé pozadí/osobnost. Na druhou stránku to ale působí trochu nudně, protože dramatická stránka nebo respektive její atmosféra tu jaksi chybí, kdy mi to spíše připadalo jako hra bez následků, než hra o přežití, která je narvaná napětím,  i když se tu vyskytuje smrt. Po animační stránce by to celkem ušlo nebýt té naprosto nesedící 3D animace, která se místy objevuje. Po hudební stránce je to průměrné, kdy to tak nějak dokresluje trochu požitek, že člověk nemá pocit, že je to bez hudby.