EXODUS: Bohové a králové (2014)

Ridley Scott prostě umí točit filmy v epickém rozměru. Vždy se snaží o co nejautentičtější záběry a vytváří vhodně jak vizuální, tak i hudební pozadí k dané tématice. Sem tam se ale nalezne pár věcí, které úplně nejsou domyšlené, ale to se nalezne v každém filmu něco takového. Tohle + ona náboženská tématika + upravení některých skutečností + postava Boha tomu ubírá na kvalitě. Popravdě bych radši bral, kdyby to bylo natočeno podle nějakých vědeckých vysvětlení, jak tomu bylo uděláno u jiných filmů, ale to už je otázka vkusu.

Diplomacie (2014)

Brilatní dialog mezi německým generálem Dietrichem von Choltitzem a švédským diplomatem Raolem Nordlingem, kde švédský diplomat se snaží zabránit slovy německému generálovi, aby usposlechl Hitlerovi rozkazy ohledně vyhození Paříže do povětří. Je tu spousta zajímavých obratů, risků, různých přirovnání a hlavně síla vůle se nevzdat.

Tučňáci z Madagaskaru (2014)

Bohužel oproti předchozím filmům Madagaskar 1 - 3 je tohle o hodně slabší. Sice to má několik vtipů, ale už chybí rozmanitost, pravé dobrodružství a emoce. Spíše už to vychází jako blbost a ne v tom dobrým slova smyslu.

Hra na hraně (2013)

Něco na styl filmů "Oko bere" a "Chyť mě, když to dokážeš", jenže oba jmenované filmy jsou mnohem napínavější než tohle. Zde člověk spíše čeká, co z toho nakonec vyleze, než by byl v očekávání z každého okamžiku. Je to takový moc všední - nic, čím by to mohlo extra zaujmout (nevím jestli je to Timberlakem nebo ne, ale jaksi ho jako herce nemusím).

Proměna (2009)

Zajímavý koncept, ale špatné zpracování - dalo by se to zpracovat, aby to působile více na emoce a aby ono poselství dorazilo k divákovi lépe. Půlka myšlenek dobrá a druhá půlka ne - především ony odkazy na Boha. Jinak ona myšlenka s egem a procitnutím ("proměnou") je perfektní - o tom, že život není pouze hromaděním majetku, uznání a úspěchů.

John Wick (2014)

Nic přehnaného plného výbuchů a prvotřídní akce, ale přiblížení se realitě. Svět, kde každá akce má svou reakci a obzvláště pravidla jsou pravidla a čest má své pravoplatné místo. Sem tam ale nedotažené scény. Má to správnou prďáckost.

Výchozí bod (2014)

Špatně natočeno, naprosto nudné a příběh je obecně o ničem. Jediný pozitivum je ona myšlenka reinkarnace a také onen boj mezi vědou a náboženstvím. Sem tam se také mihne nějaká ta zajímavá filosofická myšlenka, ale toť vše.

Walter Mitty a jeho tajný život (2013)

Když člověk přežije první třetinu přehnanosti a trapnosti, dopracuje se k ucházející komedii, ale především slice of life, kdy každý sní o tom nepřežívat jen nudný rutinní každodenní život, ale zažít nějaké to dobrodružství. Samozřejmě klišovitě hnacím pohonem je tu lásku. Především ale musím dobře hodnotit soundtrack.

Ex Machina (2014)

Něco na styl filmu "Transcendence" s Johnym Deppem. Tenhle film se spíše zaměřuje na existenční filosofii a rozdíl mezi emocinálním přístupem a rozumovým. Zpočátku je to nepředvídatelné - jaký průběh příběhu bude, protože je možných několik různých možností. Ale jaksi mi tam chyběla konfliktní diskuze v otázkách etiky, dále psychologie a akčnost.

Ona (2013)

Velice propracovaný a komplexní příběh o umělé inteligenci, ale tentokrát v celkem originálním podání, kdy tu nemáme žádné vražedné úmysly nebo apokalypsu, ale prostě každodenní využití při různých příležitostí běžného života. Dále je tu také několik životních myšlenek a několik načatých filosofických otázek. Člověk se tak kolikrát zamyslí nad různými věcmi v trochu jiném pohledu a tak trochu začne vnímat i tu umělou inteligenci z jiného úhlu. Když ale vezmu film jako takový, tak bych rozhodně pochválil dobrou hudbu, která k danému tématu celkem sedí, ale co se týče dalších věcí, tak zaprvé mě nenadchnul moc ten hlavní herec a hlavním takovým mínusem bych viděl ony retro prvky v designu daného světa (osobně moc nejsem tohohle fanouškem, ale naopak něčeho futuristického).