Sword Art Online: Progressive - Kuraki Yuuyami no Scherzo (2022)

Tak druhý filmeček navazuje téměř na události po prvním, kdy se příběh rovnou posunul do oblasti 4. a 5. patra. Máme tu opět několik zajímavých bojů, ale většinou je ten příběh spíše o vedlejším obsahu, kdy tu máme trochu více představenou postavu Argo (překupnice s informacema) a pak také prvotní tvorbu guild a přední linie. Samozřejmě se nakousnou i další události z jedničky, ukážou se počátky určité temné stránky a hlavně se bude rozvíjet vztah mezi Kiritem a Asunou. Vzhledem k tomu, že se tam po dramatické stránce tentokrát nědeje příliš, tak jsem dal o hvězdu níže, kdy i přesto to má velice příjemný průběh. Tenhle počin je právě o tom, že se člověk dozví něco více o daném prostředí - takže se tam nemůže dít drama na každém kroku. Animace mi přišla tentokrát taková trochu bledší, ale možná to byl účel vzhledem k hře se stíny, světlem atp. a po hudební stránce jako obvykle perfektní.

Level 1 dakedo unique skill de saikjó desu - Slime kara Drop Sareta Ningen nano Desu (2023) (epizoda)

Isekai, kdy hlavní hrdina má max. level 1, ale zase na druhou stránku speciální schopnost. Znám od tohohle mangu a musím uznat, že zanimované je to hezčí než manga, kde jednotlivé designy jsou lepší, ale bohužel nemůžu pochválit zpracování, kdy bylo vidět, že si to autoři přilíš zjednodušili a spoustu věcí z příběhu a vysvětlení vynechali, takže divák je připraven o docela dost informací a souvislostí.

Silo - Season 1 (2023) (série)

Další trochu psycho-sociologické post-apokalyptické drama s machinacemi a velkou spoustou tajemství. Tajemství jedno za druhým a nadupané drama je to, co Vás perfektně nahryže v prvních třech dílech, u kterých není co vytknout - obzvláště třetí díl se postaral o pořádné napětí. Dále pak následují uťáplé čtyři díly, které jsou pak následovány celkem slušným napětím posledních tří dílů, které sice zodpoví nějaké ty dlouhodobé otázky, ale nahradí je několik dalších větších otázek. Svým způsobem to má i filosofický prvek, kdy už několikátá generace žijící v silu už vůbec neví, jaké to bylo před silem a silo a věci v něm jsou jediné, co znají a veškeré informace o předchozím světě jsou přísně střeženy a regulovány, aby to "nevyvolalo nepokoje". Trochu mi to tak připomíná v některých situacích příměr k Platónově jeskyni. Ale o tom ten příběh není, hlavní myšlenkou jsou právě ona tajemství a tření se skupinou, která tato tajemství střeží. Dal jsem tomu prozatím tři hvědy, i když by si to možná zaloužilo čtyři, ale vzhledem k tomu, že bude další sérii, tak po jejím shlédnutí ještě případně poupravím hodnocení.

Isekai de Cheat Skill o te ni šita ore wa, gendžicu sekai o mo musó suru: Level Up wa džinsei o kaeta (2023) (seriál)

Isekai v trochu jiném podání než obvykle, ale přesto nic unikátního. Není to ani reinkarnace a ani přesunutí do jiného světa, ale je to vedeno formou oboustranného neustále aktivního portálu a vyprávění příběhu ve dvou rovinách, kdy hlavní hrdina přechází mezi dvěma světy - jeho rodným Japonskem a pak fantasy světem. Upřímně znám tenhle počin z mangy a proto jsem trochu rozčarován tímhle anime zpracování, kdy zpočátku to vypadalo celkem nadějně, ale ke konci už to začalo být tragický. Přeložená manga je pouze do určitého dílu a tak nemůžu posoudit úplně všechno, ale vím, že si to autoři anime dost upravili - k horšímu, ale drží se to tak nějak posloupnosti událostí. První díl je trochu vážnější s prvkem tvrdé šikany, ale později už je to spíše dobrodružné s romantickým prvkem, kdy vážnost se pomalu ale jistě vytrácí, až je z toho na závěr pohádka. Závěrečně shrnutí navíc poukazuje na to, že autoři anime se nechtěli dělat s dalším pokračováním a tak nahodili ono shrnutí bez dialogů a komentáře, které akorát diváka vyprovokuje v tom, aby si to spíše přečetl, než se obtěžoval s tím zpackaným podání - a je to celkem velká škoda, kdy to prostředí je velice zajímavé. Dalších pár věcí, které mě zarazili na tomhle anime jsou ony fantasy herní panely s popisky, kdy je tam spousta textu a velice krátké okno k jejich přečtení, takže si divák musí kolikrát dávat pauzu, aby si to přečetl. V tom je další kámen úrazu, protože kolikrát těhlech textů je tam docela hodně a neplní žádný velký účel, než nadbytečnost (vedlejší lore, který by mohl být zajímavý jen pro skalní fanoušky nějakého titulu, kdy v tomhle případě to není nějaké světoborné dílo s úspěchy z minulosti). Dále pak ještě také onen zvuk na konci každého dílu, kdy se objevila tabulka s názvem příštího dílu, kdy bylo vidět, že autoři trochu vykradli toto ze hry Dead Space. Čemu ale musím dát velký plus je animace, kdy má tohle anime unikátní styl, který jsem ještě nikde neviděl a vypadá velice dobře (až na to zpracování očí, kdy jsou přehnaně až moc od sebe). Bohužel je tu ale také 3D animace v bojových sekvencích, která vypadá příliš kýčovitě. Po hudební stránce je to celkem zajímavé.

Oši no ko (2023) (seriál)

Upřímně největší překvapení v jarní sezóně 2023. Původně jsem čekal klasické anime o idolech - o jejich strastech jak se stát nejlepšími, ale dočkal jsem se nakonec dramatu z oblasti showbizu s nadpřirozeným prvkem. Tahle kombinace se může zdát jako paskvil, když si to člověk čte, ale příběh se povedl dobře zkombinovat, kdy nadpřirozený prvek tam spíše funguje jako určitý podklad pro dokreslení motivací a povah jednotlivých zaintersovaných postav. Zpočátku to ale může působit trochu divně, ale zase tak velké mínus to není. První díl jako takový si rozhodně zaslouží 5*, kdy by mohl, díky své délce (jeden a čtvrt hodiny) a napínavém obsahu, stát samostatně. Poté jsou následují díly v klasické délce, kdy pouze počet dílů je snížen na 11. Po opravdu našlapaném prvním dílu to ale jde pak napětím silně dolu, kdy člověk má určitá očekávání, která prozatím nejsou v této první sérii naplněna, kdy je to spíše vedeno jako seznámení s postavami, s daným prostředím a co se tam vlastně bude dít. Po animační stránce je to velice dobré a po hudební taktéž.

Megami no Café Terrace - Season 1 (2023) (série)

Tak je tu další anime od mého oblíbeného autora Seo Kojiho (Fuuka, Suzuka, Kimi no Iru Machi ad.). Jako obvykle se příběh točí kolem života jako takového a také romantiky. Vyspělý příběh s příjemným prostředím a zajímavým průběhem. Hlavní hrdina po smrti své babičky přijede z Tokia zpět domů, aby vyřídil pozůstalou kavárnu s přidruženým domem, kdy tuto nemovitost chce proměnit v dojnou krávu v podobě nového parkoviště v tomhle přímořském letovisku. Jenže zde narazí na nečekanou společnost, která změní celý jeho život a plány. Upřímně tenhle počin i přes své vynikající stránky má také své mouchy a to hlavně v podobě charakteru hlavního hrdiny, kdy na jednu stránku je velice nepříjemný a na stránku druhou zase velice všímavý. Možná menší mínus bych viděl také nevkusnou cenzuru, kterou mohli zpracovat lépe - samozřejmě bez cenzury by to bylo asi lepší, kdy to možná bude pak v Blu-ray verzi, ale tohle není zaměřeno na úplný fanservis, kdy i v manze jsou dané scény bez viditelných částí. Navíc zde je krásně vidět rozdíl mezi fanservisem vkusným - zapadajícím do příběhu, než vynuceným - přehnaným jako tomu je v jiných anime. Jednotlivé ženské postavy jsou velice příjemné, kdy každá z nich přinese něco jiného a každá má svoji určitou složitou historii, o které se divák postupně dozví - krom jedné z nich, která tam spíše působí jako komediální odlehčení. Příběh jako takový se celkem drží mangy, i když je to občas posloupnostně přeházený nebo tam sem tam něco autoři anime vynechají. První série tak obsahuje prvních 42 kapitol a samozřejmě příběh není zdaleka u konce, kdy i anime má ohlášenou už druhou sérii, na kterou se budu těšit. Po animační stránce je to suprový a po hudební je to celkem slušný.

Jamada-kun to Lv999 no koi o suru (2023) (seriál)

Upřímně je to něco mezi třemi a čtyřmi hvědami pro mě, ale nakonec jsem dal tři, protože je to taková klasická romanťárna, která má více zaměření spíše na dámské publikum. Tím to však nechci hanit ba naopak to má velice příjemný a pohodový příběh bez přílišného dramatu s lehce komediálním prvkem a není to ze středoškolského prostředí. Sice tohle prostředí tu také je, ale hraje spíše vedlejší roli, kdy je to spíše zaměřeno na univerzitu a hlavně každodenní život mimo školu. Důležitou roli tu také hraje herní prostředí, kdy tu na jedné straně máme profesionální středoškolského PC hráče Yamadu, který je trochu sociálně neznalý a emociálně utlumený, a na straně druhé příležitostnou univerzitní hráčku Akane, která je úplným opakem. Tito dva se seznámí prostřednictvím jedné hry, kdy jsou v jedné a té samé guildě, a také prostřednictvím mnoha různých náhodných událostí. Samozřejmě čím víc se poznávají, tím více se i sbližují. Celý příběh hezky plyne a tak je tenhle počin super, když nemá člověk co sledovat a chce taky vypnout a relaxovat. Vše je totiž ještě navíc vedeno ve velice pěkné animaci s celkem příjemnou hudbou.

Vinland Saga - Season 2 (2023) (série)

Druhá série přinesla úplně něco jiného oproti té první. Torfinn je na samém dnu a bojování nechává za sebou a Canute se musí vypořádat s novou pozicí, do které byl postaven po smrti svého otce. Celá druhá série se už nenese v akčním stylu, ale psychologickém žánru s trochou filosofie ze života prostého lidu/otroků. Jediné, co si to tak nějak ponechává je trochu oslabená politická stránka. Po velice napínavé první sérii tohle ubere silně na rychlosti a vypráví poklidnější příběh se soubojovou částí pouze poukazující určitou myšlenku, kterou se to snaží zrovna sdělit. Upřímně mě tahle část tolik nenadchla jako ta předchozí, ale po celkovém shlédnutí všech 48 dílů má člověk určitý uspokojivý pocit dokončení dlouhé cesty (ságy), i přes její trnitost. Aneb dobrodružství dokočilo svůj kruh a člověk se může posunout dál. Vše je navíc podtrženo opravdu vkusným a výborně zvoleným soundtrackem. Animace se drží na svém.

Isekai wa Smartphone to tomo ni. - Season 2 (2023) (série)

To co jsem napsal k první sérii by se dalo napsat i o té druhé, kdy tohle anime je spíše takové odlehčené dobrodružství s přitroublou romantikou a snahou o vtip. Harém se pomalu, ale jistě rozšiřuje jakož i jednotlivé ostrovní části. Sem tam to zavítá do nových koutů daného světa a sem tam se objeví úhlavní nepřítel pro posunutí příběhu. Tohle je už spíše o sledování ze setrvačnosti, jak tohle nakonec dopadne a také čím autoři překvapí v tom málu, co není obvyklým klišé. Animace i hudba se drží na svém.

Sentóin, haken šimasu! (2021) (seriál)

Další anime, které jsem prvně vzdal ani ne po shlédnutí pár minut prvního dílu. Na popud různých úseků, které jsem viděl ve sestřihách jsem tomu dal šanci a bohužel nebylo o co stát, kdy ono pár sestřihů bylo to nejlepší z toho anime a zbytek stál za nic. Je to pakomediální mix sci-fi a isekai fantasy, kdy hlavní postava v podobě záporného hrdiny, který je na straně zlé organizace, je vyslán do jiného světa na průzkum a získání nových zisků. Je tu několik vtipných situací, ale ve své podstatě je to strašně ambientní příběh, kdy autoři nevěděli jak se to má tvářit, kdy se tu tlučou hrdinské činy s činy ani né zločince, jakožto puberťáka, kterému se splašili hormony a je hnán tím, co má mezi nohy. Bohužel se kolikrát ukáže, že nedokáže ani jednu z těchto vlastností dotáhnout dokonce, takže ve zlomových chvílích nakonec hodí zpátečku a nedotáhne věci dokonce. Aneb hlavní hrdina je dobrák, který se tvoří jako záporák. Příběh nemá smysl vůbec zmiňovat, který je více než béčkový, akce je tu pouze na dokreslení toho, co chce autor sdělit a po straně fanservisu a komedie, na které by se mělo tohle anime zaměřovat je to velice slabé. Obecně je tu příliš rušivých elementů, aby si mohl člověk cokoliv z toho užít. Po animační stránce je to průměrné, kdy by to mohlo zapracovat na detailech a po hudební stránce je to mizerné.