Saw 3 (2006)

Když jsem neomdlel při tomhle (zvláště zdařilá byla zejména detailně snímaná operace hlavy), tak už bych snad u žádnýho filmu nikdy omdlet neměl. Tvůrci téhle nepěkné pohádky pro dospělé diváky (sousedův kluk má 10 let a viděl všechny díly) jsou šílenci a úchylové, ale musím jim chtě nechtě přiznat, že to, co dělají, dělají dobře, ichtilové. Nemělo to už kvalitativní parametry předchozích dílů, bylo to dost ukecané, což se neblaze odrazilo zejména na scéně, kdy Amanda s prostřeleným krkem ne a ne umřít, a teprve když jí skládankář odvyprávěl jejich společný příběh (tipuju to tak na 4 minuty keců), mohla se konečně sesunout k zemi a spokojeně zavřít voči. Ale nepříjemné pocity se v průběhu sledování dostavovaly v hojném počtu, což je v případě SAW neklamný důkaz, že všechno fungovalo, jak mělo. Tři hvězdy jsou pro mě obdobou 50ti a 60ti procent spokojenosti a pod tuto hranici se takto udělaný film prostě nemůže dostat. Že byl odporný? Proto jsem na něj přece koukal. Od každého žánru očekáváte jiné prožitky. Tady jsem dostal přesně to, co jsem si já idiot zasloužil.

Cesta do lesa (2012)

Velice příjemné překvapení. Moc pěkně to navázalo na Cestu z města, moc se mi líbil výběr herců - zejména podoba filmové matky a dcery. U dcery navíc přišly vhod zakrnělé špičáky, tahle její anomálie se perfektně hodila do jedné scény. Ale to už byl pro Tomáše Vorla st. spíše jen příjemný bonus, zrzek s prstýnkovými vlásky a hereckým talentem zase tolik po světě neběhá. Co se mi ale na tomto filmu líbilo ze všeho nejvíc, byla jeho přirozenost a naprostá absence pro Vorla tak typické manýry. Měl jsem pocit, že se životem v lese skutečně totálně pročistil, a ta čistota že se promítla do výsledné podoby Cesty do lesa. Pokud bych měl pro popis filmu užít třech adjektiv, sáhl bych po čistý, skromný, lidský. Líbily se mi i zdánlivé drobnosti - moment, kdy Schmitzerův polesný vypisuje Hanákovi účtenku za dřevo na podpal, protože státní přece MUSÍ přijít do státního. Podobně poctiví lidé tady jistě ještě pořád žijí, ale trochu jsem jim odvykl, když dnes a denně ve zprávách vídám, slýchám a čtu jen o zlodějích, kteří republiku sdírají z kůže. Líbil se mi projev lidskosti ze strany zemědělce ztvárněného Bolkem Polívkou, když sousedovi a nastávajícímu příbuznému poskytl nevratnou půjčku, líbilo se mi, jak nenásilně byly prokresleny charaktery mnoha postav, líbilo se mi... prostě se to opravdu povedlo a jsem rád, že je Tomáš Vorel st. (ale i mladší) v tak dobré formě. BEZVA!

Serenity (2005)

Sereněto - že jsem na to čuměl 119 minut. To je čas, který jsem totálně promarnil, protože tohle byla hovadina jako zvon. Kdo by to byl ale řekl, když to má 76 procent? Pro mě naprosto nepochopitelná věc..? Dlouho jsem se tak moc nerozcházel s obecným názorem uživatelů ČSFD... Pro mě desetiprocentní záležitost- za...ani nevím za co, nelíbilo se mi nic! Nic. nic, nic!

Konečná (2013)

Po většinu filmu jsem se výborně bavil a skoro stejně dlouho jsem i žasnul - co všechno si tvůrci dokázali pohlídat: aby to bylo akční, aby to bylo vtipný, aby to bylo dojemný, aby... Neskutečně propracovanej film, kterýmu bych vytknul jen drobnosti (na maloměstě šílený přípravy na příjezd mafiánů, holka se ale připlete do přestřelky, protože o této monstrakci neměla šajnu, městečku jede na pomoc zásahovka, a protože ji mafiáni po cestě zlikvidují, tak šerif nemůže (?) počítat s další pomocí zvenčí, uprchlý narkobaron potřebuje zmizet ze Států a místo, aby sednul do vrtulníku a udělal policajtům pá pá, rozhodne se pro krkolomnou jízdu po silnici - to byl asi vůbec největší logickej fail). Ale všechny tyhle přešlapy jim odpouštím, protože to vyvážily některý opravdu mimořádný scény (únos auta z konvoje pomocí obřího magnetu, oranžoví běžci v místě útěku podobně oblečeného vězně, křížová palba na policejní hlídku, likvidace policejního zátarasu...) i relativní drobnosti typu scény s uřezaným kandelábrem, kterej se nejdřív zasekne, aby na něj později Jimmy Knoxville vylezl a slítnul s ním na zaparkovanej náklaďák. Pokládám si otázku, jestli mu tu scénu napsali přímo na tělo, nebo jestli si ji vymyslel sám, každopádně byla jak vystřižená z Jackass a někdo tak konečně vytěžil Knoxvillův potenciál (viděl jsem s ním teď nějaké filmy, kde se o kousky á la Jackass absolutně nepokusili a místo Knoxvilla v nich mohl hrát naprosto kdokoliv). Jeho vedlejší roli tady ale ještě vyšperkovali a podtrhli jeho image trochu bláznivýho, ale jinak hrozně hodnýho americkýho kluka, kterej by se kvůli kamarádovi nechal klidně i zastřelit. Jasně, byl to kalkul, ale tak dobře zmáknutej...stejně jako celej tenhle film. Režisér odvedl úžasnou práci!

Po sexu (2007)

Přišlo mi, jako by to dělalo x scénáristů, kteří se do toho museli nutit, a proto že to bylo takový - UMĚLÝ A NEPŘIROZENÝ - jaký to bylo. Teď koukám, že ve skutečnosti to je ještě horší, a že si všechny tyhle situace vycucal z prstu jeden jedinej člověk. Tedy vlastně nadčlověk, když si dokáže představit, o čem se po sexu baví dvě lesby, dva homouši, holka a kluk, zralá žena a muž... Dopadlo to, jak to dopadnout muselo. Jedna historka byla ze života (jeho), ta mohla jakž takž obstát. Všechno ostatní byly výmysly, a proto to nemohlo být dobrý. Ta skutečná podle mě mohla být o buzících, kteří se nemůžou dohodnout na rolích táta/máma. To mi nezavánělo falší. Všechno ostatní byla maloměšťácká sračka.

Do Říma s láskou (2012)

Je to obdivuhodné, že je Woody Allen na prahu osmdesátky schopen (aspoň) něčeho takového. Opravdu před ním smekám. To ale nemění nic na tom, že už jsem se nemohl dočkat, až to skončí. To je všechno...

Černá roucha (1983)

Pravděpodobně nejslabší film, který jsem od Almodovara viděl. Vůbec nevím, co tím chtěl básník říct. Nedávno jsem četl, že to má být výsměch církvi, spíš bych ale řekl, že tady Pedro jeptišky polidštil, než že by je chtěl nějak shodit. Pokud by je chtěl zesměšnit, tak mohl přitlačit na pilu, tady je podle mě celkem šetřil. Ale ten film vznikl už před 30-ti lety. Je pravda, že jeptišky šňupající herák mohly být v té době hotový zjevení, dneska už to se mnou ale prakticky ani nehlo. Hlavně mi tady ale chyběl příběh, dřív, než se nějaký objevil, tak to skončilo. Vážně slabší kus.

Biyeolhan geori (2006)

Další korejský film, ze kterého jsem zůstal totálně štajf. Je to petelice jako blázen. Hrozně moc se mi to líbilo a všem to doporučuji. Doufám, že k tomu dokopu manželku, o tomhle filmu bych se s ní rád pobavil. Zaráží mě nepoměr mezi tempem vyprávění, které mi přišlo relativně pomalé a dojmem, který ve mně (a jistě nejen ve mně) nakonec ten film vyvolal. Kde se vzala ta ohromná síla? Fantazie! Bomba! Už chci koukat jen na podobné filmy...

Můj otec je šílenec (2012)

Začátek mě totálně odrovnal, scénu, kdy mladýmu šukáčovi aplauduje celá škola, jsem si musel asi třikrát vrátit. Pak to samozřejmě trochu zvadlo, ale stejně to pro mě bylo spíš příjemný překvapení, protože Sandlerovkám obvykle nedávám ani ty tři pecky. On osobně byl pro mě taky možná nejslabší kolečko v soukolí, na to, aby přesvědčivě ztvárnil nějakýho loosera, už je moc napapanej. Ale to tempo bylo pořád celkem slušný, fórky byly a na mě fungovaly, takže celkem good. Víc bych tomu dát ale nemohl, lepší hodnocení si nechávám pro mimořádky, což tenhle kus pochopitelně nebyl. Je to typická, nenáročná popcornovka, která ani nemá vyšší ambice, než vydělat další prachy na vstupným. Proč další? Základ byly příjmy z product placementu, Od chvíle, co jsem to viděl, se sháním například po xanaxu. Mluvili tam o něm, myslím, čtyřikrát. Atd., atd...

Iron Man 3 (2013)

Opakovaně jsem v recenzích četl, že to má být nejlepší díl celé série. S tímto hodnocením jsem se ale neztotožnil. Chyběl tam totiž jakýkoliv moment překvapení a postrádal jsem tady víc akce. Naopak řečí se tady vedlo až až, takže jsem v průběhu sledování asi třikrát zjišťoval, kolik mi ještě chybí do konce, protože už se to skoro nedalo vydržet. Momentem překvapení myslím věci typu- Tony děvkař, Tony domácí kutil, Tony člověk schopný hlubokého citu... Ve trojce nic takového nebylo, všechny tyhle motivy už se jen opakovaly. Přes kopírák byl vlastně celej film a všichni podle mě hodnotíme tak maximálně kvalitu akčních scén. Z mého pohledu jich bylo jako šafránu, ale budiž, tři pecky za ně programátorům přiznám. Ovšem víc ani Ň. Byla to nuda a vážně nepochopím, proč po dvou úspěšných dílech čenžli režiséra. Favreau si vedl dobře a i tu trojku by dal líp. O tom jsem přesvědčený.