Z pekla štěstí (1999)

Pohádka Z pekla štěstí má svoje světlé momenty, ale chybí atmosféra starších pohádek a lepší scénář. Šimůnek, Hůrka, Laurinová podali dost fádní herecké výkony. Scénář vůbec nepotrestal zlou Dorotu, na kterou jako kdyby Troška úlně zapomněl. 2*

Byl jednou jeden král... (1954)

Pohádka, kterou jsem viděl po cca 20 letech. Motivem je klasika sama, že peníze nejsou všechno a diamanty domácí zvířata nenakrmíte. Tahounem filmu je jednoznačně Jan Werich a ve vedlejší roli mu sekunduje Vlasta Burian. 4*

Šíleně smutná princezna (1968)

Viděl jsem po letech a musím dát jen 3*. Děj pohádky místy dost kulhá a že by šlo o nějakou zábavu, to se říct nedá. A ani ty intriky rádců nejsou extra zábavné. Jediný kdo snese přísnější měřítko je Kokoška. 3*

Kačer Howard (1986)

“Throwback Thursday #72” - Howard the Duck je v podstatě nepřiznaná první Marvelovka z dob, kdy komiksový film byl synonymem pro infantilně špatný film. Howard má své kouzlo, pár dobrých hlášek, ujetý příběh a na svou dobu přepálenou akci. O to větší překvapením může být, že ho produkoval George Lucas. Tenkrát šlo o jeden z největších propadáků roku ‘86, ale během let ho zřejmě část lidí zpětně docenila. Mě jako dítě Howard úplně minul, protože se zřejmě moc často v TV neobjevoval a z té doby tu byly mnohem divácky vděčnější komedie. Nejbizardnější scénou je ta almost sex scene mezi duckem a Leou Thompson. Hodně dětí a teenagerů muselo být tenkrát trochu confused. Shlédnuto na Amazon Prime. 3*

Zamilován (1984)

"Throwback Thursday #71" - Na Hollywodské poměry netradičně pojatý civilní romantický příběh dvou cizích, zdánlivě šťastně zadaných lidí, jejichž dennodenní cestování vlakem skončí silným citovým poutem. To zaamává s jejich osobními životy. Je pravdou, že na podobné filmy téměř nekoukám, ale takhle reálnou citovou životní situaci jsem viděl naposledy v Madionských mostech. Zajímavé je, že v obou snímcích hrála Meryl Streep. Ve Falling in Love jí doplňuje De Niro, jehož herectví je traičně na vysoké úrovni. Celkem se jedná o zapomené romantické drama bez zbytečných dramatických cíťaren, podpořené solidními hereckými výkony, které opravdu působí uvěřitelně. Shlédnuto na SkyShowtime. 4*

Purpurová růže z Káhiry (1985)

“Throwback Thursday #70” byl zároveň moje první setkání s tvorbou Woodyho Allena. Volba padla na The Purple Rose of Cairo, dostupný na HBO Max. Samotný námět mi dokázal oslovit, ale z jeho převedení do podoby scénáře mám pocit, že tam chyběla výraznější jiskra. Vyzdvihnout musím Dannyho Aiella s jeho new yorským přízvukem a Miu Farrow v roli nemilované ženy. Jeff Daniels a jeho role nice guyů mi naopak nikdy moc nepřirostla k srdci. Závěr je vcelku depresivní, tedy v rámci Hollywoodu určitě. 3*

Od zítřka nečaruji (1979)

Soudruh Tau vaří na dětském táboře, jeho buřinka je několikrát souhrou náhod zaměněna za jinou a když ji nenosí letecký inspektor Brodský, tak ohluchlý Kemr. O trochu lepší než předešlý díl. Přesto nejde o komedii, kde by se divák za břicho popadal. 3*

Poplach v oblacích (1979)

Z dětství si pana Tau pamatuju vtipnějšího a poplach v oblacích jsem snad neviděl celý, i když tu anabázi se slůnětem Bimbem jsem si matně vybavoval. Šimánkova životní role dostala v roce 1979 první celovečerní film složený z několik epizod 3. řady seriálu pan Tau. A hodně to zestárnulo a bavit se dá snad jen na zoufalých řídích inspektorech Bláhovi a Brodském. A pak samozřejmě jak Pepa Dvořák dumá, jak uhradí ztraceného slona prodejem Škody Octavia a dalšími půjčkami…

Sixteen Candles (1984)

“Throwback Thursday #69” - Film Sixteen Candles odstartoval kariéru komediálního hitmakera Johna Hughese, který režíroval nebo psal scénáře úspěšných teenage komedií v 80’s. Díky tomuto snímku se z Molly Ringwald na pár let stala teenage hvězda. Banální děj dává na 24h nahlédnout do života středoškolačky Sam, která řeší typické problémy dívky jejího věku. Navíc její rodina řeší svatbu její sestry a zapomene na Samanthiny narozeniny. Celý den je jeden velký fuckup a více či méně do jejího dnu zasahují další vedlejší postavy. Nejlepší z nich je Anthony Michael Hall v roli vůdce klubu totálních geeků a loserů. Film s lehkostí provádí jedním hodně hektickým dnem a tvůrci ukazují všechny stereotypy typické pro 80’s dobu, jako generační neporozumění, neopětovaná láska nebo divoká party. V Česku jde o televizemi ignorovaný film, ale v USA má Sixteen Candles kultovní status, protože reflektuje události, které se v dané době staly téměř každému. John Hughes dokázal točit feel good filmy s nenuceným humorem, chemií mezi postavami, kde se toho mnoho nestane, ale vás film bude i tak zajímat. Nesmím opomenout nabušený soundtrack, který chrlí jeden dobový hit za druhým a dělá z některých scén kultovky (Spandau Ballet - True na školní party nebo Rebel Yell při noční jízdě Rollsem). Viděno na SkyShowtime. 4*