Terminátor: Temný osud (2019)

Myslím, že bych se dal považovat za fandu Terminátor série, o to větší zklamání pro mě Dark Fate bylo. Už mi sere, jak každá stará 80's frančíza pravidelně v tržbách zklamává (2016 - Ghostbusters, 2017 - Alien: Covenant, 2018 - Predátor a teď Terminátor). Jelikož po dvojce Terminátora už ty time paradoxy a alternativní reality nechápe téměř nikdo, rozhodnutí režiséra Tima Millera a producenta Jamese Camerona ignorovat všechny díly po dvojce, byl dobrý krok. Návrat Arnieho hodnotím taky kladně, Lindu bych tam mít nemusel. Akce je průměrná, nedokáže pořádně strhnout. Bohužel příběh je kompletní ctrl+c a ctrl+v dvojky, včetně nového typu Terminátora Rev-9, který je neskutečně overpowered (jsou 2v1, jeden z tekutého kovu a druhý je klasický kovový skelet, regeneruje se i po roztavení, nějakým způsobem dokonce dovede změnit svoji hmotu a přenést se na jiný předmět) a hrdinové by ho nikdy ani s Arnoldem neporazili, protože nemají jak. Ten příběh je sám o sobě neskutečně naivní, SkyNet tedy nikdy nevznikl, místo toho je umělá inteligence Legion, která skoro vyhladila lidstvo v budoucnosti (opět vykrádačka dvojky a SkyNetu). To, že se divák o Legionu prakticky nic nedozvěděl, vnímám taky jako scénáristickou chybu. Casting se taky dvakrát nepovedl, ta Mexičanka je nevýrazná až běda, Linda Hamilton je nasraná vyžilá lesba a Mackenzie Davis vypadá taky jako lesba, akorát mladší verze. Diego Luna jako záporák nevýrazný, pronese za celý film asi tři repliky. Ten kdo film vynáší do nebes by si měl uvědomit, že to je fakticky konec Terminator franchise v podobě, v jaké jsme ji dosud viděli, protože způsob, jakým film crashnul v kinech, znamená totální divácký nezájem a velké ztráty pro financující studio Paramount a produkční společnost Skydance. A nelze se divit, že film flopnul. Po průseru Salvation a dějově bídném Genysis se diváci potřetí napálit nenechali a do kina prostě raději nepřišli. Navíc byla loni na podzim v kině velká konkurence v Erkovém ratingu (Joker a Zombieland + PG13 Gemini Man) Terminátor tedy půjde na několik let k ledu a bůhví jak to dopadne s právy na Terminátora, protože Paramount si takovéhle finanční pohromy nemůže dovolit. Já nepochopím jednu věc, proč prostě nezkusili za ty roky od trojky natočit prostě jiného terminátora, Salvation byl takový pokus, ale to byl spíš nudný Mad Max z budoucnosti. Myslím spíš komorní survival ve stylu Aliena 1 nebo The Thing, kde by skupina surviverů bojovala proti jednomu skeletonovému T modelu, ten by měnil identity a byla by z toho opravdu paranodiní podávaná ve stylu The Thing. Nevěřím, že s budgetem do 50 milionů by to propadlo. Jenže když oproti tomu natočíte drahou produkci skoro za 200 milionů , která je zaměnitelná s jakýmkoliv dnešním akčním blockbusterem, diváci prostě nepřijdou. Škoda, že se Arnie s Terminátorem rozloučil jedním z největších kasovních zklamání roku 2019. V souboji Sly x Arnie v roce 2019 vyhrál prvně jmenovaný s Rambem, který sice taky nebyl žádný kasovní zázrak, ale nejspíš se to asi i zaplatilo, což se o T-800 říct nedá. Nevím, jestli mi v roce 2019 víc zklamal Tarantino nebo právě Téčko. 3*

Zombieland: Rána jistoty (2019)

Sequel, kterému nechybí vtip, zábavná brutalita a permanentní roasty "rodinky" z jedničky. Když se k tomu navíc přidá moje oblíbená Zoey Deutch jako růžová hloupoučká barbie, tak je to teprve zábava. Fleischer tam opět velmi vtipně našrouboval některé aspekty z jedničky (Zombie kill of the year, Billa Murrayho nebo další pravidla pro přežití v Zombielandu). Já nevím jak vy, ale já bych se ještě jednou do světa zombies s touhle partou podíval, třeba zase za x let. 4*

Zombieland (2009)

Zombieland jsem viděl znovu po deseti letech a musím říct, že neztratil ani kousek ze svého přínosu do zombies subžánru. Režisér Ruben Fleischer chytře vytvořil manuál pro přežití v zombie apokalypse, která zároveň baví velkým množstvím hlášek. Cameo Billa Murrayho je legendární i po letech. Finále v lunaparku jsem si třeba vůbec nepamatoval, přitom to byla sranda. 4*

Blíženec (2019)

Smutné, vidět Willa Smithe v omlazené CGI podobě s mimikou jakou má Stallone, čili nulovou. Příběh je rutinní akčňák s digi akcí, nezajímavým záporákem a odfláknutým finále. Postava Mary Elizabeth Winstead pro příběh zcela zbytečná, její vývoj tu žádný není. Dlouho odkládaný projekt režiséra Ang Leeho vyústil v totální komerční katastrofu pro financující studio Paramount a jeden z největších hollywoodských propadáků roku 2019. 2*

Addamsova rodina (2019)

Animovaná verze Addamsovy rodiny diváka znalého animovaného seriálu nebo dvou celovečerních filmů nezklame. MGM šlo cestou nejmenšího odporu, humor zůstal stejně laděný jako v dřívějších zpracováních a tentokrát tvůrci představili širší příbuzenstvo Addamsů. Vzhledem k nízkým nákladům na film došlo na jejich splacení už v kinech a nejspíš na snímku MGM i něco trhlo, protože nás čeká druhý díl, který už ale bude vyloženě milking. 3*

Sněžný kluk (2019)

Po slabším začátku se to rozjelo a bavilo mi to, líbivý vizuál od DreamWorks Animation, příjemně laděný příběh a cute kouzelný Yetti. Abominable bych jednoznačně zařadil do kategorie příběhový animák. V porovnání s Yettim 2018 byl Everest o trochu lepší než počin Warnerů z předešlého roku. Režisér Culton spolurežíroval starší animák - Lovecká sezóna. 3*

Joker (2019)

Pro mě spolu s Ad Astra asi největší zklamání podzimu 2019. Začnu plusy, těmi jsou temný Gotham a obecně ponurá atmosféra, jakou jsem dlouho v moderním filmu neviděl, dalším plusem je výkon Joaquina Phoenixe, který ač nepatří mezi mé oblíbence, Jokera zahrál na maximum svých sil, přesto jsou pro mě Nicholson i Ledger výš. Třetím plusem je pro mě Rkový rating, kdy o brutalitu místy není nouze. Tím ale výčet kladů končí. Zápory vidím v naprosto předvídatelném scénáři, který částečně kopíruje komiks The Killing Joke, jenž vysvětloval origin Jokera, takže např. "šokující" popravu ve studiu každý čtenář originálu očekává. Navíc režie Todda Phillipse nedokázala mimo Jokera vtisknout postavám život a jsou jen plochými černobílými obrázky, ačkoliv si hrají na něco víc. V tom vidím obecně problém tohohle filmu, narozdíl od klasických mainsteamových komiksových filmů se snažíhrát na něco víc, ale v jádru je to úplně stejně plochá zábava, akorát bez akce. Motiv postupného šílenství rovněž nedisponuje žádným autorským rukopisem a podobné scény divák mohl vidět už v Taxikáři od Scorceseho nebo v Clockwork Orange. Stopáž je dost dlouhá na to, že hodinu a půl divák sleduje Phoenixovo sebelitování a dramata, aby do toho v poslední půlhodině šlápl a konečně se utrhl ze řetězu. V tom nejlepším bohužel příběh končí. Zkrátka s lépe napsaným scénářem to mohla být brutální jízda ve stylu Natural Born Killers. Takhle je to sonda do mysli člověka, který propadne šílenství, ale není dostatečně zajímavá. Tu miliardu DC a Warnerům přeju, ale upřímně nechápu, jak mohl Joker mít tak pozitivní buzz, aby film dosáhl takových tržeb. Jestli vznikne dvojka, která už bude mapovat hlavně Jokerovo řádění a zločiny a bude mít stejné koule v zobrazovaném násilí jako jednička, věřím, že to bude moje guilty pleasure. 3* Komentář č. 2000.

Zlatokopky (2019)

Většinou mi filmy z podsvětí nebo o kriminálnících baví, ale Hustlers nebyl ten případ. Možná je to tím, že filmu chybí nějaká gradace děje nebo vývoj postav. Nejlepší scénou filmu je Jennifer Lopez tancující u tyče. Fakt mi to nebavilo a nechápu, že na film lidi chodili, protože tak sexy to zase neni, respektive až na úvod to vůbec sexy neni. Studio STX v roce 2019 kasovně zabodovalo s Untouchables a právě s Hustlers. 2*

Road Trip (2000)

Prvotina režiséra Todda Phillipse mě nijak extra nezaujala, je to taková road movie verze prciček se Stiflerem, bohužel většinu času nevtipná. Postava vypravěče Barryho byla neskutečnej cringy. 2*

Lara Croft - Tomb Raider (2001)

Lara Croft - Tomb Raider je videoherní akčňák poplatný době vzniku, takže bohužel nechybí klipovitý střih veškeré akce, zpomalovačky, a to vše v rytmu dobové taneční hudby. To stejné lze nalézt v podobných filmech té doby (Charlieho andílci, filmy s Jet Li jako Romeo musí zemřít nebo seagalovka Na pokraji smrti). Angelina je jako Lara Croft zajímavá, ale filmu podkopává nohy zmíněná nudná režie a předvídatelný scénář bez jakékoliv inovace. 2*

Časové pásmo bylo změněno