Tomas_PO

okres Prešov

2 body

<< předchozí 1 2 3 4 7 9 12
    • 16.2.2020  00:09

Sklamanie. Rozhodne najmenej kreatívne pokračovanie Terminátora. V princípe ide o akýsi remake klasiky Judgment Day, s tými istými postavami (no nie hercami, až na dve výnimky), zasadený do indentických situácií. Spracovanie je však ako z lacného akčného filmu, ešte aj kľúčové akčné scény kopírujú "dvojku". Avšak bez charizmy vtedajšieho Johna Connora, Sarah Connor a samozrejme Arnieho. A famóznej titulnej piesne od Guns and Roses - You could be mine. Najautentickejšie prekvapivo pôsobí Arnie, na ktorého sa dá bez problémov pozerať. Trošku horšie to je už so Sarah (Linda Hamilton), ktorá pôsobí vyslovene nesympaticky a nezaujal ani Terminátor - ochranár Mackenzie Davis, či nový John Connor Natalia Reyes, obaja v v ženskom podaní.

• 15.2.2020  23:10
    Blíženec (2019)

Námet na skvelý akčný blockbuster, no absolútne nevyužitý. Veľmi sklamal aj Will Smith.

• 15.2.2020  23:03

Ako v Irishmanovi Scorsese, tak ani tu sa Tarantino neobťažoval divákovi čo len aspoň trochu priblížiť množstvo malých detailov, ale kľúčové filmové, historické, či politické súvislosti jednotlivých scén. Podľa môjho názoru na škodu, keďže toto všetko 'nevzdelanému' divákovi unikne. Dôsledkom je, že z deja ostáva nejednoznačný pocit. Inak samozrejme dokonalé scény a zábery, o hercoch nehovoriac. A štandardne nepríčetný Tarantinovský záver dá všetkému svojráznu bodku.

• 12.1.2020  14:49
    Rocketman (2019)

Sklamanie. Či už kvôli muzikálovej forme, či relatívnej nezáživnosti. V súvislosti s minuloročným Bohemian Rhapsody sa núka porovnávanie týchto hudobných velikánov - súputníkov, no Rocketman vyznieva o to horšie. Eltona mám už rokmi rád, jeho produkciu a miesto v pop-kultúre si vážim, no ani pri hudobných vstupoch a úvodných tónoch preslávených kompozícií husia koža nevyskočila. Taron Egerton, stvárňujúci Eltona nesklamal, dobre sa pozeralo aj na kostýmy, pre Eltona tak typické.

• 12.1.2020  14:07

Smutný manželský príbeh v hlavnej úlohe so Scarlett Johansson a Adamom Driverom. Výborné výkony s prejavom silných a hodnoverných emócií, veľkej lásky miešajúcej sa časom so sklamaním a vzájomným odlúčením (až na vychvaľovanú scénu s hádkou, kde autori aj priznali, že sa natáčala 2 dni, takže autenticitu z nej necítiť). Laura Dern si Zlatý Glóbus za herečku vo vedľajšej úlohe odniesla zaslúžene, ako právnička pôsobila celý čas nesmierne nesympaticky, až iritujúco. Paradoxne, v jednej z top scén filmu, kde v závere vybuchne na tému (ne)rovnoprávnosti mužov a žien, naopak okrem trefnosti aj sympaticky. Občas sa síce príbeh javí nereálne, kladúc si otázku, či môžu dvaja, napriek všetkému stále sa ľúbiaci a rozumní ľudia, dospieť do štádia, kedy svoj vzťah prenechajú právnikom, no realita je krutá.

• 11.1.2020  15:10

Rozhodne pozerať počas Vianoc!!! :) Romantická, sentimentálna britská Vianočná komédia a nepriame pokračovanie modernej Vianočnej klasiky Love Actually. Tú sa však prekonať nepodarilo, predsa len jej hviezdne herecké obsadenie bolo nezabudnuteľné. Priepastný rozdiel je najmä medzi Henry Goldingom a Hughom Grantom. Naopak, Emilii Clarke táto úloha sadla skvele a ťahá celý film. Fantastická je aj Emma Thompson (ako jediná hrajúca aj v Love Actually), ktorá stvárňuje vojnou vyhnanú juhoslovanskú prisťahovateľku do UK. Emma je však tak autenticky britská, že s rolou východo-európanky bolo náročnejšie stotožniť sa, a to najmä kvôli lips-sync (synchronizácia pier), keďže veľa partov mala v 'juhoslovanštine'. Okrem tohto detailu však bola štandarne famózna. Kulisy sú typicky londýnsky daždivo-bezsnehové, s občasnými lúčmi Vianočného slnka a krátkych rukávov. To všetko dotvára výborný soundtrack, a to nielen hudbou, ale aj s témou korelujúcimi textami. Nepochybne tomu pomáhajú aj titulky, keďže texty častokrát vnímane len povrchne, v pop-music obzvlášť. Soundtrack je navyše poctou Georgovi Michaelovi...skrátka sooo British! Rozcitlivia aj morálne odkazy (bezdomovci, vojna, brexit, prisťahovalectvo, multikulti, gay), skrátka tolerancia a buďme na seba dobrí. A pointa romantického príbehu v závere filmu, v spojení s toľko omieľanou hudobnou otrhovačkou od WHAM "I Gave you my Heart", pohne aj necitlivku.

• 7.1.2020  22:44

Hmm, nuž veru neviem, či si práve tento film zaslúžil nomináciu na Golden Globes. Prvá tretina ušla, čakajúc, ako sa zápletka bude vyvíjať. No za polovicou začne byť zrejmé, že vyššiu dejovú ideu je čakať zbytočné a film začne stagnovať...a s ním aj pozornosť diváka. Nezachránil to ani comeback Eddieho Murphyho, či príbeh založený na skutočnosti.

• 6.1.2020  14:39
    Wiener-Dog (2016)

Znôžka 4 nesúvisiacich 20minútových absurdno komických poviedok, ktoré vzájomne prepája len jazvečík. Prvá poviedka je skôr náučná, priamočiara, o zodpovednosti pri adoptovaní si domáceho zvieraťa. Druhá asi najdivnejšia s vážnym odkazom na tému hendikepovaných ľudí. Tretia je najvýraznejšia, pochopiteľne kvôli zahviezdeniu Dannyho DeVita, ako neúspešného profesora umenia. Posledná je najhumornejšia, s čiernym humorom na tému smrť. Celkovo príjemné a nečakané poviedkové prekvapenie.

• 6.1.2020  13:18
    77th Golden Globe Awards (TV pořad) (2020)

Prvýkrát pozerané naživo na NBC, no 5 minútové reklamy každú pol hodinu sú zabiják. Zápas amerického futbalu namiesto prenosu červeného koberca, bezprostredne (a na sekundu - to sa pri športovom zápase vôbec dá naplánovať?) predchádzajúci galavečeru bola tiež podivná americká špecialita. Na staronového hosta (Ricky Gervais) boli kladené veľké očakávania, no s rozpačitým výsledkom. V úvode začal vtipne a zostra, no akokeby trochu nasilu. Vadili mi najmä opakujúce sa vulgárne vsuvky (jednorázová emócia je v poriadku, no opakované vulgarizmy znižujú úroveň programu). Po úvodnej tretine však akokeby uťal, a na scéne sa objavil už len 2 či 3krát a aj to veľmi formálne, čítajúc napísanú kartičku. Výnimkou bol len posledný vstup, v závere opäť zbytočne vulgárny. Pre úplnosť však treba povedať, že pri viacerých atakoch uťal stopercentne do živého, len to nebolo až tak vtipné, ako pravdivé. Tohtoročné Glóby nesprevádzala žiadna téma (trochu ničivé požiare v Austrálii, párkrát klimatická zmena, a 1x Trump. TOP momenty: medailón Toma Hanksa, príhovor Ellen DeGeneres, výhra pre Chernobyl a Lauru Dern a Joaquina Phoenixa. Najslabšie momenty: synovia Pierca Brosnana (ich samotný vstup, ale aj rola uvádzačiek??!!), absencia Ricky Gervaisa v druhej polovici, sklamanie za kultovú štvoricu Scorcese, De Niro, Pacino, Pesci a celková...taká bez-atmosféra, ktorá práve Glóby od Oskarov odlišuje. EDIT: s odstupom času a opätovným prehratím Rickyho úvodných vstupov človek mení názor, a nevýrazným rozhodne nebol (len to všetko natlačil do úvodu).

• 5.1.2020  16:38
    Joker (2019)

Otrasne krutý film, s dokonale strašným príbehom a amtosférou. Joaquin Phoenix má zrejme vo vrecku Oskara, pretože toto bolo mrazivo dokonalé. Nuž je jasné, prečo musel prísť Gotham spasiť Batman. A ten smiech..!

• 5.1.2020  13:40
    Le Mans '66 (2019)

Trochu som sa obával 'autičkárskeho' príbehu, no spôsob, akým to zahrali všetci zúčastnení je excelentný. Christian Bale kraľuje, Matt Damon sa na svoju rolu hodí skvele, Tracy Letts so svojou korpulentnosťou skvele vystihuje korporátneho magnáta, Josh Lucas zas slizského kravaťáka, Jon Bernthal jeho firemný opak, Ray McKinnon lojálneho technika-spravňáka, a ešte aj 14 ročný Noah Jupe to dáva na výbornú. Kedže som túto reálnu story nepoznal, pomohlo to dramatickejšiemu vnímaniu príbehu. Cítiť z neho ameriku, no spôsob, akým sa zameriava na kontrast medzi kravatovými 'slizounami' a zašpinenými technikmi, vyvojármi, či jazdcami, nevadí. Nebyť až príliš povrchného (hoc reálneho) príbehu tak by to bolo za 5 hviezd.

• 4.1.2020  16:08

Právom zaslúžená nominácia na Glóby 2020 a zrejme aj na Oskarov, a jedno z tých hodnotení, kde 4 hviezdy sú málo a k 5tim máličko chýba. Prvá polovica a najmä dialógy majú pomalší rozbeh, obrazy sú priveľmi priamočiare (vrtuľník). Druhá časť naberá na dramatickosti, je skvelá, so silnou emóciou. Anthony Hopkins a Jonathan Pryce sú skvelou, dôstojnou a nikoho neurážajúcou voľbou. Film zanecháva silný spoločenský odkaz, v dnešnej dobe tak dôležitý. Dovolím si povedať, že (aspoň u mňa) dokonca zvyšuje popularitu cirkvi. Paradoxné však je, že v realite sa to neprejavuje a jeden škandál strieda druhý. No možno je 6 rokov v poziícii pápeža málo.

• 2.1.2020  22:52
    Dvanáct (2007)

Brutálna ruská konverzačná dráma, na ktorú je však potrebné mať vhodnú náladu. Dej sa odohráva v jedinej miestnosti, kde 12 porotcov z ľudu rozhoduje o osude čečenského chlapca. Celý príbeh je založený na silných monológoch, kontrastujúcich s typickými ruskými životnými vsuvkami.

• 2.1.2020  01:18

Podivná hudobno-muzikálová 55 minútová estráda s Billom Murrayom, chvíľkovo s Amy Poehler, Miley Cyrus a na sekundu dokonca aj Georgom Clooneym. V úvode to začína sľubne ako depresívna starecká deklinácia slávy, umocnená o Vianočný sentiment prázdnej hotelovej sály, s naznačenými, no nerozvynutími mikropríbehmi. Pred polovicou sa to však zlomí na hudobný kvázi muzikál, vrcholiaci skvelou punkovou klasikou The Fairytale of New York. A od tohto momentu, s nástupom Miley Cyrus to prestáva byť zaujímavé.

• 1.1.2020  17:39

Milé, príjemné a trochu aj sentimentálne. Síce s relatívne jednoduchým príbehom, ktorý nomináciu na Golden Globes vo výhru zrejme nepretaví, no v dnešnej dobe stále aktuálnym a potrebným. Debut len 12 ročného Romana Griffina Davisa bol na výbornú, Scarlett Johansson, taktiež.

• 30.12.2019  23:27
    Amundsen (2019)

Väčší dôraz než na samotné expedície je kladený na osobný život Amundsena, či skôr jeho vzťah s bratom. Dve hviezdy idú za zaujímavé expedičné pasáže, zbytok, až na malé momenty (zasadnutia britských a nórskych vedeckých spoločností) nezaujal vôbec.

• 29.12.2019  13:42

Krásna a pohodová Allenovka, v ktorej som oproti predchádzajúcim dielam cítil väčší pocit ľahkosti, či menšiu komplexnosť a rýchlosť dialógov, čo mne osobne vyhovovalo. Nevadilo mi ani, že primárna love-story sa točila okolo teenagerov - Timothée Chalamet, Elle Fanning, aj Selena Gomez to dali na výbornú. Interiéry boli klasicky nádherné (hotelová lobby), chýbalo mi však viac exteriérov New Yorku, na ktoré som sa kvôli nedávnej návšteve NY veľmi tešil.

• 29.12.2019  13:26
    Čerjomuški (1963)

Ruský muzikál z 63ho, ktorý som si pozrel na odporúčanie kvôli českému Panelstory aneb Jak se rodí sídliště...no bez väčšieho úspechu. 55 rokov starý film je už predsa len kapánek moc, a nepotešila ani forma muzikálu. Čakal som trochu viac z témy budovania sídlisk, no namiesto toho ide o ohromnú budovateľskú propragandu rokov 60tych. Objavuje sa tu však viacero tém, ktoré socialistické zriadenie priamo kritizuje (korupcia, pomalosť výstavby..), čo pri ruskej cenzúre celkom prekvapuje.

• 28.12.2019  18:22

Skutočný príbeh o nie zrovna najpríjemnejšej židovskej emigrantke, ktorej sa počas vojny podarilo ujsť z Viedne do LA, dedičke slávneho obrazu od Gustava Klimta. Stvárnenie od Helen Mirren je už tradične dokonalé, no Ryan Reynolds charizmu akosi postráda. Síce v tomto filme hral rolu neskúseného právnika, no charizma by bola tak či tak. Téma nacistických zločinov plných rabovania európskeho umenia je nesmierne zaujímavá, ako aj následné pokusy, úspešné či neúspešné, o ich reštitúcie. Rovnako to, ako sa k týmto procesom postavili samotné štáty. A Rakúsko v tomto zjavne zlyhalo. Mne osobne trochu prekážal nesympatický prejav hlavnej hrdinky, čo bránilo vytvoreniu sympatií, ako aj príliš priamočiare poukazovanie na okázalý (hoc plný kultúry) spôsob života predvojnovej židovskej komunity. Nie kvôli predsudkom, no skôr kvôli úbohým nacionalistým náladám dneška.

• 28.12.2019  15:49

Očakávané, no nie veľmi podarené animované spracovanie kultových Adamsovcov. Sklamal relatívne malý počet vtipných vsuviek, no najmä slabé rozpracovanie jedinečných postáv Adamsovej rodiny. O to viac, že príbeh sa ich v niektorých prípadoch snaží poňať od samotného počiatku (objavenie Larga). Zápletka je nezaujímavá taktiež. Spojenie s novými technológiami mi problém nerobilo, no ich použitie by si žiadalo takisto viac invencie.

• 28.12.2019  14:44
    Irčan (2019)

Očakávaný film roku a zrejmá oskarovka nesklamala. Herecký koncert De Nira, Al Pacina a Joa Pesciho, dotvorený famóznymi dialógmi je balada pre dušu. K 5 hviezdam chýbala snáď len kratšia stopáž, pretože 3,5h je už mierne nad. Najmä záverečná pasáž mi prišla zbytočne natiahnutá, predsa len pointa bola povedná omnoho skôr. No ktohovie, či bezmála 80 roční súputníci na čele s režisérom nemali potrebu trošku viac času venovať retrospektívnemu ohliadnutiu sa nad svojimi životmi, čo im iste radi prepáčime.

• 28.12.2019  14:08

Parádny psychologický námet, skvele umocnený prostredím periférnej nemocnice. No nebyť záverečného rozuzlenia, tak u mňa podpriemerný thriller, očividne s nízkym rozpočtom. Škoda. Sam Worthington mi, na rozdiel od iných komentárov nevadil, naopak do tejto role zapadol.

• 28.12.2019  01:33
    Léto 84 (2018)

U mňa napriek 72% hodnoteniu sklamanie. Ide v podstate o jednoduchú tínedžerskú drámu (horor ani náhodou) s priamym príbehom, bez čo i len jedného dejového zvratu. Áno, 80te roky plné prázdninovej detskej pohody sa podarilo vykresliť skvele, za to 1 hviezda.

• 27.12.2019  20:07

Skutočný príbeh o britskej whistleblowerke, ktorej príbeh (útok na Irak) sa do našich končín veľmi nedostal...aspoň ja osobne som ho nezaregistroval. A pritom rieši súdom potvrdené korumpovanie Rady bezpečnosti OSN. Spracovanie je viac filmové než dokumentaristické, takže samotná téma mierne vyprcháva, tak ako žiaľ vyprchala aj celá kauza. No z filmárskeho hľadiska to na škodu nie je a film snáď opäť, už s odstupom času a chladnou hlavou poukáže na politické prešľapy dôb nie až tak dávnych. Keira Knightley bola na túto rolu skvelá voľba.

• 26.12.2019  16:39

Nesmierne drsné, dychberúce, až nepredstaviteľné. Výborná švédska dráma plná násilia, šikany a čistého zla.

• 26.12.2019  14:33
    Velká hra (2017)

Skvelá dráma a to najmä kvôli vynikajúcemu stvárneniu od Jessici Chastain. Miestami boli verbálne zvraty príliš rýchle a náročné na sledovanie, mierne vyrušovala aj kombinácia silnej ženy na jednej strane a prílišnej patetickosti na strane druhej. Autenticky na mňa nepôsobil ani samotný príbeh tínedžerky-lyžiarky a problémového vzťahu dcéra-otec vyústiaceho do profesionálnej krupiérky, ktorý je však založený na skutočnom príbehu. Ale to zrejme kvôli podaniu Kevina Costnera, ktorý mi tam subjektívne vôbec nesedel. Inak skutočne výborná výborná dráma.

• 25.12.2019  14:07

Až po zhliadnutí filmu som sa dozvedel, že to je filmová adaptácia seriálu. Ten som však nevidel, takže porovnať neviem, no film obstojí aj sám o sebe, aj keď len na tri hviezdy. Ťažko povedať, či by sa to pozretím seriálu zmenilo. Film opisuje život 'priemernej' aristokratickej rodiny Anglicka 20tych rokov, meniaci sa svet vnímania aristokracie verejnosťou a zároveň neustály, ale najmä prirodzený rešpekt voči tradíciám. Na viac hviezd chýba trošku viac sarkazmu, vtipu, či lepšieho hereckého stvárnenia. Zmätočné (to zrejme zámerne) sú aj pomiešané rodinné vzťahy, a možno až príliš veľa otvorených tém (nemanželské deti, homosexualita, láska, žiarlivosť, politika...). Pre milovníkov monarchistických filmov však príjemná filmová pohoda.

• 25.12.2019  13:42

Príbeh o vzniku klasickej Vianočnej rozprávky od Charlesa Dickensa A Christmas Carol, Dickensonových inšpiráciách a Londýna viktóriánskej éry, z ktorej sa čaro Vianoc vytratilo. Keďže samotná Christmas Carol mi prišla značne náročná na pozeranie (a to vo viacerých filmových adaptáciách, aj animovaných), pre tých, ktorí ju ešte nevideli, môže byť nápomocné zhliadnuť najprv tento film.

• 24.12.2019  12:43

Príjemná americká Vianočná rodinná komédia s Kurtom Russellom. Veľa vtipnných dialógov a momentov, pekné grafické spracovanie animovaných častí, krásne interiéry severného pólu. Americkosť tak akurátne gýčová.

• 24.12.2019  10:43
    Klaus (2019)

Je skvelé, že aj v roku 2019 sa podarí vyrobiť výbornú, až dojímavú animovanú rozprávku. Skvelý príbeh, veľa vtipných sketchov, silná emócia, rodinná Vianočná pohoda.

<< předchozí 1 2 3 4 7 9 12