Absolut Warhola (2001)

Tento dokument je jeden z tých, kedy na začiatku otvoríte ústa a so zatajeným dychom a neveriacim úžasom ich zatvoríte až po skončení. Napriek tomu, že zahraničná delegácia režiséra, technikov s kamerami a dlho-bielo-vlasého podivína s rifľovkou bola nepochybne v severovýchodnom cípe Slovenska úkazom, museli pôsobiť totálne nenápadne. Výsledkom je úplne prirodzený prejav domácich obyvateľov, ich života, či zmýšlania. A kto bol v Medzilaborci tak vie, že i tak jest. Kombinácia travertínovej megastavby múzea so svetovými výtvarnými originálmi, osadenej doprostred mŕtveho verejného priestoru na periférii sveta, je sama o sebe úkazom. Nehovoriac o perličke, že cesta na koniec sveta vedie cez Havaj...

Adaptace (2002)

Nuž veru, subjektívne nezaujalo. Napriek výborným hodnoteniam, skvelému hereckému obsadeniu, či režisérskemu vkladu. Pre mňa zmätočný príbeh, s množstvom deviácií, občas chytajúcim ten správny drajv (scény s Chrisom Cooperom), no následne ho opäť strácajúcim. Rozdvojenosť Nicolasa Cage-a na mňa pôsobila takisto nekoherentne, či neautenticky, a to najmä v autistických pasážach. Porovnať to s Hoffmanovým Rain Man-om sa to proste nedá. Nepomohla tomu ani Meryl Streep, ktorej rola nevýraznej mládežníčky taktiež nesadla.

Ad Astra (2019)

Dlhoočakávaný scifáč s hviezdnym obsadením a rozpačitým výsledkom. Kto čaká akčné Apolo 13, nedočká sa. Skôr inklinuje ku Gravity a to najmä zvýraznením samoty vesmírneho, ale aj ľudského života. No na rozdiel od Gravity som aspoň raz pri zdĺhavých scénach prispal a to najmä kvôli Bradovým kontemplatívnym vnútorným monológom. Záver mi priešiel až smiešny a to ako v príbehovej, tak technickej rovine. Škoda.

Addamsova rodina (2019)

Očakávané, no nie veľmi podarené animované spracovanie kultových Adamsovcov. Sklamal relatívne malý počet vtipných vsuviek, no najmä slabé rozpracovanie jedinečných postáv Adamsovej rodiny. O to viac, že príbeh sa ich v niektorých prípadoch snaží poňať od samotného počiatku (objavenie Larga). Zápletka je nezaujímavá taktiež. Spojenie s novými technológiami mi problém nerobilo, no ich použitie by si žiadalo takisto viac invencie.

Adéla ještě nevečeřela (1978)

Porovnávaniu s Tajemství hradu v Karpatech sa ubrániť nedá, veď v podstate ide o akéhosi jeho predchodcu. Adela však na Tajemství rozhodne nemá, chýba jej mnoho. Či už lahodní horalská mluva, čarovní doktor Blútvurz, Töloke s Tolöke, seňorina Salza Vérde, profesor Orfanik, aneb Tóma Hluchonemec. Občas to síce nahradí Barón Wienerschnitzel, či podivný vynález, no až 'Tajemství' tieto nápady rozvinie do plnej majestátnosti. Trio KopeckýDočolomanskýHrušínský je perfektné, len trošku chýba Brodský, ako inak, z 'Tajemství'. Je to však film, ktorý sa dá pozrieť niekoľkokrát a mnoho hlášok a skrytých vtipov divák objaví časom.

Admirál (2015)

Výborný historický film čisto v Holandskej produkcii. Veľkolepé námorné bitky, skvelý scenár, dialógy, kulisy, politka a dráma až do konca. Jeden bodík dole za príliš dlhú stopáž (150 minút), z ktorých práve tých 30 bolo naviac. No je jasné, že Holanďania sa snažili dosiahnuť čo najväčšiu epickosť...a právom, keďže na túto osobnosť môžu byť hrdý.

Afrikou na pionýru (2019)

Z celého road movie doslova srší pozitívna nálada, presne taká, akú vyžaruje Marek Slobodník. Dať na trabantoch Indiu je masaker, no dať na pionieroch Afriku je ešte väčšie bláznovstvo. A ku koncu im teda zavarilo riadne.

Akta Pentagon: Skrytá válka (2017)

Oproti Spotlight akokeby spracovanie skôr určené pre novinárov, editorov, či majiteľov plátkov, než pre širšie publikum. Meryl aj Tom hrajú skvele, príjemne, no oskarový masterpiece to nie je. Scéna so sádzacím strojom však poteší nejedno oko.

Aladin (2019)

Nuž, od Guya Ritchieho sa dalo čakať trochu viac, no aj tak vďaka za jeho rukopis, ktorý sa odrazil na množstve vtípkov a to najmä vďaka výbornému Willovi Smithovi. Škoda, že sa film pokúša o mix všetkého možného, pôsobí to trochu násilne. Aj romantika, aj dobrodružné, aj muzikál, aj Bollywood... Najmä muzikálové časti sú podpriemerné, spevácke výkony na hrane počúvateľnosti, no našťastie ich nie je veľa, ako aj Bollywoodskych tancovačiek. Pohodová rozprávka, no očakávanie pri sile mena Aladin a spojení Willa Smitha a Guya Ritchieho bolo trošku väčšie ako realita.

Alita: Bojový Anděl (2019)

Nebyť poslednej tretiny filmu, tak je to skvelý scifáč. Žiaľ, prevládla nudná patetickosť a natiahnuté bojové scény zmenili scifáč na japonskú arkádovú hru.