Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Charley je podvodníček a profesionální hráč. Právě zjistí, že jeho otec, který ho jako teenagera vyhodil z domu, zemřel. V souvislosti s dědictvím se Charles dozvídá, že má bratra Raymonda, který je jako autista umístěn v ústavu. Raymond má ale geniální matematické schopnosti, dokáže z hlavy řešit a zapamatovat si i ty nejsložitější matematické příklady i kombinace. Jejich otec zanechal svůj majetek Raymondovi, který ovšem nemá ponětí o penězích a neví, jak s nimi nakládat. Charles se rozhodne svého bratra vyhledat, aby majetek získal. Přitom si uvědomí, jaké možnosti skýtají Raymondovy schopnosti v jeho „oboru“ a rozhodne se vzít bratra s sebou na „dlouhý výlet“. Zatím však nemá potuchy o tom, jak s autistickým člověkem zacházet… Kvůli roli autistického Raymonda strávil Dustin Hoffman (Malý velký muž, Tootsie, Motýlek, Kdo je Harry Kellerman, Kramerová versus Kramer) téměř rok v léčebnách, kde studoval chování autistických pacientů. Jeho bratra Charlese si zahrál Tom Cruise (Top Gun, Interview s upírem, Narozen 4. července, Firma). (TV Prima)

(více)

Recenze (1 091)

golfista 

všechny recenze uživatele

Pět hvězdiček je samozřejmě za celý výborný film. Výkon Dustina Hoffmana je ale opravdu mimořádný. Vím, že tu roli velmi dlouho studoval, ale že zahraje "autistu" takhle, to snad nečekal nikdo. ()

kleopatra 

všechny recenze uživatele

Zatímco u špatného herce může atraktivní vizáž zafungovat jako berlička, u dobrého totéž skoro ruší. Přestože neexistuje prokazatelný vztah mezi vzhledem a nadáním, mám pocit, že ti ošklivější bývají lepší herci. Každopádně Tomík mě v každém dalším filmu přesvědčuje, že u něj to neplatí. Tady je brilantní - a to mám v TOPce Dustina Hoffmana, pro jehož výkon v tomto filmu už vůbec neexistují slova. Když ti dva jsou "na plátně" spolu a dohadují se o tom, jestli spodky z Kmartu jsou hadr nebo ne, říkáte si, že snad nemůže být nic lepšího. ()

Houdini 

všechny recenze uživatele

Oscar 4 : Nejlepší film, Režie, Herec HR - Dustin Hoffman, Scénář + 4 nominace: Kamera, Výprava, Střih, Hudba. . . . . Zlatý Medvěd ()

Galadriel 

všechny recenze uživatele

Potřebuje tohle komentář? Fantastický je nejen Hoffman, ale podle mě také Cruise, jehož proměna ve filmu je zahraná opravdu výtečně a je to jeden z mála filmů, který se obejde bez jeho přehrávání. Co dodat? ()

Gemini 

všechny recenze uživatele

Nemám rád Dustina Hoffmana, tahle výjimka potvrzuje pravidlo. Hraje svého geniálního duševně nemocného úplně božsky. Ve srovnání s ním hraje Tom Cruise jen vedlejší roli, ale je taky hodně dobrý. A music by Hans Zimmer taky hodnocení nesnižuje. Spíš naopak, jde o další ze vzpomínek na dobu, kdy to všechno nebylo o dunivých tématech;) 80% ()

Matty 

všechny recenze uživatele

Autismus v mainstreamovém balení, tj. s výraznou neautistickou postavou pro naši identifikaci (a pro vývoj vyprávění, protože Ray se změnit nemůže), s vyvážením hrdinovy nemoci jeho fenomenální pamětí, s pečlivě dávkovaným „hřejivým“ humorem, s melodramatickým omezením původce všech konfliktů na nevyléčitelnou duševní chorobu. Můžeme se ironicky vysmívat Levinsonově snaze vyprávět s láskou a porozuměním o člověku, pro kterého je hlubší náklonnost k jiné osobě neznámou emocí. Nebylo by však spravedlivé přehlédnout při tom, že Rain Man je zároveň natočen velmi vkusně. Bez přehnané sentimentality, bez snahy vyeliminovat vše jen trochu „unheimlich,“ bez stoprocentně pohádkového konce (bratrská láska je fajn, ale instituci specializovanou na pacienty jako je Raymond nenahradí). V mezích žánru věrohodné charakterové proměně Toma Cruise paradoxně nejvíce pomáhá v jádru neměnný, ovšem na své filmového bratra pozvolna jinak reagující Dustin Hoffman. Ačkoliv ve skutečnosti jsem v tom filmu Dustina Hoffmana nikdy neviděl. Vždy vidím jenom Raymonda Babbitta. 85% Zajímavé komentáře: sportovec, Subjektiv ()

Tosim 

všechny recenze uživatele

Všechno, co jsem chtěl vyjádřit, napsali už jiní...nicméně nesouhlasím s názory, že je Tom Cruise průměrný...veskrze mám asi na tohoto herce docela jiný názor, než spousta ostatních zdejších uživatelů. No prostě si myslím, že Tom má taky štěstí, že nezůstal u takových filmů, jako je třeba Top Gun :-) ()

Radyo 

všechny recenze uživatele

Herecké mistrovství Dustina Hoffmana tímto snímkem dosáhlo absolutního vrcholu. Skvělý, mírně humorný, ale mnohem spíše posmutnělý, či snad i nahořklý příběh, s velmi dobrými Cruisem a Golinovou. Díky, Barry Levinsone! ()

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Film, který příjemně pohladí na duši a nejen to. Díky němu se vcítíte do kůže jak "autisty" Dustina Hoffmana, tak i jeho "bratra" Toma Cruise a to tak, že doslova. Není co bych dodal k hereckému výkonu Dustina Hoffmana. Oskar je za to naprosto zasloužený a pro mě je toto jedno z mála rozhodnutí, za kterým si spolu s komisí pro udělení Oskarů stojím. --- Je artistický? - Ne. Ne on je autista. - To vůbec neznám. ()

Djkoma 

všechny recenze uživatele

Kdo umí zahrát lépe autistu než Dustin Hoffman??? Nikdo!!! To snad ani nejde. Tento herec se dokáže vžít do role s naprostou presvečivostí. Hraje excelentně a film je vlastně jeho "one man show". Tom Cruise zvládá svojí roli i díky tomu, že je mu podobné být mladý, arogantní, ctižádostivý a mít rád penízky. Nakonec se u něj více rozvine bratrská láska. Režii nejde nic vytknout. Tento film miluju. Ne kvůli Tomovi, ale opravdu hlavně díky Dustinovi snad v životní roli....Nevím o lepším držiteli malé zlaté sošky!! ()

Renton 

všechny recenze uživatele

Scénář: Ronald Bass, Barry Morrow .. Dustin Hoffman samozřejmě podává excelentní výkon ve výtečném příběhu, ale mladý Tom Cruise sekunduje velmi zdatně, což musím taktéž zdůraznit. Film mého srdce a určitě nej životní počin od Barry Levinsona. ()

Anthony 

všechny recenze uživatele

Přesní jsou všichni herci - tj. skvělý je Cruise i Hoffman - ten ovšem v daleko náročnější roli. A dobrý scénář - sice dost sentimentální, ale to já radši než realistické a nekoukatelné. Některé dialogy jsou nezapomenutelné - vypočítávání jaké ztráty měly letecké společnosti, nebo problémy při stravování: "Ovšem, já...já...já tu nemám parátka, parátka musí na stole před palačinkami. Jestli přinesou párátka po palačinkách bude rozhodně pozdě." ()

Shadwell 

všechny recenze uživatele

Osvědčená formule vypravěčsky ukázněných filmů z let 90tých v sobě nese jak oddramatizování, tak melodramatičnost, a funguje pouze při rozumném castingu. Rain Man nechce být komedií a na tragédii se odmítá vzdát morálního ponaučení (byť ho chytře skrývá). Divák má neustále náskok před Cruisem v informovanosti, což znehodnocuje vyprávění, přičemž poloze Hoffmana chybí mnohovrstevnatost a vývoj. Neexistují téměř nástřihy na obličej, snímá se zásadně v polocelku od pasu nahoru, čímž dává film najevo svou emocionální odměřenost a krátkodobost stavu - vztah Cruise a Hoffmana (-spoiler-) na konci a na začátku zůstává obdobný, doznal jen málo změn. Film naznačuje, že bylo sice cosi dobrého vykonáno, ale ostrůvek milého intermezza ve špatném světě nemůže odolávat a časem se zalije vodou. Hoffman na konci odjíždí a Cruise se opětovně dává na kšeft s auty. ()

Fr 

všechny recenze uživatele

,,Víš, co si myslím? Myslím, že autismus je pěknej kýbl sraček."..... - určitě vám zůstane hluboko v duši sebevědomý týpek Cruise, ale hlavně neskutečný herecký koncert D. Hoffmana. Celý film je plný silných okamžiků, na čemž má lví podíl i scénář a režie. Vše je jednoduše řečeno Oscarové ! PŘÍBĚH: ***** silný a lidský./ HUMOR: **** jestli vám tedy nevadí, že tyto okamžiky vycházejí z Raymondovi nemoci./ AKCE: NE - to sem nepatří./ NAPĚTÍ: ***** přesně takové, jaké by mělo mít drama. ()

mandes 

všechny recenze uživatele

rozpocet $25 million,prvi vikend $7,005,719,celosvetovo $354,825,435---božská hudba,hlavne hlavný motív,počúvam ju dva roky dokolečka. ()

Související novinky

Akční thriller Zúčtování dostane sequel

Akční thriller Zúčtování dostane sequel

05.09.2021

Thriller Zúčtování v originále zvaný The Accountant z roku 2016 neměl původně kdovíjak velké předpoklady k tomu, aby se z něj stal hit, natož pak chválený. Na papíře se zkrátka jednalo o béčkovou… (více)

Bill Murray bude ztracen v Afghánistánu

Bill Murray bude ztracen v Afghánistánu

08.02.2014

Barry Levinson dal světu Dobré ráno, Vietname nebo Rain Mana, v posledním letech pak zaujal především televizním dramatem Doktor Smrt s Alem Pacinem. Teď nicméně chystá pořádný celovečerní comeback,… (více)

Reklama

Reklama