Hřbitov domácích zvířátek (1989)

Veľmi súce béčko. Postavy sú tu sympatické (Jud, Pascow), ale aj fádne (Louis) a tiež vrcholne odpudivé (Louisova žena, Gage). Atmosféra je skvele budovaná, sem-tam to síce zabije nejaká smiešna scéna, no dá sa to prežiť. Na to, akú sračku som od toho očakával, je to veľmi dobré. Knižná predloha patrí medzi moje najobľúbenejšie (a najdesivejšie), takže som ani nemohol čakať, že ju nejako prekoná. Krvavosť a odpudivosť odpracovaná na jedničku, koniec mohol byť urobený aj lepšie. Chválim!

Superstar (2004)

Nemám vôbec potuchy, kto bol Claude Franςois, ani či naozaj existoval. A myslím, že je mi to úplne fuk. Ale tento film ma dostal! Hlavný hrdina a jeho potrhlý vlasatý kamoš sú skvele zohratou dvojkou, dialógy sú vyšperkované a ľahôdkový záver je už len čerešničkou na torte. Takto si predstavujem dobre natočený príbeh speváckej hviezdy (aj keď tu šlo skôr o imitátora). 1* dole za priveľa dojímania. Výborný film.

Faktótum (2005)

Bukowski na papieri je klasa, no na plátne to funguje ešte lepšie. Sledovať "držku" Matta Dillona v akcii (resp. v neakcii) je božie sústo, zvlášť keď sú mu do úst vkladané suché Bukove hlášky. Marisa Tomei rovnako za jedna. A to som sa naozaj bál, čo z toho vzíde. Zbytočne.

Noční můra v Elm Street (2010)

STOP ZBYTOČNÝM REMAKEOM! STOP PRZNENIU KULTOV! Na piatok trinásteho (príhodný dátum) som objednal dva lístky na remake mojej zbožňovanej hororovej modly. Ach jaj... Nedá sa mi inak, ako porovnávať aspoň do istej miery originál s touto novotinkou. Tak v prvom rade - Freddy bol hrozný... Nemyslím desivý, myslím skutočne otrasný. Keby sa Robert Englund rozhodol J. E. Haleyho zavraždiť a ja by som mal byť sudcom v jeho procese, oslobodil by som ho a ešte k tomu by Englund dostal Rád za službu vlasti! Kriste veď to bolo akési škaredé monštrum, čo všetko obkecávalo a prstami hýbalo ako pri posmrtných reflexoch. Starý dobrý Freddy hovoril málo, ale čo zo seba dostal, to bola perla. Toto bol len trtko s obmedzeným slovníkom. Vážne som sa však obával o duševné zdravie scenáristu, keď sa dostalo na pretras, že rodičia detí z Elm Street možno zabili nevinného. Ach bože... Ospravedlňujem sa za tú kopu citoslovcí, lenže ja som mal v kine vážne slzy na krajíčku. Veď keď remake tak poriadny! Keď to zvláda potetovaný satanista Rob Zombie, prečo to nemôže zvládnuť aj niekto normálny? Nápad s Freddym zo škôlky bol zaujímavý, to sa musí nechať... Keď som tak o tom uvažoval po návrate z filmu, nebolo to najhoršie. Verím, že keby tvorcovia obsadili pôvodného (božského) Englunda, tak by to bol trhák. Haley to len brzdil. Úvodná scéna si však zaslúži sto bodov. **

Noční můra v Elm Street 5: Dítě snu (1989)

Alice má děťátko. Táto časť ma zaujala hlavne širším rozobratím Freddyho narodenia (aj detailne ukázané) a niekoľkými fantastickými scénami. Nedá mi nespomenúť Freddyho na skejte a Freddyho ako kuchára / čašníka. Aj Alice sa popravila a bola celkom milá (hlavne nie tak dementná ako v predošlej časti). Pobavila ma tiež scénka, v ktorej Dan splynie s motocyklom. Celkovo sa nato dá pozrieť, no nie je to nič výnimočné. ***

Noční můra v Elm Street 4: Vládce snu (1988)

Alice in Wonderland. Poriadne ma nasralo, že celkom sympatickú Patriciu Arquette vystriedala v úlohe Kristen smiešne drsná Tuesday Knight (nemožné meno - utorkový rytier??), no to bolo len najmenej. Ten kung-fu trapko bol otrasnejší... Plus k tomu jeblý ksicht Alice... No začalo to teda sľubne. Avšak Freddy zase boduje (na pláži, vo vodnej posteli, profesor, pri pizzi) a hlášky letia rýchlejšie ako jeho povestné britvy. Na originál a trojku to zjavne nemá, ale dá sa na to pozrieť. Taký zdravý priemer série, ako tu už bolo podotknuté.

Noční můra v Elm Street 3: Bojovníci ze sna (1987)

Veľký potenciál. Freddy ako vždy vynikajúci, tentoraz hláškuje ostodušu a dokonca je tu aj náznak herectva. Zvlášť scénka s Freddym á la bábkar nad budovou sa perfektne podarila. Späť sa vrátila aj hrdinka z prvej časti Nancy, čo ma milo potešilo. Celkom pekne rozohratý príbeh mi však kazia otravný Fishburne a naozaj dementné schopnosti niektorých Dream Warriors (hlavne čarodejník a punkerka). Freddy v talkshow a Freddy s whisky ale nemajú chyby. Veľmi dobré pokračovanie, ktoré sa však na originál nechytá. ****

Noční můra v Elm Street 2: Freddyho pomsta (1985)

Ťažká rana pod pás... Spočiatku to vyzeralo ako blbý sitcom a nebyť skvelého Englunda, dal by som asi odpad! Dôvodov je viac než dosť: nesympatický hlavný (anti)hrdina Jesse; otrasní herci; smiešna scéna s papagájom a psy s ľudskými tvárami. Brrrr... Veľké sklamanie. Ovšem - masaker na párty, Freddy vraždiaci Gradyho, sprchy a kúsok z úvodnej scény si určite zaslúžia aspoň tie 2*. Inak... No amen tma.

Balada pro banditu (1978)

Už viem, kde sa nechal inšpirovať Rodriguez s Desperadom :) Veselé i smutné pesničky, vynikajúci herci a výborný scenár. Nezostáva mi nič iné, len odporučiť. Akurát Bolek mi tu nezvykle liezol na nervy.