Spectre (2015)

Mendesovi se povedlo, že Quantum of Solace nebudou fanoušci považovat za hejhorší Craigovu bondovku. Spectre používá podobné motivy právě jako QoS, ale je úplně mimo. Dialogy jsou bizarní, děj se snaží kombinovat staré bondovky s pompézními záporáky a moderní témata, ale nikdo se nepozastavuje nad tím, že to naprosto nedává smysl, viz kráter v Africe, kde má zloduch sídlo, ze kterého je napojený na všechny špionážní agentury na světě. Propojení všeho a všech se vším je jak ze soap opery, romantická linka je výsměch, finále jedno velké wtf, honička v autech Římem je jako zrychlená reklama na rodinný kombík... mohl bych vypíchnout co je špatně v každých pěti minutách, ale to hlavní , co filmu chybí je vzrušení, které dělá Bonda Bondem a diváka malým klukem, který chce běhat po zahradě a hrát si na tajného agenta. Úvodní scéna v Mexiku je ok, ikdyž adekvátně, vzhledem ke zbytku filmu, nelogická, po ní už je to ale jen postupné upadávání do letargie až klinického spánku, režijně, scénáristicky i herecky.

Birdman (2014)

Film má natolik výraznou formu, která divákovi učaruje a chce se v ní koupat a rochnit, aby se dařilo zastřít, že to pod ní není zas taková síla. Jednorozměrné postavy, jejichž životy jsou jako sto dílů Tak jde čas a každý díl odvypráví v jedné větě nebo monologu. Herci jako by nedělali rozdíl mezi tím, kdy stojí na prknech a kdy mimo ně, takže tu máme hru ve hře, což je sice dobrý nápad, ale každá další věta pronesená s nekonečnou osudovostí diváka od postav oddalaje až na celé to sureálno kouká bez špetky emociálního vkladu.

Alenka v říši divů (2010)

Mrzí mě, že z prvotního mírného nadšení u mě film postupně klesal níž a niž. Myšlenka po letech Alenku hodit zpátky do králičí nory s tím, že ze své první návštěvy si nic nepamatuje je fajn, ale je trestuhodně nevytěžená. Místo aby se scénář snažil přinést nám originální dílo, jen si odškrtává místa a postavy, které známe z původního příběhu. To není hra na jistotu, ale lenost. Děj přeskakuje z místa na místo bez hlubší dramaturgie a místo iluze kouzelného světa nám předkládá sbírku dvourozměrných pohlednic, které k sobě patří, protože to tak je, ne proto, že by to dávalo smysl. Vizuální ztvárnění kolísá mezi kouzelným a bizarním, ale to je ještě slabý čaj proti postavám. Mia Wasikowska je jediný herec v celé téhle grotesce, který hraje. Neříkám že kdovíjak dobře, ale je to herectví a dělá to z ní jedinou sympatickou postavu. Ostatní se jen pitvoří, koulí očima, dělají divné pohyby mluví jak z nějaké parodie na Rozum a cit... Těžko říc, kdo to zvládá nejtrapněj, u mě těsně vede Anne Hathaway a její totálně mimózní cokoliv, ale je fakt, že závěrečný breakdance Deppa to málem zvrátil. Nedá se to popsat, to se musí vidět. Buď si z nás Burton dělá celou dobu prdel a Disney to nepochopil, nebo se snaží své tvůrčí vyhasínání přebít co nejvíc psychedelickými momenty.

Walter Mitty a jeho tajný život (2013)

Čekal jsem feel-good road movie s nesmělým uředníčkem přes nejrůznější kouty světa a nejbizarnější situace a... přesně to jsem dostal... ALE. Film ve mě nedokázal probudit zájem o postavy, ani na chvilku se mi nepodařilo zapomenout na to, jak moc je tohle nereálné a po pár dnech si nevybavuju nic kromě pár krásných krajinek a Seana Penna čumícího na tygra. Je to škoda, nevím, jestli za to může Stillerova režijní nevyzrálost nebo to byl záměr (ale proč proboha?). Má to moc hezký soundtrack a dokáže to navodit atmosféru, ale nedokáže chytnout za srdce.

Zulu (2013)

Mrazivá kriminálka z prosluněné Afriky. Ikdyž příběhově film evokuje soudobou severskou školu, výprava, práce s kamerou , výborná Desplatova hudba a dějový tah na branku ho činí k nerozeznání od Hollywoodské áčkové produkce a je nehorázné mrhání materiálem, když francouzi netlačili film do světové distribuce byť přes většího partnera, protože jestli se Millenium muselo remakeovat, aby na něj amíci přišli, tady ten problém odpadá a jedná se o stejně nářezovou látku. Kvalitní výkon od Whitakera jsem čekal, ale že si z herectví Orlanda Blooma sednu na prdel, to vážně ne. Jak je možné, že roky hraje cucáka od pohledu a Salle z něj má od první scény charakterní postavu? Člověku to skoro bourá žebříček hodnot :-) Jedna z nejlepších kriminálek za posledních mnoho let.

Poslední skotský král (2006)

Silný příběh podpořený výborným výkonem Foresta Whitakera. Líbí se mi, že tvůrci Aminovu povahu odkrývají postupně, stejně jako na ni přichází hlavní hrdina. Je tu cítit jak snaha o autentičnost tak o budování dramatu a vývoj charakterů. Nikdy to vychází, jindy míň. Není fér film škatulkovat jako životopis, nabízí mnohem víc.

Galaxy Quest (1999)

Ikdyž mám moc rád star trek a srandu, kterou si z něj tvůrci dělají chápu a přijde mi trefná, z nějakého důvodu jsem se ani jednou nezasmál, asi jsem morous či co.

2 zbraně (2013)

Sympatické ústřední duo, hlavně Wahlberg, kterému až trochu sebeparodická poloha sedí velice. Stylová hudba, pastelové barvičky evokující pohodovou dovču poblíž mexických hranic. Nijak objevné, ale s gustem a umem natočené.

Street Kings (2008)

Mezi zástupem policejních dramat o korupci a stírání dobra a zla z posledních let tenhle film vystupuje do popředí. Není úchvatný v jednotlivostech, ale ve spojení všech částí v celek, kterému nechybí výborní herci (škoda malého prostoru pro Laurieho) svižná režie, dobrá akce i gradace zápletky. Scénář je lehce čitelný už od startu a přišel mi hodně jako Ellroyova sebevykrádačka L.A. Přísně tajné, ale díky zasazení do současnosti mu to jde odpustit.

Drive Angry (2011)

Srovnatelně stupidní jako zábavné, geniální jako trapné, vymazlené jako odfláklé. Výborný Fichtner, sladká Amber směšný Cage. Někde mezi jednou a pěti hvězdami.