John Wick (2014)

Výborný akční film, který používá děj jenom jako zámínku pro bitky, přestřelky a honičky. Jenže to všechno se tak moc povedlo... Výborná choreografie, záběrování, práce s hudbou a světlem, různorodá prostředí... a když do toho Keanu, který tímto filmem prožívá jakési obrození, svým jednovýrazovým herectvým procedí hlášku, srdíčko fanouška žánru zaplesá. TAKHLE by vypadal Max Payne ve filmu, kdyby ho zpracoval někdo, kdo rozumí látce.

Colombiana (2011)

Zoe sice tu akční hrdinku nevěřím ani za mák, ale jako výplachvé akční béčko Colombiana překvapivě nikde neselhává. Na scénář se tady nehraje, ale akce i technická stránka jsou přinejhorším průměrné a to beru jako nezanedbatelný úspěch, zvláště v situaci, kdy se ryzích akčních filmů studia bojí jako čert kříže.

Lucy (2014)

Béčkový, ale zajímavý, námět Besson postupně utápí v dementních dialozích a vývoj příběhu je tak moc bizardní, že potřebujete veeeelkou dávku nadhledu nebo halucinogenů, aby vám to přišlo zábavné. Slušný vizuál nemůže zachránit Bessonovu rutinní režii, která je zaměnitelná s kterýmkoliv z kluků, kteří pro něj točí béčka za pár šupů. Akce plus mínus nic, Scarlett samozřejmě koukatelná a zbytek ansáblu to taky nijak nekazí. Jenže když je film špatný v základech...

Strážci Galaxie (2014)

Barevná, vtipná a ne úplně hloupá odreagovávačka, která si půjčuje od klasik a celé to balí do Marvelovské produkční šablony, což sice má za následek nedostatek originality, ale Gunn to vynahrazuje hravostí a citem pro správné dávkování akce, hlášek a příběhu. Velkou zásluhu na výsledku má i výtečně obsazená ústřední čtveřice. Roubování na zbytek marvelovského vesmíru zatím nepůsobí nuceně, snad se to podaří udržet i v následujících dílech. Dění navíc umocňuje lahůdkový soundtrack.

Tenkrát v Číně (1991)

Hark Tsui kombinuje vypravěčské postupy klasických čínských bojových filmů s technickým provedením Hollywoodské akční školy. Jet Li je na vrcholu svých bojových dovedností a i herecky mu to sedí, ikdyž hraje vlastně to co vždycky. Čekal jsem, že příběh bude tlačit na nacionalistickou notu, ale zas tak jednostrané to není. Problém je v tom, že ikdyž se režisérovy i přes přestřelenou stopáž daří vytvářet dramatický oblouk, některé dialogy jsou úsměvné a děj celkově moc pevně uchopený není. Ale komu to vadí, když to všem postavám kope náramně.

Půlnoc v Paříži (2011)

Mám Allena, stejně jako hrdiny, do kterých promítá své vzpomínky a komplexy, rád,ale v Půlnoci se točí v začarovaném kruhu, který obestupují tu více, tu méně zajímavé postavičky. Ikdyž se mu kouzlo Paříže daří zobrazovat, říká už stokrát řečené a i jím mnohokrát líp zpracované.

Sucker Punch (2011)

Za sebe poskládané intra pár akčních her slepených pokusem o příběh. Záleží na divákovi, jestli je ochoten se touhle lobotomií bavit, nebo ne.

Thor: Temný svět (2013)

Nečekal jsem moc, ale o to příjemněji jsem byl překvapen. Příběh je stylově temnější a ikdyž jsou v něm hloupá místa nebo pár hlášek, jde o adaptaci komiksu, ne Shakespeara... Samotná postava Thora i jeho milé je pro mě trochu nudná, ale vedlejší postavy to zachraňují v čele s kralujícím Hiddlestonem. Alan Taylor se na režisérské stoličce neukazuje jako ideální volba, ale zformovaná mašinérie Marvelu mu nedává prostor něco výrazněj kazit, když už ne zazářit. Mrzí mně, že se nedaří víc těžit ze specifik Thorova světa a víc se oprostit od prvních Avengers, takže vedle třetího Iron mana a druhého Capa, kteří si budují originální styl, působí film zbytečně unifikovaně. Rozhodně se ale nejedná o slabý článek v Marvelovském vesmíru.

Zabiják z Bangkoku (2000)

Není to úpně zlé, ale chyběla mi tam dynamika, jak v akci, tak ve vyprávění příběhu. Vedlejší dějová linka s přáteli hlavního hrdiny mi přišla mnohem zajímavější, než hluchoněmý nájemný vrah a jeho trable v lásce, takže něco je špatně...

Enderova hra (2013)

Ikdyž to první polovinu vypadá jako Potter, kde místo Bradavic studujem na vesmírné stanici a místo famfrpáplu se hraje laser game ve stavu beztíže, druhá polovina dodá té první nějaký smysl. Hodně situaci zachraňují mladí herci v čele s Butterfieldem a Steinfeld, naopak Ford s Kingsleym vypadají, že si přišli jenom pro výplatu. Výprava je OK, ale většinu času nemá moc co ukazovat, ještě ža Jablonskyho hudba si drží solidní kvalitu. Konec zrovna mně sedl moc, celkové zjednodušení děje oproti předloze je taky provedeno citlivě.