Mezi náhrobními kameny (2014)

Staromódní detektivka (nemyšleno hanlivě), která se zaměřuje na postavy a postupné odkrývání děje. Liam hraje klasicky ztroskotaného, cynického detektiva, ne nepodobného postavám od Chandlera nebo McBaina, který se dějem prokousává svou zarputilostí a zkušenostmi, ne intelektem nebo jakýmikoliv nadsazenými schopnostmi. Akční scény se prakticky nedějí, nečekejte další Taken. Všechno se sune pomalu, atmosféra houstne a smička kolem všech zúčastněných se utahuje. Největší problém tak tkví v tom, že děj není ani originální, ani originálně zpracován. Spousta seriálů, například Wallander, který má podobný přístup, na to šli podobně, ale se zajímavějším výsledkem.

Fakjů pane učiteli (2013)

Sympatické obsazení a svižná režije. Scénář je vata, ale postavy to táhnou i v nudnějších pasážích. Geniální český dabing.

Avatar: Legenda o Aangovi (2005) (seriál)

Avatar pro mě nemá mezi americkou animátorskou školou konkurenci. Nejsem si jistý, jestli dokážu popsat v čem všem je tenhle seriál vyjímečný, takže řeknu jediné : příběh. Promyšlený, nápaditý, výpravný, vtipný i tragický a dospívá s každým dílem až k osudovému finále. Jedno z nejlepších děl jaké jsem kdy viděl.

Divoké historky (2014)

Velmi intenzivní sbírka černohumorných povídek a tím černohumorných myslím tak černě, že někomu se hranice mezi humorem a tragikou můžou lehce setřít a může se dostavit rozčarování nebo i odpor. Takže řekněme nanejvýš osobitý film :-) Jako ignoranta argentinské kinematografie mě dostalo, kolik kvalitních herců mají na skladě. Je jedno, jestli jsou postavy záporné moc, nebo málo, všechny jsou mi sympatické a zajímavé. A vlastně i ten terorista řídící letadlo z úvodu, ikdyž se na plátně neobjeví, musel být hrozný frajer :-) Szifrón má talentu na rozdávání, scénář je vymazlený, práce s herci výborná, humorný timing v ruku v ruce se střihem téměř bezchybný, vizuál i hudba podmanivé.Zjednodušeně, je to vlastně taková tarrantinovka neschovávající se za brakové cítění.

Bulšit (2001)

Jojo, čtyři hvězdičky :-) Viděno několikrát a pořád mi to přijde vtipné.

Captain America: Návrat prvního Avengera (2014)

Captain America s z naivně dobrozdužné popkornovky posunul do hutného špionážního dramatu a z místy až komické postavičky se stává charismatický hrdina, kterému tu vůdcovskou úlohu žerete i s navijákem. Jednak za to může scénář, který si půjčuje od špionážních klasik a přesto drží basu s původním komiksem, ale především režie bratří Russoů. Všechno je z jejich strany správně. Vedení herců, akční scény s lahůdkovou choreografií, o které se americkým zástupcům žánru může jenom zdát, dávkování příběhu, vytváření atmosféry. Do toho bonusy jako metaodkazy na cokoliv od Pulp Fiction po Street Fightera a Community. A má to koule.

Ledová archa (2013)

Klobouk dolů. Brilantní postapokaliptický thriller s propracovaným scénářem, výbornými hereckými výkony, myšlenkou, bezchybným provedením a nervydrásajícím tempem. Produkční mišmaš mu propůjčuje prvky všech zůčastněných kinematografií ( z té české díky bohu především řemeslnou zručnost kluků z Barrandova :-) jehož výsledkem je nenapodobitelné podání celého snímku. Pro mě jeden z filmů roku a největší překvapení za posledních pár let.

Na hraně zítřka (2014)

Ikdyž jde o ohrané téma, Liman k němu přistupuje svěže a originálně, Podařilo se mu vytvořit jedinečné millitary sci-fi, kterému na působivosti neubírají ani opakovaná shlédnutí. Bez nudnějších pasáží se mu daří i mnohokrát prožité scény, neruší ani ojedinělé prvky japonské předlohy, timing humorných scén je bezchybný a když už máte pocit, že děj se točí na místě, příjde scénáristické kopnutí do další polohy. Cruise prodává obtížně uchopitelnou postavu jak v civilních pasážích, tak akčních, Emily Blunt je okouzlující mrcha a rozpočet je na tricích a výpravě setsakramentsky vidět. Jediné, co mi brání dát absolutní hodnocení je vyměklý závěr, ale něco mi říká, že ještě jedno dvě shlédnutí a i to se poddá. Play. Enjoy. Repeat.

Hercules (2014)

Všehovšudy průměrný sandálový akčňák, který má jako titulního hrdinu onu celebritu jenom proto, že to prodá víc lístků. Ratner natočil mišmaš 300 a Gladiátora a ikdyž je to neoriginální, podbízivé a místy nechtěně úsměvné, je to velice jednoduše koukatelné. Sympatické postavy a solidní výprava. Z herců mile překvapuje hlavně Ian McShane a Rock zvládá patetické proslovy i máchání kyjem taky vklidu.

Interstellar (2014)

Vykrádačka A. C. Clarka, která ale nepřináší žádnou přidanou hodnotu. Film překvapivě funguje lépe v první polovině, která se odehrává na přírodou sužované Zemi. Herci mají co hrát, výprava může předvést originální prostředí a dramatická linka dává smysl. To všechno se ale odebere do zadnice, jakmile se astronauti odlepí od matičky Země. Sem tam se objevý dobrý nápad, ale to jsou jen záblesky mezi scénáristovou bezradností. To co se děje na plátně je buď nezajímavé, hloupé (musíme letět za mým klukem, protože mi to napovídá láska... WTF???) nebo naprosto předvídatelné. Nolanova režie je samozřejmě opět špičková, ale mám pocit, že tentokrát přistupuje k látce, kterou mu bráška naservíroval, zbytečně nekriticky. Hudba je Zimmerův standart a efekty velmi povedené a pěkně špinavé, Nolan holt peníze umí využívat, nic to ale nemění na tom, že v jeho filmografii jde o dost možná nejslabší článek.