Kapitán Phillips (2013)

Pro mě letos jeden z Top tří filmů. Opravdu vynikající režie spojená s výborným hereckým výkonem Toma Hankse zasazená do příběhu podle skutečnosti se možná ani nemohla povést lépe. Nic napínavějšího jsem již dlouho neviděl. Navíc tempo filmu nedovolí divákovy ani na chvilku vydechnout, protože se na plátně prakticky stále něco děje. Konec filmu je pak emocionálně silný a celkově působivý. Opravdu mistrovský kousek Paula Greengrase, kterému nelze prakticky nic vytknout. Snad jen poměrně rozvláčnější konec s vojenským zásahem, který ovšem výsledný zážitek rozhodně nijak nezhoršuje. Velmi realistický film podle skutečnosti s hutnou dávkou napětí na který se rozhodně vyplatí podívat, a nejlépe v kině. 95%

Pianista (2002)

Opravdu zdařilí film z prostředí 2. sv. války. Polanski si vybral výborný scénář i výborné herce, hlavně Adrien Brody, ale jeho režii bych viděl jako nejslabší článek u tohoto snímku. Není sice vyloženě zlá, ale doplácí na tady již zminovaný, skoro až televizní look. Kdybych ale toto přehlédl, dostal bych skvělé historické drama, které by se mělo pouštět ve škole jako ukázka toho jak zlá tehdy byla doba. Je to realistický film, který ale rozhodně nenudí. Na dokonalý Spielbergův Schindlerův seznam svým zpracováním tohle ale opravdu nemá. 85%

Zelenáč (1990)

Přes poměrně nízké hodnocení tady, musím říct, že mě se to poměrně líbilo. Film poskytuje takový ten nádech začátku devadesátých let, což je nejlepší období právě na takovéhle akční krimi komedie. Eastwood má přesně na míru ušitou postavu postaršího zahořklého policajta, který hláškuje a táhne kupředu v podstatě celý film. Jako celek to sice není nic hodnotného, ale jako oddechová akční komedie to je výborné a nudit se určitě nebudete. 75%

Hořící keř (2013) (TV film)

Na poměry, které poslední roky panují v naší televizní i filmové tvorbě je Hořící keř opravdu velmi kvalitním dílem. Vše je tady od začátku do konce perfektně zvládnuté. Příběh je poutavý a ještě k tomu popisuje historickou událost, řekl bych poměrně realisticky. Postavy jsou skvěle vykreslené a navíc je většinou hrají dosti talentovaní herci. Nejlepší výkon, ale stejně shledávám u Ivana Trojana, který je v poslední době opravdu náš nejlepší herec. Také Tána Pauhofová do role mladé advokátky perfektně sedla. Jen mě mrzí že takovýhle projekt udělala HBO a ne třeba Česká Televize, na níž by to mohlo vidět mnohem více lidí. 85%

Plán útěku (2013)

Velmi slušný osmdesátkový akčnák, se slušným i když někdy až moc přehnaným příběhem. Jako film, který by se měl brát vážně, tohle asi nevznikalo a brát se to tak proto nesmí. Jděte na to jako na takové připomenutí oldschoolových akčních filmů, kde hlavní je akční zábava a příběh má až vedlejší roli. Plán útěku stojí hlavně na dvou akčních legendách jejichž potenciál zde byl poměrně dobře využit, a sami herci si role skvěle užívají a myslím že i berou s jistým nadhledem. Potěší třeba i přítomnost Sama Neilla nebo Vinnieho Jonese. Stallone a Schwarzenegger se konečně potkali v hlavních rolích v jednom filmu, který se až na drobnosti povedl, což je zcela jistě pro každého jejich fanouška velmi potěšující zpráva a povinnost navštívit kino. 80%

The Doors (1991)

Výborný životopisný film o jedné z nejlepších hudebních skupin všech dob. Naprostá povinnost pro všechny fanoušky The Doors nebo filmů Olivera Stonea, který tenhle životopis natočil originálně, zábavě i poučně. I když je část možná smyšlená celé to působí věrohodně a ani chvilinku to nenudí. Hudba, která ve filmu zní se přesně hodí ke každé scéně a vytváří s filmem jakousi symbiozu. Val Kilmer se zcela vžil do postavy Jima Morrisona a jestliže je pravda, že písně i zpívá tak to opravdu klobouk dolů, protože je rozdíl naprosto neslyšitelný. Jedno je jisté, The Doors patří vůbec k nejlepším životopisným filmům, jaké kdy byli natočeny a troufám si říct, že jde dokonce o nejlepší hudební životopis, jaký jsem kdy viděl. 90%

Gravitace (2013)

Gravitace je opravdu současná technologická špička, to musím vážně uznat. Alfonso Cuaron specialista na dlouhé nepřerušované záběry se k tomuto projektu hodí jako málo kdo. Dokonce si myslím že žádný jiný režisér by s takovýmhle prostoduchým scénářem neudělal nic tak efektního, jako právě on. Největší problém bych tedy viděl u jednoho z mích největších favoritů tohoto roku právě ve scénáři a celkově v příběhu, který se sice tváří jako realistický, ale čím blíže jsme u konce, tím více je to celé v typickém Americkém stylu. Nicméně když budete film brát jako že jde o klasickou Americkou zábavu, oslní vás film zcela perfektně. Technologicky je to opravdu zcela dokonalé a na velkém plátně mnohokrát zažijete mrazivý WOW efekt, jako snad zatím u ničeho. Na závěr musím upozornit ještě na velmi dobré herecké výkony obou hlavních herců a také na nenápadnou, ale skvěle padnoucí hudbu. Rozhodně doporučuji jít na tento film do kina, ale nesmíte na něj jít jako na klasické Sci-Fi ale spíš jako na akční survival thriller zasazený do vesmírného prostředí. 90%

Rivalové (2013)

Rivalové jsou opravdu velmi kvalitně natočeným životopisným filmem z prostředí závodů Formule 1. I když jsem nikdy Formuli 1 nesledoval, musím říct, že tenhle film je natočen tak dobře, že i pro nefanouška tohoto sportu je celý film poutavý napínavý a zábavný. A to možná hlavně proto, že o samotné závody tu až tolik nejde, jde tu spíš o celkovou rivalitu mezi dvěma hlavními postavami, a o jejich životní příběh. Psychologie obou postav je tu natočena opravdu brilantně. Z filmu sálá atmosféra sedmdesátých let, kdy byli tyhle závody ještě opravdu velmi nebezpečné, dobrodružné a napínavé, což se o nich dnes již tak úplně říct nedá. Dalším ohromným plusem jsou dva hlavní herci, kteří jsou ve svých rolích naprosto přesvědčiví, hlavně Daniel Bruhl který vypadá jako klon Niki Laudy. Jde opravdu o jeden z nejlepších životopisných filmů všech dob, a troufám si říct, že je to dokonce nejlepší sportovní film, který jsem kdy viděl. Howard prostě potvrdil, že tento žánr umí opravdu mistrovsky. Po odchodu z kina jsem sice chtěl dát jen 85%, ovšem po nějaké době se mi to v hlavě rozleželo a zjistil jsem, že letos jsem zatím asi nic lepšího neviděl a proto nakonec dávám 95%.

Drive (2011)

Tak špatný to určitě nebylo, mělo to hodně slušnou atmosféru a poměrně slušné herce. Ryan Gosling mě sice není moc sympatický, ale to neznamená že neumí hrát. Největší problém mám ale s příběhem, který sice celkově pasuje k pomalé noir atmosféře, ale mě se prostě na to abych dal 5* zdál příliš slabý. Takový Scorsseseho Taxikář se mi prostě zdál ve všech ohledech lepší. I tak jde ovšem v tomhle žánru o silný nadprůměr a v posledních letech nic podobného nevzniklo. 80%

Angel Heart (1987)

Atmosféra tohohle filmu je opravdu intenzivní a všudypřítomná. Příběh je opravdu originální, a i když se celý tváří jako realistický nakonec mě celkem překvapil. Nevím jestli si tím koncem film u mě pohoršil nebo polepšil, každopádně se mi tam při prvním shlédnutí nějak moc nehodil. Co se mi tam ovšem stoprocentně hodilo byli herci a to obvzlášt možná životní role Mickeyho Rourkea a další ze skvělých rolí DeNira, který si se svou postavou poradil opravdu výtečně. Možná to celé nakonec není úplně dokonalé, každopádně se ale jedná o velmi originální mysteriozní krimi snímek, který v takovémhle žánru snad ani nemá konkurenci. 85%