Hobit: Bitva pěti armád (2014)

Z Hobití série je pro mne tenhle díl asi tím nejlepším. Na plátně se od začátku do konce pořád něco děje a už to není prostě taková nuda jako minulé díly. Atmosféra filmu je navíc o něco temnější nežli u předchozích dílů, což Bitvu pěti armád malinko přibližuje k sérii Pán Prstenů, i když k ní má ve všech směrech stále ještě hodně daleko. K nejsilnějším okamžikům tohoto dílu patří například vysvobození Gandalfa Galadriel, Sarumanem a Elrondem. Naopak samotná bitva, která tvoří velkou část filmu je oproti Panovi prstenů mnohonásobně slabší a až moc zmatečná, i když vzhledem k počtu bojujících armád to byl asi záměr. Prostě nic moc extra epického, jako v případě Návratu krále raději nečekejte. Také hudba mě v podstatě zklamala, recyklované znělky z Pána Prstenů jsou sice stále vděčné, ostatních nových melodií si ovšem nejspíš ani nevšimnete. Opravdu nechápu jak Howard Shore dokázal složit tak skvělý soundtrack k Panovi Prstenů a tak průměrný a ničím památný soundtrack k Hobitovi. Herci hrají vcelku dobře, ale já si žádnou jimi ztvárněnou postavu v podstatě ani nijak moc neoblíbil. Po všech těchto negativech jde ovšem o stále nadprůměrnou fantasy, se skvělou kamerou, nádhernými Novozélandskými záběry a zdařilými triky, jenž se rozhodně neurodí každý rok. 90%

Interstellar (2014)

Pro mě je Interstellar jedna z těch slabších Nolanovek. Což každopádně neznamená, že se jedná o nějaký slabší nebo průměrný film, spíše naopak. Nolan se pustil do tématu, které již není tak divácky vděčné jako Batman, ale ani třeba jako Počátek, kde sice byl celkem zamotaný příběh, jenž ale byl z velké části vyplněn akcí, čímž se určitě zavděčil i méně náročným divákům. Zato Interstellar je mnohem komornější film, kde se skoro žádné větší akce nedočkáme a spíše se celý snímek drží pomalejšího tempa s často poměrně epickými záběry a spíše filozofickými myšlenkami. Je ale zase pravda, že takto čistý Sci-Fi film, bez jakéhokoliv střílení a skoro bez akce jsem již opravdu dlouho v kině neviděl. Co se týče děje, tak mi přišel místy dost rozvleklí, přičemž se mi první dvě třetiny snímku líbily určitě více než jeho konec, který mě do jisté míry zklamal. Z celého filmu je pak cítit určitá inspirace, ale i pocta např. Kubrickově Vesmírné Odyssee nebo starší Sci-Fi tvorbě Stevena Spielberga. Všichni zúčastnění herci splnili své role bez chybičky a do svých postav se dobře vžili. Velké pozitivum byla také hudba která mne opravdu velmi mile potěšila. Hans Zimmer podle mne vytvořil jeden ze svých úplně nejlepších soundtracků, který skvěle dotváří temnou a když je potřeba tak i epickou atmosféru. Film jsem viděl v IMAXU, což se určitě vyplatilo a mělo to také pozitivní dopad na konečný výsledek mého hodnocení. Materiál natočený právě na IMAX kamery působí opravdu velkolepě a perfektně do filmu vždy sedne. Interstellar byl pro mě určitě nejočekávanější film roku a tak má očekávání byla obrovská a zas takové zklamání to nebylo, což je v podstatě dobrý výsledek. Po první projekci každopádně zatím dávám 85%, což s dalšími shlédnutími časem možná ještě změním.

John Wick (2014)

Akční film v tom nejlepším slova smyslu. Takovýhle čistý akční film jsem již dlouho neviděl. Tvůrci se skoro nezaobírají příběhem, ale jen čistě akcí což je u tohoto filmu jedině dobře. Navíc tvůrci film berou s dostatečným nadhledem a neberou příběh moc vážně a tak dialogy ani jednotlivé scény nepůsobí nijak trapně. Ve filmu zazní i pár hlášek (i když by jich mohlo být víc), vždy do scény skvěle sednou. John Wick je tedy typický akční film se vším všudy, který se svou rozumnou stopáží nenudí, a při vypnutém mozku spolehlivě zabaví. 85%

Kontakt (1997)

Kontakt je pro mě jedním z nejnapínavějších snímků své kategorie. Od začátku do konce vás nenechá ani vydechnout a na scéně se pořád něco, většinou dosti neočekávaného děje. Navíc scénář s perfektní režií zcela vtáhnou do děje a vše působí velmi realisticky a sugestivně. Příběh má spád, je poměrně originální a plný nečekaných zvratů. Hudba jen podtrhuje napínavou atmosféru filmu a navíc všichni herci hrají své postavy zcela přesvědčivě, samozřejmě v čele s Jodie Foster. V žánru mysteriozní sci-fi (ale nejen tam), jde podle mě o jeden z po všech stránkách nejkvalitněji natočených snímků. 95%

V oku tornáda (2014)

Od tohoto filmu jsem opravdu vůbec nic nečekal a tak možná právě proto mě poměrně mile překvapil a to hlavně jak byl zajímavým způsobem jakoby dokumentárně natočen. Tento fakt byl ale také asi nejzajímavějším v celém filmu. Na dobré úrovni byli i obrazové a zvukové efekty, jinak scénář plný předvídatelných a klišovitých scén na tom byl už o něco hůř. Každopádně pro pobavení a vypnutí mozku se film povedl. Kdyby ve filmu nebylo tolik klišé možná bych hodnotil i lépe, takhle jsou to jen slabé 4*. 70%

Na hraně zítřka (2014)

Jeden z nejlepších sci-fi filmů za poslední roky. Je tu všechno co si jen u takovéhoto typu filmu přát, chytlavý příběh, který ani trochu nenudí, sympatičtí herci, hodně akce a výborné triky. Scénář sice není kdovíjak revoluční, ale všechno je to natočeno tak, že si tenhle fakt během sledování filmu vůbec neuvědomíte a jen se dobře bavíte. Navíc se během filmu i často zasmějete, což není u akčního sci-fi thrilleru vůbec žádná samozřejmost. Jen možná v poslední zhruba půlhodině začne filmu docházet dech, ale to skoro ani nepoznáte, protože předchozí hodina a půl je tak výživná, že na vás působí intenzivně až do konce a slabší chvilky překryje. Zkrátka je to naprosto ideální letní blockbuster, který splnuje všechny aspekty, které od něj divák může očekávat. 90%

X-Men: Budoucí minulost (2014)

Tak tohle se opravdu hodně povedlo. Poslední filmy Briana Singera byly spíše průměrné a tak jsem se hodně bál aby dokázal navázat na kvalitu jeho původních dvou X-menů, kteří patří k tomu nejlepšímu z filmověkomiksového světa. Naštěstí se mu to povedlo, a tyto jeho dva předchůdce dokázal i v lecčems předčít. Hlavně je třeba pochválit skvěle napsaný a propracovaný scénář, který dokázal poměrně chytře skloubit minulost s budoucností. Singerovi hrálo do karet také skvělé obsazení, díky němuž má každá postava svoje výrazné charisma, které film také žene kupředu. Hlavně jako obvykle Hugh Jackman, a také Michael Fassebender zde jako již v První třídě herecky exceluje. Začátek je sice dost akční, ale právě akce se po chvíli utiší, a na scénu pak po zbytek filmu přijde hlavně silný a poutavý příběh, který rozhodně ani chvilku nenudí. Po trilogii Temný rytíř, je pro mě právě tento díl X-Menů společně s První třídou vrcholem v komiksovém žánru. 95%

Pojedeme k moři (2014)

Jirka Mádl opravdu překvapil. Jako herec mě nikdy nijak moc neoslovoval, ale ani mi nijak nevadil, ovšem jako režisér svým debutem rozvířil stojaté vody České kinematografie a natočil velice originální až experimentální, ale chytrý snímek. Opravdu je až s podivem jak propracované to po scénáristické a režisérské stránce bylo, na to, že to je úplně první dílo mladého herce. Jediný problém bych viděl v trochu roztahané prostřední části filmu, kde se toho opravdu moc nedělo. Taky jsem si myslel že to bude mnohem větší sranda, ale tu tady vynahrazuje velice originální zpracování snímku. Také dětští herci si zaslouží velikou pochvalu, protože hráli velmi přirozeně, což u takovýhle malých dětí není vůbec samozřejmé. Malý český film, který je ovšem dokonalou ukázkou toho, že i za málo peněz, ale s dobrou myšlenkou a šikovnými tvůrci je hodně muziky. 80%

Need for Speed (2014)

Od filmové adaptace hry Need For Speed jsem opravdu nic nečekal a to co jsem dostal tomu bylo v podstatě adekvátní. Je to zcela průměrný film s tuctovým scénářem, nudnými dialogy a zcela nevýraznou režii. Ale to se všechno dalo čekat, a cílové publikum na to nejspíš ani zvědavé není. A proto nastupují triky, skvělá auta a přehnané akční scény a to všechno se tvůrcům vcelku povedlo. V kině jsem prostě úplně vypnul mozek a jen jsem bezmyšlenkovitě sledoval plátno, a zas tak špatně jsem se nakonec nebavil. Navíc herci byli poměrně sympatičtí a neokoukaní. Kdyby to celé bylo ochuzeno o naprosto nudné a klišé dialogy mělo by to minimálně o půl hodiny méně, a ty čtyři hvězdy by si to ode mne zasloužilo. 130 minut je totiž na takovýhle film opravdu moc. 65%

V nitru Llewyna Davise (2013)

Na bratry Coeny opravdu smutný film, to ale rozhodně neznamená že by nebyl povedený. Je pravda, že se ve filmu skoro nic nestalo, ale zcela pevná režie udržela film pohromadě a po celou dobu udrží vaší pozornost a nenudí. Skoro chybí pro Coeny typické absurdní situace a celý příběh je takový rozvláčný, ale ve výsledku dostanete parádní pohodové drama. Režie je v tomhle snímku tak silná, že ke konci prakticky na vlastní kůži cítíte tu smůlu, kterou prožívá hlavní hrdina a soucítíte s ním. Hlavní herec hrál svého smolařského muzikanta velmi přesvědčivě, a ani se zbytkem herecké party jsem neměl sebemenší problém. Dalším kladem je velmi dobrá folková muzika, na které film také do jisté míry stojí. Takže jestli toho od filmu po příběhové stránce zas tolik čekat nebudete, tak vám tohle pohodové hudební drama s perfektně padnoucí muzikou a jistou režii nejspíš sedne tak jako mě. 85%