Bio Ráj (1988)

Opravdu mistrovský kus. Dokonce asi nejlepší film Giuseppa Tornatoreho, kterého považuji za jednoho z nejlepších Evropských režisérů současnosti. Z filmu přímo dýchá atmosféra poválečné Itálie a skoro až s takovým Felliniovským nádechem. Scénář a režie šlapou od začátku do konce jako hodinky, a herci hrají také výborně. Dalším obrovským kladem na tomhle filmu je jako obvykle vynikající hudba Ennia Morriconeho, který znovu stvořil geniální hudební motiv, který přesně do filmu zapadá. Bio Ráj je celkově výborný snímek, a to hlavně pro ty kteří mají opravdu rádi filmy. 90%

Sicilský klan (1969)

Parádní krimi gangsterka s vynikajícím obsazením, hlavně Delon, Gabin a Ventura, a se scénářem, který celou dobu rychle odsýpá a ani chvilku nenudí. Není to sice gangsterská sága jako je třeba Kmotr, ale i tak se Francouzům tenhle snímek opravdu povedl a to byl dokonce natočen o čtyři roky dříve než již zminovaný kultovní Kmotr. Normálně bych tenhle snímek hodnotil silnými čtyřmi hvězdičkami, ale díky Morriconově genialnímu soundtracku, který směle může konkurovat i tomu legendárnějšímu z kmotra, musím dát ještě o tu jednu hvězdičku navíc. 90%

Neúplatní (1987)

Vynikající akční krimi gangsterka z dob prohibice. Jejím obrovským plusem jsou skvělý herci v čele s Costnerem a Connerym. Brian DePalma měl ovšem i režii pevně v rukou, a stvořil tak možná jeho nejlepší film. Neúplatní mají hned od začátku příkladné tempo a ani chvilku nenudí. A mají také zcela dokonalou Morriconeho hudbu, která film ještě o něco povyšuje. Vrcholem celého snímku je pak legendární scéna na schodech, která je i dnes stále velmi působivá. Když to všechno shrnu tak jsou Neúplatní skvělým diváckým zážitkem s partou výborných herců v bezchybném audiovizuálním provedení. 90%

Zpátky do ringu (2013)

Zpátky do ringu bylo poměrně milé překvapení. Setkání Stallona a De Nira dopadlo velmi dobře. V porovnání například s Plánem útěku kde se setkali taky dvě herecké legendy, tohle se mi líbilo o trochu víc. Stallone a DeNiro si ze sebe dělají srandu, hláškují a celý film se nese v takovém odlehčeném duchu. Právě díky tomu, že se film hned od začátku nebere vážně a na nic si nehraje, je výsledek opravdu zábavný. Využívá k tomu různých odkazů na dřívější filmy obou hlavních představitelů, ale také jejich vzájemné poštuchování. Pochválit musím také dobře vybrané písničky doprovázející jednotlivé scény. Zpátky do ringu je poměrně povedená komedie, která je postavená hlavně na legendárnosti Stallona a De Nira. 85%

Vlk z Wall Street (2013)

Tak jsem si začínal myslet, že takovouhle skvělou filmařinu od Martyho už ani neuvidím, a on ted přišel s takovouhle strhující a podstivou podívanou, to je opravdu velmi milé překvapení. Mistr Scorsese se vrací ke svým kořenům a stvořil snímek, který hravě překonává jeho nedávnou tvorbu a konkurovat může dokonce i takovým klasikám jako je Casino nebo Mafiáni. Dokonce tyhle klasiky v určitých ohledech i překonává, například ve vtipnosti jednotlivých scén. U tohohle filmu se opravdu hodně nasmějete a přitom skvěle pobavíte a to vše při skvělém příběhu s dokonalou a zcela jistou režií. DiCaprio je opravdu skvělý a hraje jako o život. Znovu jen potvrzuje, že v současné době je asi nejlepším hercem. Vlk z Wall Street je pro mě určitě nejlepší film tohohle roku a dokonce několika let posledních. Jeden z absolutně nejlepších snímků co Martin Scorsese kdy natočil, a to ho mám jako režiséra hodně rád. 100%

Světová válka Z (2013)

Velmi příjemné překvapení. Čekal jsem mnohem horší film, a to ve všech ohledech. Opravdu hned od začátku film pěkně odsýpá a tempo se mu v podstatě daří udržet po celý film. Je to dobrodružná akční podívaná, která sice svým příběhem moc nepřekvapí, ale za to potěší svou napínavostí a svižností. Brad Pitt je standardně dobrý a rozhodně mi ve filmu nijak nevadil. Do pěti hvězd chybělo opravdu jen málo. 80%

Světáci (1969)

Opravdu dokonalá Česká hudební komedie. Právě v tomto žánru asi ani nemá žádného tak skvělého soupeře. Hlavní herecké trio je naprosto dokonalé a dávají filmu opravdu hodně. Od začátku do konce z filmu sálá pozitivní energie, a po celou stopáž film skvěle baví, a to i přes to, že je skoro 45 let starý. Také s hudební složkou jsem neměl naprosto žádný problém a do filmu přesně zapadala. Vážně skvělé a nesmírně zábavné dílo, které zaručeně zvedne náladu. 95%

Hobit: Šmakova dračí poušť (2013)

Druhý Hobit se od jedničky liší celkem hodně, stále se ovšem nemohu zbavit dojmu, že je to celé hrozně natahované a mnoho scén zcela zbytečných. Ne, že by byl horší, napoprvé se mi dokonce líbil o něco víc, ale to nejspíš bylo tím, že byl celkově akčnější a už trochu rozjetý od minulého dílu. Na rozdíl od Pána Prstenů a několik málo okamžiků z prvního Hobita tu ovšem zcela chybí nějaké epické scény. Co ovšem musím pochválit je výrazné zlepšení oproti minulému dílu na poli hudby. Ta na rozdíl od prvního dílu kde byla jen zrecyklována z LOTRA, působí pěkně a svěže. Jinak samozřejmě k vizuální stránce filmu nemohu mít žádné námitky. A to hlavně díky přírodě Nového Zélandu a trikům na vynikající úrovni. Nakonec to na těch pět hvězd stačí, protože za celé ty tři hodiny sem se zas tolik nenudil. Uvidíme jak se mi Šmakova dračí poušt bude líbit při dalším shlédnutí, protože jedničku jsem hodnotil naporpvé na 70% a po dalším shlédnutí už jsem dal 85%. Tady dávám hned napoprvé 85%.

Total Recall (1990)

Klasika akčního sci-fi žánru, to je pro mě právě tohle dílo Paula Verhoevena. Spletitý ovšem promyšlený příběh od P. K. Dicka, s na tu dobu geniálními vizuálními efekty a s vynikajícím Arniem, v jedné z jeho nejlepších rolí. Verhoeven je klasicky brutální a drsný, přitom je ovšem jeho režie promyšlená a zábavná. Hudba k filmu pak už je dotváří celkově skvělý dojem, který již po několikátém shlédnutí z tohoto snímku vždy mám. 90%

Trabantem napříč Afrikou (2011)

Velmi vydařený cestopisný film o cestě s trabanty napříč Afrikou. Musím říct, že žádný dokument mě zatím jestě tolik nezaujal a nezabavil. Bylo to zajímavé, občas vtipné, tak akorát dlouhé a hlavně po celou dobu zábavné. Tím, že celá expedice byla z Česka byl samozřejmě výsledný dojem pro tuzemského diváka ještě o mnoho poutavější. 90%