Rychle a zběsile 9 (2021)

Ja neviem, mňa to stále baví. Samozrejme že je to prehnané a nereálne, no a čo? Absencia Paula Walkera, Jasona Stathama a Dwaynea Johnsona silne cítiť. Možno aj preto dorazí aj ďalší starí známi z najstarších filmov, pričom napríklad spomienky na pouličné pretekanie za zvukov remixu Breathe od Prodigy, ako vystrihnutých z kultovej jednotky, fanúšikov určite poteší. Nad absurditou návratu dlho strateného brata s tvárou Johna Ceny nemá zmysel sa pozastavovať. Jeho prítomnosť a herectvo nijako nenadchne ani neurazí, ide skrátka o ďalšiu horu svalov, ktorú Diesel v priebehu stopáže tradične dofackuje až ku klaďáctvu, hodiacemu sa mu do krámu ďalších dielov, ktorým sa ešte pár blockbusterových sezón nevyhneme. Deviate Rýchlo a zbesilo sa berie čím ďalej menej tak urputne vážne, ako niektoré z predchádzajúcich dielov. Vzhľadom na neustále posúvanie absurdít (asi nie je väčším spojlerom, že tentoraz už na to auto vo vesmíre skutočne dôjde) by to inak s kvapôčkou súdnosti asi ani nešlo, otázkou však je, či sa rodinná sága skutočne už nevyčerpala a nenaráža pomaly na hranu toho , o koľko rýchlejšie a zbesilejšie ešte môže byť. (19.6.2022)

Rakka (2017)

V skutku slušný krátkometrážny Sci-Fi horor, so starou známou Sigourney Weaver. Práve ona je znakom, že sa nebude jednať o nejaké študentské Bčko. A presvedčí vás o tom aj grafické stvárnenie "jašterov", ktorí vyzerajú naozaj ako skutoční. Trochu škoda slabšieho a otvoreného konca, ale ani to ma nedonútilo znížiť hodnotenie o celú jednu hviezdu. Kiež by počas celej snímky hrala nejaká postapokalyptická hudba v štýle Synthwave, či Spacewave. Čo sa týka kraťasov, nie je lepšej voľby. Ak sa vám páčilo District 9 bude sa vám páčiť aj toto. (17.6.2022)

Ztracené město (2022)

Snímka až veľmi pripomína film Honba za diamantom. Klasický žánrový film Roberta Zemeckisa z prvej polovice 80.rokov pripomenie už východiskovou situáciou, kedy sa autorka červenej knižnice nedobrovoľne stane protagonistkou veľkého dobrodružstva, ktoré skoro ako by vypadlo z niektorého z jej diel. A počas ktorého nájde lásku svojho života. Stratené mesto ale rozhodne nie je žiadnym otrockým plagiátom spomínaného hitu, v ktorom herecky zažiarili Michael Douglas a Kathleen Turner. Keď totiž pominieme podobnosť ústrednej zápletky, ide si snímka svojou vlastnou a dostatočne svojbytnou cestou. Predovšetkým v zmysle, že film o niečo viac ako k staromódnemu romantickému dobrodružstvu o hľadaní bájnych pokladov inklinuje k rozpustilej komédii s prvkami paródie. Sebauvedomelosť a podvratnosť, ktoré tvorcovia dávajú v sympatickej miere najavo hneď od prvých momentov, sa naplno prejaví vo chvíli, keď zo scény radikálne zmizne najväčšia herecká hviezda filmu (Brad Pitt), ktorá je pritom do tej doby vehementne (a úplne bezchybne) prezentovaná ako superhrdina. V danom momente film dokonca môže pôsobiť ako satirický výsmech publiku očakávajúcemu iba ďalšie hlúpe a nenápadité naplnenie tradičnej naratívnej šablóny. (17.6.2022)

Old Guard: Nesmrtelní (2020)

Veľmi sa divím nízkemu hodnoteniu, ale to je tu na čsfd nič neobvyklé. Dovolím si tvrdiť že sa jedná o jednu z najlepších akčných snímok poslednej doby. Hodnotenie len kazí dvojica buzerantov, ktorí sa do snímky nehodia, ako ostatne všetky tieto lgbt liberálne sračky. Old Guard je síce zviazaný konvenciami obdobných robustných snímok, našťastie však exceluje hneď v niekoľkých ohľadoch. Akčné sekvencie majú spád aj skvelú choreografiu, pričom to najlepšie na nich je Charlize Theron. Theron sa v poslednej dobe vyprofilovala v dokonalú akčnú hrdinku. Netrpezlivo očakávam pokračovanie. (15.6.2022)

Vice (2018)

V úlohe hlavnej postavy, teda Dicka Cheneyho, sa tu predstavuje Christian Bale. Chvíľami sa ocitáme v prítomnosti (tj v období 11. septembra 2001) a chvíľami sa vraciame do Cheneyho mladších rokov a obdobia, kedy začínal a sledujeme, ako sa postupne vyšplhal takmer na špičku. Miešanie týchto dvoch rovín, v ktorých sa navyše mieša protagonistov osobný život a profesijná dráha, pôsobí občas trochu chaoticky a ľahko sa v ňom strácame. Na druhej strane však drží McKay neustále našu pozornosť vďaka skvelým hercom a ešte lepším maskám. Druhej významnej role sa potom chopil Sam Rockwell, ktorý sa tu predstavuje ako bývalý prezident USA George W. Bush. Ten je, ako mladý Bush, tiež autentickou kópiou svojej predlohy. Už od jeho prvej vety vieme, že je to skrátka ten Bush, ktorého si pamätáme. Autentický a kvalitný zážitok potom vytvárajú hlavne herecké výkony a masky spolu s kostýmami, ktoré sú ich neoddeliteľnou súčasťou. (13.6.2022)

Favoritka (2018)

Čaká nás pútavá práca kamery, honosné priestory, fantastické kostýmy, drsné vtipy, úchylná zábava šľachty, rádoby gentlemanské rozhovory, ktoré ľahko prerastú v oplzlosti, a nespočetné množstvo spôsobov manipulácie ľuďmi. Favoritka má veľa čo ponúknuť, bohužiaľ ku koncu stráca dôraz a finále sa skôr rozplynie do stratena, než aby nám vyrazilo dych a plne nás uspokojilo. Netradičná historická dráma dokáže zaujať aj kruto pobaviť, ale asi nás hlboko nezasiahne ani neprinúti k premýšľaniu. Rachel Weisz musí spracovať svoju postavu s o niečo väčšou gráciou a trochu mužnejším spôsobom, čo tiež zvláda bravúrne. Jej sokyňa v podaní Emmy Stone dokáže oklamať každého, jej veľké oči vedia byť súcitné a vzápätí ľadové, plné pohŕdania. (11.6.2022)

Amonit (2020)

Na prvý pohľad sa môže Ammonite zdať ako taký rutinný pokus o rádoby umeleckú kostýmovú drámu, ktorá by hrozne rada chcela Oscarov, lenže sa nakoniec ukáže, že ktovieako výrazné či podarené nie je. Ale je to presne naopak. Ammonite skrýva výrazne viac a skutočne je všetkým, iba nie rutinným dielom. Nemá cenu riešiť či si skutočne v 40. rokoch 19. storočia Anningová a Murchisonová navzájom lízali buchty a či je vyobrazenie ich lásky autentickej z pohľadu historického kontextu. Pretože pred rokom 1900 ste v živote nepočuli o nejakých homosexuáloch. To len dnes pretláčajú liberálni úchyláci. Nejde o ďalšiu rutinnú drámu, ktorá veľmi ľahko zmizne z divákovej pamäte, práve naopak je veľká šanca, že dôvodu na spomínanie bude mať divák jednoznačne dosť. Ronan a Winslet sú perfektné, režisér má očividne silnú tvorivú ruku a celé mi to skutočne v pamäti zostane zrejme ešte veľmi dlho. Čo ma totálne dostalo bola však záverečná melódia pri titulkoch. To sa môže schovať aj Bach a Beethoven. (9.6.2022)

K2 (1991)

Nejak neviem prísť na to, ako sa mi táto snímka nikdy nedostala do rúk vo forme VHS kazety, ktoré som si vo videopožičovniach požičiaval mraky. Jedná sa o kvalitné dielo, ale dnešných náročných divákov už nemusí zaujať. V roku 1991 to muselo byť veľdielo. Prekvapivo tu nie je ani veľmi vidieť zelené plátno, na rozdiel od takého Vertical Limitu. Dvojici kamarátov fandíte a veríte im každú vetu. Film je dosť dojímavý a pre mňa i prekvapivý. Neviem či by bol film lepší, keby naozaj skončil tragicky. Každopádne zo záveru som mal dobrý pocit. Kto miluje hory a lezenie, tak toto je povinná jazda. (8.6.2022)

Sebevražedný oddíl (2021)

Režisér a scenárista James Gunn totiž, v záujme priniesť divákom niečo nevšedné, zašiel do tých najväčších obskurností, čo komiksy DC mohli ponúknuť. A fanúšikovia toto ocenia. Aj vďaka tomuto aspektu tak Gunn predstavuje hutný a záživný príbeh, ktorý skrátka nenudí. Navrch je tiež koherentný a napriek svojej výstrednosti dáva väčšinu času zmysel. V jadre celého diania je opäť onen neslávne známy Samovražedný oddiel, tentoraz zložený z čerstvých nových tvárí. Gunn tu dokázal, že prehnaná upätosť a vážnosť skrátka nie je to pravé orechové pre tento žáner a že odľahčenejší prístup sa k nemu hodí oveľa viac. A nejde o nejako lacný humor, vo väčšine prípadov komediálne momenty uspeli presne tak, ako by mali, Gunn skrátka vie, čo robí. (8.8.2021)

Black Widow (2021)

Za pochvalu stoja herecké výkony, z ktorých najvýraznejšia je bezpochyby Scarlett Johansson ako titulná protagonistka. Johansson sa do tejto svojej role, ktorú si už takmer osvojila, vracia po pauze od Avengers: Endgame vo svojej zaslúženej sólovke. A podáva tu vskutku silný a výrazný výkon a je skrátka Black Widow telom aj dušou. Čo však snímke trochu chýba je silnejší a výraznejší záporák. Nie, že by Ray Winstone nepodával kvalitný výkon. Ale jeho záporák, napriek tomu, že je dostatočne hrozivý, nie je taký dôrazný, ako by sa od neho dalo očakávať. A celkovo postráda akúsi charakteristiku, ktorá by ho robila trochu zaujímavejším. Dohromady je tak táto dlho očakávaná Marvelovka veľmi záživný zážitok, ktorý predovšetkým nenudí. Jej najväčším plusom je nikdy neutíchajúca akcia, ktorá je navyše podarená a kvalitne odvedená. (26.7.2021)