Konspirátor (2010)

Ďalší pekný film od Roberta Redforda. Tentoraz je to údajne snímka podľa skutočnej udalosti. Film sa mi veľmi páčil. Atentát na Abrahama Lincolna je podľa mňa najzaujímavejšia americká udalosť. Ako som už napísal, snímka ma veľmi potešila. Dobré obsadenie a scenár ma pripútali do kresla a s chuťou som sledoval osudy našich dvoch hrdinov. Raz za niekoľko rokov si Robert Redford usadne na režisérske kreslo a vypustí do sveta film s neobyčajnou tematikou. Tentoraz si vzal atentát na Abrahama Lincolna a vznikla z toho neobyčajná súdna dráma, keď americké súdnictvo nefungovalo tak, ako teraz. Vedľa Jamesa McAvoya a Robin Wright sa vo filme objavujú herecké hviezdy ako Kevin Kline či James Badge Dale.

Manažeři (2010)

Civilne rozohraná psychologická dráma rozpráva o dopadoch globálnej hospodárskej krízy na životy troch vedúcich úradníkov veľkej korporácie rôzneho veku, ktorí sú vlastne celkom obyčajní. Vysoko cenený televízny producent, scenárista a režisér John Wells do svojho celovečerného režijného debutu obsadil hviezdy Bena Afflecka, Kevina Costnera, Tommyho Lee Jonesa a Chrisa Coopera. Veľmi som sa na tento film tešil už len preto, že Ben Affleck, Kevin Costner aj Tommy Lee Jones sú moji obľúbení herci a neoľutoval som, pretože som videl jeden z výborných snímkov posledných rokov a herecký koncert Tommyho Lee, ale aj ostatných hviezd tohto filmu. Konečne normálny scenár a krásna réžia.Ja som im to uveril, je to príbeh dnešnej Ameriky, ale nielen Ameriky.

Velký třesk (2010)

Veľmi nezaujímavý film s pár silnými momentmi. Bohužiaľ noir s komiksovými prvkami riadne líznutý sci-fi prvkami u mňa príliš nefunguje a film vyznieva bohužiaľ tak nejako do prázdna. Dosť nudná prehliadka, ktorá sa utápa vo veľmi zlých dialógoch. Veľa tárania o najbanálnejších veciach. Ako celok zlátanina, čo sa dá vidieť bez väčšej ujmy na zdraví, ale tak raz za svoj nudný život. Ľahko podpriemerná temná prehliadka, ktorá nevedela čím by vlastne mala byť. Antonio Banderas robí čo môže, ale scenár sa nepodaril a tiež ostatné herecké výkony nijako nepotešili. Vizuálne uletená noirovka, ktorá sa pohybuje na hrane béčkových vôd a miestami do nich i upadá a ako celok nedokáže zaujať a udržať divákovu pozornosť.

Kvílení (2010)

Venujem tejto snímke jej 200.komentár. Ja dávam tejto snímke 1 hviezdičku a to za skvelú atmosféru 50.rokov minulého storočia. Inak je snímka neuveriteľne nudná a nemá čo ponúknuť. San Francisco, rok 1957. Báseň Allena Ginsberga Kvílenie sa stáva predmetom súdneho pojednávania pre obscénnosť. Podľa strážcov verejnej morálky je "neamerická", pretože otvorene spodobňuje homosexualitu a užívanie drog. Dej filmu sa skladá z niekoľkých vzájomne prepletených línií, v ktorých sa odráža nielen reakcie americkej spoločnosti na najslávnejšie dielo beatnickej generácie, ale aj búrlivý Ginsbergov život a jeho snaha nájsť čo najautentickejšie umelecké vyjadrenie bez ohľadu na konformnú morálku a túžbu uniknúť halucinogénnej realite. Rolu Ginsberga zverili tvorcovia Jamesovi Francovi, evidentne nešlo toľko o fyzickú podobu, ale skôr o schopnosť podobného vnútorného vyladenia. Recitácie básne sa striedajú s Ginsbergovými výpoveďami o homosexualite, priateľoch, o okolnostiach vzniku básne. Ďalšiu vrstvu filmu tvorí rekonštrukcia súdneho procesu počas ktorého išlo predovšetkým o to, kde sú hranice umeleckého vyjadrenia a umelcovej slobody a čo je skutočne obscénne.

Vanishing on 7th Street (2010)

Tento film som si zamiloval. Jasné, je to Bčko. No a čo? Pokiaľ baví a má čo ponúknuť, prečo nie. Snímok pohltí diváka už na začiatku, kedy sa všetci ľudia začínajú vyparovať. Na probléme je svetlo. Respektíve naopak. Na vine je tma. Akonáhle nemáte žiadnu baterku, nájdu si vás záhadné tiene a zmiznete ktovie kam. To je v skutku fascinujúci nápad. V hlavne úlohe "Anakin" Hayden Christensen, ktorý opäť podáva solídny herecký výkon. Počas snímky sme síce veľmi dlho zaseknutí na jednom mieste, ale ja také snímky zbožňujem. Počas filmu pociťujeme strach a kladieme si milión otázok, že čo za tým všetkým stojí. Rozhodne ide je jeden z najlepších mysterióznych hororov svojej doby. Videl som ho už asi 6x.

Soukromé životy Pippy Lee (2009)

Zišla sa nám tu herecká elita v pozadí podporovaná výkonným producentom Bradom Pittom. Nikde niečo chýba a prebýva, hudba celkom vkusná. Monica Bellucci svojim laškovaním s pištoľou možno sklame svojich obdivovateľov, ale filmu jej čin len prospel. Nudnejšia prehliadka o chybách, ktorých sa matky po niekoľko generácií dopúšťajú na svojich milovaných dcérach, ktorej chýba humor, nadhľad a hollywoodsky koniec. Je to prelínanie dvoch dejových liniek života Pippy Lee. Priznám, že tá, v ktorej sa odohráva jej mladosť, ma bavila viac. Vo filme sa síce striedala jedna herecká hviezda za druhou, ale aj napriek tomu, mi film ako celok prišiel tak roztrieštený, ako životy niektorých jeho hrdiniek. No a Keanu Reeves so svojím suchým herectvom opäť potešil. Ale bohužiaľ sú pre mňa realistické filmy trochu nudnejšie - inak herecké podanie skvelé, nemýlim si, že by v snímku boli vtipné pasáže, aspoň ja som sa vôbec nezasmial, priorita filmu je dráma a to sedí.

Pokušení (2009)

Zatiaľ neviem čo si o tomto filme myslieť. Herci chodia len sem tam bez výraznejšieho hrania. Julianne Moore mi príde ako žiarlivá manželka, ktorá chodí len sem tam a občas ju z dumania, či je manžel neverný alebo nie je, vyruší plná čakáreň pacientok. Liam Neeson sa nejako viac neprejavil, takže nemôžem súdiť. A o Amande Seyfried stále neviem čo si myslieť. Už som ju v pár filmoch videl, ale stále jej nemôžem nejako prísť na chuť. Toto okaté dievča s veľkými perami mi ako príliš dobrá herečka zatiaľ nepríde. Správanie Chloe som celkovo nepochopil. Chloe balansuje niekde medzi nevydarenou drámou a slabým thrillerom. Variácie na tému kríza stredného veku, ktorá asi najviac zaujme práve túto vekovú skupinu.

Nine (2009) odpad!

Strašná sprostosť. Na snímku som sa pozrel, lebo ma lákala po mnohých stránkach. V prvom rade mnohé sexi herečky, v nylonkách a stilettách, v neposlednom rade, pretože Nine je známy broadwayský muzikál. Ale je pravda, že ja muzikály neznášam. Tomuto som však dal šancu. Film nás navyše zavedie do talianskych Benátok. Nedostal som ale nič. Žiadny sexi náboj, žiadne dobré songy, proste nič. Po nudnom muzikáli Chicago, sa režisér Rob Marshall púšťa do ďalšej nudnej snímky. Ničím výnimočné tanečné čísla a superhviezdna herecká zostava nezachraňuje filmovú verziu presláveného brodwayského muzikálu Nine.

Julie a Julia (2009)

Snímka, ktorej dominuje herecký výkon Amy Adams, rozpráva s ľahkosťou dva pozoruhodné ľudské príbehy, v ktorých nejde len o varenie, ale aj o osobné problémy alebo vonkajšie vplyvy. Veľmi nudná a nevydarená snímka o varení. Normálne mám také snímky na háku, ale tu hrala Amy Adams a preto som si to nemohol nechať ujsť. Bohužiaľ tu nevyzerala ani atraktívne s chlapčenským účesom a to nehovorím o odpudivej Meryl Streep s trvalou. Jediným plusom bola jedna doba, v ktorej sa dej odohrával a to konkrétne rok 1949. Rozhodne sa jedná o snímku, na ktorú si po týždni ani nespomenieme a preto nemá najmenší dôvod byť niekomu odporučená. Hodnotenie dvíha len retro doba a Amy. Inak sa nič nevydarilo.

Země ztracených (2009)

Fascinovane som pozeral na tú znášku bláznivých absurdít a pri každej eskapáde som sa naozaj uisťoval, že toto určite bola tá "NAJ" scéna filmu a nič blbšieho už nemôže prísť, ale chyba lávky - zakaždým prišlo. Ako komédia mi tento film zrovna neprišiel, ale napriek tomu som sa u neho celkom bavil, aj keď trochu inak, než jeho tvorcovia asi zamýšľali. Takže nakoniec to až tak stratený čas určite nebol. Potenciál v podobe Willa Ferrella, veľkého rozpočtu a nápadu zostal nevyužitý - bohužiaľ. Áno hlavným ťahákom tejto komédie je bezpochyby Will Ferrell, ale prečo investovali bezmála 100 mil. dolárov do takejto hrôzy? Digitálne efekty sú dnes už bežným štandardom, takže ani tu neohromia. A komu túto detskú komédiu odporučiť? Snáď len fanúšikom dinosaurov a Willa Ferrella.