Max Manus (2008)

Venujem tejto snímke jej 100.komentár. Biografický snímok patrí medzi najambicióznejšie projekty nórskej kinematografie niekoľkých posledných rokov. Dramatický príbeh, technicky zvládnuté akčné scény, ale aj citlivý pohľad na problematiku vojnového hrdinstva, robí z filmu viac než len výpravnú prehliadku. Zaujímavý film, ktorý je rozhodne dobre natočený, miestami dosť surový a mrazivý. Predstavuje stredoeurópanom neznámu a prehliadanú časť 2.svetovej vojny. Nečakajte spektakulárne scény, zato dostanete presvedčivé, akoby civilné, herecké výkony. Boli vybraní aj typovo zodpovedajúci herci - viď záverečné titulky. Áno, film možno pôsobí trochu nudne, ale zrejme je to dané tým, že sa autori pridržali reality. Film stojí za videnie. Možno aj viac krát.

Noci v Rodanthe (2008)

Nepravdepodobná a vykalkulovaná melodráma sa drží všetkých osvedčených klišé a ponúka predovšetkým diváčkam nenáročný čas k snívaniu. Richard Gere a Diane Lane už spolu hrali v zaujímavých filmoch ako Neverná a Cotton Club. Film zobrazuje, ako sa dá aj v tej najťažšej chvíli nájsť svetlý bod života, prichádzajúci vo forme lásky. Do toho ešte skvelé herecké obsadenie, patričná dávka emóciám, skrátka film, ktorý sa oplatí pozrieť znova. Od snímky nečakajte žiadnu romantickú komédiu, ale to asi každý, kto niekedy čítal alebo videl niečo od Sparksa veľmi dobre vie, dramatické limonády, ktoré uchvacujú celý svet. Ľahko dojemný príbeh spolu s krásnym prostredím a sympatickou hereckou dvojicou, tvoria príjemnú prehliadku, ktorú síce nebudem vyhľadávať často, ale napriek tomu sa k nej za čas vrátim.

Perníkový táta (2008) (seriál)

Seriál disponuje úplne skvelými charaktermi, ktoré dokonale stvárnili ich hereckí predstavitelia na čele s neuveriteľným Bryanom Cranstonom, ktorého som do tej doby mal zaškatulkovaného skôr ako komediálnejšieho herca alebo herca vedľajších rolí. Čo ale tu predvádza, to je naozaj neuveriteľné. Silné herecké výkony, kde mu veríte každú jeho pózu. A s tou plešatou hlavou a briadkou vyzerá skutočne ako poriadny badass. Ani kvôli tomu ale nie je seriál tak prelomový, aj keď herci robia naozaj veľa, rovnako ako scenár. Prelomový je spôsob toho, ako je seriál natáčaný, zábery, ktoré sú používané, to, ako sú nasnímané jednotlivé scény. U niektorých si budete naozaj hovoriť, že toto ste ešte nikdy nevideli, že toto nie je niečo, čo je v televízii štandardné. A nie je to štandardné ani pre film. Je vidieť, že si tvorcovia sa seriálom hrali, skúšali trochu experimentovať a dali vám niečo naviac.

Travička zelená (2008)

Takto som sa dlho nenasmial, naozaj mi až tiekli slzy. Veľa vtipných dialógov, super prestrelky a dokonca aj zmrzačené telá obetí. Niekedy sa mi síce zdalo, že je tam pár hluchých miest a to je asi jediná chyba filmu, jeho zbytočná dĺžka, keby sa to zostrihalo ešte o kúsok viac, nemalo by to chybu. Inak príbeh nemá cenu rozoberať, väčšinu času tu ide len o dvoch super húličov, ktorí väčšinu času len hovoria a húlia a do toho tu a tam je nejaká akčnejšia scéna a záverečná vyrubovačka obrieho skladisko marihuany. Ale ako celok to funguje, pohodová atmosféra, vtip strieda fór alebo nejaký originálny nápad a tie necelé dve hodinky utečú celkom rýchlo. Filmy sa samozrejme musia prispôsobiť najnovším trendom, takže sa všetko tentokrát točí okolo drogových dílerov a húleniu trávy. Lenže Pineapple Express má oproti ostatným "vyhuleným" komédiám navrch hneď v niekoľkých bodoch.

Pochyby (2008)

Americký dramatik írskeho pôvodu John Patrick Shanley, si pre filmovú verziu Pochýb sám napísal scenár a ujal sa aj réžie. Do hlavných úloh sa mu podarilo získať výkvet amerického herectva - Amy Adams a Philipa Seymoura Hoffmana. Vydarene im sekunduje Meryl Streep. Dráma, odohrávajúca sa v newyorskom Bronxe na jeseň 1964, sa dotýka závažných tém. Jednak zneužívanie maloletých chlapcov kňazmi, ktorých mnohé prípady sa po rokoch dostali na verejnosť, ale predovšetkým ľudskou toleranciou. Práve jej nedostatok vedie riaditeľku k presvedčeniu, že bolo spáchané niečo nepravého, aj keď o tom nemá ani najmenší dôkaz. Film získal rad ocenení, päť oscarových nominácií, za herecké výkony v hlavnej úlohe, napríklad aj pre Amy Adams. Komorná psychologická dráma Pochyby natočil dramatik, scenárista a režisér John Patrick Shanley podľa vlastnej rovnomennej hry. Ako filmár Shanley využil možnosť obohatiť dramatický text o rozšírenú vizuálnu stránku, pričom sa cielene zameral na postihnutie atmosféry nevľúdnej jesene roku 1964, aj života v malej komunite. Rozprávanie sa sústreďuje na postoje troch postáv.

Povýšení (2008)

Naozaj je to výborná a vtipná komédia pre prázdninové večery, ktorá sa zaobíde bez priblblých naháňačiek a vulgarizmov. Dobre zvolená hlavná dvojica hrdinov a konkurentov o miesto managera predajne. Obaja sú príliš slušní, než aby sa vzájomne podrážali, ale aj práve napriek tomu sa nájdu v ich rokovaní rôzne naschvály. Film je určený skôr pre náročnejších divákov.. Slušná komédia, Seann William Scott tu hrá napodiv, pre neho netypickú rolu, pokojného, ​​spoľahlivého, rodinného chlapíka, ktorý je vo svojej práci dobrý a tak počíta s povýšením, než sa však objaví veľmi zdatná konkurencia. Musím povedať, že nejakých podlosti je tu ako šafranu a aj tie sú skvelé - autor bol schopný dodať súboji poradne grády a nenávisť. Hlavný hrdina je určite naivný blbeček. Kto čaká tvrdý, zákerný boj, okorenený humorom - bude nadšený.

Smrtící úder (2008)

Prekvapivo výborný akčný thriller o nájomných vrahoch, ktorí naháňajú 2 ľudí, ktorí sú v programe na ochranu svedkov. Síce zdanlivo tuctový príbeh, ale svojím tempom, hláškami a Mickey Rourkeom ide o nadpriemerný svižný akčný snímok, který stojí za to vidieť čas od času viackrát ako len raz. Mickey Rourke to ťahá charizmou, Levittovi úloha sedí a Diane Lane nestarne, alebo vekom získava na príťažlivosti. Hudba k filmu celkom sedí, ale samostatne by som si ju veru nepustil. Mickey Rourke tam hrá zabijaka, ktorý bohužiaľ narazí na zlého mladíka. Takže film je celkom drsný, nemilosrdne sa tam zabíjajú, ale žiadne prehnané veci tam neuvidíte, takže podľa mňa veľmi dobré.

Red (2008)

Príbeh vzdialene pripomína film Clinta Eastwooda Gran Torino. Nezmieriteľnosť boja núti k zamysleniu nad peripetiami života, ktoré nás občas donútia riešiť otázky priorít, zlé zhodnotenie aktuálnej situácie potom môže viesť až k fatálne tragickým koncom. Film má pomalšie tempo, ale nemyslím si, že je nudný. Naopak, vystihuje všetku tragiku života starého muža. Silný film, silný zážitok. Mne sa to páčilo. Veľmi zaujímavý film, ktorý vo mne zanechal hlboký dojem. V hlavnej úlohe sa predstavil Brian Cox, ako vojnový veterán. Postavy sú výborne napísané a zahrané, atmosféra by sa v niektorých scénach dala krájať. A aj keď sa to celé odvíjalo úplne iným smerom než akým som myslel že to bude smerovať, tak som vcelku vlastne veľa spokojný, už len vďaka tomu drsnému záveru. Škoda až veľmi pomalého tempa, ktoré to miestami naozaj dosť brzdí.

Smrt on-line (2008)

Thriller žánrového špecialistu Gregoryho Hoblita Smrť on-line pripomína témou i spôsobom spracovania súčasné americké kriminálne seriály, zblízka sledujúce prácu polície. Zaoberá sa novým typom zločinnosti a zároveň poukazuje na mravné zlyhanie modernej spoločnosti. Okrem napínavej zápletky a vcelku vierohodného zobrazenia udalostí, tak autori narážajú na dôsledky, ktoré so sebou zneužitie internetovej siete prináša a šantia ich do krajnosti. Významnú úlohu hrá atmosféra daždivého a studeného oregonského mesta Portlandu, kde mimochodom skutočne sídli spomínané oddelenia FBI. Má to dobrý dej a až skoro dokonca filmu by som si nedokázal vraha tipnúť. Predstaviteľka hlavnej úlohy bola dobre vybraná a herečke dobre sedla. Na môj vkus to bolo naozaj vydarené.

Jarní úklid s.r.o. (2008)

Tento film si pozornosť zaslúži. Tu sa streli moje najväčšie lásky. Emily Blunt a Amy Adams. Príbeh slobodnej matky, ktorá sa živí upratovaním, samozrejme nie je to len o tom, pretože v príbehu sa vyskytuje niekoľko postáv, predovšetkým členov rodiny ako je mladšia problémová sestra, syn, ktorý je učiteľmi nepochopený, alebo ľahko podivínsky otec. Takže jednoduchý životný príbeh stojí predovšetkým na postavách, ktorým uveríte prakticky čokoľvek. Zmena zamestnania na upratovanie po vraždách či samovraždách je len takou malou čerešničkou na torte. Film nie je originálny, ale je ľudský. Príbehy postáv sú naozaj ľahko uveriteľné, pretože presne toto sa naozaj deje, nie je to prikrášlené, jednoducho film Sunshine Cleaning dokáže popísať život presne taký aký je. Emily Blunt je moja obľúbená herečka a zbožňujem ju predovšetkým za jej protichodné role, je jednoducho úžasná v každej úlohe a rovnako tak zvyšok hercov. Našiel by sa tam celý rad vecí, kvôli ktorým by sa film dal vychváliť do nebies, ale myslím, že moje hodnotenie bude názornejšie.