Chalífát (2020) (seriál)

Špičkově natočený seriál, který umožnuje nahlédnout jak někteří jedinci dokážou být vymletí a úplně kontrolovatelní a jak rekrutéři extremistických organizací rekrutují své oběti. Celkový obraz zde představený mi příjde velmi reálný, i když nemůžu to tak úplně posoudit, protože máme to štěstí, že v naší zemi nic tak extrémního nepociťujeme (tedy prozatím a doufám, že to tak zůstane), nicméně obecně je známo, že nejenom skandinávské země mají s těmito skupinami docela problémy.

Doktor Strange (2016)

Marvelovky a filmy se superhrdiny nejsou nic pro mě, ale chtěl jsem to chtěl alespoň vyzkoušet. Přeci jen někdy je scénář tak zajímavý, že se to může povést. Scénář mi zde příjde docela zajímavý. Efekty skvělé. Ale není to prostě můj šálek kávy, je to až moc akční, což ale chápu. Ten koho tento žánr baví bude asi chrochtat blahem. Dávám neutrální 3 hvězdy. Pěkně jsem si potvrdil, že marvelovky opravdu nejsou nic pro mě a budu se jim v budoucnu vyhýbat obloukem.

Muži, kteří nenávidí ženy (2011)

Jak tu někdo řekl, čtenáři mají velkou výhodu, což je špatně. Film měl štávu a byla tu jedinečná atmosféra, ale myslím si, že převod z knihy nedopadl zrovna nejlépe. Úspěšný převod z jiného média, tady z knihy do filmu, je jedna z nejdůležitějších věcí, která rozhoduje o úspěchu či neúspěchu.  Zde jde na první pohled poznat, že příběh je z knihy, což samozřejmě samo o sobě není špatně, pokud tuto informaci divák nabyde nějakou přirozenou formou a ne pasáží, kde se tvůrci filmu najednou rozhodnou na diváka hodit obří chuchvalec informací, které se do filmu nehodí a jsou charakteristikou knihy. Některé pasáže jsou až moc zhuštěné, je tu moc jmen a závěr byl velmi uspěchán.  Jde vidět, že tvůrci by potřebovali více času. Mohla se tedy vhodně uzpůsobit struktura filmu, kde by se divákovi poskytly jen důležité informace, kterým by se dalo více prostoru, místo snahy zahlcení veškerými informacemi tak napůl a odbytě. Nebo se z filmu mohl udělat seriál, kde by tvůrci už nemuseli omezovat informace prezentované divákům a příběh by plynul daleko přirozeněji. Otázkou ale je, jestli by kniha na seriál poskytla dostatek materiálu.

Bod varu (2021)

Skvělé herecké výkony, film má originální komorní prostředí a velmi jsem si ho užil. Mohlo se toho ale posrat i daleko více a chtělo to nějaké lepší ukončení. Nebránil bych se, kdyby byl film o půl hodiny delší.

Psí poslání (2017)

Přiznám se že k podobným filmům mám slabost. Byl to pěkný film se skvělým soundtrackem a nemám moc co bych vytkl, možná jen ten to hledání dívky, kde byl policejní pes v autě a čekalo se až zaštěká. Komentář psa se nesnaží být neustále vtipný a když chce tak se to většinou podaří. Herci jsou vhodně obsazení a na role mi sedí.

Tenet (2020)

Celou dobu filmu (tedy tu dobu co jsem byl schopen se dívat) mi to připadalo, jako bych se připsal na nějaký rychlokurz, či se blížil do nějakého deadlinu a já nestíhal a bral všechno raketovým tempem s přeskakováním poloviny věcí. Něco takového moc dobře znám, třeba u učení na zkoušku. Člověk to pak možná do termínu stihne celé projít, ale má to za následek, že většinou ví úplné hovno. Tak je to podobně s tímto filmem. U filmu jsem zvyklý na nějaké ustálené zásady, kde mi tvůrci prvně vysvětlí problém, začnou nás seznamovat s postavami a představí nám jaké mají postavy problémy a cíle a můžu pokračovat... Tady? Tenet! Hromada teroristů střílí v opeře, pak teleport na druhý konec světa, nějaké bláboly (ptám se kdo je naše hlavní postava a jaký má cíl, absolutně nechápu co se děje) a zase teleport někam jinam. Dozvídám se že důležítý je Tenet! Postava pronese zase pár vět, někam vtrhne, někoho zastřelí, něco zničí a zase teleport. Ale pozor, Tenet!  Možná rozumím, čemu se Nolan snažil, ale toto mi příjde jako hodně laciné k navození nějakého confusing či brainfuck momentu. To je jako kdybych já vás vzbudil ve tři ráno, začal vám vysvětlovat komplexní problém s kterým jste se nikdy dříve nesetkali (s tím rozdílem, že v tomhle filmu to vysvětlení ani není) a hned bych po vás chtěl abyste to pochopili a zpětně to vysvětlili, samozřejmě budete úplně zmateni a nebudete vědět která bije, ale to je přece jasné. Líbí se mi komentář od uživatele sun.eagle: ,,Žádná hra vás nemůže bavit, když vám nikdo neřekne co je cílem a jak se hraje". Tak nějak mi připadá tento film, který s náma hraje velmi nerovnou hru a přetvařuje se v něco co není. Utnul jsem to asi kdy byli na té lodi a šel se dívat raději na něco jiného. Velké zklamání, od Nolana zatím asi největší.

Ray Donovan (2013) (seriál)

Začátek seriálu mě hned chytl, jsou tu zajímavé postavy a zajímavý příběh, zdá se mi ale že dílů tu mohlo být o něco méně. Později mi přišlo, že příběh se točil furt dokola na nepoučitelném Brendanovi a Darylovi, kteří vždy po krátké přestávce se zase znovu chytli Micka a začli znovu narážet do zdi. Bohužel sledování jsem na dva týdny přerušil v poslední sérii a výtratil se mi tak flow. Což je trochu nefér ve srovnání s ostatními seriály, kde z tohoto asi nemám takové vyustění jak si tvůrci přáli. Seriál mě ale bavil, a myslím že 4 hvězdy rozhodně zaslouží a to i z kvalitativní stránky.

Humans (2015) (seriál)

Tvůrci sekali rohy tam kde se dalo. Když chtěli něco udělat se scénářem, neobtěžovali se k tomu vystavět nějaké vysvětlení. Vždy když se něco potřebovalo, tak to šlo. Dívám se třeba na update všech robotů jedním tlačítkem z nějakého náhodného tabletu. Vysvětlení je, že synthové jsou navzájem propojení. OK, kdyby toto takhle šlo, tak denně stovka tisíců hackerů posílá do celé sítě kódy, které jsou okažitě aplikované na všech synthech, žádná ochrana. Hovadina. Takových věcí je seriál doslova poset. Je pravda, že místy seriál potenciál má z hereckého hlediska, ale opravdu jen místy a jen na pár charakterech, většinou ale i to není žádná sláva. Kam vyšuměla ta pasáž s tou novinářkou? Snaží se vybudovat nějaké zázemí a o pár epizod se na to vykašlou. Velké zklamání, měl jsem dost problémů to dokončit a hodněkrát jsem přemýšlel, že to vzdám. Seriál má ale husté intro.

Shiny_Flakes: Náctiletý drogový baron (2021)

Dokument dal možnost vyjádřit se jednomu z nejvíc naivních, egoistických narcistických lidí co jsem měl šanci kdy vidět. A dělá to velmi dobře, v podstatě nezasahuje, moc nekonfrotuje, protože na to si stačí on VELKÝ Maxmilián sám. Já ani nemám tak problém s tím co dělal, v podstatě pokryl poptávku. Ale jak to dělal to je věc druhá. A pak tu máme to jeho vystupování, kde je vidět jeho absolutní pýcha, kde se chvástá jak přechytračil systém blablabla... přitom to jak to dělal je tak uboze směšné :) V podstatě se vysmívá policii, že je celý rok přechytračoval. OK, pár kliček policii přichystal, ale zdaleka nic co by stálo za chvástání. Policie udělala svou práci a ani to v podstatě podle mě netrvalo nad standardní dobu, přeci jen všechno nějaký ten čas trvá, než se udělá papírování, než se příjde o co vlastně jde, než se vybuduje strategie k získání co nejvíce důkazů atd atd... Proto naprosto souhlasím s policisty ve videu, to jak se jim vysmívá je bez komentáře, jak se jim může vysmívat když ho hned po roce chytli?  Ale samozřejmě Max to hodí zase na to jak je nejlepší, a jak za to můžou ostatní :D A ten konec, tam jsem se smál, protože přesně toto jsem čekal. Možná má ten psychiatr fakt pravdu, to asi fakt musí být nějaká mentální porucha. Nikdo nemůže být tak očividně blbej.

K zemi hleď! (2021)

Zajímavý film, jak z něho postupně vyplývá záměr. Vidím žánr Komedie/Drama/Sci-Fi/Katastrofický. Od počátku film hraje na dramatickou notu, máme zde nastíněn scénář s kterým je třeba něco dělat. A film mě postupně čím dál tím častěji nechal chytat za hlavu, jak je celé toto absurdní, že co je to za totální ptákovinu, takto by přece nikdo nereagoval, vždyť je to totálně absurdní a zkreslené, alternativní realita. Ale poté mi to došlo, to je přesně to o co tvůrcům šlo a teď nemyslím vytvořit alternativní realitu, protože poté mi došlo, že toto nemá od naší reality moc daleko, je to sice trochu hyperbolické a místy až trochu moc, ale ta hyperbola alespoň poslouží k lepšímu varování. Film nádherně popisuje absurdnost jak se něktěří jedinci dívají na dnešní svět, jak nádherně s grácií se nechávají lapit všemožnými konspiračními teoriemi a jakou mají média moc na masy. Poslední dobou se třeba s flat-earth komunitou opravdu roztrhl pytel, i když kdo ví, pravděpodobně za to můžou média a sociální sítě, které to cpou všude. Těmto lidem taky neřekneš, "Look up", nebo respektive můžeš říct, ale oni ti řeknou "Dont Look Up". Podobný dojem dostávám, když poslední dobou občas zavítám do diskuzí novinek na seznamu, tam se taky nestačím divit co jsou tam za "kreatůry" a jejich názory. Má návštěva netrvá dlouho, ze znechucení to hned vypínám a říkám si "Jop, lidi jsou furt stejně jebnutí, a ano algoritmy sociálních sítí pořád pracují pro co největší masy a nedošlo k žádné změně". Na druhé straně mi je i líto těch lidí, těch co se nechávají tak strašně lehce ovlivnit a nepoužijí u toho žádné mozkové buňky, aby zapřemýšleli jen nad logikou té věci, jestli to čemu náhle začli věřit není prostě absurdní, přitom mnohdy stačí opravdu jen to, chvilková úvaha nad věcí, jestli to dává smysl. A teď nemluvím jen o flat-earth konspiracích ale, konspiracích obecně. Anti-vax konspirace třeba momentálně, přitom stačí chvilkové zapřemýšlení. Proč by proboha stát vědomě poškozoval zdraví svého obyvatelstva, když pro stát je daleko přínosnější mít obyvatelstvo zdravé, které bude normálně pracovat, normálně odvádět daně. A takových lidí co této konspirací věří je mnoho, budou vám tvrdit, že je to nová taktika jak nás jako obyvatelstvo dostat pod kontrolu či co a různé ptákoviny, takový člověk třeba právě může číst můj komentář, i když pochybuji, že by můj komentář dočetl tak daleko, pravděpodobně by to už někde utnul a hned mířil na svá konspirační fóra. Problém je také v sociálních sítích z podstaty jak pracují, jde jim čistě sledovanost, dostat se k co největší mase a dosáhnout co největší míry prokliknutí, proto poté člověk může nabýt dojmu, že čím dál více lidí se nechalo stáhnout takovýma s prominutím "kokotinama" a pitomcema co těmto konspiračním teoriím uvěřili a radostně je šíří dál, ptákoviny a kontroverzní věci mají podstatu se šířit rychleji než "nudná" fakta a problém se pomalu ale jistě stává vážný. Dokument "The Social Dilemma" je v tomto ohledu pěkně zpracovaný, sice to není po většinu času zajímavé podívání, nicméně fakta jsou představena jasně. A tak se dostáváme k tomuto filmu, který v podstatě jedná o té samé problematice, jen je to podáno jinou formou, zvláštní, na první pohled nejasnou, více dramatickou a více ujetou, ale film se do cílové rovinky dostal. Nicméně čím dál tím více si začínám uvědomovat, jakou toto poselství má důležitost. Po shlédnutí bych řekl, že film Komedie moc nebyla, byla to v podstatě smutná sebereflexe tam kde jako civilizace míříme. Některé postavy ve filmu jsou fakt ulítné a dost absurdní, pokud bych měl hodnotit komedii, nedopadlo by to moc dobře, drama taky ne. Pokud se bavíme o myšlence jako takové, tak tenhle film přináší to samé co dokument zmíněný výše, či o trochu méně, protože dokument zabírá do větších detailů, ale samozřejmě v něm zase není drama, není to celovečerní podívaná a hlavně v něm není "Krampol" co se svou lodí odletěl na Proxima kentauri X :D Takže hodnocení +- nastejno.