Pouto nejsilnější (1945)

Fantazie. Těžce ohraný námět, scénář, jakých musí mít producenti v šuplících stovky, a přesto z toho David Lean dokázal vydupat srdcervoucí lovestory, která je strhující i šedesát let poté, v době, kdy se takovéhle herecké i režijní výrazivo dávno nahradilo něčím mnohem modernějším. Prosté - prostě dokonalé.

Ajťáci (2006) (seriál)

I v třetí sezóně stejně parádní jako v té první (dvojka střídala slabší díly se silnějšími). Výborná herecká sestava a perfektní scénáře.

Světlonoš (2005) (studentský film)

Lepší než 300.

V Bruggách (2008)

Osobitá gangsterka, která genius loci zachytila ještě suvereněji než Manahattan.

Koně se také střílejí (1969)

Jeden z vůbec nejvypjatějších filmů, kterému náramně prospívá vtěsnání do jedné jediné soutěže. Každá jeho myšlenka je sice servírována pekně pod nos a úhledně rozkrájená rovnou na talíři, díky skvělé Pollackově režii má tenhle taneční očistec přesto intenzitu masakru na jatkách. Pro ctitele Pollackových změklých pozdních filmů povinnost.

Matrix Reloaded (2003)

Výjimečně odvážný sequel, který dojel na to, že se nespokojil s tradičními řešeními druhých dílů. Wachowští sice nabouchali do filmu víc akce, laťku digitálních efektů položili o pěkných pár let dál, hlavně ale zrelativizovali a v jistém smyslu převrátili jednoduchý superhrdinský koncept jednotky. Publikum - nasrané monumentální reklamní kampaní - to jaksi odmítlo akceptovat, proto se pokusy o rozšíření strohé jedničky tak často vykládají jako blbost hanící první díl. Pravý opak je pravdou, jen to chce neřistupovat k Reloaded jako k nataženému blábolu, naopak otevřít oči a nebát se poznat skutečnou povahu Matrixu. Stejně jako Neo. Naštěstí, soudě dle trvalého růstu procentuálního hodnocení u obou pokračování, na přepálenou kampaň se pomalu, leč jistě zapomíná a zůstávají jen skvělé filmy. Další generace se třeba narodí do doby, kdy bude Matrix víceméně všemi vnímán jako soudržná trilogie konkurující těm nejlepším triptychů Hollywoodu. Nezlobil bych se.

Mexická jízda (2001)

Čím jsem starší - čím dýl vydržím - tím víc ve mě Mexická jízda dokáže rezonovat. Dnes už jí klidně napálím absolutorium - Cuarón geniálně zachytil esenci všeho, co chtějí mladí chlapci prožít. A prožijí to vždycky o trochu hůř a o trochu později než by chtěli. Magické a obyčejné zároveň.

Pochybná žena (1946)

In Vino Veritas. Pro mě jediný Hitchův film, který se co do síly prožitku může rovnat se svatou trojkou z režisérových zlatých padesátých. Mrazivý špionážní thriller a neortodoxní lovestory´- a jak to sedí dohromady! Nic proti Bergmanové nebo Grantovi, ale za mistra je tu opravdu jen Hitchcock. Bezvýchodnost a sjetost poslední půlhodiny je fantastická.

Temný rytíř (2008)

Láska, pomsta, šílenství, anarchie, chaos a jedna stylová motorka. Brilantní.