Na nože (2019)

Velice dobré! Chápu, že v současnosti snímek atakuje i na těch pět hvězd, ale já budu poněkud mírnější. Pořád jsou to ale velice silné čtyři hvězdičky, nicméně něco tomu ještě chybí. Možná ještě větší odvaha. Každopádně scénář je vypiplaný do posledního detailu, není možné pociťovat nudu, vše je krásně názorné, ale zároveň adekvátně "ukryté". A herci skvělí. Pěkné překvapení na začátku roku!

Marie Terezie - A Woman at War (2019) (série)

Heleďte, já tomu ty 4 hvězdičky dám. Je tam sice několik "infantilních" podivností, ale jako celek se film bere celkem vážně a rozhodně nepůsobí jako historická "pohádka". Dokonce bych si dovolil tvrdit, že se druhý film, respektive druhá část minisérie, dosti přibližuje dnešní Viktorii s Jennou Coleman či Kateřině Veliké s Helen Mirren. I scénář je dostatečně propletený a dramatický a dobře transformuje historickou látku. Někdy se sice vyjeví nějaký ten vyprávěcí laps, ale nejedná se o nic závažného. Líbí se mi rovněž, že se z Marie Terezie netvoří ideální obrázek, ale lidsky se chovající postava. V mnohém je snímek docela i odvážný, což zaručuje, že se asi nebude líbit všem... Ale mě se líbil. Milé překvapení na začátku roku!

Zaklínač (2019) (seriál)

YES!!! Za mě se to povedlo!!! Zajímavé je, že mnohé seriály či filmy slibují, jak budou epické. Mnohdy tyto sliby nejsou naplněny, ale zde to naštěstí dodrženo bylo. Je pravda, že výprava je někdy potěmkinovsky kamuflována, ale nepůsobí to tak rušivě. To zásadní je zobrazeno, efekty fungují a máte zkrátka pocit, že jste v jiném světě. Na některých scénách si tvůrci nechali opravdu záležet a na něčem nešetřili - alespoň v rámci současné seriálové tvorby. Slibované souboje? Opět epické!!! Sice jich není až tak mnoho, ale když už na ně přijde řada... Zkrátka se podařilo skloubit realistický, respektive filmový přístup s tím důvěrně známým z her. Furdík vskutku nelhal. Henry naplil svoji roli Geralta 100% a je vidět, že si ji užívá. Opravdu se ta volba povedla a rozhodně nepůsobí jako jakýsi potomek Legolase a Targaryenky, jak hrozivě naznačovaly teastery. I další postavy, zejména Ciri, Yen a Marigold, si získají vaše sympatie. Jsou dobře napsané a adekvátně herecky ztvárněné. Musím pochválit scénář, který ze začátku celkem účinně mystifikuje. Od půlky série je zřejmé, že příběh není přísně chronologický a postupně střípky z vypravování nakonec do sebe zapadnou. Rovněž oceňuji, že se podařilo efektivně propojit příběhy z povídek do souvislého příběhu. Nicméně je zřejmé, že jednotlivé pasáže od sebe dělí řada let a událostí. Je znát, že zde působí multikulti inkluze, ale ve výsledku to až tak nevadí. Nicméně ano, samotný svět Zaklínače má odkazovat na středověké "pseudo" Polsko, takže to v tomto spojení výše zmíněná skutečnost trochu narušuje. Ale, jak jsem říkal - ok. Soundtrack se také poslouchá dobře a jasně odkazuje na východoevopské vlivy. Tak tedy vědmákovi uděluji 5 hvězd z 5. Už se těším na následující sérku!

Star Wars: Vzestup Skywalkera (2019)

Nakonec dávám údajně posledním Star Wars slabší 4 hvězdičky. Nicméně... je tu spousta ale. Jak jinak. :D Abych byl upřímný, mám nyní čerstvě po zhlédnutí takřka totožné pocity jako po (eufemisticky řečeno) kontroverzním TLJ. Avšak současná zmatenost je doprovázená pocity relativního uspokojení. Těžko říct. Je možné, že hodnocení ještě změním, až se usadí všechny dojmy. Rád bych na začátek uvedl přednosti tohoto filmu ve spojení i s předchozími díly. Tedy vše pozitivní kvůli čemu možná není současná trilogie úplně zbytečná.... Jo, nechám toto tvrzení tak. :D Myslím si, že to podstatné, tedy Rey a Ren, bylo dotaženo úspěšně. Interakce mezi těmito postavami patří k tomu nejlepšímu, co může tato trilogie nabídnout. I jejich napojení na staré známé dává relativně smysl. I Poe a Finn jsou OK a jejich prostor je adekvátně využit. Na TROS lze ocenit to, že se snaží opravit nějaké škody, ke kterým došlo u předchůdce, byť nějaké novinky mohou způsobovat pochybnosti. Akce je výborná, vizuál excelentní, a nabušený soundtrack těží ze starších motivů. I "inkluze" je celkem držena na uzdě. Každopádně ten scénář.... Nejprve musím pochválit, že tempo je nezastavitelné. Pořád se něco děje a je snad nemožné pociťovat nudu. Nicméně... extrémní rychlost tempa vyvolává pocit, jako byste hráli nějaké RPG či adventuru a přeskakovali cutscény. Je to poznat na dialozích, což vyvolává nejeden úsměv na tváři. Obzvlášť výživné jsou případy typu: Musíme jít tam - A tam znám tohoto - A ten zná tamto - A ten je svůj vlastní strýček - A já vím, že tam je - Jak to? - Protože to cítím. Zkrátka řada hlášek, které se obdobně v úvodních trilogiích staly legendárními, zde působí jako kanonáda memeček. Myslím si, že "I dont like sand." z Klonů můžeme oproti místním replikám vnímat jako masterpiece. Dál si myslím, že i ta přítomnost Palpatina, byť v současném filmu má smysl, mohla být provedena jinak, respektive někým jiným. Jeho návrat sám o sobě považuji za nelogický ve vztahu k původnímu příběhu Anakina Skywalkera. Taky Palpi nepůsobí ani zdaleka tak hrozivě jako v původních šesti filmech. Dále mi - což je spíše záležitost mých militaristických choutek - vadilo, že jsme se prakticky nedočkali žádné nové techniky, což je obecně problém celé nové trilogie. Každopádně nemohu si až tak stěžovat, protože.... protože Imperial Star Destroyery!!! Ehm. Zpět ke komentáři. Jisté je, že logika na mnoha místech koliduje, což tedy zřejmě vyžaduje poněkud střízlivá očekávání. Nová "disneyovská" trilogie koneckonců cílí spíše na mladší publikum, což je znát i na tom, že jí chybí koule. Opravdu je tu tolik možností, ze kterých by se dalo vytřískat tolik!!!! Ale i tak nepůsobí TROS až tak infantilně (tedy až na zmíněný scénář). Některé postavy či předměty budou představovat výnosný merch, ale to je zase otázka jiná. Tak co tedy na závěr říct. TROS není ve výsledku špatný film. Má ale také daleko od úžasného, zvláště když připočteme, že se jedná o titul nesoucí název Star Wars. Občas je to debilotina, ale zároveň skvělá podívaná, jejíž hlavní myšlenka byla dotažena do konce.

6 underground: Tajné operace (2019)

Naprosto retardovaný film, co se snaží být cool a zároveň děsně vážný, že to nakonec... nefunguje. Film se může "pyšnit" chaotickými střihy, nepřehlednou akcí, Bayovými masturbačními výbuchy, nepochopitelným patosem a naprosto plochými a nesympatickými postavami. I Reynolds zde působí docela otravně. Zkrátka hrůza.

Ticho před bouří (2019)

Co k tomuto filmu říct? Já opravdu nevím. Snad jenom to, že mám po jeho zhlédnutí pocit, jako by mi někdo nasral do hlavy... Co to kurva mělo být?! :D

Nejsilnější hlas (2019) (seriál)

Vynikající minisérie! Co dále k tomuto počinu říct? Inu... Pokud máte Russella spojeného se sympatickými hrdiny, zde .... uvidíte naprostý opak. A nutno říct, že mu i tento pól velice sedí. Určitě se jedná o jednu z jeho nej. rolí. Transformace do Rogera Ailese, (eufemisticky řečeno) kontroverzního zakladatele Fox News je neuvěřitelná. I když seriál řeší velice nepříjemné věci ohledně fungování médií, je třeba alespoň brát optimisticky skutečnost, že žijeme ve světě, kdy může vzniknout toto dílo, které kriticky reaguje na nedávnou minulost, jejíž následky zásadně ovlivňují současnost.

Kde se země chvěje (2019)

Ehm... zkrátka nudná WTF peachovina. Jednu hvězdu za Alicii a tu druhou za stylizaci a Japonsko.

Le Mans '66 (2019)

Přidávám se s pětihvězdičkovým hodnocením, ačkoli si myslím, že současné hodnocení (5. nejlepší film - 28/11/19) se mi zdá poněkud přepísklé. Nicméně filmu nemůžu nic vytknout - je to úchvatná práce a krásný příběh. A Damon s Balem patřičně jedou! Nabízí se srovnání s Rush (Rivaly), a v tomto případě u mě vítězí snímek s Huntem a Laudou. Ale pořád jsou oba filmy ve více méně stejné kategorii.