Tlumočnice (2005)

Dobre sa mi nato pozeralo. Naozaj dobre - a to je asi najväčšie plus Tlmočníčky. Ale na politický triler by sa asi nemalo pozerať pohodovo ale so znepokojením a napätím, čo tomuto trileru chýba. Výborné herecké výkony ústrednej dvojice, pričom Nicole tu vyzerá nesmierne atraktívne, plus nadpriemerná réžia ale nevytiahnu toto dielko z dna priemeru kvôli príliš "mäkkému" a slabo premyslenému scénaru. Politik (akýkoľvek) cestuje autobusom? Prosím vás... Tlmočníčka v OSN jazdí na mopede? No ták.... Prezidenta akejkoľvek krajiny by po hrozbe atentátu nechali samého v miestnosti? Na Sydneyho Pollacka sa mi zdá scenár tohto filmu až príliš samoúčelný. Tak či onak, bez ohľadu na všetky negatíva - nemôžem si pomôcť - aj tak som sa bavil a cítil sa pri tom príjemne. A rozmýšľal som nad 4 stars. Á potom prišiel koniec, studený, nezáživný koniec bez emócií, ktorý mi pokazil celkový dojem z tohto snímku a nad 3½ ísť nemôžem.

Franklyn (2008)

No tak Franklyn je naozaj zaujímavo štylizovaný a vyrozprávaný príbeh. Aj tak ale neviem presne, čo si o tom myslieť, zo začiatku divák netuší o čo vlastne ide, prelínajú sa tam dve časové/alternatívne roviny, ktoré na prvý pohľad spolu nesúvisia. Prvá sa odohráva vo fiktívnom meste Meanwhile City a druhá, realistická, je posadená do dnešného Londýna. Nechcem spoilerovať preto nemôžem o filme napísať viac, snáď len, že na konci to do seba tak nejak zapadne. Snímok značne pozdvihuje Eva Green, tak trochen psychotická rádoby umelkyňa. A opäť som sa presvedčil, že Ryan Phillippe, hoci tu mal bez masky málo priestoru, vie hrať. Napriek castingu a v zásade zaujímavému príbehu to ale nie je žiadna pecka. A mohla byť. Tak v čom je problém? Myslím, že je to celé príliš nesúrodé príliš nezrozumiteľné a scenár + režisér tlačia na pílu tak silno že ju zlomili. Záverečné odhalenie už divák vie dopredu, takže to celé vyšumí do prázdna a nezanechá to v ňom zrejme žiadané pocity.

Vraždící anděl (2009) odpad!

Obsahuje SPOILERY! Tak sa mi po dlhočiznej dobe stalo, že som vypol film v polovici a nedopozeral. Pretože kto napísal tento žumpoidný výplach má v hlave miesto mozgu kravské lajno a ani len základné znalosti o ľudskom tele a o tom ako sa píšu scenáre k podobným filmom ani nehovoriac. Odhliadnuc od toho, že hlavná postava je jedna odporná, nesympatická chudera, ktorá si ako nájomná vrahyňa namiesto použitia zbrane radšej láme pastelky v pästných súbojoch, sa nenájde v snímke jediná sympatická postava. Krava dostane nôž až po rukoväť do hlavy a za tri dni ide znova do akcie píčo! Čo viac, znova si láme pastelky pričom dostáva bomby do hlavy a ona je v poho, koxo! Príde zabiť cucáka a frajer napudrovaný sa jej otočí chrbtom, pištoľ nechá na stole, lebo on telefonuje koxo... A tá hudba... No a dosť, tak toto ani fucking náhodou.

Ca$h (2010)

Nečakane napínavé, zábavné a profesionálne zmáknuté. Sean Bean zase raz kraľoval a človek len s údivom rozmýšľa čoho všetkého by bol ten chlap schopný. Myslím aj v osobnom živote, pretože dokáže byť až neuveriteľne presvedčivý. Dopadol zle, jeho chyba a ľúto mi ho nebolo - byť taký chamtivý, no to sa snáď ani skončiť ináč nemohlo. Príjemne ma prekvapil aj Chris Hemsworth, ktorého som takmer nespoznal, vlastne casting aj herecké výkony všetkých boli ťip-ťop. Scenár bol slušne prepracovaný aj uveriteľný a ani po technickej stránke nemám filmu čo vytknúť. Až mi je to divnô Piťko môj, že som o tomto snímku doteraz vôbec nepočul. Čéče, niekedy aj perlu nájdeš jak tak v kontejneri prehrabuješ sa. Snáď by som len upozornil, že veľa akcie nečakajte, napätie je budované skôr dialógmi a herectvom. Aj tak pôsobivé a hodné vidieť.

Vražedná minulost (2013)

Na Haunterovi ma zaujal hlavne nápad, celková myšlienka alebo ak chcete hlavná premisa filmu, ktorá nebola síce úplne originálna ale ani zlá. A je len hrozná škoda, že si to vzali do parády zrovna títo tvorcovia. Pretože z môjho pohľadu pochovali celý snímok pod čiernu zem. A to prevedením - veľmi lacné, miestami až neprofesionálne spracovanie, ktoré ale nemusí byť nutne mlynským kameňom. Absolútne najhorším prvkom celého filmu je hlavná predstaviteľka Abigail Breslin. Herec alebo herečka totiž nemusí byť nutne krásny(a), ale bez charizmy a sympatií sa jednoducho neobíde - alebo áno ale potom môže hrávať leda šteky a nie hlavné úlohy. A nejedná sa len o môj subjektívny pocit z nej, objektívne bola totiž najslabšou herečkou spomedzi všetkých. Celý film krásne vidíte ako "hrá". No ništ... Čo sa týka stopáže, asi by som trochu ubral, vzhľadom nato, že ku koncu je Haunter už otravný. Tento film premrhal obrovské možnosti čo je hrozná škoda, keď vezmem do úvahy ako ťažko sa hľadajú filmy s dobrým nápadom a báť sa pri ňom (asi) nebudete.

Zbouchnutá (2007)

Tvorcovia by si mali zdarma "kúpiť" slovník cudzích slov na nete, a podrobne si naštudovať všetky možné významy slova "romantický" a "komédia". Ktorého vola to vôbec napadlo? Supersymetrická, sympatická modelka Katherine Heigl zbalí v bare zametača Yetiho z technických služieb.... No to ma poser. To nie je ani smiešne ani romantické. Je to smutno - trápny guláš nepodarených vtipov a kŕčovito silený pokus o nenormálny zásah do žánru. Rozmýšľam o čom asi vypovedajú všetky vysoké hodnotenia a všeobecná obľúbenosť tohto šitu. Nedá sa o tom napísať viac než: Hrozný film, hrozný casting (okrem Katherine) a totálna strata času, ktorý vám už nikto nevráti. Je mi to ľúto hlavne kvôli Heigl, ktorú mám naozaj rád, je to kočka (za ňu tá jedna hviezda) ale v tomto prípade spadla do slušne vyzretého, riadne nasmrádleho hnoja. Obrovské sklamanie.

Pád do tmy 2 (2009)

Je to pokračovanie a mne to príde lepšie ako jednotka. Safriš, niečo zlé sa deje v štáte anglickom. Oba diely sú síce dejovo jednoduché ale fungujú. Navyše v dvojke je viac postáv a tentokrát sa do podzemia dostali aj nejakí chlapi. Hlavne šerif bol výrazným prínosom, také zlatíčko sympatické, empatické. Ježiši ja by som toho k*k*ta zabil do hlavy hneď na začiatku. Hlava mi neberie, že sa tá bionda nechala ukecať, aby sa tam vrátila. Ja by som ich poslal do tyče. Stiesnené prostredie v niektorých scénach pôsobí naozaj klaustrofobicky a nepríjemne. Čo pripisujem v týchto snímkoch k dobru je, že hoci sú podzemní "ľudia" hladné, vraždiace príšery, nie sú to žiadni supermani ktorých nemožno zabiť. Takže horský stakan, náprah z poza hlavy a jedu, jedu, jedu. Aj taká vŕtačka sa zíde. No ništ, dobré to bolo... Akurát ten koniec som akosi nedal. Asi si už nepamätám jak to presne bolo v jednotke. Safriš...

Jeskyně (2005)

Nuda a nedostatok filmového materiálu dokáže človeka doviesť k rôznym veciam. V mojom prípade to bola tentokrát Jaskyňa, zavrhovaná a očierňovaná ako vnútro komína. No, keď nebudem brať do úvahy slabšie herecké výkony (u niektorých vyslovene slabé, žé Piper, žé Lena) a pár nelogických blbín v scenári, tak to nebolo zas také zlé, ja som sa vcelku bavil. Do pozitívna ma prekvapkala réžia - na béčkový film bol úvod a hlavne dajverské scény z jaskyne veľmi slušne natočené. Zato podzemné príšerky, ktoré vedia lietať, loziť aj potápať sa, už boli príliš silným úletom. Nuž čo, klasické "účel svätí prostriedky" si tu scenáristi požičiavali častokrát. Hoci základná myšlienka - vodný parazit mutujúci hostiteľa - nie je zlá, kvôli čo najväčšiemu efektu to tvorcovia prepískli. Tak či onak ja som bol v zásade spokojný, dokonca ako film s jaskynným potápaním sa mi to páčilo viac ako Sanctum. Jaskyňa proste vyzerá vizuálne dobre a treba ju brať ako béčkovú zábavu a nie ako ďalšieho Votrelca.

Eden (2012)

Podmanivé, zaujímavo spracované ale trochu povrchné. Koho by napadlo, že takýto film dokáže potiahnuť neznáma herečka s kórejskými koreňmi. Vďaka tomu, že sa autori rozhodli nezobrazovať explicitné násilie, sa Eden stáva oproti takému The Seasoning House oveľa jemnejším ale neviem či uveriteľnejším. Vybudovať si dôveru u svojich väzniteľov si vyžaduje chladnú hlavu, odvahu, trpezlivosť a veľa času. Jeden krok vedľa a prdí do hliny. No, aj keď pri podobnom feťákovi jej možno stačilo len počkať, kým nedostane infarkt alebo sa nepredávkuje. Ak to bolo naozaj podľa skutočného príbehu tak sa mi zdal ľahký priebeh akejkoľvek ich akcie akýsi neuveriteľný. A z filmárskeho hľadiska mi vadilo, že sa divák o peknej kórejke nič moc nedozvedel i napriek tomu, že to bol jej príbeh - jej postava vo filme dominovala. Tak či onak pozoruhodný snímok a keby som mohol (akože nemôžem) tak dám 3½ hviezdy.

You're Next (2011)

Hororový žáner by si bezpochyby zaslúžil viac podobných snímkov ako tento. Už len kvôli snahe kdekoho zarobiť majland bez toho, aby si pripravil dobrý scenár a/alebo s myšlienkou, že divákom stačí more krvi a je to v cajku. Nie žeby bol You're next originálny alebo perfektne prešpekulovaný ale (hlavne druhá polovica filmu) je naozaj napínavá a čo je dôležitejšie, konečne som držal päste "hlavnej" hrdinke. Prvá polovica ma totiž dosť silno otravovala a pozerať resp. počúvať dookola "Ááá, ou maj gád, ou maj gád, áá, ou maj gád" zo mňa takmer urobilo opäť fandu bandy magorov. A som rád, že sa tak nakoniec nestalo. Neokukaní herci a vhodne zvolená stopáž pri tomto druhu filmov taktiež robí vo výsledku svoje. Človek by nečakal, že nakoniec SPOILER! "o peniaze ide vždy až na prvom mieste" Koniec SPOILERA. Hold taká je Amerika. Čo lepšie, celý svet sa snaží byť ako Amerika, takže sa všetci tak nejako viac zomknime a usilujme sa o čo najúspešnejšie domestikovanie. Filmu zdar, dnes hororu zvlášť!