The Hunter (2011)

Meno režiséra Daniela Nettheima si pre istotu zapamätám. Som presvedčený, aj keď strieľam od boku, že lepší austrálsky film som nevidel. Isteže, veľkú zásluhu na celkovom vyznení snímku má tasmánska príroda, ale aby to spravilo na diváka žiadaný dojem, predsa je k tomu treba dobrého režiséra a snáď ešte lepšieho kameramana. Navyše Willem Dafoe sa tam typovo hodil a podal už svoj štandardne dobrý výkon spolu s deťmi, ktoré boli takmer bezchybné. No a spolu so soundtrackom som si užil skoro až surreálnu, pomalú jazdu príbehom, ktorý bol akoby zatlačený do úzadia. Príbeh, v ktorom niekto nájde diery alebo klišé. Ale nie je to tak vždy, keď vidíme niečo čo nám "nesadne"? Nehľadáme chyby aby sme obhájili svoje hodnotenie? Ja áno. Takisto ako dokážem vyzdvihnúť vo filme dobré veci, keď mi niečo "sadne". A toto bol jeden z nich. The Hunter je smutný film bez skutočného happyendu, takže ho neodporúčam ako jednoduchú zábavu ale ani ako umeleckú hĺbavosť so skrytými ideami či posolstvami.

Virus 1.0 (2004)

Nemyslel som, že sa mi to stane ale stalo sa. Nedokážem tento film ohodnotiť z jednoduchého dôvodu - že som to nepochopil a na druhú projekciu nemám chuť. A neviem ani, či tým autori chceli niečo povedať alebo len všetkým divákom zamotať hlavy tak, aby oni sami vyzerali hrozne kúl. Proste "no kapišto". Slušné herecké obsadenie a nádej, že sa na konci dozviem o čo vlastne išlo, mi zabránili v tom, aby som to v polovici vypol. Pre mňa bol nielen koniec ale celý film nezrozumiteľný, tak ako chovanie postáv ani kto kope za ktorý tím. Veľmi divný kúsok v ktorom vyzdvihnem jednu vec: V roku vzniku filmu mala Deborah Kara Unger okrúhlu štyridsiatku a že ešte vyzerala safra dobre! No ništ, ak nemáte IQ Einsteina tak nato nečumte. Alebo hej a pomyslite si, že zodpovední za tento "kúsok" išli všetci na hubičkách...

Dvojitý agent (2011)

Priemerný špionážny triler s priemernými hercami a dierami v logike scenára (noviny s krížovkou, rus ktorý vie kde je Gere - nemá to odkiaľ vedieť). Pozrieť sa nato dá ale je to zabudnuteľné ako vlaňajší sneh. Autori si zrejme povedali, že ešte niečo vytrieskajú z Gereho mena, kým nechodí o paličke a neslintá. A Ričrd znudený, zahojený a vďaka budhizmu všehopoznavší nato kývol, reku bude aspoň na kávu. Keby mal tento snímok rok výroby 1993 tak by bol akceptovateľnejší, ale na dnešnú dobu to už nestačí. Aj samotná hra na dvojitých agentov ma nechávala chladným, Beketová je asi zúfalá keď si išla zahrať "paní, máte tu psaní", skrátka ani neviem za čo tie tri hviezdy dávam. Asi za ten drát, a že Ričrd to neprežil. Asta la hlista.

Krvavý stát (2011)

Dobre fungujúci mix originality, napätia, dobrého herectva a aj špetky humoru. Asi tak by som zhrnul prednosti málo známeho Red state. Koho by napadlo že vo filme, ktorý som našiel v stokách moviebiznisu aby som ukojil svoju závislosť na pohyblivých obrázkoch objavím Johna Goodmana? To by jeden ozaj nečakal, pri tomto kúsku som proste zbadal hodnotenie, plagát a reku idem do toho. Začiatok ako aj ďalšie časti filmu pôsobili na mňa remeselne lacno, akoby z toho dýchal nižší rozpočet hoci ako som neskôr zistil, na tento druh filmu malý nebol. Nevadí, stále zostáva fakt, že som sa dobre bavil. Veľmi dôležitá vec!: Red state nerozčuľuje idiotským správaním postáv, už zato má u mňa akýkoľvek snímok plusové body. A svedčí to o slušnej scénáristovej práci, ktorý nepotrebuje žiadne barličky aby dosiahol to, čo potrebuje. Nechce sa mi spoilerovať tak o príbehu nenapíšem nič. Herci boli všetci viac než dobrí, John ako čerešnička na torte (bola sranda ako pri trúbení zaváhal) a jeho postava bola fajn - bol proste pragmatik. Neodporúčam milovníkom hororov.

Uvnitř mé hlavy (2013)

Kde vlastne začať... Tento film je tak zbytočný, že sa len ťažko k tomu hľadajú prirovnania. Bez urážky, ale baba na pokraji nervového zrútenia sa vyberie na výlet v podstate s cudzími ľuďmi, na iný kontinent a ani jej "kamarátka" nevidí, že jej hrabe? Nakoniec sa úplne psychicky zrúti a zomrie. Sorry, možno spoiler, ale tam fakticky nič iné nie je. Bože, to si už ktokoľvek na úrade práce môže spraviť rekvalifikáciu a točiť filmy. A pre námety môžu producenti chodiť do psychiatrických liečební. Chcel by som mať v rodine niekoho tak bohatého, že vyhadzuje peniaze na podobné zbytočnosti, na druhej strane iste nie tak debilného. Kŕčovitý, trápny dej, žiadne napätie, nesympatické postavy a priemerné herecké výkony. Oh, a ešte otrasná hudba. Magic Magic je ako nechcené dieťa 50-ročných exmanželov. 1 hviezda za scénu s hypnózou.

The Ward (2010)

Takže famózny Shutter Island má škaredšie, lacnejšie, menej inteligentné ale ženskejšie dvojča. Vôbec nie som proti, zas taký otrasný nápad to nebol. Lenže vo Warde si autori s logikou scenára takú veľkú robotu nedali. SPOILER! Naozaj boli všetky babenky tak nenormálne, že museli byť zavreté v blázinci? Ja stretávam väčších bláznov každý deň a to som na slobode. Prečo by Alice napádala Kristen? Premyslela si Kristen konečne aj druhý krok predtým, ako sa po tretí krát pokúsila ujsť? KONIEC SPOILERA. Je mi veľmi ľúto, že Amber Heard nie je lepšia herečka. Aj keď je až nadpozemsky krásna aj príťažlivá (samozrejme hovorím za seba, krása je ako mnoho iných vecí veľmi subjektívna) to samotné jej vstup do filmovej "A" kategórie neumožní. Samotný film absolútne naplnil moje očakávania, chcel som iba vidieť Amber a Lindsy, a trochen sa zabaviť pri trileríku z druhej ligy. Prekvapilo ma meno režiséra, od Carpentera by jeden čakal viac strachu, silnejšiu atmosféru alebo aspoň lepšie vytvorené prostredie blázinca. Nič z toho ale nemení fakt, že aj napriek všetkým nedostatkom ma to udržalo pri obrazovke a to bez nudy. Neodporúčam divákom, ktorí čakajú veľa akcie alebo krvi - je to skôr psycho. PS: Alice! Alice! Who the fuck is Alice!

Ils (2006)

Asi každý, kto pozerá horory sa rád bojí - takým tým príjemným spôsobom. Ja tiež. Mám na mysli večer, keď je tma, si pripraviť stakan spolu s nejakými lupienkami a potom už len PRESS PLAY. Toto však nebol klasický horor s potokmi krvi a fiktívnym príbehom pre pobavenie divákov. Tento mrazivý triler z francúzsko-rumunskej produkcie totiž nechal vo mne odpornú pachuť nepríjemného vedomia, že sa jedná o príbeh podľa skutočnej udalosti a pri záverečných dovysvetľujúcich titulkoch sa mi na 10 sekúnd zastavil mozog. Bože, fakt by ma zaujímalo, ako tie deti nakoniec dopadli. Aj toto je produkt dnešného sveta, lepšie povedané chudoby a apatie ľudí - doby, v ktorej vyrastajú siroty bez dozoru a výchovy. Hoci film nie je vizuálne nijak zvlášť príťažlivý, perfektne funguje cez náznaky, atmosféru a zvuk. Postavy sa chovali uveriteľne a sám neviem či by som sa choval inak. O Ils som dohromady nič nevedel, takže ma to dostalo a ten koniec som vôbec nečakal. Lepší vizuál a kľudne tomu vypálim 5. Aj tak je to za zaslúžených 4½ hviezdy.

Ledová smrt (2006)

Tento snímok som CHCEL vidieť - hneď ako som si prečítal obsah a zistil, že autormi sú Nóri. Bol som zvedavý ako sa pobijú s otrepaným námetom v prostredí im dôverne známom. Spravil som však neúmyselnú chybu vidiac "dvojku" skôr ako "jedničku". Tak zhrniem oba diely dokopy. Sú medzi nimi dva zásadné rozdiely. Kým prvý sa rozbieha veľmi pomaly, dlho sa tam kecá v opustenom hoteli a nič sa nedeje, v druhom sa akcia rozbehne relatívne rýchlo. To by taký hrozný problém ani nebol. Skôr, a to je tá druhá vec, kým v "jedničke" som obetiam držal päste a fandil im, v "dvojke" ma obete srali tak neskutočným spôsobom, že som fandil vrahovi, a z celého srdca prial smrť všetkým ostatným. SPOILER! Jedinú zachránenú pripútajú k posteli sťahovacími páskami za obe ruky aj nohy a sériovému brutálnemu vrahovi dajú putá na jednu ruku k vozíku na kolečkách, šak čo no néé? KONIEC SPOILERA. Čo sa týka prevedenia bolo to lepšie ako mnoho nízkorozpočtových B-čiek z poza oceánu. Herecky slušné a zo spoločenského správania postáv je jasné, že sa jedná o európsky výtvor. Obe časti dobrý priemer.

Pod kontrolou (2008)

Surveillance je určite filmom ktorý, aj napriek castingu, nepatrí na strieborné plátna. Na druhej strane ak pripustím fakt, že je to skôr "druhotriedny" snímok, tak patrí medzi tie lepšie. Žánrovo by to šlo asi zaradiť niekde do psycho-krimi-thrilleru a režisérka si dala slušne záležať. Očakávania sú faktorom, ktorý častokrát najviac ovplyvní konečné hodnotenie divákov. A ja som nemal žiadne. Proste som bol zvedavý a preto ani nie som sklamaný. Celkom zaujímavý nápad, isteže nie originálny ale čo je v dnešnom filmovom biznise originálne? Ak dokáže niekto vymyslieť príbeh tak originálny, že nikto nič podobné ešte nevidel, tak je proste génius. Záverečné odhalenie som začal tušiť až v poslednej tretine a nakoniec sa potvrdilo. O to však nejde. Mám rád filmy, ktoré ma nerozčuľujú, nikto sa tam nesprával dementne (tých dvoch highway patrónov nepočítam - tí sa evidentne nudili) a tej biondy mi bolo vyslovene ľúto. Hej, a jedna z posledných scén bola sexuálne vzrušujúca, tak trochen... Za seba 3½ hviezdy.

The Last Winter (2006)

Medzi účinkujúcimi som zbadal meno Rona Perlmana čo ma spolu s atraktívnym prostredím zasneženej Aljašky primälo film pozrieť. Tvorcovia vťahujú diváka do ponurej ale zaujímavej nálady vzdialenej stanice, v ktorej sa zamestnanci energetickej firmy snažia nájsť nové cesty pre dodávky ropy (ak som tomu dobre rozumel). No a na takto málo známy film sa im to podarilo celkom slušne. Malo to sľubný príbeh, dobrú réžiu, niekoľko pamätihodných scén, len... Len ten koniec sa im akosi vyšmykol. Hlavne preto boli možnosti tohto snímku ďaleko väčšie, ako sa autorom z toho podarilo získať. Napadá mi "nedopečený chleba" ako prirovnanie. Nemám rád slovo "potenciál", pretože sa tu často používa, ale z tohto diela mi zostal pocit, že sa s tým niekto náhlil, akoby chcel chytiť vlnu alebo čo, a tým stratili viac než museli. SPOILER! Absolútne nevysvetlená biela búdka, to malo byť čo? Prečo zmizlo telo toho mladého? Ako sa Connie Britton dostala do nemocnice a prečo to prežila iba ona? KONIEC SPOILERA. Škoda. Ešte väčšia škoda, že to nie je určite posledný krát, kedy sa dobrý námet pochoval impotenciou scenáristu alebo celého filmového ansáblu.